انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1082 100 1

مجتهد شبستری

مجتهد شبستری در دانشنامه ویکی پدیا

مجتهد شبستری
مجتهد شبستری می تواند به افراد زیر اشاره کند:
محمد مجتهد شبستری، فیلسوف ، فقیه ، پژوهشگر علوم قرآنی و متخصص الهیات تطبیقی
محسن مجتهد شبستری، امام جمعهٔ سابق تبریز و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام
علی اشرف مجتهد شبستری، سفیر سابق ایران در تاجیکستان
جواد مجتهد شبستری (زاده ۱۳۴۵ در قم) فرزند محسن مجتهد شبستری و نماینده مجلس خبرگان رهبری از استان آذربایجان غربی است.نبو
جواد مجتهد شبستری از نوادگان آیت الله العظمی حاج میرزا کاظم مجتهد شبستری از مراجع تقلید آذربایجان است. وی در نتایج انتخابات مجلس خبرگان رهبری (۱۳۹۴)، به صورت بدون فهرست و مستقل، در حوزه استان آذربایجان غربی با کسب ۲۴۷٬۲۴۰ رای از مجموع ۱٬۵۱۱٬۶۵۲ رای برابر با ۱۶٫۳۶٪ در جایگاه سوم وارد دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری شد.
علی اشرف مجتهد شبستری دیپلمات ایرانی و نخستین سفیر ایران در تاجیکستان و سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو بوده است. وی اکنون مشاور امور بین الملل معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بوده و بعنوان رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان فعالیت می نماید. ایشان برادر کوچکتر آیت الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و همچنین محمد مجتهد شبستری از فیلسوفان و نظریه پردازان علوم عرفانی و قرآن می باشد. مجتهد شبستری دارای دکتری اقتصاد بین الملل از ایالت متحده امریکا بوده و ضمن فعالیت بعنوان دیپلمات وزارت امور خارجه در دفاتر سازمان ملل متحد در تهران و ژنو نیز ماموریت داشته اند. ایشان به زبان انگلیسی تسلط داشته و مقالات مختلفی از ایشان در داخل و خارج چاپ شده است.
فهرست سفیران ایران در تاجیکستان
محسن مجتهد شبستری (زاده ۱۳۱۶ در شبستر) روحانی و سیاست مدار ایرانی اهل آذربایجان و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او امام جمعهٔ سابق تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی بود. وی نمایندهٔ مردم استان آذربایجان شرقی و سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری در دورهٔ چهارم است. او در دوره های اول، دوم و سوم نیز نمایندهٔ مجلس خبرگان رهبری بوده و چهار دوره، نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی از تهران نیز بوده است. او عضو شورای مرکزی جامعهٔ روحانیت مبارز تهران نیز می باشد؛ که بارها توسط نیروهای امنیتی ساواک دستگیر و بازداشت شده بودند.نبو
محسن مجتهد شبستری فرزند میرزا کاظم و نوهٔ ملا علی اشرف است که هردو از عالمان و فقهیان آذربایجان به شمار می روند. از تألیفات او می توان به تفسیر آیات عبادالرحمان و نگرشی بر فرهنگ عمومی اشاره کرد.
مجتهد شبستری در مهر ۱۳۳۲ خورشیدی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، در حوزهٔ علمیهٔ قم به فراگیری دوره های متوسط و عالی فقه پرداخت؛ همچنین در حوزهٔ دروس خارج فقه در نزد سید محمدکاظم شریعتمداری (که بعد از درگذشت پدر تحت تکفل وى بود)، حسین فاطمی قمی، سید حسین بروجردی، سید محمد محقق داماد، سید محمدحسین طباطبایی، سید محمدرضا گلپایگانی، شیخ عباس تهرانی و میرزا هاشم آملی به یادگیری علوم پرداخت. پس از آن نیز به تدریس علوم گوناگون حوزوی در تبریز، تهران و قم مشغول شد.
مجتهد شبستری یکی از بنیان گذاران جامعهٔ روحانیت مبارز شناخته می شود. وی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با افرادی نظیر مرتضی مطهری، سید محمد حسینی بهشتی و محمد مفتح رابطه داشت و در مبارزات سیاسی شرکت می نمود. از جملهٔ فعالیت های مجتهد شبستری در این دوران می توان به رهبری فعالیت های سیاسی در منطقهٔ ۶ تهران، سخنرانی علیه حکومت پهلوی، مشاوره با اعضای جامعهٔ روحانیت مبارز و نگارش متن اعلامیه های این تشکل اشاره کرد.
محمد مجتهد شبستری (۱۳۱۵ در شبستر) فیلسوف، فقیه، پژوهشگر علوم قرآنی و متخصص الهیات تطبیقی است. وی از نخستین اشخاصی است که پای تحلیل های هرمنوتیکی را به ادبیات دینی ایران باز کرد و دیدگاه ها و آثار وی در این زمینه بحث های زیادی را برانگیخته است.
پژوهش هایی دربارهٔ قرآن و وحی، صبحی صالح، محمد مجتهد شبستری (ترجمه)
ایمان و آزادی؛ انتشارات طرح نو، ۱۳۷۵
هرمنوتیک، کتاب و سنت؛ انتشارات طرح نو، ۱۳۷۵
سه گونه قرائت از سنت در عصر مدرنیته (قسمت دوم کتاب سنت و سکولاریسم، نشر: صراط ۱۳۸۱)
نقدی بر قرائت رسمی از دین؛ انتشارات طرح نو، ۱۳۸۱
تاملاتی بر قرائت انسانی از دین؛ انتشارات طرح نو، ۱۳۸۳
مجتهد شبستری مدیر مرکز اسلامی هامبورگ از سال ۱۳۴۸ تا ۵۷، و نیز نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی بود، و درجه استاد تمام (پروفسور) دانشکده الهیات دانشگاه تهران در رشته های کلام تطبیقی، تاریخ ادیان و تاریخ عرفان را داراست.
محمد مجتهد شبستری در سال ۱۳۱۵ در شبستر در استان آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود. وی در ۵ سالگی به همراه خانواده برای سکونت به تبریز نقل مکان کرد. در سال ۱۳۳۰ برای تحصیل در علوم اسلامی وارد حوزه علمیه قم گردید، و به مدت ۱۸ سال در این حوزه به تحصیل و تحقیق در فلسفه و کلام اسلامی، فقه و اصول و تفسیر پرداخت و در بالاترین سطوح حوزوی تحصیلات خود را به پایان رساند.
دوران تحصیل وی در حوزه علمیه قم حدود هجده سال طول کشید. در این دوران وی علاوه بر فراگیری مقدمات علوم اسلامی، تحصیلات و مطالعات خود را در رشته های ادبیات عرب، فقه، اصول فقه، فلسفه، کلام و تفسیر ادامه داد. او دوره سطح را در حدود هشت سال گذراند و پس از آن در دوره های درس خارج فقه و اصول استادان و مراجع وقت شرکت کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجتهد شبستری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجتهد شبستری   • مفهوم مجتهد شبستری   • تعریف مجتهد شبستری   • معرفی مجتهد شبستری   • مجتهد شبستری چیست   • مجتهد شبستری یعنی چی   • مجتهد شبستری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجتهد شبستری
کلمه : مجتهد شبستری
اشتباه تایپی : l[jin afsjvd
عکس مجتهد شبستری : در گوگل


آیا معنی مجتهد شبستری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )