انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1076 100 1

مثانه

/masAne/

مترادف مثانه: شاشدان، آبدان

برابر پارسی: شاشدان، پیشاب دان

معنی مثانه در لغت نامه دهخدا

مثانة. [ م َ ن َ ] (ع اِ) آبدان که جای بول و کمیز باشد. (منتهی الارب ) (آنندراج ). جای کمیز اندر شکم. (دهار). کمیزدان. آبدان. (زمخشری ). آبدان و جای بول. (ناظم الاطباء). جایگاه بول از انسان و حیوان. ج ، مَثانات. (از اقرب الموارد). و رجوع به مثانه شود. || جای بچه. (منتهی الارب ) (آنندراج ). جای بچه در شکم. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

مثانه. [ م َ ن َ / ن ِ ] (ع اِ) آبدان و آن جزء از بدن حیوان که در وی کمیز جمعمی گردد. (ناظم الاطباء). کیسه ٔ بول که در شکم می باشد. (غیاث ). آبگاه. کمیزدان. شاش دان. پیشاب دان. بیت البول. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). مثانه به شکل بلوطاست هر دو سر تیز و میان فراخ و هر دو رگ گرده که آن را برابخ گویند اندر مثانه گشاده است تا آب از آن راه از گرده به مثانه اندرآید و چنان نیست که این جاکه برابخ به مثانه رسیده راه آب راست اندرمثانه گشاده است ، لکن نخست اندرجرم صفاق دو منفذ گشاده است ، پس هر دو منفذ اندرمیان صفاق و عصب گشاده است بر درازی مثانه تا به آخر او که نزدیک منفذ بیرون شدن آب است. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). کیسه ای است عضلانی غشایی و نازک و قابل اتساع که در عقب استخوان زهار واقع است. شکلش موقعی که خالی است پهن و جدارهایش برروی هم قرار گرفته اند و هنگامی که متدرجاً از ادرار پر شود، کروی و یا تخم مرغی شکل می شود. مثانه در موقعیکه خالی است ، رأسش به طرف بالا و جلو و قاعده اش به طرف پایین و عقب است. زمانی که مقدارادرار در مثانه به 250 گرم برسد شخص حس ادرار می کند. ممکن است مثانه در موقع حبس البول محتوی یک لیتر یابیشتر ادرار باشد. (فرهنگ فارسی معین ) :
نیک نگه کن که در حصار جوانیت
گرگ درنده است در گلوت و مثانه.
ناصرخسرو.
به کوه برق مثانه ز سنگ پاره ٔ لعل
به بحر ماه مشیمه ز نور بچه ٔ ناب.
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 52).
و رجوع به مثانة شود.
- ورم مثانه ؛ التهاب و عفونت و تورم جدار مثانه بر اثر عوامل میکربی و عفونی. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی مثانه به فارسی

مثانه
آبدان، کیسهای است دربدن انسان که ادرارپس ازترشح ازکلیتین در آن واردوجمع میشود
( اسم ) کیسه ایست عضلانی غشایی و نازک و قابل اتساع که در عقب استخوان زهار واقع است . شکلش تا موقعی که خالی است پهن و جدار هایش بر روی هم قرار گرفته اند و هنگامی که متدرجا ادرار پر شود کروی و یا تخم مرغی شکل میشود و راسش بطرف بالا و جلو و قاعده اش بطرف پایین و عقب است . زمانی که مقدار ادرار در مثانه به ۲۵٠ گرم برسد شخص حس ادرار میکند . ممکنست مثانه در موقع حبس البول محتوی یک لیتر یا بیشتر ادرار باشد شاش دان بیت البول پیشاب دان
[vesicoabdominal] [علوم تشریحی] ← شکمی ـ مثانه ای
[cystoplegia, cystoparalysis] [علوم پایۀ پزشکی] فلج ماهیچه های دیوارۀ مثانه

معنی مثانه در فرهنگ معین

مثانه
(مَ نِ) [ ع . مثانة ] (اِ.) کیسة عضلانی غشایی که ادرار پس از خروج از کلیه ها، در آن جمع می شود.

معنی مثانه در فرهنگ فارسی عمید

مثانه
کیسه ای ماهیچه ای در لگن خاصره که ادرار در آن جمع می شود، آبدان.

مثانه در دانشنامه ویکی پدیا

مثانه
مَثانه (آبدان، پیشابدان، میزه دان) یکی از اعضای دستگاه ادراری است. این عضو مانند کیسه ای برای جمع شدن ادرار حاصل از فعالیت کلیه است و جدار آن از ماهیچه و بافت پیوندی ارتجاعی بوده و ماهیچه دتروسور نام دارد. مثانه انسان می تواند حداکثر یک لیتر ادرار در خود نگه دارد. لوله باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برد میزنای نام دارد.
۷. غده فوق کلیویرگ ها: ۸. سرخرگ و سیاهرگ کلیه، ۹. بزرگ سیاهرگ زیرین، ۱۰. آئورت شکمی، ۱۱. سرخرگ وسیاهرگ ایلیاک مشترک
مثانه نیز ادرار را از طریق لوله دیگری به نام میزراه (پیشاب راه) تخلیه می کند. میزراه در زنان کوتاه است اما در مردان این مجرا درازتر بوده و از میان غده پروستات و آلت تناسلی گذر می کند.
ادرار به طور پیوسته در کلیه بوجود آمده و از راه اورِتِر یا حالب به مثانه هدایت و در پایان از مثانه توسط اورترا یا پیشابراه دفع می شود. در انسان طبیعی، کنترل ادرار ارادی بوده و به ارتباط بین قشر مخ، ساقه مغز، نخاع و مثانه بستگی دارد. جاییکه مثانه به اورترا یا پیشابراه می رسد ماهیچه ای به نام اسفنکتر خارجی قرار دارد. وقتی حجم ادرار در مثانه به ۴۰۰ میلی لیتر برسد فرد احساس دفع پیدا کرده و مثانه برای بیرون راندن ادرار منقبض و اسفنکتر رها می شود.
عکس مثانه
مثانهٔ بیش فعال یا سندرم مثانهٔ بیش فعال عبارت است از وضعیتی که در آن به صورت مرتب نیاز به ادرار کردن احساس می شود تا حدی که تأثیر منفی بر زندگی فرد می گذارد. نیاز مرتب به ادرار می توان در طول روز یا شب یا هر دو اتفاق افتد. حال اگر توان کنترل ادرار از دست برود به این عارضه بی اختیاری ادرار می گویند. بیش از ۴۰ درصد از مبتلایان به این اختلال، دچار «بی اختیاری ادرار» هستند. همچنین، حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد از بی اختیاری های ادرار ناشی از مثانهٔ بیش فعال است. این مشکل برای جان افراد خطرناک نیست و بیشتر افرادی که چنین مشکلی دارند برای سال ها با مشکلشان زندگی می کنند.
دلیل بیش فعالی مثانه روشن نیست عدم کنترل قند خون از عواملی است که ممکن است علایم بیش فعالی مثانه را بیشتر کند. تشخیص این بیماری از روی رفتارهای فرد معلوم می شود و باید مراقب بود که با عفونت ادراری یا مثانه نوروژنیک اشتباه نشود. میزانِ ادراری که در هربار دفع، خارج می شود، نسبتاً ناچیز است. وجود درد هنگام ادرار، نشان دهنده آن است که مشکل دیگری بجز بیش فعالی مثانه وجود دارد.
در این بیماری میزان ادراری که در هربار ادرار کردن خارج می شود اندک است اما اگر در هنگام ادرار درد احساس شود باید مشکلی غیر از بیش فعالی مثانه وجود داشته باشد.
درمان اختصاصی برای این بیماری همیشه الزامی نمی باشد. با این حال تمرین کیگل، تمرین مثانه و دیگر تمرین های رفتاری توصیه می شود. همچنین کاهش وزن برای افرادی که اضافه وزن دارند، کاهش مصرف کافئین و متعادل کردن مصرف مایعات می تواند برای افراد مفید باشد. گاهی داروهای آنتی کولینرژیک (از دستهٔ آنتی موسکارینی) توصیه می شود با این حال هیچ دارویی به اندازهٔ تغییر الگوی زندگی برای این بیماری مفید نیست به ویژه برای افراد سالمند. گزینهٔ دیگر در حل این بیماری تزریق سم بوتولینوم به مثانه است اما استفاده از سوند ادراری و جراحی از روش هایی است که اصلاً توصیه نمی شود.
مثانه نوروژنیک (به انگلیسی: Neurogenic bladder dysfunction) یکی از بیماری های مثانه است که موجب اختلال در ادرار کردن می شود.
طب داخلی هاریسون
هر شرایطی که سبب اختلال در ارسال پیام آوران و وابران مثانه یا دهانه مثانه شود، می تواند باعث ایجاد مثانه نوروژنیک شود. این اختلال، اغلب با بیماری های نخاعی (مانند سیرینگومیلیا (به اصطلاح: syringomyelia) / هیدرومایلیا (به اصطلاح: hydromyelia))، آسیب (مثل دیسک های فتق) و نقص لوله عصبی از جمله اسپینا بیفیدا همراه است. همچنین ممکن است توسط تومورهای مغزی و سایر بیماری های مغز، بارداری و بیماری های عصبی محیطی نظیر دیابت، الکل و کمبود ویتامین B12 ایجاد شود.
علاوه بر موارد مذکور، این اختلال یک عارضه رایج از عمل جراحی گسترده در لگن است، مانند حذف تراتوم خاجی-دنبالچه ای (به اصطلاح: sacrococcygeal) و دیگر تومورها.
تشخیص اختلال نوروپاتیک مثانه، وابسته به شرح حال و معاینه فیزیکی (از جمله نورولوژیک) کامل و همچنین استفاده از تصویربرداری های رادیولوژیک (سیستویورتروگرافی ادرار، اوروگرافی ترشحی، اسکن کامپیوتری، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، در صورت لزوم)؛ بررسی های ارولوژی (سیستوسکوپی، اولتراسوند)؛ بررسی های اورودینامیک (سیستومتری، بررسی فشارهای مجرای ادراری، اوروفلوگرافی)؛ و مطالعات نورولوژیک (الکترومیوگرافی).
سیستیت (به انگلیسی: Cystitis) یا در اصطلاح عام عفونت مثانه و در واقع التهاب در مثانه به علت جایگزینی و رشد عامل بیماری زا در آن و ایجاد عفونت است. شایع ترین عامل سیستیت باکتری گرم منفی است.
دورلند فرهنگ پزشکی. تهران
علائم شایع بیماری سوزش ادرار، تکرر ادرار، احساس فوریت دفع ادرار و گاه احتباس ادراری است.
تشخیص قطعی از طریق بررسی ادرار و کشت آن است. درمان با آنتی بیوتیک های متناسب با عامل بیماری است. درصورت عدم درمان ممکن است عفونت به سایر نواحی گسترش یابد و مثلاً موجب پیلونفریت شود.
عفونت ادراری
سنگ مثانه یکی از انواع سنگ های ادراری است که در مثانه تشکیل می شوند. سنگ های مثانه معمولاً ناشی از اختلالات عملکردی در دستگاه ادراری یا وجود جسم خارجی در آن ایجاد می شود. اکثر سنگ های مثانه در مردان دیده می شود. در کشورهای در حال توسعه سنگ های مثانه معمولاً در پسران پیش از بلوغ یافت می شوند. در حدود یک چهارم موارد سنگ های متعدد وجود دارند.
علایم تحریکی ادرار
جریان متناوب ادرار
عفونت های مجاری ادرار
هماچوری
سنگ های اسید اوریکی در رادیوگرافی شفاف هستند و ممکن است دیده نشوند. سونوگرافی به راحتی سنگ را نشان می دهد.
سرطان مثانه یکی از انواع سرطان های سلول های پوششی است. سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص سرطان مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر است. سرطان مثانه در سفیدپوستان بیش از سیاه پوستان مشاهده می شود.در ایران، مردان چهار برابر بیش تر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می شوند.
سیگار کشیدن: خطر ایجاد کانسر مثانه در افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است.
تماس های شغلی با مواد شیمیایی مانند رنگ های صنعتی، دودۀ زغال سنگ، یا مواد شیمیایی مورد استفاده در لاستیک سازی، برخی رنگ ها یا منسوجات.
تروما به اپی تلیوم مثانه ناشی از سنگ و عفونت های مکرر.
داروها: سیکلوفسفامید یا پرتودرمانی در ناحیۀ لگن.
استفادۀ بلندمدت از سوند جهت ادرار.
آشامیدن آبی که حاوی میزان زیادی آرسنیک است.
سه نوع سرطان با توجه به نوع سلول های بدخیم (سرطانی) در سلول های پوشش دستگاه ادراری مثانه ایجاد می شوند:
بیمارانی که بعد از درمان با ب س ج دچار عود می شوند نسبت به درمان مقاوم تر هستند.
4 شیوه درمان استانداردی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر است:
فتق مثانه (انگلیسی: Cystocele) افتادگی قدامی مثانه براثر ضعف یا کشش بافت های پشتیبان بین مثانه و جدار مهبل است که باعث می شود مثانه به سمت مهبل برجستگی پیدا کند
هیسترکتومی
نوار مثانه یا تست اورودینامیک (به انگلیسی: testing Urodynamic)، نام یک آزمایش پزشکی است که برای ارزیابی عملکرد مثانه و مجرای ادراری به کار می رود. آزمایش اورودینامیک می تواند به توضیح برخی علائم ادراری بپردازد، از قبیل:
بی اختیاری (incontinence)
تکرر ادرار (frequent urination)
احساس نیاز ناگهانی به دفع ادرار، و در عین حال عدم تخلیه
اختلال در شروع ادرار
ادرار دردناک
عدم تخلیه کامل مثانه
عفونت مکرر مجاری ادراری
این آزمایش ها اغلب برای مردان با غده پروستات بزرگ و برای زنان مبتلا به بی اختیاری ادراری تنظیم می شود که یا به درمان علامتی پاسخ نداده اند یا نیاز به عمل جراحی دارد. احتمالاً مهم ترین گروه در این آزمایش ها کسانی هستند که به نوروپاتی، از جمله آسیب نخاعی مبتلا شده اند. در بعضی از این بیماران (بسته به سطح ضایعه)، رفلکس ارادی ادرار که تحت کنترل کورتکس فرونتال است (به اصطلاح: micturition reflex) ممکن است از کنترل خارج شده باشد، و پرفشاری عضله دترسور (به زبان انگلیسی: detrusor) می تواند تهدیدکننده حیات باشد.
علائم گزارش شده توسط بیمار اغلب راهنمای قابل اعتمادی برای اختلال نهفته دستگاه ادراری تحتانی نیست. هدف از تست اورودینامیک این است که به نتیجه آسیب شناسی برسیم که علائم بیمار را تأیید کند.
به عنوان مثال، بیماری که از نیاز اورژانسی به تخلیه ادرار و تکرر ادرار شکایت دارد، ممکنست به سندروم مثانه بیش فعال مبتلا باشد. علت آن شاید بیش فعالی عضله دترسور (تشکیل دهنده مثانه) باشد، که طی پر شدن مثانه، ناگهان منقبض می شود. با استفاده از تست اورودینامیک می توان بیش فعالی عضله مثانه را تأیید کرد که به تعیین نوع درمان کمک می کند. با این وجود انجمن اورولوژی آمریکا، تست اورودینامیک را به عنوان یکی از اقدام تشخیصی ابتدایی، توصیه نمی کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مثانه در دانشنامه آزاد پارسی

مَثانِه (bladder)
مَثانِه
اندامی توخالی، با دیوارۀ ارتجاعی. ادرار تولیدشده در کلیه ها را ذخیره می کند. مثانه در دستگاه های دفع ادراربرخی از ماهی ها، بیشتر دوزیستان، برخی از خزندگان، و همۀ پستاندارانوجود دارد. ادرار از راه دو میزنای، که هرکدام از یک کلیه می آیند، به مثانه، می ریزد و از مثانه، از طریق میزراه (مجرای ادرار)، خارج می شود.

مثانه در جدول کلمات

جوشاندن آن بر روی ورم مثانه مفید است
باقلا

معنی مثانه به انگلیسی

bladder (اسم)
بادکنک ، کیسه ، مثانه ، ابدان ، کمیزدان ، پیشاب دان
cyst (اسم)
کیسه ، مثانه ، تخم دان
urinary bladder (اسم)
مثانه ، پیشاب دان

معنی کلمه مثانه به عربی

مثانه
مثانة
حصوة

مثانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رضاآپادانا ٠١:٥٣ - ١٣٩٧/٠٧/٢٦
ابدان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مثانه مردان   • مثانه زنان چه شکلی است   • مثانه درد   • مثانه کجاست   • مثانه عکس   • مثانه دختر   • شکل مثانه   • معنی مثانه   • مفهوم مثانه   • تعریف مثانه   • معرفی مثانه   • مثانه چیست   • مثانه یعنی چی   • مثانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مثانه
کلمه : مثانه
اشتباه تایپی : lehki
آوا : masAne
نقش : اسم
عکس مثانه : در گوگل


آیا معنی مثانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )