انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1036 100 1

مجدالدوله

/majdeddowle/

معنی مجدالدوله در لغت نامه دهخدا

مجدالدوله. [ م َ دُدْ دَ / دُو ل َ / ل ِ ] (اِخ ) ابوطالب رستم چهارمین از دیالمه ٔ ری و همدان و اصفهان (387-420) هَ. ق. سلطان محمود غزنوی او را خلع کرد. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). فخرالدوله به سال 387 در قلعه ٔ طبرک شهر ری وفات یافت و چون پسر وی ابوطالب رستم بیش از چهار سال نداشت سیده خاتون مادرش زمام امور را به دست گرفت و او را با لقب مجدالدوله نامزد امارت ری و جانشینی پدر کرد. سال جلوس مجدالدوله یعنی 387 همان سالی است که محمود غزنوی نیز به جای پدر خود به امارت غزنه رسید و سال بعد آن مقارن ایامی است که از یک طرف محمود به عنوان سپهسالاری اردوی سامانیان بر خراسان استیلا یافته و از طرفی دیگر متحد او قابوس وشمگیر عمال مجدالدوله را از گرگان رانده است. به این ترتیب مجدالدوله در همان اوان جلوس بین دو حریف قوی پنجه مثل محمود غزنوی و قابوس زیاری محصور شد اما مادام که سیده خاتون بر کارها مسلط بود و اداره ٔ امور به رأی و تدبیر او می گذشت نه قابوس و پسرش فلک المعالی در مخالفت با مجدالدوله کاری از پیش بردند و نه سلطان محمود در ری طمع کرد. مجدالدوله تا سال 420 در ری امارت داشت. در اواخر این مدت چون سیده خاتون فوت کرد اوضاع دربار مجدالدوله مختل شد و محمود غزنوی به ری آمد و مجدالدوله را دستگیر کرد و به غزنین فرستاد و به این ترتیب دیالمه ٔ ری در سال 420 به دست محمود غزنوی انقراض یافت. (از تاریخ مفصل ایران ، تألیف عباس اقبال صص 181- 183). و رجوع به همین مأخذ و کامل ابن اثیر ج 9 و تاریخ گزیده چ لندن صص 426-429و مجمل التواریخ والقصص ص 397، 398، 403، 404 شود.

معنی مجدالدوله به فارسی

مجدالدوله
ابوطالب رستم چهاریم از یالمه ری
وی پسر فخرالدوله دیلمی است و بسن چهار سالگی امیر شد و زمام امور را سیده خاتون مادرش بدست گرفت . حکومت مجدالدوله از ۳۸۷ تا ۴۲٠ ه. بود . با پیروزی سلطان محمود غزنوی بر مجدالدوله و دستگیری وی بساط پادشاهی آل بویه در شمال ایران برچیده شد. ولی مدت ۲٠ سال دیگر فرزندان عضدالدوله در بغداد و فارس و خوزستان بسلطنت خود ادامه دادند.
ده جزئ دهستان اکراد ساوجبلاغ بخش کرج شهرستان تهران
دهی است از بخش کرج شهرستان تهران .

مجدالدوله در دانشنامه ویکی پدیا

مجدالدوله
مجدالدوله ممکن است در اشاره به موارد زیر باشد:
مجدالدوله دیلمی، از شاهان آل بویه در ری
امیراصلان خان مجدالدوله، دایی ناصرالدین شاه قاجار
مهدی قلی خان مجدالدوله، پسردایی و پیشخدمت ناصرالدین شاه قاجار
مسجد مجدالدوله، مسجدی در خیابان امام خمینی تهران که توسط مهدی قلی خان مجدالدوله ساخته شده است.
رستم دیلمی ملقب به مجدالدوله و مُکَنّیٰ به ابوطالب پسر بزرگ فخرالدوله دیلمی و همچنین برادر بزرگ تر شمس الدوله دیلمی بود. پس از مرگ پدر در شعبان ۳۸۷ قمری، توسط خلیفهٔ بغداد، مجدالدوله و کهف المله لقب یافت. به سبب اینکه هنوز در سنین خردسالی به سر می برد، ادارهٔ امور و نیابت سلطنت به ملکهٔ فخرالدوله شد. نام مادر وی شیرین دخت اسپهبد رستم طبری بود و سیده خاتون خوانده می شد. خاندان مادر وی نیز از فرمانروایان محلی طبرستان به شمار می آمدند.
مجدالدوله دیلمی در هنگام خردسالی به امارت نشست و اوقات خود را بیشتر در مطالعه و تفریح به سر می برد و امارت و حاکم واقعی تمامی قلمرو او و برادرش شمس الدوله دیلمی در حقیقت به دست ملکه سیده خاتون بود و سیده خاتون در سلطنت با فرزندانش شریک قدرت و نایب السلطنه آنان بود، با این حال مجدالدوله یک بار در سال ۳۹۷ قمری در همان سال های کودکی به تحریک اطرافیان بر ضد مادر برانگیخته شد. ملکه هم به یاری بدرحسنویه، حاکم کرد دینور، ری را تسخیر کرد و مجدالدوله را برکنار نمود و برادرش شمس الدوله را به جای او نشاند. چندی بعد با او دوباره بر سر مهر آمد و او را به امارت ری بازگرداند و شمس الدوله را به همدان فرستاد. حکومت مجدالدوله تا هنگامیکه ملکه مادر زنده بود محفوظ ماند بعد از مرگ مادر در سال ۴۱۰ قمری مجدالدوله با تحریک و توطئهٔ امراء مواجه شد.
محمود غزنوی از سال ها اندیشهٔ تسخیر ری را داشت یک بار، در مدتی که ملکه سیده خاتون زمام کارها را در دست داشت با نامه و پیام از وی درخواست تا در ری خطبه و سکه به نام سلطان کند اما جواب سنجیدهٔ وی او را ازین درخواست خویش منفعل کرد و از اندیشهٔ درگیری با پیرزنی که شکست از او مایهٔ رسوایی بود و پیروزی بر او هم چنان که خود وی در جواب سلطان خاطر نشان کرده بود، افتخاری نداشت، منصرف کرد. اما بعدها که مجدالدوله خود حکومت ری را به دست داشت وقتی از دفع توطئه امراء عاجز ماند از سلطان محمود یاری خواست. سپاه محمود این بار به بهانهٔ اعانت به وی به ری آمد، مجدالدوله را دستگیر نمود و به هندوستان تبعید کرد و به حکومت آل بویه در ری خاتمه داد.
امیراصلان خان مجدالدوله پسر امیرقاسم خان ظهیرالدوله قاجار و دایی ناصرالدین شاه بود.
زینت الدوله
نیم تاج خانم
مجدالدوله در ابتداء در تبریز از پیشخدمتان مقرب محمد میرزا (بعداً محمدشاه) بود. در سال ۱۲۶۳ قمری که ناصرالدین میرزای ولیعهد، بجای بهمن میرزا به حکمرانی آذربایجان منصوب شد، امیراصلان خان منصب ایشیک آقاسی (رئیس تشریفات) دستگاه ولیعهد را دشت. در سال ۱۲۶۴ قمری که مردم فارس به مخالفت و بی مهری میرزا تقی خان امیرکبیر صدراعظم نسبت به حسین خان آجودان باشی مراغه ای (نظام الدوله) والی فارس پی بردند، به تحریک میرزا علی اکبر خان قوام الملک شیرازی و محمدقلی خان ایل بیگی قشقایی بر نظام الدوله شوریدند و کار به زد و خورد شدید بین آنان و قوای دولتی منتهی شد. میرزا تقی خان امیرکبیر بنابر تمایل شاه، امیراصلان خان را برای فرونشاندن انقلاب به شیراز فرستاد و او کاری از پیش نبرد و به تهران برگشت و بجای وی احمدخان نوایی (عمیدالملک) نایب ایشیک آقاسی (معاون اداره تشریفات دربار) با احکام لازم به شیراز اعزام شد و در اندک مدتی شورش را خواباند.
مجدالدوله در زمان ظهور باب حاکم زنجان بود. در زمان حکومت او جنبش بابیان در زنجان توسط ملا محمدعلی زنجانی آغاز شد. مجدالدوله گرچه با ملامحمدعلی نرمی نشان می داد ولی در نهان دشمنی شدیدی با او داشت. از طرفی از تهران دستور می رسید که مجدالدوله باید ملامحمدعلی را دستگیر کرده و به پایتخت روانه کند، اما به سبب نفوذ فراوان او، مجدالدوله جرات این کار را نمی یافت. به تدریج درگیری میان مسلمانان و بابیان زنجان شدت گرفت و سرانجام به قیامی منجر شد که در تاریخ به شورش بابیان زنجان معروف شده است. امیرکبیر برای فرونشاندن این قیام محمدخان بیگلربیگی و امیرنظام گروسی را به فرماندهی چند فوج پیاده و سواره به آن شهر فرستاد و نهایتاً به قضایای زنجان خاتمه داده شد.
مجدالدوله به سال ۱۲۷۲ قمری حکومت گیلان یافت و به عمیدالملک ملقب شد. در سال ۱۲۷۵ قمری ملقب به مجدالدوله شد و حکومتش تا سال ۱۲۷۶ قمری ادامه پیدا کرد. در این سال پس از تغییر از حکومت گیلان، بجای چراغعلی خان زنگنه سراج الملک، برای بار دوم به حکومت زنجان منصوب گردید و تا سال ۱۲۸۰ قمری حاکم بود. در این سال معزول و بجای او محمدرحیم خان علاءالدوله نسقچی باشی حاکم زنجان شد و مجدالدوله بجای محمدناصر خان ظهیرالدوله به سمت ایشیک آقاسی باشی دربار برقرار گردید. در سال ۱۲۸۵ قمری برای بار دوم بجای قاسم خان والی حکمران گیلان شد ولی سال بعد به واسطه بی مبالاتی و سوء سلوک مأمورین او با اهالی، از حکومت گیلان معزول و اداره حکومت آنجا ضمیمه مشاغل دیگر به میرزا سعید خان انصاری سپرده شد.
حسن آباد مجدالدوله، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان تهران ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان احمدآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷ نفر (۱۸خانوار) بوده است.
مهدی قلی خان مجدالدوله (درگذشته ۱۳۱۶ خورشیدی) معروف به حاج مجدالدوله پسردایی ناصرالدین شاه قاجار و پسر عیسی خان والی بود.
فخرالدوله
والیه
مجدالدوله ابتدا در اندرونی ناصرالدین شاه غلام بچه بود تا رفته رفته ترقی یافت و به پیشخدمت حضوری رسید و از نزدیکان جدایی ناپذیر ناصرالدین شاه شد، به طوری که در هر سه سفر ناصرالدین شاه به اروپا او را همراهی می کرد. در آخرین سفر، هنگام بازدید شاه از برج ایفل پاریس که به تازگی برای نمایشگاه بین المللی ساخته شده بود، به شاه گفته شد که یک ماجراجوی فرانسوی همان روز، به منظور ثبت رکورد، بدون تجهیزات از داربست های برج تا بالای آن صعود کرده است. به محض شنیدن این موضوع، مجدالدوله که در شمار همراهان شاه بود، کلاه و لباده را به کناری نهاد و به همان شکل از برج بالا رفت و رکورد مرد فرانسوی را شکست.
در دوران سلطنت احمدشاه قاجار، پس از فوت عضدالملک که نایب السلطنه شاه بود، برای برای جانشینی او از طرف قاجاریه نام سه نفر برده می شد که عبارت بودند از عبدالصمد میرزا عزالدوله پسر محمدشاه و برادر ناصرالدین شاه، مهدی قلی خان مجدالدوله و بالاخره احمدخان علاءالدوله داماد عضدالملک. در نهایت ذکاءالملک فروغی و گروهی دیگر از وکلای مجلس به تلاش افتادند و زمینه را برای ابوالقاسم خان ناصرالملک فراهم ساختند تا او در مهرماه ۱۲۸۹ خورشیدی با اکثریت ضعیفی در مجلس به نیابت سلطنت برگزیده شد.
مجدالدوله از شکارچیان ماهر بود و بیشتر اوقات خود را به شکار و سواری می گذرانید. او از بهترین تیراندازان روزگار خود بود و تا سنین بالا نیز مهارت خود را در تیراندازی و سواری حفظ کرد. وی در حالی که در حدود ۹۶ سال سن داشت، در خانهٔ خود بر اثر ایست قلبی درگذشت. او تا آخرین لحظه در سلامت جسمانی کامل قرار داشت، به طوری که صبح همان روز به همراه دخترش به سوارکاری رفته بود.
مسجد مجدالدوله مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان امام خمینی، مجاور بیمارستان سینا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۳۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.نوشتهٔ نصب شده در نزدیکی مسجد مجدالدوله که در آن مختصری از تاریخچهٔ مسجد آمده است.
نوشتهٔ نصب شده در نزدیکی مسجد مجدالدوله که در آن مختصری از تاریخچهٔ مسجد آمده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجدالدوله را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سیده ملک خاتون   • فیلم ملک خاتون   • مجدالدوله دیلمی   • فخرالدوله دیلمی   • معنی مجدالدوله   • مفهوم مجدالدوله   • تعریف مجدالدوله   • معرفی مجدالدوله   • مجدالدوله چیست   • مجدالدوله یعنی چی   • مجدالدوله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجدالدوله
کلمه : مجدالدوله
اشتباه تایپی : l[nhgn,gi
آوا : majdeddowle
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس مجدالدوله : در گوگل


آیا معنی مجدالدوله مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )