انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1069 100 1

مجلس سنای ایران

مجلس سنای ایران در دانشنامه ویکی پدیا

مجلس سنای ایران
مختصات: ۳۵°۴۱′۱۶٫۷″ شمالی ۵۱°۲۳′۵۸٫۴۷″ شرقی / ۳۵٫۶۸۷۹۷۲°شمالی ۵۱٫۳۹۹۵۷۵۰°شرقی / 35.687972; 51.3995750
اولین دوره مجلس سنا: هم زمان با شانزدهمین دوره مجلس شورای ملی در ۲۰ بهمن ۱۳۲۸ در تالار مجلس شورا گشایش یافت اما در سال ۱۳۳۱ هنگام مبارزات ملی شدن صنعت نفت و قطع روابط سیاسی با انگلیس و همچنین مخالفت مجلس سنا نسبت به انتخاب مجدد مصدق به نخست وزیری و سیاست وی در زمینه نفت، دکتر محمد مصدق درصدد انحلال مجلس سنا برآمد و از ورود سناتورها به عمارت مجلس شورای ملی در بهارستان جلوگیری شد به طوری که سناتورها جلسه خود را در منزل نظام السلطنه مافی تشکیل دادند. بدین ترتیب مجلس سنا تعطیل و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دوباره تشکیل شد.
دوره دوم مجلس سنا: در ۲۷ اسفند ۱۳۳۲ آغاز و در ۲۵ اسفند ۱۳۳۸ خاتمه یافت.
دوره سوم مجلس سنا: در ۳/۱/۱۳۳۹ گشایش یافت و در ۱۹/۲/۱۳۴۰ به فرمان شاه منحل شد.
دوره چهارم مجلس سنا: پس از دو سال و اندی تعطیلی در ۱۴/۷/۱۳۴۲ آغاز شد و در ۱۴/۷/۱۳۴۶ خاتمه یافت (تا سال ۱۳۴۲ش نمایندگان مجلس را کلاً مردان تشکیل می دادند ولی از این سال به بعد بانوان به مجلس سنا راه یافتند و در همین زمان نیز عده ای از بانوان به نمایندگی مجلس شورا انتخاب شدند)
دوره پنجم مجلس سنا: در ۱۴/۷/۱۳۴۶ گشایش و در ۹/۶/۱۳۵۰ خاتمه یافت.
دوره ششم مجلس سنا: در ۹/۶/۱۳۵۰ گشایش و ۱۶/۶/۱۳۵۴ خاتمه یافت.
دوره هفتم مجلس سنا: در ۱۷/۶/۱۳۵۴ افتتاح شد و با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ مجلس سنا منحل شد.
مجلس سِنا بر اساس قانون اساسی مشروطیت ایران، به همراه مجلس شورای ملی یکی از دو مجلس قانون گذاری ایران بود.
مجلس سنا از آغاز مشروطیت تا سال ۱۳۲۸ خورشیدی تشکیل نگردید، اما از آن سال به بعد در هفت دوره منعقد شد.
به موجب قانون اساسی مورخ ۱۲۸۵ حکومت ایران علاوه بر مجلس شورای ملی باید دارای مجلس دیگری به نام «مجلس سنا» باشد ولی به علت بعضی از مخالفت ها تا پایان سلطنت رضاشاه پهلوی دربارهٔ این شاخه قوه مقننه تصمیمی اتخاذ نگردید. پس از شهریور ۱۳۲۰ با اشغال ایران توسط متفقین و تبعید رضاشاه و سست شدن پایه های سلطنت پهلوی، مقالاتی در مطبوعات نوشته می شد و از دولت های وقت تقاضای تشکیل این مجلس می شد و محمدرضا پهلوی نیز نسبت به تأسیس آن علاقه مند بود، تا اینکه در روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۷ دولت حکیمی لایحه تشکیل مجلس سنا را تقدیم داشت که با اعتراضات زیادی از سوی برخی از نمایندگان مجلس شورا روبه رو شد ولی بالاخره با تلاش عده ای از دولتمردان اساسنامه آن تدوین و به تصویب مجلس شورا و صحه شاه رسید. تشکیل مجلس و اختیارات آن طبق اصول ۴۳، ۴۴، ۴۵ و ۴۶ متمم قانون اساسی پیش بینی شده بود. به موجب اصل ۴۳ قانون اساسی تعداد نمایندگان مجلس سنا شصت نفر بوده که سی نفر از طرف مردم (پانزده نفر از تهران و پانزده نفر از شهرستان) و نیمی دیگر از سوی شاه (پانزده نفر از تهران و پانزده نفر از شهرستان) انتخاب می شدند که گروه اول سناتورهای انتخابی و دسته دوم به سناتورهای انتصابی معروف بودند. انتخابات مجلس سنا در هر دوره قانون گذاری هم زمان با انتخابات مجلس شورای ملی شروع و اخذ رأی در یک روز انجام می شد. سناتورها باید شرایط خاصی را برای عضویت در مجلس سنا داشته باشند که به صورت اختصار بیان می شود: این اشخاص از بین نخست وزیران، وزرا، معاونین، استانداران، امرای بازنشسته ارتش، استادان دانشگاه و قضات با داشتن ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه و اشخاصی که حداقل ۳ دوره نمایندگی مجلس شورا را داشتند انتخاب می شدند.
عکس مجلس سنای ایران
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ اول مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۲۰ بهمن ۱۳۲۸ تا ۲۸ آبان ۱۳۳۲ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ پنجم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۱۴ مهر ۱۳۴۶ تا ۹ شهریور ۱۳۵۰ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ چهارم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۱۴ مهر ۱۳۴۲ تا ۱۲ مهر ماه ۱۳۴۶ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ دوم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۲۷ اسفند ۱۳۳۲ تا ۲۵ اسفند ۱۳۳۸ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ سوم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۳ فروردین ۱۳۳۹ تا ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ دوم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا از ۹ شهریور ۱۳۵۰ تا ۱۶ شهریور ۱۳۵۴ دایر بود.
در زیر فهرستی از نمایندگان دورهٔ هفتم مجلس سنای ایران آمده است. این دوره از مجلس سنا در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۵۴ افتتاح شد.
سید حسن تقی زاده (اجلاسیه ی دوم تا چهارم)
فهرست نمایندگان دوره اول مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره دوم مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره سوم مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره چهارم مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره پنجم مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره ششم مجلس سنای ایران
فهرست نمایندگان دوره هفتم مجلس سنای ایران
محسن صدر (اجلاسیه ی پنجم و ششم)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجلس سنای ایران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجلس سنای ایران   • مفهوم مجلس سنای ایران   • تعریف مجلس سنای ایران   • معرفی مجلس سنای ایران   • مجلس سنای ایران چیست   • مجلس سنای ایران یعنی چی   • مجلس سنای ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجلس سنای ایران
کلمه : مجلس سنای ایران
اشتباه تایپی : l[gs skhd hdvhk
عکس مجلس سنای ایران : در گوگل


آیا معنی مجلس سنای ایران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )