برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1157 100 1

مترو

/metro/

مترادف مترو: راه آهن درون شهری، راه آهن زیرزمینی، قطار درون شهری

معنی مترو در لغت نامه دهخدا

مترو. [ م ِ رُ ] (فرانسوی ، اِ) راه آهنی است که تمام یا قسمتی از آن اززیرزمین بگذرد. مترو مختصر شده ٔ کلمه ٔ متروپلیتن است که اختصاصاً به راه آهن زیرزمینی شهری اطلاق میشود که محله های مختلف یک شهر بزرگ را به یکدیگر مربوط میسازد. اکنون غالب شهرهای مهم دنیا دارای مترو (راه آهن زیرزمینی ) هستند. نظریه ٔ ساختن مترو در سال 1855 م.اظهار شد ولی اولین خط مترو رسماً در 19 ژوئیه سال 1900 در پاریس بکار افتاد. نخستین راه آهن زیرزمینی شهر لندن پایتخت انگلستان هم در سال 1903 دائر گشت.

معنی مترو به فارسی

مترو
ترن برقی زیرزمینی
( اسم ) راه آهن شهری که قسمت اعظم آن در زیر زمین ساخته شده .
۱ - (صفت ) وابسته بکشور اصلی و متبوع . ۲ - ( اسم ) راه آهن زیر زمینی یا هوایی که از محلات شهری بزرگ و حوم. آن گذرد مترو

معنی مترو در فرهنگ معین

مترو
(مِ رُ) [ فر. ] (اِ.) راه آهنی که معمولاً زیرزمینی است و به عنوان یک وسیلة نقلیة عمومی در شهرهای بزرگ استفاده می شود.

معنی مترو در فرهنگ فارسی عمید

مترو
قطاری برقی که به منظور حمل ونقل سریع مسافران در دالان های زیر زمینی حرکت می کند.

مترو در دانشنامه ویکی پدیا

مترو
مترو سامانه ای است برای جابجایی حجم انبوهی از مسافران درون شهری، با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال، طبق استانداردهای جهانی، ظرفیت این نوع سامانه، ۱۲ تا ۴۰ هزار مسافر در ساعت می باشد. این سامانه به صورت کاملاً حفاظت شده و در بافت درون شهری عموماً زیرزمینی و در بافت بین شهری یا حومه ای به صورت هم سطح به جابجایی مسافر می پردازد. این سامانه خود کشش برقی از طریق ریل سوم یا شبکهٔ بالاسری تغذیه می شود.
مونوریل
تراموا
قطار سبک شهری
متروی لندن
متروی تهران
متروی شیراز
متروی تبریز
متروی اصفهان
متروی اهواز
نخستین مترو جهان در سال ۱۸۶۳ میلادی در شهر لندن آغاز به کار کرد. شهرهای پاریس، بوداپست و گلاسگو پس از آن به سیستم مترو مجهز شدند. استفاده از فناوری مترو در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی به سرعت در شهرهای بزرگ اروپا و آمریکا گسترش پیدا کرد. در حال حاضر ۱۶۰ شهر جهان دارای سیستم مترو هستند و در ۲۵ شهر دیگر مترو در دست احداث است. شهرهای توکیو، مسکو و سئول دارای پر استفاده ترین متروهای جهان هستند.
نخستین برنامه ریزی ها برای بنیان گذاری متروی تهران به سال ۱۳۶۳(اوایل انقلاب اسلامی) بازمی گردد. بر اساس مطالعاتی که در سال ۱۳۶۳ برای حل مشکلات ترافیکی تهران انجام شد، ساخت مترو به عنوان اساسی ترین راه حل بهبود ترافیک تعیین شد.
شرکت های فرانسوی از سال ۱۳۶۳عملیات اجرایی احداث خط ۱ مترو را در اراضی شمال تهران (بزرگراه شهید حقانی کنونی) آغاز کردند. عملیات اجرایی مترو تا آذر سال ۱۳۶۵ اجرای ۲۳۰۰ متر تونل و بخشی از سازهٔ ۳ ایستگاه مسیر ادامه یافت ولی در این زمان و در پی جریان های جنگ ایران و عراق، نمایندگان شرکت های خارجی کشور را ترک کردند و در اواخر سال ۱۳۶۶ هیئت وزیران توقف کامل طرح توسط مشاوران خارجی را اعلام کرد.
عکس مترو
مترو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مترو یا قطار شهری
مترو (فیلم ۱۹۹۷)
مترو (فیلم ۲۰۱۱)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مترو در دانشنامه آزاد پارسی

مِتْرو (underground/subway)
مِتْرو
راه آهنی برای رفت و آمد در زیر سطح زمین. نخستین خط مترو جهان مترو لندن بود که در ۱۸۶۳ آغاز به کار کرد و در خندقی سرپوشیده احداث شد. مترو لندن با طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر هنوز هم طولانی ترین مترو جهان است. بسیاری از شهرهای بزرگ جهان مترو دارند. مترو مسکو روزانه ۶.۵میلیون مسافر را جابه جا می کند.

ارتباط محتوایی با مترو

مترو در جدول کلمات

معنی مترو به انگلیسی

subway (اسم)
راه زیر زمینی ، مترو ، زیر راه ، ترن زیر زمینی

معنی کلمه مترو به عربی

مترو
قطار الانفاق

مترو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ناشناس
Subway
ناشناس
Sub way

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مترو تهران نقشه   • خط 6 مترو تهران   • ساعت کار مترو تهران   • استخدام در مترو تهران   • دانلود نقشه مترو تهران   • خط 7 مترو تهران   • مترو تهران خط 3   • ایستگاه متروی امام خمینی tehran   • معنی مترو   • مفهوم مترو   • تعریف مترو   • معرفی مترو   • مترو چیست   • مترو یعنی چی   • مترو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مترو
کلمه : مترو
اشتباه تایپی : ljv,
آوا : metro
نقش : اسم
عکس مترو : در گوگل

آیا معنی مترو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )