برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1304 100 1

متغیر آبی درخشان

متغیر آبی درخشان در دانشنامه ویکی پدیا

متغیر آبی درخشان
متغیّرهای آبی درخشان (به انگلیسی: Luminous Blue Variables) که در زبان انگلیسی اختصاراً LBVs نامیده شده و همچنین با نام متغیرهای اس ماهی طلایی شناخته می شوند، دسته ای ازستارگان متغیر نام دارند. آنان هم چنین گروهی از فراغول ها هستند.
اتا شاه تخته
ای جی شاه تخته
دجاجه اُب۲#۱۲
پی ماکیان
اس ماهی طلایی
این اجرام به قدری درخشانند که دیگر انواع فراغول ها را تحت الشعاع خود قرار می دهند. جرم همهٔ این ستارگان، از حد HD یا حد هامفریس - دیویدسن، که حدود ۴۰ جرم خورشیدی است بیش تر است. آن ها همگی ستارگانی با رنگ آبی مایل به سفید هستند.
دو ستاره، یکی با جرم ۴۰ جرم خورشیدی و دیگری با جرم ۶۰ جرم خورشیدی را در نظر بگیرید. هر دو ستاره زندگی خود را در رشتهٔ اصلی آغاز می کنند. آنان پس از اتمام سوختشان، به تدریج منبسط و سرد می شوند. در این مرحله سیر زندگی این دو ستاره از هم جدا می شود و هر کدام، در یک گروه از فراغول ها جای می گیرند. ستاره ای که جرمش ۴۰ جرم خورشیدی بود، زیر حدّ HD باقی می ماند و به فراغول سرد تبدیل می شود؛ مانند رو ذات الکرسی و اچ آر ۸۷۵۲. اما ستارهٔ دیگر با جرم ۶۰ جرم خورشیدی، نمی تواند یک فراغول سرد شود. تحوّل آن هم چنان که به حد HD نزدیک می شود، متوقف می شودد. چنین ستاره ای تا پیش از آن که به حد HD برسد، احتمالاً نیمی از جرم اولیه اش را از دست می دهد و به یک متغیّر آبی درخشان که ناپایدار است، تبدیل می شود. معمولاً بادهای یک متغیر آبی درخشان، در هر سال در حدود یک صد هزارم جرم خورشیدی از جرم آن را راهی فضا می کند. پی ماکیان چنین ستاره ای است که در قسمت پایدار حد HD قرار دارد.
در یک ستارهٔ فوق العاده سنگین، بادها تمام لایهٔ هیدروژنی آن را به فضا پرتاب می کنند و فقط لایه های داخلی ستاره بر جای می ماند. در این لایه ها، محصولات فرایند گداخت هسته ای ستاره در طی میلیون ها سال، فراوان وجود دارد. اخترشناسان چنین ستاره ای را ولف - رایه می نامند. این اجرام شگرف هنوز هم به شدّت جرم از دست می دهند. در طیف آنان خطوط کربن و نیتروژن زیادی وجود دارد، اما اصلاً خطّ هیدروژن وجود ندارد. ستاره های ولف - رایه هنوز هم در ردهٔ درخشان ترین ستاره هایِ شناخته شده به شمار می روند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با متغیر آبی درخشان

متغیر آبی درخشان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی متغیر آبی درخشان   • مفهوم متغیر آبی درخشان   • تعریف متغیر آبی درخشان   • معرفی متغیر آبی درخشان   • متغیر آبی درخشان چیست   • متغیر آبی درخشان یعنی چی   • متغیر آبی درخشان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی متغیر آبی درخشان
کلمه : متغیر آبی درخشان
اشتباه تایپی : ljydv Hfd nvoahk
عکس متغیر آبی درخشان : در گوگل

آیا معنی متغیر آبی درخشان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )