انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 929 100 1

معنی متون در لغت نامه دهخدا

متون. [ م ُ ] (ع اِ) ج ِ متن. رجوع به متن شود.

متون. [ م ُ ] (ع مص ) جای گرفتن و اقامت کردن. (از منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ) (از اقرب الموارد).

معنی متون به فارسی

متون
جمع متن
( اسم ) جمع متن : متون ادبی .
جای گرفتن و اقامت
[Pyramid Texts] [باستان شناسی] متونی شامل حدود هشتصد دعا و ورد که حدوداً در ده هِرم از اهرام مصر، از زمان «اوناس» آخرین فرعون سلسلۀ پنجم به بعد، بر روی دیوار گورخانه ها و دالان های منتهی به آنها حک شده اند
[funerary texts] [باستان شناسی] مجموعه ای از نبشته های مصری دربارۀ مرگ و زندگی پس از مرگ که از آنها، از اواخر پادشاهی کهن تا افول تمدن مصر، در تدفین و مناسک مربوط به آن استفاده می کردند
[sacred texts] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← کتاب های مقدس
[ گویش مازنی ] /matoon kelaa/ از توابع علی آباد قائم شهر

معنی متون در فرهنگ معین

متون
(مُ) [ ع . ] (اِ.) جِ متن .

معنی متون در فرهنگ فارسی عمید

متون
= متن

متون در دانشنامه ویکی پدیا

متون
متون (به یونانی: Μέτων ὁ Ἀθηναῖος) ریاضی دان، ستاره شناس، هندسه دان و مهندس یونانی بود که در قرن پنجم قبل از میلاد در آتن می زیست.
او کاشف دوره متونی است که مدت ۱۹ سال شمسی، تقریباً معادل با ۲۳۵ ماه قمری بود. او به همراه اوکتمون در ۴۳۲ قبل از میلاد نخستین رصدهای دقیق راجع به انقلابین را صورت دادند و بدین ترتیب توانستند طول فصل ها را با دقت بیشتری محاسبه نمایند.
از دیگر فعالیت های متون می توان به کوشش های او در باب ایجاد ارتباط میان پزشکی و نجوم اشاره نمود.
متون ابتدایی کابالا قسمتی از متون شفاهی یهودی هستند. این متون معمولاً به صورتی نوشته شده اند که برای خواننده که با متون یهودی، تنخ، میدراش و هلاخا ناآشنا باشند غیرقابل فهمند.
متون اهرام (انگلیسی: Pyramid Texts) مجموعه ای از متون مذهبی مصر باستان که شامل تقریباً هشتصد دعا و ورد است و حدوداً در ده هِرم از اهرام مصر، از زمان «اوناس» آخرین فرعون سلسلهٔ پنجم به بعد، بر روی دیوار گورخانه ها و دالان های منتهی به آنها حک شده اند.
متون، ایلینوی (به انگلیسی: Mattoon, Illinois) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۱۸٬۵۵۵ نفر است که در ایلی نوی واقع شده است.
زبان مادری بودا به احتمال زیاد زبان پالی بوده است که یکی از گویشهای هندوآریایی میانه و خویشاوند با سانسکریت است. نوشته های بنیادین بودایی نیز بیشتر به این زبان و در سریلانکا نگاشته شده است. آن مجموعه از آثار بودایی که سخن شخص بودا بشمار می رود به سه بخش تقسیم می گردد و جمعاً سه سبد نامیده می شود. موضوع مجموعه یا سبد نخست، انضباط راهبان، سبد دوم گفتمانهای بودا و سبد سوم آموزه های دیگر است. نام این مجموعه ها بترتیب وینیه پیتکه (پرورش نامه)، سوتّه پیتکه (سوره نامه) و ابی دمّه پیتکه (کتاب تفاسیر آیین) است. سه سبد خود از ۲۹ کتاب جداگانه تشکیل شده اند. مجموعه دوم یعنی سوره نامه خود پنج زیرمجموعه (نیکایا) را در بر می گیرد. یکی از این زیرمجموعه ها کودکا-نیکایا (مجموعه متون کوتاه) است که معروفترین کتاب آن بنام دمّا پادا با نام فارسی راه حق بدست رضا علوی مستقیماً از زبان پالی به فارسی برگردانده شده و در سال ۱۳۸۰ از سوی نشر فرزان روز در تهران چاپ گشته است.
متون تاریخی به زبان فارسی کتابی است گردآوردهٔ عبدالحسین نوایی (۱۳۰۱ - ۱۳۸۳ ه‍.خ.) که به معرفی ۶۴ کتاب تاریخی به زبان فارسی می پردازد. این کتاب ها از سدهٔ چهارم تا سیزدهم هجری اند و نمونه ای از هر یک از آن ها آورده شده است.
تصحیح متون یکی از فنون و مشاغل قدیمی ادبی است. در فرایند تصحیح متون، مصحِّح، متنی قدیمی را، براساس نسخه های خطی، آمادهٔ انتشار میکند. نباید تصحیح متن را با ویراستاری اشتباه گرفت، در ویراستاری اغلاط نگارشی یک متن (معمولاً معاصر) توسط ویراستار اصلاح میشود، اما در تصحیح متن، مصحِّح میکوشد متنی (معمولاً کهن) را نزدیک به بیان مولف بازسازی کند.
تصحیح متن، اولین قدم در راه تحقیقات ادبی و تاریخی است. در واقع هر کتاب کهنی را که به صورت چاپ شده از کتابخانه یا کتابفروشی تهیه میکنیم، توسط مصحّحی تصحیح شده است. کتابها، دیوانهای شعر قدیمی و... به صورت نسخه خطی در کتابخانه ها و موزه ها نگهداری میشوند، و مصحِّح با تصحیح کتابها، آنها را به چاپ میرساند.
به دلیل دیر وارد شدن صنعت چاپ به کشورهای شرقی، اکثر کتابهای فارسی و عربی، تا دویست سال پیش به صورت خطی موجود بوده اند و حتی هنوز هم کتابهای چاپ نشدهٔ این زبانها، به دهها هزار عنوان میرسد. اما نباید پنداشت که تصحیح متون فقط به کشورهای شرقی محدود میشود. غربیها نیز برای انتشار آثار کلاسیک ادبیات خود، ناچار به تصحیح متن هستند.
از مصحّحین مشهور ایرانی در قرن گذشته میتوان محمد قزوینی، مجتبی مینوی، غلامحسین یوسفی، و از مصححین مشهور حاضر میتوان جلال خالقی مطلق، محمدرضا شفیعی کدکنی و نجیب مایل هروی را ذکر کرد.
انواع روشهای تصحیح
در تصحیح متون، روشهای مختلفی نظیر تصحیح انتقادی، تصحیح قیاسی، تصحیح براساس نسخه اساس، تصحیح ذوقی، و تصحیح التقاطی را یاد کرد.
در تصحیح انتقادی متون که علمیترین روش تصحیح متون است، مصحِّح براساس کهنترین نسخه، و با مقابلهٔ نسخ دیگر، صحیحترین صورت واژگان را، به گونه ای که به بیان و گفتهٔ مولف نزدیک باشد برمیگزیند. این روش وقتی استفاده میشود که از یک متن، نسخه های خطی قابل اعتمادی در دست باشد.
تصحیح قیاسی معمولاً وقتی استفاده میشود که از یک متن، یک نسخه خطی بیشتر در دسترس نیست، در این هنگام مصحِّح متن را با استفاده از دانش خود در زبان، تصحیح میکند. در واقع اصطلاح «تصحیح قیاسی» به این معنی است که مصحِّح، متن خود را، با «زبان» مقایسه میکند و در صورتی که ضبط واژه ای را درست تشخیص داد، آن را ضبط میکند.
اصطلاحات فن تصحیح متون
نسخه اساس
نسخه اساس، نسخه ای خطی از یک اثر است که اساس تصحیح قرار میگیرد. فرض کنید از یک کتاب با نام فرضی (الفبا) که تا کنون منتشر نشده است، ده نسخهٔ خطی داریم که یکی در قرن پنجم و دیگری در قرن ششم و سومی در قرن هفتم و باقی در قرون جدیدتر نوشته شده است. این نسخه ها توسط مصحِّح بررسی میشوند، و معمولاً قدیمیترین و صحیح ترین آن، به عنوان «نسخه اساس» قرار میگیرد و سایر نسخه ها را «نسخه بدل» مینامند.
استنساخ
استنساخ به معنی نوشتن از روی یک نسخه است. پس از تعیین «نسخه اساس»، مصحِّح، از روی آن تایپ میکند.
مقابله
پس از استنساخِ «نسخه اساس»، متن آماده شده با «نسخه بدل ها» مقابله میشود. معمولاً موارد اختلاف بین «نسخه اساس» و «نسخه بدلها»، در پاورقی درج میشود.
هم اکنون در ایران، مراکز و موسسه های مختلفی به تصحیح متون و انتشار متون تصحیح شده میپردازند که از جمله آنها میتوان به مرکز پژوهشی میراث مکتوب اشاره کرد.
همچنین کتاب شیوه نامه تصحیح متون به شیوۀ مرحله به مرحله ی تصحیح متون، نسخه شناسی، کتاب شناسی، فهرست شناسی، نحوه مدیریت کار گروهی، مثالهای کاربردی، توصیه ها و آموزه ها، روش متن پردازی (تقویم نص)، رسم الخطّ عربی، رسم الخطّ فارسی قدیم و جدید می پردازد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

متون در جدول کلمات

از متون مهم عرفانی قرن ششم قمری به زبان فارسی تالیف محمد بن منور
اسرارالتوحید

متون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی متون

آقای دکتر فرزاد فرزین ١٩:٤٦ - ١٣٩٧/١٠/٢٢
نوشته ها
|

جمال الدین مصطفی ٠٨:٢٩ - ١٣٩٧/١١/٢٥
مجموعه ای از مفاهیممرتبط با یک موضوع خاص
|

پیشنهاد شما درباره معنی متوننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

aliasghar modaberzadeh > School bag
ایلکا > اردلانی
زندی > اردلان
رضا > الیکایی
محمد > ایلیکا
غضنفر > پريز
نورالله > هارای
عبدالرحمن > طایفه ملازهی

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترجمه متون انگلیسی به فارسی   • ترجمه فارسی به فارسی   • دیکشنری فارسی به انگلیسی اندروید   • متون حقوقی 1   • دیکشنری انگلیسی به فارسی با تلفظ   • دیکشنری انگلیسی به انگلیسی   • دانلود دیکشنری انگلیسی به فارسی   • ترجمه عربی به فارسی   • معنی متون   • مفهوم متون   • تعریف متون   • معرفی متون   • متون چیست   • متون یعنی چی   • متون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی متون
کلمه : متون
اشتباه تایپی : lj,k
آوا : motun
نقش : اسم
عکس متون : در گوگل


آیا معنی متون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )