برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1328 100 1

ماکو

/mAku/

معنی ماکو در لغت نامه دهخدا

ماکو. (اِ) دست افزار جولاهگان که بدان جامه بافند. (برهان ). دست افزار جولاهان که ماشوره را در آن کنند و بدان جامه بافند. (آنندراج ). آلتی است آهنی جولاهگان رابه هندی آن را نال گویند. (غیاث ). مکو. (ناظم الاطباء). مکوک. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
در شتاب سیر بر چرخ قماش
صورت ماکو هلال آسا خوش است.
نظام قاری (دیوان البسه ص 43).
وشیع، وشیعة؛ ماکوی بافنده. (از منتهی الارب ).
- ماکوزن ؛ آنکه ماکو بکار برد. بافنده :
ز آغاز جبریل آهنجه کار
به فرجام ادریس ماکوزنش.
اثیر اخسیکتی (از آنندراج ).
- ماکونورد ؛ از دست افزارهای بافندگی قدیم :
نیست بافنده کس به دست افزار
نه به ماکونورد و پا افشار.
شیخ آذری.

ماکو. (اِخ ) نام ولایتی است به آذربایجان که اکراد محمودی به تصرف دارند و بر آن کوه حصنی است از سنگ که معبری ندارد و اگر خواهند کسی یا چیزی را بالا کشند باید ریسمان فرو گذارند و به آن بسته بالا کشند والا محال است. (انجمن آرا) (آنندراج ). ماکواز شهرستانهای آذربایجان غربی است و از طرف شمال به رودخانه ٔ قره سو و کشور ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی و از مشرق به رودخانه ٔ ارس و کشور جماهیر شوروی و از مغرب به کشور ترکیه محدود است. آب و هوای شهرستان نسبت به پستی و بلندی متغیر است بدین معنی که هوای پلدشت معتدل مایل به گرمی و قسمتهای غربی (دهستانهای آواجیق و چالدران ) سردسیر است. این شهرستان دارای چهار رشته رودخانه ٔ معروف می باشد که عبارتند از: 1-روخانه ٔ ارس که در شمال غربی شهرستان در نقطه ٔ «دمیرقاپو» وارد این شهرستان می شود و در جنوب شرقی قریه ٔ«دره شام » از شهرستان ماکو خارج می گردد. 2- رودخانه ٔ زنگمار (ماکوچای ) که از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد و قسمت عمده ٔ آن از وسط شهر عبور می کند. 3- رودخانه قره سو که از چشمه و باتلاقهای بورالان سرچشمه می گیرد و قسمتی از مرز ایران و ترکیه را تشکیل می دهد. 4- رودخانه ٔ ساری سو که از باتلاقهای بایزید کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و در 5 کیلومتری بازرگان وارد کشور ایران و شهرستان ماکو می گردد. کوههای عمده این شهرستان عبارت است از: 1- کوههای مرز ا ...

معنی ماکو به فارسی

ماکو
شهریست در شمال غرب ایران نزدیک مرز اتحاد شوروی و ترکیه مرکز شهرستان ماکو ۱۱۹۶۶ تن سکنه . ماکو در قدیم قلعه ای بود بنام [ قابان ] که چون محل دزدان بود شاه عباس آنرا خراب کرد . بنای شهر امروزی ماکو را میتوان از سال ۱٠۱۲ ه. ش . دانست .
آلتی است درچرخ خیاطی، ونیزافزاری است دربافندگی
( اسم ) ۱- دست افزار جولاهان که ماسوره را در آن کنند وبدان جامه بافند . ۲- جای ماسوره در چرخ خیاطی : خیاط پسری بود بدستش ماکو گفتمش دلی که برده ای از ما کو ?... ( شاطر عباس صبوحی )
[ گویش مازنی ] /maakoo/ از وسایل بافندگیوسیله ای که ماسوره در آن قرار گرفته و از میان دو لایه عبور داده می شود

معنی ماکو در فرهنگ معین

ماکو
(اِ.) ۱ - وسیله ای در ماشین بافندگی که ماسوره بر روی آن قرار می گیرد. ۲ - میله ای در چرخ خیاطی که قرقره بر روی آن قرار می گیرد.

معنی ماکو در فرهنگ فارسی عمید

ماکو
۱. جایی در چرخ خیاطی که ماسوره در آن قرار می گیرد.
۲. وسیله ای که نخ را دور آن پیچیده و از لای تارها عبور می دهند.

ماکو در دانشنامه ویکی پدیا

ماکو
ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد. شهر ماکو مرکز شهرستان ماکو است. شهر ماکو در دره ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و بخش شمالی در دامنه کوه قیه است.
معبد سنگی در ده شدی دشت زنگنه
برج و بارو و کتیبه در، ساری قیه و در صخره ماکو
خرابه های تعدادی کلیساهای ارمنی در دهات مختلف
آثار تاریخی شهر دامبات
خرابه های قدیمی گزلو در ده مخند
سنگ های بازالتی قرمزلیخ در روستا ی آواجیق
آبشار شرشر در روستای آواجیق
اب های گازدار روستای عرب دیزج در آواجیق
آثار و علایم منقوش در سنگ در ده قزلجه قلعه دهستان قره قویون
دالانها و غارهای زیرزمین در اطراف آرارات
شهر روسا یا قلعه جم خور در ده بسطام چایپاره
اتاق سنگی در ده چیره کندی چای پارا
گورستان تاریخی پیر احمد کندی در دهات آواجیق
پل بشگوز در نزدیک شهر ماکو
خرابه های سه گوش در ده قزلداغ
اتاق سنگی در ده دلیک داش
کلیسای زور زور در ده بارون
دیری متعلق به فرقه دمینکن در پای کوه قیه
اتاق سنگی در ده سنگر
کلیسای مریم ننه در شمال شهر ماکو
بنای باشکوه کلاه فرنگی در بیمارستان ماکو
کاخ باغچه جوق
از ارتفاعات ماکو می توان چهارکشورایران ترکیه آذربایجان و ارمنستان رادید.
این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شده است محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به کشور ترکیه سفر کنند.
دین مردم ماکو اسلام بوده و پیرو مذهب شیعه و نیز سنی می باشند. مردم ماکو به زبان ترکی آذربایجانی">ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی صحبت می کنند.
ساکنین ماکو در سده اول قبل از میلاد مسیح به دلیل اینکه به مذهب زرتشتی گرویده بودند این شهر را «ماغ کوی» یعنی شهر روحانیان زرتشتی می نامیدند. (مغ در زبان زرتشتی و زبان کهن به معنای روحانی زرتشتی می باشد) ماکو به زبان ارمنی به معنی چراگاه است و از این رو به آن ماکو گفته اند چرا که چراگاه های بزرگ در پیرامون ماکو وجود دارد. همچنین برخی معتقدند مادها که در زمان پادشاهی ایشتوویگو در این منطقه ساکن شدند، آن را مادکوه (کوه مادها) نامیدند. این نام بع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ماکو در دانشنامه آزاد پارسی

ماکو (Mako)
شهری در بخش چونگراد، در جنوب شرقی مجارستان، در ساحل رود مورِش، نزدیک مرز رومانی، به فاصلۀ ۱۵ کیلومتری شرق سِگِد. ۲۶,۷۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۳). بخش های پیرامون آن به کشت پیاز اختصاص دارند.

ارتباط محتوایی با ماکو

معنی ماکو به انگلیسی

hasp (اسم)
قرقره ، ماسوره ، چفت ، کلاف ، ماکو
shuttle (اسم)
ماکو ، لرزنده ، فضا کشتی

معنی کلمه ماکو به عربی

ماکو
رباط
حافظة الاوراق

ماکو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Bəhmən Araz
ماکو در آذربایجان غربی ایران. مجارستان.شیراز قرار دارد هر سه شهر به وسیله کوهی محاصره شده است. پس این کلمه با سنگ و زاغه بی ربط نیست. لذا به زاغه مغازه میگویند. به مرور زمان کلمه ماغارا به .ماغار و ما کار. ماکا و در نهایت به ماکو تغییر نام یافته است
میلاد۹۸
شهری در آذربایجان غربی که مردمان ان بیشتر کرد و ترک هستند
علی سیریزی
ماکو نام شهری در آذربیجان و می تواند نام نوعی غذای باستانی در امپراطوری روم باشد.
این غذا یا بهتر این سوپ رومی باستانی از باقلای له‌شده تهیه می‌شود. اما باید بدانید که برای اولین بار سیسیلی‌ها این سوپ را تهیه نموده و به امپراتوری‌های روم معرفی کردند.
برای تهیه این سوپ باقلا با سبزیجات و ادویه پخته می‌شود، سپس روغن‌زیتون اضافه شده و سوپ آماده است و آن را به‌عنوان میان وعده مصرف می‌کنند. گاهی اوقات هم این مواد را غلیظ نموده، به آن آرد می‌زنند و در روغن سرخ می‌کنند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بازارچه مرزی ماکو   • فاصله ماکو تا تبریز   • بازار ماکو   • ماکو خبر   • شهرستان ماکو   • اثار تاریخی شهرستان ماکو   • مراکز خرید ماکو   • نقشه ماکو   • معنی ماکو   • مفهوم ماکو   • تعریف ماکو   • معرفی ماکو   • ماکو چیست   • ماکو یعنی چی   • ماکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماکو
کلمه : ماکو
اشتباه تایپی : lh;,
آوا : mAku
نقش : اسم خاص مکان
عکس ماکو : در گوگل

آیا معنی ماکو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )