انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1015 100 1

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی در دانشنامه اسلامی

مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی از لحاظ ساختاری، یکی از قوی ترین مجالس دنیاست.
دلایل زیادی داریم که مجلس شورای اسلامی نسبت به سایر مجالس کشورها برتری دارد که در ذیل این مقاله به مواردی از آن ها اشاره خواهیم کرد.
← دلیل اول
پارلمان فرانسه به موجب جمهوری اسلامی ایران">قانون اساسی فقط در موضوعات زیر می تواند قانون وضع کند: ۱ ـ حقوق سیاسی اجتماعی افراد و تصمیماتی که برای اجرای آزادانه آنها داده شده است؛ ۲ ـ ملیت، احوال شخصی، اهلیت قانونی، ازدواج، ارث، هبه؛ ۳ـ جرائم و مجازات ها و آئین دادرسی کیفری؛ ۴– مالیات؛ ۵ -روش انتخاب اعضای قوه مقننه؛ ۶ - ملی ساختن موسسات صنعتی و بازرگانی؛ ۷ ـ تصویب اصول موارد زیر: سازمان کلی دفاع ملی، اداره آزاد جوامع محلی، آموزش و پرورش، حقوق مالی مسئولیت های مدنی، استخدام، اتحادیه ها و تامین اجتماعی (اصول ۳۴ و ۳۷ قانون اساسی فرانسه) در بقیه موضوعات دولت می تواند خود مصوباتی داشته باشد و اجرا کند.
محدودیت وضع قانون در آمریکا
در آمریکا نیز صلاحیت کنگره در وضع قوانین محصور گردیده و قانون اساسی فهرست موضوعاتی که کنگره حق وضع قانون در مورد آنرا دارد تنظیم نموده است. دلایل فوق نشان می دهد که مجلس شورای اسلامی در مقایسه با مجالس کشورهای دیگر به لحاظ اختیاراتی که دارد یکی از قوی ترین مجالس دنیاست.
فهرست نسخ طبی خطی موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی، گردآوری شده توسط سعید باوی، فهرستی است از نسخ خطی موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی.
کتاب حاضر که با استفاده از مجموعه کتب منتشرشده تحت عنوان «فهرست کتب خطى مجلس شوراى اسلامى» و بعضا با مراجعه حضورى و بررسى موردى کتب، بازیابى و تدوین شده است، به عنوان نقطه آغازى براى تدوین مجموعه‏ هاى جامع‏تر و مشروح براى کتابخانه‏ هاى مختلف داخل و خارج کشور به منظور دستیابى محققین به گنجینه عظیم میراث پزشکى دوره شکوهمند تمدن اسلامى تلقى می ‏گردد.
کتاب با مقدمه ناشر آغاز شده و اسامی کتب به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده است.
در مقدمه، به ارزش کتب خطی و ضرورت حفظ و نگهداری از آن ها، اشاره شده است.
بسیارى از کتب خطى و حتى کتب چاپى قدیمى در برخى کتابخانه‏ ها به گونه‏ اى نگهدارى مى‏ شوند که برخلاف نیات مؤلفان و کاتبان و واقفان آنها، هرگز در دسترس علاقه ‏مندان قرار نمى گیرند.
در فهرست حاضر آنچه که از اطلاعات لازم در مرحله اول قابل دستیابى بوده، شامل نام کتاب، زبان کتاب، سال کتابت، شماره کتاب در کتابخانه مجلس شوراى اسلامى و اینکه از این کتاب در کدام صفحه و کدام مجلد از مجلدات فهرست ‏هاى انتشاریافته توسط کتابخانه مجلس، از آن ذکر شده است، در این کتاب ملاحظه مى‏ شود. علاوه بر این، برخى نکات قابل ذکر دیگر نیز برحسب مورد نوشته شده است؛ مثلا این کتاب داراى تصاویر است یا به شکل جدول نگاشته شده و یا اینکه این کتاب به تأیید مؤلف آن از نظر صحت کتابت رسیده یا اینکه مثلا این کتاب قانون با قانون دست نوشته ابوعلى سینا مقابله شده است و....

مجلس شورای اسلامی در دانشنامه ویکی پدیا

مجلس شورای اسلامی
عکس مجلس شورای اسلامی
فهرست حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۹۰–۹۱.
حوزه های انتخابیه مجلس خبرگان رهبری
مجلس شورای اسلامی روی هم ۲۰۷ حوزه مربوط به استان ها و اقلیت های مذهبی در کشور ایران شامل ۲۹۰ نماینده دارد.
حوزه های انتخاباتی ,مجلس شورای اسلامی بر پایهٔ شهرستان ها در استان ها تقسیم بندی شده است و هر حوزه حداقل یک نماینده در مجلس دارد. در برخی موارد بخشی از یک شهرستان به حوزه ای دیگر پیوسته است. دو تا از حوزه ها یعنی قوچان و فاروج (حوزه انتخاباتي) و فردوس، طبس، سرایان و بشرویه (حوزه انتخابی) بین دو استان مشترک بود اما پس از الحاق شهرستان طبس به خراسان جنوبی، تنها قوچان و فاروج (حوزه انتخاباتي) است که بین دو استان یعنی خراسان رضوی و خراسان شمالی مشترک است.
بر طبق قانون اساسی می توان پس از هر ده سال حداکثر ۲۰ نفر نماینده اضافه کرد. در سال ۱۳۷۸ و پیش از انتخابات مجلس ششم شمار نمایندگان به ۲۹۰ نفر افزایش یافت.
انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب ۵۷، ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار گردید و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۷۱ اولین جلسه مجلس برگزار گردید. رییس مجلس حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری و نائب رئیسان حسن روحانی، سید اکبر پرورش، محمدعلی موحدی کرمانی، حسین هاشمیان بودند.
فهرست نمایندگان دوره چهارم مجلس شورای اسلامی
دورهٔ دهم مجلس شورای اسلامی از ۸ خرداد ۱۳۹۵ رسماً آغاز شد. نمایندگان این دوره در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در ۷ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار شد نیز انتخاب شدند.
پراکنش ۲۸۹ کرسی مجلس شورای اسلامی در استان های ایران
انتخابات مجلس دهم در دو دور به تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزارشد. در این انتخابات جناح های گوناگون کشور فعال بودند.
سهم فهرست ها در ۲۹۰ کرسی مجلس
انتخابات دومین دوره مجلس شورا، پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، در روز جمعه ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ برگزار گردید و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۶۳ اولین جلسه مجلس دوم برگزار گردید.
فهرست نمایندگان دوره دوم مجلس شورای اسلامی
رییس مجلس دوم، حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی و نائب رئیسان محمد یزدی، مهدی کروبی و محمدمهدی ربانی املشی بودند.
در انتخابات دوره دوم مجلس شورای اسلامی، ناطق نوری، وزیر کشور بود. در این انتخابات که ۱۵۸۶ نفر آمادگی خود را برای کاندیداتوری اعلام کردند، صلاحیت ۱۲۷۵ نفر از داوطلبان توسط هیئت های اجرایی و شورای نگهبان تائید شد.رد صلاحیت یکی از نامزدهای این انتخابات از سوی شورای نگهبان، منجر به شورش می شود. به دنبال این شورش،وزیر کشور وقت دستور می دهد کسی که با نظر شورای نگهبان مخالفت کرده و در کشور نیز شورش به پا کرده است را زندانی کنید. ناطق نوری در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است، در این باره می گوید:
در انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی، آقای «سید محمدعلی زابلی» از سیستان را شورای نگهبان ردصلاحیت كرده بود. ایشان روحانی بود و خیلی هم قیافه ی علمایی داشت. برخی از سیستانی ها هم شورش كرده و دفتر امام جمعه را آتش زدند و سپس به طرف استاندارای حركت كرده بودند كه آنجا را تصرف كنند. آقای سید «احمد نصری» كه استاندار آنجا بود، تلفن زد و گفت: «حاج آقا، دارند به طرف استانداری می آیند ما چه كار كنیم؟» گفتم: «كوتاه نیایید، برخورد كنید.» جمعه ظهر بود به آقای آخوندی كه برای تشكیل شورای تأمین ویژه به ارومیه رفته بود، گفتم مستقیماً از همان جا به زاهدان برود. اتفاقاً در آن جمعه آقای شمخانی هم حضور داشتند، لذا این دو نفر به اتفاق، به زاهدان پرواز كردند و جمعه بعد از ظهر كنترل اوضاع را در اختیار گرفتند و آقای فلاحیان نیز روز بعد به آنها پیوست سپس آقای فلاحیان و آخوندی و شمخانی را با نیرو و امكانات و اختیارات به آنجا فرستادم. فردا آقای زابلی را قانع كردند كه به استانداری برود. آقای آخوندی زنگ زد و گفت «آقای زابلی اینجاست، چه كار كنیم؟» گفتم: «به ایشان احترام بگذارید، اما عمامه ی ایشان را بردارید و چشمهایش را ببندید و او را به زندان بیندازید.» آقای آخوندی گفت: «این كارهزینه ی بالایی دارد.» گفتم: «همین كه دستور می دهم عمل كنید.
انتخابات سومین دوره مجلس شورای ملی پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در روز ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار گردید و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۶۷ اولین جلسه مجلس برگزار شد. رییس مجلس اکبر هاشمی رفسنجانی بود که پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور، مهدی کروبی رئیس مجلس شد و حسین هاشمیان و اسدالله بیات نائب رییسان بودند.
فهرست نمایندگان دوره سوم مجلس شورای اسلامی
در این دوره و پس از بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی، نام مجلس شورای ملی رسماً به مجلس شورای اسلامی تغییر یافت.از دیگر اتفاقات مهم این دوره نطق پیش از دستور عبدالمجید شرع پسند و انتقادهای تند او از وضعیت کشور و اعلام استعفایش و برخورد بسیار تند مجلسیان به با او بخصوص انتقادش به نحوه انتخاب رهبری و درنهایت منجر به اخراج او از مجلس گردیدند
دوره نهم مجلس شورای اسلامی از ۷ خرداد ۱۳۹۱ رسماً آغاز به کار کرد.
فهرست نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی
انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آدینه ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شد. در این دوره رقابت بر سر ۲۹۰ کرسی بود. در دور نخست انتخابات ۲۲۳ نامزد به مجلس راه یافتند و رقابت ۱۳۵ نفر برسر ۶۵ کرسی به دور دوم کشید که در نیمهٔ اردیبهشت ۱۳۹۱ برگزار شد. در کل با ابطال بعضی حوزه ها از مجموع ۲۹۰ کرسی مجلس تکلیف ۲۸۶ کرسی مشخص شد و ۴ کرسی در انتخابات میان دوره ای برگزار خواهد شد.
۵٬۲۸۳ نفر در این انتخابات نام نویسی کردند. و ۳۲۶۹ تأیید شدند و بدون انصراف شرکت کردند. در نهایت تا روز پیش از انتخابات نیز حدود ۱۰ نفر باز تأیید شدند. در این انتخابات هر نماینده ای که بتواند چهاریک رای های حوزه اش را بیاورد، برگزیده می شود، وگرنه انتخابات در دور دوم برگزار می گردد. در دور دوم دو برابر نیاز کرسی ها رقابت می کنند. نکتهٔ مهم این بود که مجلس نهم پوست اندازی ای اساسی کرد و ۱۶۹ نمایندهٔ مجلس هشتم از این مجلس جا ماندند. یعنی در برابر ۲۸۶ نمایندهٔ برگزیده، نزدیک به دوسوم مجلس تغییر کرد. در میان چهره هایی که از مجلس جا ماندند، افرادی شاخص به چشم می خورند که دسته ای در پی رد صلاحیت ولی بیشترشان برای رای نیاوردن ماندند. بیشتر این چهره ها از جمله مصطفی کواکبیان رهبر حزب مردم سالاری، از اصلاح طلبان اند.
وزارت کشور مشارکت مردمی را ۳۰٬۹۰۵٬۶۰۵ نفر و به میزان حدود ۶۴٫۲ درصد واجدان شرایط اعلام کرد. میزان مشارکت در پایتخت نیز، که به ادعای وزارت کشور ۴۸ درصد بوده، به طور ویژه مورد توجه ناظران سیاسی کشور قرار گرفت.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجلس شورای اسلامی در دانشنامه آزاد پارسی


براساس اصول ۶۲ تا ۶۵ قانون اساسی ایران مصوب ۱۳۵۸، «مجلس شورای ملی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می شوند تشکیل می گردد... دورۀ نمایندگی مجلس شورای ملّی چهار سال است... عدۀ نمایندگان مجلس شورای ملّی ۲۷۰ نفر است... جلسات مجلس شورای ملّی با حضور دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت می یابد.» براساس این اصول در روز ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ مرحلۀ نخست انتخابات مجلس شورای ملّی در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و در اردیبهشت ۱۳۵۹ جلسات مجلس مذکور با حدود ۲۷۰ نماینده افتتاح شد. مجلس مذکور در نخستین جلسات تصمیم به تغییر نام مجلس شورای ملّی به مجلس شورای اسلامی گرفت و پس از بحث و جدل هایی سرانجام این نام رسمیت یافت. این مجلس هر چهار سال یک بار، طی انتخاباتی سراسری تجدید می گردد و براساس آمار رسمی کشور، در صورت افزایش جمعیت هر شهر یا ناحیه ای که دارای نماینده یا نمایندگانی باشد، بر تعداد نمایندگان افزوده می شود. تا نیمۀ دهۀ ۱۳۸۰، ۷ دوره انتخابات مجلس برگزار شده و جناح ها و جریان های متفاوت سیاسی به تناسب آراء و تمایلات عمومی، یا نفوذ و شرایط خاص خود در آن، اکثریت، اقلیت یا نیروهای منفرد داشته اند. اقلیت های دینی رسمی کشور نیز نمایندگانی در این مجلس دارند: زردشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده انتخاب می کنند. طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، نمایندگان مجلس (یک چهارم کل نمایندگان) می توانند از رئیس جمهور سؤال کنند. نیز هر نماینده ای می تواند از وزیر مربوط سؤال نماید. علاوه بر آن، مطابق اصل ۸۹ نمایندگان مجلس می توانند هئیت وزیران، یا هر یک از وزرا را استیضاح کنند. به موجب اصل ۷۲ «مجلس نمی تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد. تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل ۹۶ آمده برعهدۀ شورای نگهبان است.»

ارتباط محتوایی با مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی در جدول کلمات

طبق اصل شصت و پنجم جلسات مجلس شورای اسلامی با حضور••• مجموع نمایندگان رسمیت می یابد
دو سوم
عمارت مجلس شورای اسلامی ایران
بهارستان

مجلس شورای اسلامی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدرحیم ریگی ١٣:٠٢ - ١٣٩٨/٠٤/٠٢
نشستگاه کنکاش اسلامی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجلس شورای اسلامی   • مفهوم مجلس شورای اسلامی   • تعریف مجلس شورای اسلامی   • معرفی مجلس شورای اسلامی   • مجلس شورای اسلامی چیست   • مجلس شورای اسلامی یعنی چی   • مجلس شورای اسلامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجلس شورای اسلامی
کلمه : مجلس شورای اسلامی
اشتباه تایپی : l[gs a,vhd hsghld
عکس مجلس شورای اسلامی : در گوگل


آیا معنی مجلس شورای اسلامی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )