انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1088 100 1

مجسمه آزادی

معنی مجسمه آزادی به فارسی

مجسمه آزادی
مجسمه بزرگی است در بندر نیویورک که در میان آب نصب شده و آن بیادگار ایجاد کشور ایالات متحده آمریکا و ادامه دوستی دو ملت فرانسه و آمریکا برپا شده. فکر ساختن مجسمه آزادی از فرانسویان است و بسرمایه مشترک دو دولت فرانسه و آمریکا ساخته شده معمار آن [ فردریک اگوست بار تولدی بود .این مجسمه بصورت زنی که در دست راست او مشعلی بسوی آسمان بلند شده بنا گشته . بلندی مجسمه ۱۵۱ پا و با پایه ۳٠۵/۵ پاست .

مجسمه آزادی در دانشنامه ویکی پدیا

مجسمه آزادی
مجسمه آزادی یا تندیس آزادی (به انگلیسی: Statue of Liberty) که نام رسمی آن «آزادی روشنگر جهان» است (به انگلیسی: Liberty Enlightening the World - به فرانسه: La liberté éclairant le monde)، مجسمهٔ بزرگی است که در سال ۱۸۸۶ (میلادی) توسط فرانسه به ایالات متحده آمریکا هدیه داده شده است.
این مجسمه در جزیره آزادی در بندر نیویورک نصب شده (منطقهٔ منهتن) و به صورت نمادی برای خوش آمدگویی به مسافرانی که از راه دریا به نیویورک می آیند درآمده است. این مجسمه که با رویه ای از مس پوشش یافته، در سال ۱۸۸۶ به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکا از بریتانیا و به عنوان نمادی از دوستی فرانسه و آمریکا به این کشور اهدا شده است.
ساخت مجسمه آزادی با ۴۶ متر ارتفاع توسط آرشیتکت فرانسوی «فردریک آوگوست بارتولدی» در ۱۸۷۵ آغاز شد و در ۱۸۸۴ به پایان رسید. این مجسمه به صورت ۳۵۰ قطعه مجزا به آمریکا فرستاده شد، و در بندر نیویورک کنار رود هادسون درجنوب منهتان جای گرفت.
طرح مجسمه را فردریک آگوست بارتولدی مجسمه ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده اند. اوژن ویوله لودوک نوع مسی را که برای پوشش مجسمه بکار رفته انتخاب کرده است.
مجسمه به شکل شخصیت لیبرتاس، زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته است. روی لوح سنگی با شماره های رومی نوشته شده JULY IV MDCCLXXVI که نشانگر ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ و تاریخ استقلال آمریکا است.
امروزه مجسمه آزادی یکی از نمادهای مشهور کشور آمریکا است. قبل از همگانی شدن سفرهای هوایی، مجسمه آزادی اولین نشانی از آمریکا بود که مسافران کشتی ها هنگام نزدیک شدن به سواحل آمریکا مشاهده می کردند.
این مجسمه در سال ۱۹۲۴ به صورت یک بنای یادبود ملی درآمد. اداره خدمات پارک های ملی در وزارت کشور آمریکا نیز مسئول نگهداری از این بنای یادبود است.
از نظر شمایل ظاهری، طراحی این مجسمه به مجسمه باستانی غول رودس و مجسمه کارلو بوروموئه کشیش ایتالیایی شباهت هایی دارد. این مکان یک میراث جهانی یونسکو در آمریکا می باشد.
در سال ۱۹۰۳ شعری از اما لازاروس به نام «غول جدید» بر روی پلاکی برنزی حک شده و داخل طبقه هم کف پایه مجسمه آزادی نصب شد.
جشن تولد ۱۲۵ سالگی مجسمه آزادی در ماه اکتبر ۲۰۱۱ با آتش بازی و برنامه های سرگرم کننده مختلف برگزار شد. با ظهور علائم کهولت سن در سر و پیکر مجسمه آزادی، پیکره بانویی ایستاده در آب های جاری رودخانه «هادسن» در نیویورک، درهای ورود به داخل این نماد آزادی برای یکسال بر روی جهانگردان و دیدارکنندگان بسته شد تا تعمیرات اساسی بر روی آن انجام شود.
منظور از مجسمه آزادی می تواند هر یک از موارد زیر باشد:
مجسمه آزادی در بندرگاه شهر نیویورک
مجسمه آزادی (کنگره) در کنگره آمریکا
مجسمه آزادی (لس آنجلس)
مجسمه آزادی (بوداپست) که در سال ۱۹۴۷ در گرامیداشت بیرون ریختن نازی ها توسط ارتش سرخ، بر پا شد
مجسمه آزادی (روسه) در روسهٔ بلغارستان
مجسمه آزادی (ریگا) در ریگای لاتْویا
مجسمه آزادی (فیلم)
مجسمه آزادی (ترانه)
مجسمه آزادی (به انگلیسی: Freedom Sculpture) تندیسی از فولاد ضد زنگ به رنگ طلایی و نقره ای، واقع در بلوار سانتا مونیکا در بورلی هیلز، کالیفرنیا است که در سال ۲۰۱۷ توسط بنیاد فرهنگ ایران به شهرستان لس آنجلس، کالیفرنیا هدیه داده شد.
این تندیس الهام گرفته از منشورِ حقوقِ بشرِ کوروش است که توسط سسیل بالموند، معمار سری لانکایی-بریتانیایی طراحی شده است که طرح او از میان ۳۰۰ طرح دیگر که برای دریافت بودجه ۲٫۲ میلیون دلاری ساخت مجسمه رقابت می کردند انتخاب شده است.
این اثر که حدود ۹ هزار کیلوگرم وزن دارد بر روی پایه ای از جنس سنگ تراورتن قرار گرفته و همه قسمت های آن به طور کامل در ایالات متحده ساخته شده است.
این «مجسمه آزادی» یکی از بزرگ ترین پروژه های مبتنی بر حمایت مالی گروهی است و چون به شهر لس آنجلس هدیه شده است، بزرگ ترین و گران ترین هدیه گروهی در تاریخ آمریکا است. کمک ها به این برنامه از رقم های چند دلاری بوده است تا رقم های درشت و چند ده هزار دلاری. برای ساخت این تندیس یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از بیش از ۵۰ ملیت مختلف جهان کمک مالی کرده اند. میزان کمک ها بیش از ۲٫۵ میلیون دلار بوده است و هزاران شهروند آمریکایی ایرانی تبار برای ساخت این تندیس صدها هزار دلار از طریق اعانه اینترنتی کمک کردند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجسمه آزادی در دانشنامه آزاد پارسی

مجسمۀ آزادی (Liberty, Statue of)
مجسمه ای یادمانی در جزیرۀ آزادیدر لنگرگاه نیویورک. این تندیس با ۹۲ متر ارتفاع در ۱۸۸۶ به یادبود صدمین سال استقلال امریکا، و بزرگداشت پیمان امریکا و فرانسه در دوران جنگ استقلال طلبانهامریکا، از سوی فرانسویان به مردم امریکا اهدا شد. این مجسمه که اثر فردریک ـ اوگوست بارتولدی، مجسمه ساز فرانسوی، است و گوستاو ایفلطراحی فنّی آن را برعهده داشته، زنی است با مشعلی آتشین در دست راست برافراشته اش؛ لوحه ای نیز در سمت چپ پیکره قرار دارد که تاریخ «۴ ژوئیّۀ ۱۷۷۶» (تاریخ استقلال امریکا) روی آن حک شده است. این اثر در ۱۹۲۴، یادمان ملی امریکا اعلام شد.

مجسمه آزادی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Spartan ** ١٥:١٨ - ١٣٩٧/٠٩/٢٤
Statue of liberty
|

asal ١٣:٣٣ - ١٣٩٧/١١/١٨
statue of liberty
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مجسمه آزادی برزیل   • مجسمه آزادی در پاریس   • مجسمه آزادی تهران   • عکس مجسمه ازادی   • مجسمه بهار معبد بودا   • statue of liberty   • جزیره آزادی   • فردریک آگوست بارتولدی   • معنی مجسمه آزادی   • مفهوم مجسمه آزادی   • تعریف مجسمه آزادی   • معرفی مجسمه آزادی   • مجسمه آزادی چیست   • مجسمه آزادی یعنی چی   • مجسمه آزادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجسمه آزادی
کلمه : مجسمه آزادی
اشتباه تایپی : l[sli Hchnd
عکس مجسمه آزادی : در گوگل


آیا معنی مجسمه آزادی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )