انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1044 100 1

ماکو

/mAku/

معنی ماکو در لغت نامه دهخدا

ماکو. (اِ) دست افزار جولاهگان که بدان جامه بافند. (برهان ). دست افزار جولاهان که ماشوره را در آن کنند و بدان جامه بافند. (آنندراج ). آلتی است آهنی جولاهگان رابه هندی آن را نال گویند. (غیاث ). مکو. (ناظم الاطباء). مکوک. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
در شتاب سیر بر چرخ قماش
صورت ماکو هلال آسا خوش است.
نظام قاری (دیوان البسه ص 43).
وشیع، وشیعة؛ ماکوی بافنده. (از منتهی الارب ).
- ماکوزن ؛ آنکه ماکو بکار برد. بافنده :
ز آغاز جبریل آهنجه کار
به فرجام ادریس ماکوزنش.
اثیر اخسیکتی (از آنندراج ).
- ماکونورد ؛ از دست افزارهای بافندگی قدیم :
نیست بافنده کس به دست افزار
نه به ماکونورد و پا افشار.
شیخ آذری.

ماکو. (اِخ ) نام ولایتی است به آذربایجان که اکراد محمودی به تصرف دارند و بر آن کوه حصنی است از سنگ که معبری ندارد و اگر خواهند کسی یا چیزی را بالا کشند باید ریسمان فرو گذارند و به آن بسته بالا کشند والا محال است. (انجمن آرا) (آنندراج ). ماکواز شهرستانهای آذربایجان غربی است و از طرف شمال به رودخانه ٔ قره سو و کشور ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی و از مشرق به رودخانه ٔ ارس و کشور جماهیر شوروی و از مغرب به کشور ترکیه محدود است. آب و هوای شهرستان نسبت به پستی و بلندی متغیر است بدین معنی که هوای پلدشت معتدل مایل به گرمی و قسمتهای غربی (دهستانهای آواجیق و چالدران ) سردسیر است. این شهرستان دارای چهار رشته رودخانه ٔ معروف می باشد که عبارتند از: 1-روخانه ٔ ارس که در شمال غربی شهرستان در نقطه ٔ «دمیرقاپو» وارد این شهرستان می شود و در جنوب شرقی قریه ٔ«دره شام » از شهرستان ماکو خارج می گردد. 2- رودخانه ٔ زنگمار (ماکوچای ) که از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می گیرد و قسمت عمده ٔ آن از وسط شهر عبور می کند. 3- رودخانه قره سو که از چشمه و باتلاقهای بورالان سرچشمه می گیرد و قسمتی از مرز ایران و ترکیه را تشکیل می دهد. 4- رودخانه ٔ ساری سو که از باتلاقهای بایزید کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و در 5 کیلومتری بازرگان وارد کشور ایران و شهرستان ماکو می گردد. کوههای عمده این شهرستان عبارت است از: 1- کوههای مرز ایران و ترکیه که بنام ساری چیچیک و ساری چین معروف است و ارتفاع این کوهها در حدود 2500 تا 3200 متر است. 2- کوه سکار که در غرب دهستان به به جیک واقع و ارتفاع آن 3050 متر است. 3- کوه چرکین که در غرب دهستان قلعه دره سی واقع و ارتفاع آن 3000 متر است. شهرستان ماکو از سه بخش بنام حومه ، پلدشت ، سیه چشمه تشکیل شده است و جمع قراء آن 386 آبادی بزرگ و کوچک است. محصول عمده ٔ شهرستان غلات و حبوبات و پنبه و توتون و کشمش و کرچک و بزرک و کنجد است. راههای شوسه ٔ آن عبارت از شوسه ٔ ماکو به پلدشت و ماکو به بازرگان و ماکو به خوی می باشد و بقیه ٔ راهها مالرو و صعب العبور است. در این شهرستان چهار چشمه ٔ آب معدنی وجود دارد که در آبادی شوط و آبادی یاشکند و قریه ٔ زیوه بالا و آبادی استی سو (آب گرم ) واقع شده است. ایلهای جلالی و میلان و حیدرانلو از عشایر معروف این شهرستان بشمار می روند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4). شهرستان ماکو در حدود 7125 کیلومتر مربع مساحت دارد و از نظر تقسیمات کشوری تابع استان آذربایجان غربی است. در سرشماری آبان ماه 1345 دارای 100854 تن سکنه بود که محل سکونت ثابت داشتند. تراکم جمعیت در این شهرستان 1412 نفر در کیلومتر مربع است. (از نشریه مرکز آمار ایران ج 54 آبان ماه 1345).

ماکو. (اِخ ) شهر ماکو در گوشه ٔ شمال غربی آذربایجان در دامنه ٔ کوه نوح کوچک واقع شده است و ارتفاعات و دره های حاصلخیز دارد و موقعیت جغرافیایی و نظامی آن مهم است. بنای شهر ماکو عجیب است بدین معنی که در دامنه ٔ کوهی واقع شده که قسمتی از آن ، شهر را مانند چتر احاطه کرده است. ارتفاع ماکو از سطح دریا 1294 متر است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 154-157). شهر ماکو در 909 هزارگزی شمال غربی تهران و 285 هزارگزی شمال غربی ارومیه (رضائیه ) واقع است و مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است : طول 44 درجه و 30 ثانیه ، عرض 39 درجه و 18 دقیقه و 1294 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. اختلاف ساعت آن با تهران 25 دقیقه و 36 ثانیه است یعنی 12 ظهر ماکو ساعت 12 و 25 دقیقه و 36 ثانیه ٔ تهران است. هوای آن در زمستان معتدل و در تابستان به علت وجود کوههای سنگی در اطراف شهر گرم تر می باشد. سکنه ٔ این شهر به تجارت و دادوستد اشتغال دارند. شهر ماکو در دره ای که رودخانه ٔ زنگمار در آن جریان دارد واقع شده و قسمتی از روخانه های شهر در زیر یک تخته سنگ عظیم که مثل چتر بالای خانه ها را فرا گرفته ، بنا شده است. ماکو در قدیم قلعه ای بیشتر نبوده است. این قلعه که قابان نامیده می شد پناهگاه عده ای از دزدان و راهزنان بوده است. در زمان شاه عباس کبیر این راهزنان و اشرار قلع و قمع شدند و سپس اساس شهر ماکو پی ریزی شد.بنای شهر باستناد ابیاتی که بر تخته سنگی کنده شده است سال 1052 قمری است. ماکو چندین عمارت معروف داردو از جمله ٔ آنها ساختمان باغچه چوق است که از عمارات معروف آذربایجان بشمار می رود. شهر ماکو دارای فرمانداری ، شهرداری ، بخشداری ، مرزبانی ، ژاندارمری ، پادگان نظامی ، بانک ، فرهنگ ، پست و تلگراف و تلفن ، آمار و ثبت اسناد، و اداره ٔ کشاورزی و بهداری و راه و دارایی و دخانیات می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4). شهر ماکو طبق سرشماری آبان ماه 1345، هفت هزار تن سکنه داشته است. (از نشریه ٔ آمار ایران آبان ماه 1345 ج 54). و رجوع به جغرافیای سیاسی کیهان ص 154-157 شود.

ماکو. (اِخ ) (حومه ٔ...) یکی از بخشهای سه گانه ٔ شهرستان ماکوست. این بخش در حومه ٔ شهرستان واقع است و مرکز بخش شهر ماکو می باشد این بخش از سه دهستان قلعه دره سی آواجیق ، قره قویون و 110 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است و در حدود 22420 تن سکنه دارد. هوای آن بر دو نوع است ، دهستانهای قره قویون و قلعه دره سی معتدل مایل به گرمی و دهستان آواجیق سردسیر است. محصول عمده ٔ بخش غلات ، حبوبات ، پنبه ، کرچک و کنجد می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی ماکو به فارسی

ماکو
شهریست در شمال غرب ایران نزدیک مرز اتحاد شوروی و ترکیه مرکز شهرستان ماکو ۱۱۹۶۶ تن سکنه . ماکو در قدیم قلعه ای بود بنام [ قابان ] که چون محل دزدان بود شاه عباس آنرا خراب کرد . بنای شهر امروزی ماکو را میتوان از سال ۱٠۱۲ ه. ش . دانست .
آلتی است درچرخ خیاطی، ونیزافزاری است دربافندگی
( اسم ) ۱- دست افزار جولاهان که ماسوره را در آن کنند وبدان جامه بافند . ۲- جای ماسوره در چرخ خیاطی : خیاط پسری بود بدستش ماکو گفتمش دلی که برده ای از ما کو ?... ( شاطر عباس صبوحی )
[ گویش مازنی ] /maakoo/ از وسایل بافندگیوسیله ای که ماسوره در آن قرار گرفته و از میان دو لایه عبور داده می شود

معنی ماکو در فرهنگ معین

ماکو
(اِ.) ۱ - وسیله ای در ماشین بافندگی که ماسوره بر روی آن قرار می گیرد. ۲ - میله ای در چرخ خیاطی که قرقره بر روی آن قرار می گیرد.

معنی ماکو در فرهنگ فارسی عمید

ماکو
۱. جایی در چرخ خیاطی که ماسوره در آن قرار می گیرد.
۲. وسیله ای که نخ را دور آن پیچیده و از لای تارها عبور می دهند.

ماکو در دانشنامه ویکی پدیا

ماکو
ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد. شهر ماکو مرکز شهرستان ماکو است. شهر ماکو در دره ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و بخش شمالی در دامنه کوه قیه است.
معبد سنگی در ده شدی دشت زنگنه
برج و بارو و کتیبه در، ساری قیه و در صخره ماکو
خرابه های تعدادی کلیساهای ارمنی در دهات مختلف
آثار تاریخی شهر دامبات
خرابه های قدیمی گزلو در ده مخند
سنگ های بازالتی قرمزلیخ در روستا ی آواجیق
آبشار شرشر در روستای آواجیق
اب های گازدار روستای عرب دیزج در آواجیق
آثار و علایم منقوش در سنگ در ده قزلجه قلعه دهستان قره قویون
دالانها و غارهای زیرزمین در اطراف آرارات
شهر روسا یا قلعه جم خور در ده بسطام چایپاره
اتاق سنگی در ده چیره کندی چای پارا
گورستان تاریخی پیر احمد کندی در دهات آواجیق
پل بشگوز در نزدیک شهر ماکو
خرابه های سه گوش در ده قزلداغ
اتاق سنگی در ده دلیک داش
کلیسای زور زور در ده بارون
دیری متعلق به فرقه دمینکن در پای کوه قیه
اتاق سنگی در ده سنگر
کلیسای مریم ننه در شمال شهر ماکو
بنای باشکوه کلاه فرنگی در بیمارستان ماکو
کاخ باغچه جوق
از ارتفاعات ماکو می توان چهارکشورایران ترکیه آذربایجان و ارمنستان رادید.
این شهر به دلیل آنکه در کنار مرز و گمرک بازرگان واقع شده است محل عبور مسافرینی است که قصد دارند از طریق زمینی به کشور ترکیه سفر کنند.
دین مردم ماکو اسلام بوده و پیرو مذهب شیعه و نیز سنی می باشند. مردم ماکو به زبان ترکی آذربایجانی">ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی صحبت می کنند.
ساکنین ماکو در سده اول قبل از میلاد مسیح به دلیل اینکه به مذهب زرتشتی گرویده بودند این شهر را «ماغ کوی» یعنی شهر روحانیان زرتشتی می نامیدند. (مغ در زبان زرتشتی و زبان کهن به معنای روحانی زرتشتی می باشد) ماکو به زبان ارمنی به معنی چراگاه است و از این رو به آن ماکو گفته اند چرا که چراگاه های بزرگ در پیرامون ماکو وجود دارد. همچنین برخی معتقدند مادها که در زمان پادشاهی ایشتوویگو در این منطقه ساکن شدند، آن را مادکوه (کوه مادها) نامیدند. این نام بعداً به صورت ماکو درآمد. یاقوت حموی عقیده دارد ماکو محل زندگی روحانیون زردشتی بوده است لذا در اصل ماغ کوی نام داشته که به مرور ایام ماکو شده است.
عکس ماکو
ماکو
ماکو نام چرخ خیاطی در بافندگی
شهر ماکو (به مجاری: Makó) در چونگراد در کشور مجارستان واقع شده است. جمعیت این شهر ۲۴٫۹۸۶ نفر است.
مجارستان
فهرست شهرهای مجارستان
ماکو ایشی نو (انگلیسی: Mako Ishino؛ زادهٔ ۳۱ ژانویهٔ ۱۹۶۱) یک موسیقی دان اهل ژاپن است. وی از سال ۱۹۷۷ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
ماکو ایواماتسو (انگلیسی: Mako Iwamatsu؛ زاده ۱۰ دسامبر ۱۹۳۳ درگذشته ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۶(2006-07-21)) یک هنرپیشه اهل ژاپن بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به خاطرات یک گیشا، پرل هاربر، تی ام ان تی، پلیس آهنی ۳، ارتفاعات آرام اشاره کرد.
ماکو فان در هولست (انگلیسی: Marco van der Hulst؛ زادهٔ ۲۰ مهٔ ۱۹۶۳) دوچرخه سوار اهل پادشاهی هلند است.
فسفات ماکو یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر ماکو استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، فسفات است.
فهرست اندیس های استان آذربایجان غربی
منگنز ماکو یک اندیس فلزی است که در استان آذربایجان غربی قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، منگنز است.سنگ میزبان این اندیس سنگهای آهکی است و دیرینگی آن به دوران کرتاسه فوقانی می رسد. در این اندیس، پاراژنز های آهن یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان آذربایجان غربی
بخش مرکزی شهرستان ماکو یکی از بخش های تابعه شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.
دهستان قلعه دره سی
دهستان چایپاسار شمالی
دهستان چایپاسار جنوبی
دهستان های بخش مرکزی
شهرها: ماکو و بازرگان
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ماکو در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۵۷۷۹ نفر بوده است.
حمام قدیمی ماکو مربوط به دوره صفوی است و در ماکو، بافت قدیمی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۰۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانات ماکو (انگلیسی: Maku Khanate) به عنوان یکی از خانات آذربایجان ایران در قرن ۱۲ تا ۱۴ ه. ق شناخته شده است و مستقر در ماکو بود. خانات ماکو پس از فروپاشی سلسله صفویه و پس از مرگ نادرشاه افشار یک قرن دوام داشت و پس از مرگ مرتضی قلی خان بیات لغو شد.
تبریز | ارومیه | اردبیل | زنجان | خوی | مرند | خلخال | سراب | ماکو | قره داغ | مراغه
خانه علی بیات ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، خیابان امیرکبیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
زبان آتیک ماکو (انگلیسی: Atikamekw language) این زبان توسط سخنورانش در استان کبک، کانادا بدان صحبت می شود. آتیک ماکو یک زبان از زیرشاخه زبان کری محسوب می شود.
زبان های آلگونکویان
زبان های آلگونکویان میانی
زبان کری
زبان آتیک ماکو
ساختمان دارایی ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۶۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ساختمان شهربانی ماکو مربوط به دوره قاجار است و در ماکو، خیابان امام واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۹°۱۷′۲۴″ شمالی ۴۴°۲۸′۰۸″ شرقی / ۳۹٫۲۹۰۰۰°شمالی ۴۴٫۴۶۸۸۹°شرقی / 39.29000; 44.46889
بخش مرکزی
بخش بازرگان
شهرستان ماکو در شمال غرب ایران (استان آذربایجان غربی) قرار گرفته است که از شمال به رودخانه قره سو و کشور ترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان و از مغرب به کشور ترکیه و از جنوب به شهرستان شوط محدود است.منطقه آزاد ماکو به عنوان جوانترین منطقه آزاد کشور از نظر جغرافیایی بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد جهان بعد از منطقه شانگهای چین استو این منطقه به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده است. قره کلیسا، قدیمی ترین کلیسای جهان و نماد همزیستی ادیان در نزدیکی شهر ماکو و در دشت چالدران قرار دارد.این منطقه به دلیل برخورداری از تمدن کهن، جاذبه های تاریخی فراوان، زیبایی های طبیعی به همراه پوشش گیاهی، رودها، چشمه ها، غارها، آبشارها، آب و هوای مناسب، صنایع دستی و دست بافته های عشایر یکی از قطب های گردشگری شمال غرب کشور محسوب می شود.
ماکو در طول شرقی ۴۴درجه و ۲۰ دقیقه و عرض شمالی ۳۹ درجه و ۱۸ دقیقه قرار گرفته است و ارتفاعش از سطح آب ۱۶۳۴ متر است.
طبق آمار آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن شهرستان ماکو در سال ۱۳۷۵ تعداد ۲۰۲۹۳۹ نفر جمعیت داشته که ۱۳/۸ درصد از جمعیت کل استان را شامل می شود، از این تعداد جمعیت ۷۱۵۸۶ نفر شهری (۲۷/۳۵ درصد) و ۱۳۱۳۵۳ نفر روستایی (۷۳/۶۴) درصد می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ماکو در دانشنامه آزاد پارسی

ماکو (Mako)
شهری در بخش چونگراد، در جنوب شرقی مجارستان، در ساحل رود مورِش، نزدیک مرز رومانی، به فاصلۀ ۱۵ کیلومتری شرق سِگِد. ۲۶,۷۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۳). بخش های پیرامون آن به کشت پیاز اختصاص دارند.

معنی ماکو به انگلیسی

hasp (اسم)
قرقره ، ماسوره ، چفت ، کلاف ، ماکو
shuttle (اسم)
ماکو ، لرزنده ، فضا کشتی

معنی کلمه ماکو به عربی

ماکو
رباط
حافظة الاوراق

ماکو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Bəhmən Araz ١٤:٢٠ - ١٣٩٦/١٢/٠٣
ماکو در آذربایجان غربی ایران. مجارستان.شیراز قرار دارد هر سه شهر به وسیله کوهی محاصره شده است. پس این کلمه با سنگ و زاغه بی ربط نیست. لذا به زاغه مغازه میگویند. به مرور زمان کلمه ماغارا به .ماغار و ما کار. ماکا و در نهایت به ماکو تغییر نام یافته است
|

میلاد۹۸ ٢٠:٠٥ - ١٣٩٧/١١/١٩
شهری در آذربایجان غربی که مردمان ان بیشتر کرد و ترک هستند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بازارچه مرزی ماکو   • فاصله ماکو تا تبریز   • بازار ماکو   • ماکو خبر   • شهرستان ماکو   • اثار تاریخی شهرستان ماکو   • مراکز خرید ماکو   • نقشه ماکو   • معنی ماکو   • مفهوم ماکو   • تعریف ماکو   • معرفی ماکو   • ماکو چیست   • ماکو یعنی چی   • ماکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماکو
کلمه : ماکو
اشتباه تایپی : lh;,
آوا : mAku
نقش : اسم خاص مکان
عکس ماکو : در گوگل


آیا معنی ماکو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )