برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1133 100 1

مبارک (قرآن)

مبارک (قرآن) در دانشنامه اسلامی

مبارک (قرآن)
یکی از اوصاف قرآن مبارک نام دارد.
یکی از نام ها و صفات قرآن «مبارک» است. این صفت در چهار آیه بر قرآن اطلاق شده است: (وَهَذَا کِتَابٌ اَنزَلْنَاهُ مُبَارَکٌ) و آیه ۱۵۵، و نیز آیات ۵۰ سوره انبیاء و ۲۹ سوره ص .
تعریف
«مبارک» به معنای چیزی است که در آن خیر و برکت زیاد باشد، و برکت به معنای ثبوت خیر الهی است.
نظر طبرسی
طبرسی برای نامگذاری قرآن به «مبارک» سه علت ذکر کرده است:۱. قرآن ممدوح و باعث خوشبختی است و هر کس به آن تمسک جوید، به فوز عظیم رسیده است.۲. برکت یعنی ثبوت خیر فراوان و دائم؛ و قرآن را از این رو مبارک خوانده اند که قرائت و عمل به آن، خیر است و علم اولین و آخرین در آن هست و باعث آمرزش گناهان می شود و حلال و حرام در آن بیان شده است.۳. برکت یعنی کثرت، و قرآن چون از کتاب های آسمانی دیگر، مطالب بیشتری دارد، مبارک نامیده شده است.
نظر فخر رازی
...
بقعه قطعه ای زمینی است که از زمین های اطراف و مجاورش متمایز باشد.
مقصود از بقعه مبارک،وادی طور است.اطلاق بقعه بر وادی طور از آن جهت است که آن قسمت، محلی با برکت و ممتاز بوده که موسی علیه السّلام در آستانه رسالتش با نمایان شدن نور آتش به آن سو جذب شده و به وسیله درختی واقع در بقعه با خدا مناجات و تکلم کرده است.
درخت بقعه مبارک همان درختی است که نور خداوند در آن تجلی کرد و با حضرت موسی علیه السّلام سخن گفت.
درخت بقعه مبارک، محل ندای خداوند به موسی علیه السلام:«فلما اتیـها نودی من شـطی الواد الایمن فی البقعة المبـرکة من الشجرة ان یـموسی انی انا الله رب العـلمین.» «پس چون به آن (آتش) رسید از جانب راست وادی در آن جایگاه مبارک از آن درخت ندا آمد که ای موسی منم من خداوند پروردگار جهانیان.» و" بقعة مبارکه" قطعه و نقطه مخصوصی است از (کناره سمت راست وادی) که در آن درختی قرار داشته که ندای یا موسی از آن درخت برخاسته و مبارک بودنش به ...

ارتباط محتوایی با مبارک (قرآن)

مبارک (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مبارک (قرآن)   • مفهوم مبارک (قرآن)   • تعریف مبارک (قرآن)   • معرفی مبارک (قرآن)   • مبارک (قرآن) چیست   • مبارک (قرآن) یعنی چی   • مبارک (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مبارک قرآن
کلمه : مبارک (قرآن)
اشتباه تایپی : lfhv; (rvHk)
عکس مبارک (قرآن) : در گوگل

آیا معنی مبارک (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )