انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 895 100 1

معنی ماکو در لغت نامه دهخدا

ماکو. (اِ) دست افزار جولاهگان که بدان جامه بافند. (برهان ). دست افزار جولاهان که ماشوره را در آن کنند و بدان جامه بافند. (آنندراج ). آلتی است آهنی جولاهگان رابه هندی آن را نال گویند. (غیاث ). مکو. (ناظم الاطباء). مکوک. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
در شتاب سیر بر چرخ قماش
صورت ماکو هلال آسا خوش است.
نظام قاری (دیوان البسه ص 43).
وشیع، وشیعة؛ ماکوی بافنده. (از منتهی الارب ).
- ماکوزن ؛ آنکه ماکو بکار برد. بافنده :
ز آغاز جبریل آهنجه کار
به فرجام ادریس ماکوزنش.
اثیر اخسیکتی (از آنندراج ).
- ماکونورد ؛ از دست افزارهای بافندگی قدیم :
نیست بافنده کس به دست افزار
نه به ماکونورد و پا افشار.
شیخ آذری.

ماکو. (اِخ ) نام ولایتی است به آذربایجان که اکراد محمودی به تصرف دارند و بر آن کوه حصنی است از سنگ که معبری ندارد و اگر خواهند کسی یا چیزی را بالا کشند باید ریسمان فرو گذارند و به آن بسته بالا کشند والا محال است. (انجمن آرا) (آنندراج ). ماکواز شهرستانهای آذربایجان غربی است و از طرف شمال به رودخانه ٔ قره سو و کشور ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی و از مشرق به رودخانه ٔ ارس و کشور جماهیر شوروی و از مغرب به کشور ترکیه محدود است. آب و هوای شهرستان نسبت به پستی و بلندی متغیر است بدین معنی که هوای پلدشت معتدل مایل به گرمی و قسمتهای غربی (دهستانهای آواجیق و چالدران ) سردسیر است. این شهرستان دارای چهار رشته رودخانه ٔ معروف می باشد که عبارتند از: 1-روخانه ٔ ارس که در شمال غربی شهرستان در نقطه ٔ «دمیرقاپو» وارد این شهرستان می شود و در جنوب شرقی قریه ٔ«دره شام » از شهرستان ماکو خارج می گردد. 2- رودخانه ٔ زنگمار (ماکوچای ) که از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد و قسمت عمده ٔ آن از وسط شهر عبور می کند. 3- رودخانه قره سو که از چشمه و باتلاقهای بورالان سرچشمه می گیرد و قسمتی از مرز ایران و ترکیه را تشکیل می دهد. 4- رودخانه ٔ ساری سو که از باتلاقهای بایزید کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و در 5 کیلومتری بازرگان وارد کشور ایران و شهرستان ماکو می گردد. کوههای عمده این شهرستان عبارت است از: 1- کوههای مرز ایران و ترکیه که بنام ساری چیچیک و ساری چین معروف است و ارتفاع این کوهها در حدود 2500 تا 3200 متر است. 2- کوه سکار که در غرب دهستان به به جیک واقع و ارتفاع آن 3050 متر است. 3- کوه چرکین که در غرب دهستان قلعه دره سی واقع و ارتفاع آن 3000 متر است. شهرستان ماکو از سه بخش بنام حومه ، پلدشت ، سیه چشمه تشکیل شده است و جمع قراء آن 386 آبادی بزرگ و کوچک است. محصول عمده ٔ شهرستان غلات و حبوبات و پنبه و توتون و کشمش و کرچک و بزرک و کنجد است. راههای شوسه ٔ آن عبارت از شوسه ٔ ماکو به پلدشت و ماکو به بازرگان و ماکو به خوی می باشد و بقیه ٔ راهها مالرو و صعب العبور است. در این شهرستان چهار چشمه ٔ آب معدنی وجود دارد که در آبادی شوط و آبادی یاشکند و قریه ٔ زیوه بالا و آبادی استی سو (آب گرم ) واقع شده است. ایلهای جلالی و میلان و حیدرانلو از عشایر معروف این شهرستان بشمار می روند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4). شهرستان ماکو در حدود 7125 کیلومتر مربع مساحت دارد و از نظر تقسیمات کشوری تابع استان آذربایجان غربی است. در سرشماری آبان ماه 1345 دارای 100854 تن سکنه بود که محل سکونت ثابت داشتند. تراکم جمعیت در این شهرستان 1412 نفر در کیلومتر مربع است. (از نشریه مرکز آمار ایران ج 54 آبان ماه 1345).

ماکو. (اِخ ) شهر ماکو در گوشه ٔ شمال غربی آذربایجان در دامنه ٔ کوه نوح کوچک واقع شده است و ارتفاعات و دره های حاصلخیز دارد و موقعیت جغرافیایی و نظامی آن مهم است. بنای شهر ماکو عجیب است بدین معنی که در دامنه ٔ کوهی واقع شده که قسمتی از آن ، شهر را مانند چتر احاطه کرده است. ارتفاع ماکو از سطح دریا 1294 متر است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 154-157). شهر ماکو در 909 هزارگزی شمال غربی تهران و 285 هزارگزی شمال غربی ارومیه (رضائیه ) واقع است و مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است : طول 44 درجه و 30 ثانیه ، عرض 39 درجه و 18 دقیقه و 1294 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. اختلاف ساعت آن با تهران 25 دقیقه و 36 ثانیه است یعنی 12 ظهر ماکو ساعت 12 و 25 دقیقه و 36 ثانیه ٔ تهران است. هوای آن در زمستان معتدل و در تابستان به علت وجود کوههای سنگی در اطراف شهر گرم تر می باشد. سکنه ٔ این شهر به تجارت و دادوستد اشتغال دارند. شهر ماکو در دره ای که رودخانه ٔ زنگمار در آن جریان دارد واقع شده و قسمتی از روخانه های شهر در زیر یک تخته سنگ عظیم که مثل چتر بالای خانه ها را فرا گرفته ، بنا شده است. ماکو در قدیم قلعه ای بیشتر نبوده است. این قلعه که قابان نامیده می شد پناهگاه عده ای از دزدان و راهزنان بوده است. در زمان شاه عباس کبیر این راهزنان و اشرار قلع و قمع شدند و سپس اساس شهر ماکو پی ریزی شد.بنای شهر باستناد ابیاتی که بر تخته سنگی کنده شده است سال 1052 قمری است. ماکو چندین عمارت معروف داردو از جمله ٔ آنها ساختمان باغچه چوق است که از عمارات معروف آذربایجان بشمار می رود. شهر ماکو دارای فرمانداری ، شهرداری ، بخشداری ، مرزبانی ، ژاندارمری ، پادگان نظامی ، بانک ، فرهنگ ، پست و تلگراف و تلفن ، آمار و ثبت اسناد، و اداره ٔ کشاورزی و بهداری و راه و دارایی و دخانیات می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4). شهر ماکو طبق سرشماری آبان ماه 1345، هفت هزار تن سکنه داشته است. (از نشریه ٔ آمار ایران آبان ماه 1345 ج 54). و رجوع به جغرافیای سیاسی کیهان ص 154-157 شود.

ماکو. (اِخ ) (حومه ٔ...) یکی از بخشهای سه گانه ٔ شهرستان ماکوست. این بخش در حومه ٔ شهرستان واقع است و مرکز بخش شهر ماکو می باشد این بخش از سه دهستان قلعه دره سی آواجیق ، قره قویون و 110 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در حدود 22420 تن سکنه دارد. هوای آن بر دو نوع است ، دهستانهای قره قویون و قلعه دره سی معتدل مایل به گرمی و دهستان آواجیق سردسیر است. محصول عمده ٔ بخش غلات ، حبوبات ، پنبه ، کرچک و کنجد می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی ماکو به فارسی

ماکو
شهریست در شمال غرب ایران نزدیک مرز اتحاد شوروی و ترکیه مرکز شهرستان ماکو ۱۱۹۶۶ تن سکنه . ماکو در قدیم قلعه ای بود بنام [ قابان ] که چون محل دزدان بود شاه عباس آنرا خراب کرد . بنای شهر امروزی ماکو را میتوان از سال ۱٠۱۲ ه. ش . دانست .
آلتی است درچرخ خیاطی، ونیزافزاری است دربافندگی
( اسم ) ۱- دست افزار جولاهان که ماسوره را در آن کنند وبدان جامه بافند . ۲- جای ماسوره در چرخ خیاطی : خیاط پسری بود بدستش ماکو گفتمش دلی که برده ای از ما کو ?... ( شاطر عباس صبوحی )
[ گویش مازنی ] /maakoo/ از وسایل بافندگیوسیله ای که ماسوره در آن قرار گرفته و از میان دو لایه عبور داده می شود

معنی ماکو در فرهنگ معین

ماکو
(اِ.) ۱ - وسیله ای در ماشین بافندگی که ماسوره بر روی آن قرار می گیرد. ۲ - میله ای در چرخ خیاطی که قرقره بر روی آن قرار می گیرد.

معنی ماکو در فرهنگ فارسی عمید

ماکو
۱. جایی در چرخ خیاطی که ماسوره در آن قرار می گیرد.
۲. وسیله ای که نخ را دور آن پیچیده و از لای تارها عبور می دهند.

ماکو در دانشنامه ویکی پدیا

ماکو
ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد. شهر ماکو مرکز شهرستان ماکو است. شهر ماکو در دره ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و آبادی چندانی ندارد ولی بخش شمالی آن آبادتر و بزرگتر است.
این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شده است محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به ترکیه سفر کنند.
زبان رایج در میان مردم ماکو ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی است.
ماکو
ماکو نام چرخ خیاطی در بافندگی
شهر ماکو(به مجاری: Makó) در چُنگراد در کشور مجارستان واقع شده است. جمعیت این شهر ۲۴٫۹۸۶ نفر است.
ماکو ایشی نو (انگلیسی: Mako Ishino؛ زادهٔ ۳۱ ژانویهٔ ۱۹۶۱(1961-01-31)) یک موسیقی دان اهل ژاپن است. وی از سال ۱۹۷۷ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
ماکو ایواماتسو (انگلیسی: Mako Iwamatsu؛ زاده ۱۰ دسامبر ۱۹۳۳(1933-12-10) درگذشته ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۶(2006-07-21)) یک هنرپیشه اهل ژاپن بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به خاطرات یک گیشا، پرل هاربر، تی ام ان تی، پلیس آهنی ۳ اشاره کرد.
ماکو فان در هولست (انگلیسی: Marco van der Hulst؛ زادهٔ ۲۰ مهٔ ۱۹۶۳(1963-05-20)) دوچرخه سوار اهل پادشاهی هلند است.
فسفات ماکو یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر ماکو استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، فسفات است.
منگنز ماکو یک اندیس فلزی است که در استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، منگنز است.سنگ میزبان این اندیس سنگهای آهکی است و دیرینگی آن به دوران کرتاسه فوقانی می رسد. در این اندیس، پاراژنز های آهن یافت می شوند.
بخش مرکزی شهرستان ماکو یکی از بخش های تابعه شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.
حمام قدیمی ماکو مربوط به دوره صفوی است و در ماکو، بافت قدیمی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۰۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه علی بیات ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، خیابان امیرکبیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانات ماکو (انگلیسی: Maku Khanate) به عنوان یکی از خانات آذربایجان ایران در قرن ۱۲ تا ۱۴ ه. ق شناخته شده است و مستقر در ماکو بود. خانات ماکو پس از فروپاشی سلسله صفویه و پس از مرگ نادرشاه افشار یک قرن دوام داشت و پس از مرگ مرتضی قلی خان بیات لغو شد.
زبان آتیک ماکو (انگلیسی: Atikamekw language) این زبان توسط سخنورانش در استان کبک، کانادا بدان صحبت می شود. آتیک ماکو یک زبان از زیرشاخه زبان کری محسوب می شود.
ساختمان دارایی ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۶۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ساختمان شهربانی ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، خیابان امام واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مختصات: ۳۹°۱۷′۲۴″ شمالی ۴۴°۲۸′۰۸″ شرقی / ۳۹.۲۹۰۰۰° شمالی ۴۴.۴۶۸۸۹° شرقی / 39.29000; 44.46889
شهرستان ماکو یکی از شهرستانهای مرزی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر ماکو است. ماکو در طول شرقی ۲۴ درجه و ۲۰ دقیقه و عرض شمالی ۳۹ درجه و ۱۸ دقیقه قرار گرفته است و ارتفاعش از سطح آب ۱۶۳۴ متر است.
طبق آمار آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن شهرستان ماکو در سال ۱۳۷۵ تعداد ۲۰۲۹۳۹ نفر جمعیت داشته که ۱۳/۸ درصد از جمعیت کل استان را شامل می شود، از این تعداد جمعیت ۷۱۵۸۶ نفر شهری (۲۷/۳۵ درصد) و ۱۳۱۳۵۳ نفر روستایی (۷۳/۶۴) درصد می باشد.
فرودگاه ماکو (یاتا: OITU) سومین فرودگاه استان آذربایجان غربی است که در منطقهٔ آزاد ماکو قرار دارد. این فرودگاه در ۱۱ کیلومتری شهرستان شوط، ۲۶ کیلومتری شهرستان پلدشت و ۴۷ کیلومتری شهرستان ماکو قرار دارد.
در تاریخ ۱۷ اردیببهشت ۱۳۹۶ پروازهای این فرودگاه شروع شد.
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی را نشان می دهد.
قالی ماکو گونه ای قالی ایرانی و از صنایع دستی همین خطه است که امروز و در گذشته تولید می شده است.
گل خورک ماکو (نام علمی: Periophthalmus modestus) نام یک گونه از سرده گل خورک ماهی است.
فروزان مدیر عامل سازمان منطقه آزادتجاری و صنعتی ماکو گفت :کل مساحت منطقه آزاد ماکو ٥٠٠٠ کیلومتر مربع است .} منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران است که در راستای اهداف اقتصادی این کشور، در 24 مرداد ماه سال 1389 تصویب شده است.بر اساس لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی کلیه فعالیت موضوع قانون چگونگی مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1372 و اصلاحات بعدی آن در منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو که محدوده جغرافیایی آن مطابق نقشه مشخص است مجاز است. ساختن فرودگاه بین المللی، کشیدن راه آهن برای اتصال به راه آهن سراسری ایران و کشورهای ترکیه و آذربایجان یکی از مهمترین برنامه های توسعهٔ ماکو است.
سایت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو
ناحیهٔ ماکو (به مجاری: Makó District) یک ناحیه در مجارستان است که در سونگراد واقع شده است. ناحیهٔ ماکو ۶۸۸٫۸۵ کیلومتر مربع مساحت و ۴۵٬۱۳۸ نفر جمعیت دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی ماکو به انگلیسی

hasp (اسم)
قرقره ، ماسوره ، چفت ، کلاف ، ماکو
shuttle (اسم)
ماکو ، لرزنده ، فضا کشتی

معنی کلمه ماکو به عربی

ماکو
رباط
حافظة الاوراق

ماکو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ماکو

Bəhmən Araz ١٤:٢٠ - ١٣٩٦/١٢/٠٣
ماکو در آذربایجان غربی ایران. مجارستان.شیراز قرار دارد هر سه شهر به وسیله کوهی محاصره شده است. پس این کلمه با سنگ و زاغه بی ربط نیست. لذا به زاغه مغازه میگویند. به مرور زمان کلمه ماغارا به .ماغار و ما کار. ماکا و در نهایت به ماکو تغییر نام یافته است
|

میلاد۹۸ ٢٠:٠٥ - ١٣٩٧/١١/١٩
شهری در آذربایجان غربی که مردمان ان بیشتر کرد و ترک هستند
|

پیشنهاد شما درباره معنی ماکونام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بازارچه مرزی ماکو   • فاصله ماکو تا تبریز   • بازار ماکو   • ماکو خبر   • شهرستان ماکو   • اثار تاریخی شهرستان ماکو   • مراکز خرید ماکو   • نقشه ماکو   • معنی ماکو   • مفهوم ماکو   • تعریف ماکو   • معرفی ماکو   • ماکو چیست   • ماکو یعنی چی   • ماکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماکو
کلمه : ماکو
اشتباه تایپی : lh;,
آوا : mAku
نقش : اسم خاص مکان
عکس ماکو : در گوگل


آیا معنی ماکو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )