انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1088 100 1

مجسمه سازی

/mojassamesAzi/

مترادف مجسمه سازی: پیکرتراشی، پیکره سازی، تندیسگری، مجسمه تراشی

معنی مجسمه سازی در لغت نامه دهخدا

مجسمه سازی. [ م ُ ج َس ْ س َ م َ / م ِ ] (حامص مرکب ) عمل وشغل مجسمه ساز. مجسمه تراشی. پیکرتراشی. || (اِ مرکب ) جایی که مجسمه سازند. کارگاه مجسمه ساز.

معنی مجسمه سازی به فارسی

مجسمه سازی
۱ - عمل و شغل مجسمه ساز پیکر تراشی . ۲ - ( اسم ) مغازه و کارگاه مجسمه ساز .

مجسمه سازی در دانشنامه ویکی پدیا

مجسمه سازی
مجسمه سازی، تندیسگری یا پیکرتراشی هنر همگذاری یا ریخت دادن به اشیا است و ممکن است در هر اندازه یا با هر سازمایه ای (مصالحی) یا تکنیکی انجام گیرد.ایران   عراق (آشوری ها)   مصر   یونان   روم   چین   هند   ژاپن   آمریکا   بنین   ویتنام   پرو   تندیس گری هنر گوتیک   تندیس گری هنر هلنیک   تندیس گری دوران بیزانس   تندیس گری دوران رنسانس   تندیس گری دوران منرسیم (تکلف گرایی)   تندیس گری باروک   تندیس گری نئوکلاسیسیسم   تندیس گری مدرنیسم   تندیس گری اسلامی   آرامگاه مجسمه ساز Břetislav Benda و همسرش BOHUMIL Benda در گورستان Vyšehrad
به فراورده های این هنر تندیس، پیکره یا مجسمه گفته می شود. هر پیکر سه بعدی که به منظور دارا بودن یک بیان هنری آفریده شده را می توان تندیس نامید.
هر شکل دادنی مجسمه سازی نیست بلکه باید در ورای آن، یک فکر، خلاقیت یا یک نوآوری وجود داشته باشد.
یونانیان، خدایان متعدد خود را به صورت تندیس در معابد خود قرار می دادند و آن ها را پرستش می نمودند. تندیس های سنگی و برنزی بیشماری نیز از قهرمانان خود در میدان ها و معابر عمومی می گذاشتند.
عکس مجسمه سازی
Parameter error in {{isbn}}: Missing شابک.
اولین مجسمهٔ شناخته شده در شبه قارهٔ هند از تمدنی در درهٔ هندو است که در اطراف موهنجودارو و هاراپا ، پاکستان امروزی، یافت شده است . این ها شامل زن رقصنده ی مشهور از جنس برنز می شوند . اگرچه این گونه اشکال در برنز و سنگ ها محدود است و بیشتر به صورت مجسمه های سفالی رنگی و چسباندن سنگ ها بوده اند، اغلب اشکال به صورت حیوانات و خدایان نمایش داده شده اند و کمتر فیگورهای انسانی در آن ها موجود بوده.. بعد از متلاشی شدن تمدن دورهٔ هندو ، مدارک کوچکی از مجسمه سازی تا آغاز دورهٔ بودایی وجود دارد که جدا از اندوختهٔ فیگورهای مسی قبلی هستند . . بنابراین رسم مجسمه سازی یادبودی هندی به نظر می رسد که دیر شروع شده باشد.(همراه با سلطنت آسوکا و پایه های آشوکا در اطراف هند) او همراه با حکمرانی خود مجسمه های مشهوری از حیوانات را در بر داشته که اغلب به شکل شیر بوده اند که اکنون ۶ عدد از آن ها بر جای مانده است. . تعداد زیادی از مجسمه های فیگوری که اکنون آزاد هستند از سفرهای اخیر بودایی ها نجات پیدا کرده اند که شاید باعث پیشرفت رسوم استفاده از چوب شده است که همچنین آیین هندو را در بر می گرفته..
در دورهٔ اول و دوم قرون پیش از مسیحیت در دوردست هند شمالی در آیین یونانی-بودایی که اکنون در قسمت جنوبی افغانستان و شمال پاکستان است ،مجسمه و مجسمه سازی آشکار تر و صریح تر شد که قسمت های مختلف آموزه ها و زندگی بودایی را بازنمایی می کرد. اگرچه هند رسوم طولانی و زیادی در مجسمه سازی داشته و پیکر نگاری غنی و اربابی در خود گنجانده است ، هیچ وقت بودا قبل از این دوره در قالب انسان ارائه نشد بلکه در قالب برخی سمبل ها و نشانه ها باز نمایی شده است. از نظر مدرسهٔ مجسمه سازی گاندهاران گفته شده است که بودا دارای موهای مواج ، پارچه های تزیینی بر روی هر دو شانه اش، کفش ها و صندل ها ، و تزییناتی از برگ اکانتاسه و غیره.
مجسمه سازی و نقاشی در پرو تعریف خود را از آتلیه ها یی آغاز می کند که توسط راهب هایی یافت شده که شدیداً تحت تأثیر مکتب باروک شهر سویل (اسپانیا) قرار گرفته بودند. در این پیشینه، غرفه های گروه همخوانی کلیسای اعظم، آب نمای میدان اصلی در بخش لیما و بخش بزرگی از مصنوعات استعماری ثبت شده بودند.
دورگه شدن هنری بیشتر در نگارگری تشدید می شود. این دورگه شدن بدون ابهام، میراث بومی را گردآوری نموده و بدون کاستن از آن، تداوم تاریخی را عینیت می بخشد. شما می توانید این موضوع را در تصویر زندانی آتاهوآلپا، اثر دیگو دمورا یا در بوم های نقاشی نگارگران ایتالیایی ماتیو پرز د آلسیو و آنجلینو مدورو، یا اسپانیایی هایی چون فرانسیسکو بخارانو و جی. دی. ایلسکاس و جی. رودریگز کریول مشاهده نمایید.
طی قرن هفدهم و قرن هجدهم، سبک باروک در حوزه هنرهای پلاستیک نیز غالب شد. در قرن ۱۹ ام| نوزدهم، سبک های فرانسوی روکوکو و نئوکلاسیک فرانسوی و جریانهای رمانتیک، بهترین عرضه کنندگان خود را در ال. مونته رو، ایگنسیو مرینو و فرانچسکو ماسیاس یافتند.
در قرن بیستم، تأسیس مدرسه هنرهای زیبای لیما (۱۹۱۹) موج شدیدی را در مجسمه سازی و نقاشی پرو در پی داشت.
خمیر مجسمه سازی (انگلیسی: Modelling clay) به مواد نرم قابل انعطافی که در ساخت مجسمه به کار برده می شوند، گفته می شود. شیوهٔ ترکیب مواد و روش تولید آنها قابل ملاحظه است.
پاپیه ماشه
سفالگری
خمیر بازی
خمیرهای سرامیکی، موادی با پایهٔ آب هستند که از مخلوط خاک رس و چند مادهٔ اولیهٔ دیگر تشکیل شده اند. آنها در درجه حرارت بالا و در حین عملیات سفالگری پخته می شوند.
خمیرهای روغنی، از ترکیبات مختلفی چون روغن، موم و خاک رس ساخته شده اند. از آنجا که روغن مانند آب تبخیر نمی شود، خمیرهای روغنی قابلیت انعطاف پذیری خود را زمانی که به مدت طولانی در محیط های خشک می مانند، حفظ می کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجسمه سازی در جدول کلمات

مجسمه سازی
پیکرتراشی

معنی مجسمه سازی به انگلیسی

sculpture (اسم)
مجسمه ، مجسمه سازی ، مجسم سازی
imagery (اسم)
شبیه سازی ، تصورات ، صنایع بدیعی ، تشبیه ادبی ، مجسمه سازی ، شکل و مجسمه
statuary (اسم)
مجسمه سازی ، مجسمه ساز ، هیکل تراشی
sculpturing (اسم)
مجسمه سازی ، پیکر تراشی

معنی کلمه مجسمه سازی به عربی

مجسمه سازی
بلاستيک , نحة

مجسمه سازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علیرضایونس زاده حقیقی ٠٨:٥٤ - ١٣٩٧/١٠/٠٣
سلام مجسمه سازی درلغت به معنی (پیکرتراشی) می باشد.زیرامیکل آنژکه بایداوراپدرمجسمه سازی(پیکرتراشی)نامید.ودراواخرعمربه استادجهان مشهورشد.درسرتاسرعمرایشان راپیکرتراش نام می بردند. به وب سایت علیرضایونس زاده حقیقی مجسمه ساز-شاعر-نویسنده خوش آمدید.( www.youneszade.ir)
|

علیرضایونس زاده حقیقی لیسانس هنرهای تجسمی گرایش مجسمه سازی ٠١:٣٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢٧
تاریخچه مجسمه سازی درایران یکی ازویژگی های بشراین است که می خواهدآن چه راکه درذهن داردبیان کند.گاه باسرودن شعریانوشتن داستان بدین آرزومی رسد.زمانی هم با ساختن آهنگی یاکشیدن شکلی ویاساختن مجسمه ییاندیشه خودرابیان می کند.بشراولین مجسمه رادرچه زمانی ودر کجا ساخت؟این پرسش هایی است که شایدهیچ کس قادرنباشدبه آن هاپاسخ گوید.شایددرزمان های خیلی دور/خیلی دورترازآن زمان که بشرخواندن ونوشتن رافراگیرد.اولین مجسمه خودرا ساخت.شایدوقتی به فکرساختن مجسمه افتادکه اثرانگشتان خویش رابرروی ظروف سفالینی که درست کرده بودمشاهده کردشایدهم اززمانی که اندیشه های مذهبی دراوپیداشد.به پیکرسازی پرداخت تادل خدایان رانرم کندچه کسی می داند؟بدین ترتیب ماهم درست نمی دانیم که ایرانیان ازچه تاریخی شروع به مجسمه سازی کردند.ولی قدیمی ترین مجسمه هایی که تاکنون درایران بدست آمده ازنواحی لرستان تپه-سیلک کاشان-خوروین تهران-حسنلوی آذربایجان و...است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آموزش مجسمه سازی   • مجسمه سازی با گل   • مجسمه سازی با خمیر چینی   • مجسمه سازی پلی استر   • مجسمه سازی با گچ   • مجسمه سازی مدرن   • مجسمه سازی با چوب   • مجسمه سازی چیست   • معنی مجسمه سازی   • مفهوم مجسمه سازی   • تعریف مجسمه سازی   • معرفی مجسمه سازی   • مجسمه سازی یعنی چی   • مجسمه سازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجسمه سازی
کلمه : مجسمه سازی
اشتباه تایپی : l[sli shcd
آوا : mojassamesAzi
نقش : اسم
عکس مجسمه سازی : در گوگل


آیا معنی مجسمه سازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )