انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1068 100 1

مجرم

/mojrem/

مترادف مجرم: بزومند، بزهکار، تبهکار، تردامن، خاطی، خطاکار، گناهکار، گنهکار، مذنب، مقصر

متضاد مجرم: بی گناه

برابر پارسی: بزهکار، بزه کار، تبهکار، گناهکار

معنی مجرم در لغت نامه دهخدا

مجرم. [ م ُ رِ ] (ع ص ) گناهکار. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). گنه کار. اثیم. آثم. بزهکار. بزه مند. مذنب. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : انه من یأت ربه مجرماً فان له جهنم لایموت فیها و لایحیی. (قرآن 74/20). فدعا ربه ان هؤلاءقوم مجرمون. (قرآن 22/44). یبصرونهم یود المجرم لویفتدی من عذاب یومئذ ببنیه. (قرآن 11/70). گاه مجرمان را ثواب کردار مخلصان ارزانی می دارند. (کلیله و دمنه ). و در قدم کوشش هم نعت مور باید بود... و قدم کشش نه قدم اختیاری است بلکه اضطراری است که سلطان عشق متهم نیست و چون عاشقان مجرم نی. (مقامات حمیدی ).
کن میان مجرمان حکم ای ایاز
ای ایاز پاک با صد احتراز.
مولوی.
مجرمانت مستحق کشتنند
و ز طمع بر عفو و حلمت می تنند.
مولوی.
مجرم شاهیم ، ما را عفو خواه
ای تو خاص الخاص درگاه اله.
مولوی.
|| کافر. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || عاصی. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). عاصی و نافرمان. (ناظم الاطباء). || تبه کار. تباه کار. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : زیاده از هفتصد مرد زندانی بودند، کم از بیست که خونی ومجرم و دزد بودند، دیگر همه آن بودند که وزیر ایشان را به طمع مال و ظلم بازداشته بود... (سیاستنامه ).و اگر خود را مجرم دانستی هرگز او را آن قوت دل نبودی که گرد جناب حشمت تو گشتی و... (مرزبان نامه چ قزوینی ص 242). روباه گفت اگر چه مجرم خرس است و برهان جرایم او به ضمایم حجت که از اقاویل معتمدان شنیده ایم روشن شد... (مرزبان نامه چ قزوینی ص 257).
مجرمان را چون به جلادان دهند
چون بجنبد ریش من ایشان رهند.
مولوی.
که مجرم به زرق و زبان آوری
ز جرمی که دارد نگردد بری.
سعدی (بوستان ).
چو محرم شدی از خود ایمن مباش
که محرم به یک نقطه مجرم شود.
اسیری مشهدی (از امثال و حکم ص 1503).
- امثال :
محرم به یک نقطه مجرم است ؛ یعنی میان دوستان یکدل فرط گستاخی موجب ملال و کدورت شود. (امثال و حکم ج 3 ص 1503).
|| (اصطلاح حقوقی ) به معنی اعم کسی که مرتکب جنایت یا جنحه یا خلاف می شود و به معنی اخص مرتکب جنایت یا جنحه را گویند. (ترمینولوژی حقوق ، تألیف جعفری لنگرودی ).
- مجرم به عادت ؛ کسی که به علت ارتکاب جنایت یا جنحه ٔ عمدی که بموجب قانون ، مجازات حبس برای آن پیش بینی شده دو مرتبه یا بیشتر محکوم به حبس بیش از دو ماه شده و بعد از اجرای مجازات مرتکب جرمی شود که مستلزم مجازات حبس است و از این رو دادگاه تشخیص دهد که او دارای حالت خطرناک بوده و تمایل به ارتکاب جرائم داشته و یا از راه قوادی و یا فحشاء و نظایر آن امرار معاش می نماید مجرم به عادت است. (ترمینولوژی حقوق ، تألیف جعفری لنگرودی ).
- مجرم خطرناک ؛ کسی که سوابق و خصوصیات روحی و اخلاقی او و کیفیت ارتکاب و جرمی که مرتکب شده او را در مظان ارتکاب جرم در آینده قرار دهد اعم از اینکه قانوناً مسئول باشد یا غیر مسئول. (ترمینولوژی حقوق ، تألیف جعفری لنگرودی ).

مجرم. [ م ُ ج َرْ رَ ] (ع ص ) حول مجرم ؛ سال تمام. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد) (از آنندراج ). سال تمام و کامل. (ناظم الاطباء).

مجرم. [ م ُ ج َرْ رِ ] (ع ص ) آن که تمام می کند سال را. || بیرون آینده از چیزی. (ناظم الاطباء) (از منتهی الارب ).

مجرم. [ م ُ رِ ] (اِخ ) مرتضی قلی بیگ بن سلطان حسن شاملو، از رؤسای عشایر ترک بود و در شعر و موسیقی و خطاطی دست داشت. وی به هندوستان مسافرت کرد و به 1020 هَ. ق. در همانجا درگذشت. به حکم وصیت او دیوانش بوسیله ٔ تقی اوحدی جمع و تدوین گردید. از اوست :
زان گونه غریبانه به زندان تو مردیم
کایام نشد آگه و تقدیر ندانست.
(از ریحانة الادب ج 5 ص 189).

معنی مجرم به فارسی

مجرم
کسی که مرتکب جرم شده، گناهکار، بزه کار
( اسم ) کسی که جرمی مرتکب شده گناهکار : زیاده از هفتصد مرد زندانی بودند کم از بیست مرد که خونی و مجرم و دزد بودند دیگر همه آن بودند که وزیر ایشانرا بطمع مال و ظلم باز داشته بود ... : جمع : مجرمین .
مرتضی قلی بیگ شاعر هندی
[sex offender] [مطالعات زنان] شخصی که متهم به اعمال جنسی غیرقانونی، به ویژه با کودکان است
[cybercriminal] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] فردی که با استفاده از رایانه یا شبکۀ اینترنتی جُرمی را مرتکب می شود
[compounding a crime] [حقوق] عدم گزارش جرم یا درخواست تعقیب قانونی مجرم توسط قربانی جرم، هنگامی که قربانی اقدام به اخذ رشوه کرده باشد یا خواستار جبران خسارت توسط بزه کار شده باشد

معنی مجرم در فرهنگ معین

مجرم
(مُ رِ) [ ع . ] (اِفا.) گناهکار.

معنی مجرم در فرهنگ فارسی عمید

مجرم
۱. (حقوق) کسی که مرتکب جرم شده، بزه کار.
۲. [قدیمی] گناهکار.

مجرم در دانشنامه ویکی پدیا

مجرم
مجرم ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مجرم (ترانه)
مجرم (فیلم ۱۹۹۵)
مجرم (فیلم ۲۰۰۴)
مجرم (فیلم ۲۰۱۶)
مجرم ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مجرم (ترانه)
مجرم (فیلم ۱۹۹۵)
مجرم (فیلم ۲۰۰۴)
مجرم (فیلم ۲۰۱۶)
«مجرم» (به انگلیسی: Criminal) نام آهنگی از خواننده و آهنگ ساز پاپ آمریکایی بریتنی اسپیرز است که به عنوان چهارمین تک آهنگ از آلبوم زن افسونگر وارد بازار خواهد شد. بریتنی اسپیرز اولین بار در هنگام دریافت جایزه در مراسم ام تی وی ۲۰۱۱ در مورد این ترانه صحبت کرد و پس از پایان مراسم در طی مصاحبه ای با گروه خبری ام تی وی اعلام کرد این ترانه به عنوان چهارمین ترانه از آلبومم وارد بازار می شود. حتماً از موزیک ویدئو آن لذت خواهید برد. موزیک ویدئو این کار در هفدهم سپتامبر در لندن عکس برداری شد و در یازده اکتبر وارد بازار شد.
مجرم (به هندی: Mujrim) فیلمی محصول سال ۱۹۸۹ و به کارگردانی اومش مهرا است. در این فیلم بازیگرانی همچون میتون چاکرابورتی، مادهوری دیکشیت، نوتان، آمریش پوری، شاکتی کاپور، شارات ساکسنا، جانی لور ایفای نقش کرده اند.
۲۸ ژوئن ۱۹۸۹ (۱۹۸۹-06-۲۸)
«جرم» (انگلیسی: Criminal (1995 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد.
۱۴ اکتبر ۱۹۹۴ (۱۹۹۴-10-۱۴)
مجرم (انگلیسی: The Criminal) یک فیلم به کارگردانی جولیان سیمپسون محصول سال ۱۹۹۹ است.
استیون مکینتاش - Jasper Rawlins
ادی ایزارد - Peter Hume
ناتاشا لیتل - Sarah Maitland
ایوان آتال - Mason
هالی آیرد - Detective Sergeant Rebecca White
برنارد هیل … Detective Inspector Walker
اندرو تیرنان - Harris
Jana Carpenter - Grace
جاستین شولین - The Barker
بری استرن - Noble
Norman Lovett - Clive
تیموتی بیتسون - Thomas
ابیگل بلکمور -Barmaid
متیو بلکمور - Guy
اینگرید برادلی - Scantily dressed woman
دنیل برکلبنک - Jonny
Danny Edwards - Made-up Woman
Amanda Foster - City type
ایمون گیگن - Forensic
Nick Holder - American tourist
دیو هالند - City type
Lisa Jacobs - Lucy
Georgia Mackenzie - Maggie
«جرم» (انگلیسی: Criminal (2004 film)) فیلمی درام به کارگردانی گرگوری جاکوبز است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جان سی ریلی، دیه گو لونا، و مگی جیلنهال اشاره کرد.
مجرم (انگلیسی: Criminal) فیلمی بنگالی است.
مجرم (به انگلیسی: Criminal) فیلمی آمریکایی در سبک علمی–تخیلی مهیج و اکشن به کارگردانی آریل ورومن و نویسندگی داگلاس کوک و دیوید ویزبرگ است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.
کوین کاستنر
گری اولدمن
تامی لی جونز
آلیس ایو
گل گدوت
مایکل پیت
جوردی مویا
آنتیه تراوه
اسکات ادکینز
آمائوری نولاسکو
رایان رینولدز
محمد حسن غیرت فرزند مصطفی خان (۱۳۴۳ - ۱۲۷۸) خورشیدی، از شعراء معروف منطقهٔ شهرستان بستک هرمزگان در جنوب ایران بود. نام کامل وی: ( محمد حسن بن مصطفی خان بن احمد خان بزرگ بن محمد رفیع خان العباسی البستکی )، متخلص به مجرم .
محمد علی غیرت شاعر توانایی بود و در تیر ماه ۱۳۷۲ در بستک درگذشت و دیوانش به کوشش استاد احمد حبیبی، تصحیح و چاپ شده است.
نورالدّین غیرت که به شعر و فرهنگ بستک علاقه مند است و در راه انتشار آثار پدر و برادرش اهتمام ورزیده است.
«محمد حسن غیرت» به سال ۱۲۷۸ خورشیدی در شهر بستک پا به عرصه وجود نهاد. سه ساله بود که پدرش «فایز بستکی» رخت از جهان بربست و وی نزد مادر و به سرپرستی برادر بزرگ ترش بزرگ شد. تحصیلات را نخست در بستک و سپس در مدرسهٔ علمیهٔ کوهیج نزد شیخ شافعی دنبال کرد. شاعری را از پدر به ارث برده و در بیشتر قالب ها، مخصوصاً در دوبیتی، رباعی و غزل اشعار فراوانی سروده است. محمّدحسن غیرت واژهٔ «مجرم» را به عنوان تخلّص خویش برگزید و با این تواضع و فروتنی عارفانه، شاعرانه، نفس پاک خود را از لوث تکبّر و غرور و خودبزرگ بینی که برخی را می فریبد، رهایی بخشیده است. شاعر با انتخاب این تخلّص اعلان کرده است که انسان، نمی تواند عاری از گناه باشد و بالاخره دارای جرم، خطا و اشتباه است و تنها از درگاه دادار دانا و کردگار توانا، درخواست پوزش و آمرزش دارد. شعرش روان، ساده و دل نشین است. کلمات و واژگان فاخر، مطنطن و گاه ثقیل نیز به کار برده و بر بحور و اوزان عروضی، مسلّط است و این ها همه حکایت از این دارد که در دامانِ خاندانی، همه اهل علم، دانشمند، شاعر و حکیم پرورش یافته است. آرایه و صنعت ادبی، موجب آرایش، زیبایی و زینت بخشی شعر مجرم شده و گویای تسلّط وی بر علم شعر و فوت و فنّ این دانش دل انگیز است.
جناس:
مراعات النّظیر:
ذهن های جنایتکار (به انگلیسی: Criminal Minds) یک مجموعه تلویزیونی پلیسی-درام آمریکایی است که پخش آن از ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۵ در شبکهٔ تلویزیونی سی بی اس آغاز شده است.
ذهن های جنایتکار در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
ذهن های جنایتکار در TV.com
صفحه فیس بوک سریال ذهن های جنایتکار فارسی
در ۱۸ می ۲۰۱۱، سی بی اس ساخت فصل هفتم را تمدید کرد که در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱ پخش خواهد شد.
مجموعه ذهن های جنایتکار شنبه، دوشنبه، چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ به وقت ایران از شبکه پرشین استار سرپرست گویندگان و مدیر دوبلاژ بهروز تقوایی
فصل اول و دوم این سریال با مدیریت بهروز تقوایی دوبله شده و از شبکه پرشین استار۲ پخش شد؛ و ادامهٔ این سریال با مدیریت داود وفایی در حال پخش می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجرم در جدول کلمات

حکمی که نفس را در سینه مجرم حبس می کند
زنجیری که به دست و گردن مجرم ببندند
ایوان
زنجیری که به دست و گردن مجرم می بندند
غل

معنی مجرم به انگلیسی

convict (اسم)
جانی ، مجرم ، محکوم ، محبوس
wrongdoer (اسم)
متجاوز ، مجرم ، متخلف ، خطاکار
blameworthy (صفت)
سزاوار سرزنش ، مقصر ، مجرم ، گناهکار ، ذمیم
culpable (صفت)
سزاوار سرزنش ، مقصر ، مجرم ، مرتکب جنایت یا جنحه ، قابل مجازات
guilty (صفت)
مقصر ، مجرم ، گناهکار ، مرتکب جنایت یا جنحه ، بزهکار

معنی کلمه مجرم به عربی

مجرم
مدان , مذنب , مستحق اللوم

مجرم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آبتین دانشور ٠٤:١٨ - ١٣٩٦/٠٧/٠٩
بزهکار
|

مهدی مالمیر ١٣:٢٩ - ١٣٩٧/٠٨/٠١
تبهکار
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف مجرم   • مجرم فیلم ۲۰۱۶ بازیگران   • مجرم چیست   • criminal   • فیلم مجرم   • محرم   • مجرم کیست   • معنی مجرم   • مفهوم مجرم   • معرفی مجرم   • مجرم یعنی چی   • مجرم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجرم
کلمه : مجرم
اشتباه تایپی : l[vl
آوا : mojrem
نقش : صفت
عکس مجرم : در گوگل


آیا معنی مجرم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )