انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1050 100 1

مجلس شورای ملی

معنی مجلس شورای ملی به فارسی

مجلس شورای ملی
یکی از مجالس قانونگذاری ایران

مجلس شورای ملی در دانشنامه ویکی پدیا

مجلس شورای ملی
مختصات: ۳۵°۴۱′۲۴٫۹۳″ شمالی ۵۱°۲۵′۵۹٫۸۸″ شرقی / ۳۵٫۶۹۰۲۵۸۳°شمالی ۵۱٫۴۳۳۳۰۰۰°شرقی / 35.6902583; 51.4333000ده هزار ریالی - پشت اسکناس تصویر مجلس شورای ملی
مجلس شورای ملی در جریان جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد. در دوران های آغازین مجلس، به احترام فرمان مشروطیت مظفرالدین شاه به مجلس شورای ملی ایران «دارالظفر» یا «عدل مظفر» نیز می گفتند.
مرتضی قلی خان هدایت (۱۲۸۵–۱۲۸۶)احتشام السطلنه(۱۲۸۶–۱۲۸۷)ممتازالدوله (۱۲۸۷)مستشارالدوله (۱۲۸۸–۱۲۸۹) ممتازالدوله (۱۲۸۹–۱۲۹۰)حسین پیرنیا (۱۲۹۰–۱۳۰۴) با فترتحسن مستوفی (۱۳۰۵) حسین پیرنیا (۱۳۰۶–۱۳۰۷)حسین دادگر (۱۳۰۷–۱۳۱۴)حسن اسفندیاری (۱۳۱۴–۱۳۲۲)محمدصادق طباطبایی (۱۳۲۲–۱۳۲۶)رضا حکمت (۱۳۲۶–۱۳۳۰)سید حسن امامی (۱۳۳۱–۱۳۳۲)آیت الله کاشانی (۱۳۳۲)عبدالله معظمی (۱۳۳۲)
در زمان پهلوی دوم قوهٔ مقننهٔ ایران دومجلسی شد و همراه با مجلس سنا در حکم مجلس ایران بود. مجموعه مجلس شورای ملی و مجلس سنا را اغلب با نام «مجلسَین» می خواندند.
عکس مجلس شورای ملی
مجلس شورای ملی جمهوری اسلوونی (به اسلونیایی: Državni zbor Republike Slovenije) مجلس سفلای این کشور است که از ۹۰ نماینده تشکیل شده است. نمایندگان برای یک دورهٔ چهار ساله انتخاب می شوند. از این میان ۲ نماینده از سوی اقلیت ایتالیایی زبان و مجار، دارای قدرت وتو در موارد مرتبط با آن اقلیت ها هستند.
Wikipedia contributors, "National Assembly (Slovenia)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=National_Assembly_(Slovenia)&oldid=667318861 (accessed July 29, 2015).
مجلس شورای ملی ولز(به ولزی: Cynulliad Cenedlaethol Cymru، انگلیسی: National Assembly for Wales) مجلسی قدرت سپار با اختیار تدوین قانون در کشور ولز است. مجلس شورای ملی ولز که عموماً از آن به عنوان مجلس ولز یاد می شود، دارای ۶۰ کرسی است که هم اکنون حزب کارگر این کشور با کسب ۳۰ کرسی، اکثریت مجلس را در اختیار دارد. مجلس ولز در طی تصویب قانون دولتی سال ۱۹۹۸ در این کشور بنیان نهاده شد.
کارگر (۳۰)
حزب حاکم
مخالف
یک سال پس از فراخوان ملی به همه پرسی سال ۱۹۹۷، مجلس شورای ملی این کشور در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شود. این مجمع تا سال ۲۰۰۶ میلادی اختیار تغییر در قوانین اساسی را نداشت اما در طی تصویب قانون اساسی در همین سال قدرت این مجلس افزایش یافت. هم چنین در طی رای مثبت به همه پرسی ۳ مارس ۲۰۱۱ در ولز، این مجلس این قدرت را به دست آورد که بدون درخواست و هماهنگی با پارلمان بریتانیا، توان قانون گذاری در ولز را داشته باشد.
دوره بیستم مجلس شورای ملی در ۲ اسفند ۱۳۳۹ (۲۰ شوال ۱۳۷۵ ه‍. ق) بازگشایی شد و در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۴۰ (۱۴ ذی الحجه ۱۳۷۹ ه‍. ق) به دستور محمدرضا شاه منحل شد.
گروه مطالعات بنیادین حکومتی (۱۳۸۵). آشنایی با تاریخ مجالس قانونگذاری در ایران (دوره بیستم). مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. دریافت شده در ۶ اسفند ۱۳۹۵.
انتخابات این دوره ابتدا در تابستان ۱۳۳۹ برگزار شد و پس از اعتراض و ابطال، دوباره در زمستان به انجام رسید. نخستین جلسهٔ رسمی مجلس در روز ۱۱ اسفند ۱۳۳۹ برگزار شد. در اردیبهشت ۱۳۴۰ شاه به درخواست امینی مجلسین را به منظور بازنگری در قانون انتخابات منحل کرد.
ریاست مجلس بیستم در دست رضا حکمت بود. ۱۷۷ نماینده به مجلس راه یافتند و انتخابات برای ۱۹ کرسی انجام نشد. در این دورهٔ مجلس، شمار بسیار اندکی قانون به تصویب رسید.
فرمان انتخابات مجلس بیستم در ۱۸ دی ۱۳۳۸ توسط شاه صادر شد و انتخابات در ۳۰ تیر ۱۳۳۹ با دستور وزارت کشور آغاز شد که در نتیجهٔ آن حزب میلیون به ریاست منوچهر اقبال (نخست وزیر) با کسب ۱۰۴ کرسی، اکثریت را به دست آورد. پس از اعتراضات عمومی به نتیجه انتخابات، شاه در ۶ شهریور نارضایتی خود از جریان انتخابات را اعلام کرد و در همان روز، اقبال استعفا کرد. شاه در روز بعد شریف امامی را به نخست وزیری منصوب کرد. انتخابات ابطال شد و شریف امامی کابینهٔ خود را در پاییز ۱۳۳۹ معرفی کرد. دستور انتخابات مجدد در ۱۴ دی صادر شد و مجلس در روز دوم اسفند گشایش یافت. ۹ روز بعد، نخستین جلسه رسمی با نطق شاه آغاز شد. انتخابات هیئت رئیسه در ۱۴ اسفند برگزار شد و رضا حکمت دوباره به ریاست مجلس رسید.
دوره پانزدهم مجلس شورای ملی در ۲۵ تیر ۱۳۲۶ (۲۸ شعبان ۱۳۶۶ ه. ق) بازگشایی شد و در ۶ مرداد ۱۳۲۸ (۲ شوال ۱۳۶۸ ه. ق) به پایان رسید. نخستین جلسهٔ رسمی این دورهٔ مجلس نیز در روز ۶ مرداد ۱۳۲۶ برگزار شد.
۲۲ شهریور ۱۳۲۶: کابینه چهارم احمد قوام
۶ دی ۱۳۲۶: کابینه سوم ابراهیم حکیمی
۱ تیر ۱۳۲۷: کابینه نخست عبدالحسین هژیر
۳۰ آبان ۱۳۲۷: کابینه چهارم محمد ساعد
ریاست مجلس پانزدهم در دست رضا حکمت بود. ۱۳۴ نماینده به مجلس راه یافتند و نمایندگان ارامنه جنوب و مهاباد تعیین نشدند. اعتبارنامه مراد اریه و خسرو قشقایی به تصویب نرسید و اعتبارنامهٔ حسن ارسنجانی در ۲۷ آبان ۱۳۲۶ رد شد. همچنین محمد ساعد به نخست وزیری رسید و از مجلس رفت. در این دوره، چهار کابینه برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شدند. همچنین حدود ۹۰ قانون در مجلس به تصویب رسید.
مجلس چهاردهم قانونی را تصویب کرد که دورهٔ بعدی انتخابات، پس از خروج نیروهای خارجی از ایران برگزار شود. این قانون باعث شد که میان دوره های چهاردهم و پانزدهم، فترتی ۱۶ ماهه ایجاد شود. دوره پانزدهم مجلس در ۲۵ تیر ۱۳۲۶ با سخنرانی شاه افتتاح شد. رضا حکمت به ریاست مجلس رسید و دولت قوام استعفا کرد تا دولت جدید به مجلس معرفی شود.
پیشنهاد تشکیل مجلس مؤسسان پس از ترور نافرجام شاه داده شد و آیین نامهٔ انتخابات در ۱۰ اسفند ۱۳۲۷ از سوی دولت به مجلس داده شد. انتخابات مجلس مؤسسان در ۱۴ فروردین ۱۳۲۸ برگزار شد و جلسات این مجلس در روزهای ۱ تا ۲۰ اردیبهشت تشکیل شد. طبق اصل جدیدی که در مجلس مؤسسان به قانون اساسی افزوده شد، شاه می توانست مجلس شورای ملی و مجلس سنا را منحل کند. همچنین آیین نامهٔ انتخابات مجلس سنا به تصویب رسید و نخستین دورهٔ آن در ۲۰ بهمن ۱۳۲۸ فعالیت خود را آغاز کرد.
پنجمین مجلس شورای ملی در ۲۲ بهمن ۱۳۰۲ خورشیدی برابر با ۵ رجب ۱۳۴۲ قمری با نطق ولیعهد محمدحسن میرزا بازگشایی شد. در این دوره بود که سلطنت قاجاریه منحل شد و مجلس مؤسسان سلطنت را به رضا خان داد. مجلس پنجم در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۰۴ پایان پذیرفت.
کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
دوره چهاردهم مجلس شورای ملی در ۶ اسفند ۱۳۲۲ (۱ ربیع الاول ۱۳۶۳ ه. ق) بازگشایی شد و در ۲۱ اسفند ۱۳۲۴ (۷ ربیع الثانی ۱۳۶۵ ه. ق) به پایان رسید. نخستین جلسهٔ رسمی این دورهٔ مجلس نیز در روز ۲۱ اسفند ۱۳۲۲ برگزار شد.
۸ فروردین ۱۳۲۳: کابینه نخست محمد ساعد مراغه ای
۱۷ فروردین ۱۳۲۳: کابینه دوم محمد ساعد مراغه ای
۱۵ شهریور ۱۳۲۳: کابینه سوم محمد ساعد مراغه ای
۵ آذر ۱۳۲۳: کابینه نخست مرتضی قلی بیات
۲۳ اردیبهشت ۱۳۲۴: کابینه نخست ابراهیم حکیمی
۲۶ تیر ۱۳۲۴: کابینه نخست محسن صدر
۱۳ آبان ۱۳۲۴: کابینه دوم ابراهیم حکیمی
۲۸ بهمن ۱۳۲۴: کابینه دوم احمد قوام
ریاست مجلس چهاردهم در دست سید محمدصادق طباطبایی بود. ۱۳۶ نماینده به مجلس راه یافتند. اعتبارنامه سید ابوالقاسم کاشانی به مجلس نرسید و اعتبارنامهٔ سید جعفر پیشه وری در ۲۲ تیر ۱۳۲۳ رد شد. ۳ نمایندهٔ دیگر نیز فوت شدند یا استعفا کردند. در این دوره، هشت کابینه برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شدند. هم چنین حدود ۹۰ قانون در مجلس به تصویب رسید.
مبارزات انتخاباتی از خرداد ۱۳۲۲ آغاز شد و در برخی حوزه ها تا فروردین ۱۳۲۳ ادامه داشت. حدود ۸۰۰ نفر برای دستیابی به کرسی نمایندگی مجلس با یکدیگر رقابت کردند. علی رغم اعلام ملغی شدن حکومت نظامی توسط سهیلی، انتخابات دورهٔ چهاردهم همزمان با حکومت نظامی انجام شد.
دوره چهاردهم مجلس در ۶ اسفند ۱۳۲۲ با سخنرانی شاه افتتاح شد. محمد مصدق که نمایندهٔ اول تهران بود، از سوی شاه با پیشنهاد نخست وزیری روبرو شد؛ ولی آن را مشروط به اصلاح نظام انتخاباتی کرد که توسط شاه پذیرفته نشد. مصدق با اعتبارنامهٔ سید ضیاء مخالفت کرد، ولی نمایندگان اعتبارنامهٔ او را تصویب کردند.
چهارمین مجلس شورای ملی پس از ۵ سال و هفت ماه و هشت روز وقفه در ۱ تیر ۱۳۰۰ خورشیدی مطابق با ۱۵ شوال ۱۳۳۹ قمری توسط احمدشاه قاجار گشایش یافت و در ۳۰ خرداد ۱۳۰۲ (۷ ذیقعده ۱۳۴۱) پایان یافت.
کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
دوره دهم مجلس شورای ملی در ۱۵ خرداد ۱۳۱۴ (۴ ربیع الاول ۱۳۵۴ ه.ق.) بازگشایی شد و در ۲۲ خرداد ۱۳۱۶ (۳ ربیع الثانی ۱۳۵۶ ه.ق.) به پایان رسید.
۲۷ خرداد ۱۳۱۴: رأی اعتماد به کابینه محمدعلی فروغی
۱۲ مرداد ۱۳۱۴: تصویب قانون تشکیلات مؤسسه راه آهن دولتی ایران
۱۳ مهر ۱۳۱۴: تصویب جلد سوم قانون مدنی
۱۳ آذر ۱۳۱۴: رأی اعتماد به کابینه محمود جم
۲۵ بهمن ۱۳۱۵: تصویب قانون جدید وکالت و نسخ قانون قبلی (مصوب ۲۰ شهریور ۱۳۱۴)
۷ اردیبهشت ۱۳۱۶: تصویب قانون بیمه
۱۵ خرداد ۱۳۱۵: تصویب قانون دفتر اسناد رسمی
۲۰ خرداد ۱۳۱۶: تصویب موافقتنامه راجع به اصلاح خط سرحدی بین ایران و ترکیه
ریاست مجلس دهم در دست محتشم السلطنه بود. ۱۳۷ نماینده به مجلس راه یافتند. اعتبارنامه عدل الملک (رئیس دوره های هفتم تا نهم) رد شد. علی اکبر اسدی (فرزند محمدولی اسدی) سلب مصونیت شد و به زندان افتاد. مصونیت سید علیرضا احتشام زاده نیز در اردیبهشت ۱۳۱۵ سلب شد. در این دوره، ۱۳۵ قانون به تصویب رسید.
دوره دوازدهم مجلس شورای ملی در ۳ آبان ۱۳۱۸ (۲۱ رمضان ۱۳۵۸ ه.ق.) بازگشایی شد و در ۹ آبان ۱۳۲۰ (۹ شوال ۱۳۶۰ ه.ق.) به پایان رسید. نخستین جلسهٔ رسمی این دورهٔ مجلس در روز ۹ آبان ۱۳۱۸ برگزار شد.
۲۰ آبان ۱۳۱۸: کابینه احمد متین دفتری
۹ تیر ۱۳۱۹: کابینه علی منصور
۶ شهریور ۱۳۲۰: کابینه چهارم محمدعلی فروغی
۳۰ شهریور ۱۳۲۰: کابینه پنجم محمدعلی فروغی
ریاست مجلس دوازدهم در دست محتشم السلطنه بود. ۱۳۷ نماینده به مجلس راه یافتند. رضا رفیع و علی وکیلی سلب مصونیت شدند. در این دوره، حدود ۶۰ قانون به تصویب رسید.
دومین مجلس شورای ملی پس از یک سال و ۴ ماه و ۲۱ روز وقفه از یکمین مجلس شورای ملی، در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۲۸۸ خورشیدی مطابق با دوم ذیقعده ۱۳۲۷ بازگشایی شد. این مجلس در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۲۹۰ برابر با ۲۶ ذی الحجه ۱۳۲۹ هجری قمری و پس از برگزاری ۳۳۱ جلسه به کار خود پایان داد.
کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
پس از پایان کار این مجلس دوران موسم به فترت آغاز شد و افتتاح و بازگشایی مجلس بعدی سه سال به طول انجامید.
سومین مجلس شورای ملی پس از سه سال وقفه در تاریخ ۱۴ آذر ۱۲۹۳ خورشیدی برابربا ۱۷ محرم ۱۳۳۳ قمری توسط احمد شاه قاجار افتتاح گردید. دوره سوم مجلس شورای ملی به علت شروع جنگ جهانی اول بیش از یک سال دوام نیافت.
کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
دوره سیزدهم مجلس شورای ملی در ۲۲ آبان ۱۳۲۰ (۲۳ شوال ۱۳۶۰ ه‍. ق) بازگشایی شد و در ۱ آذر ۱۳۲۲ (۲۴ ذیقعده ۱۳۶۲ ه‍. ق) به پایان رسید. نخستین جلسهٔ رسمی این دورهٔ مجلس نیز در روز ۲۲ آبان ۱۳۲۰ برگزار شد.
۲۳ آذر ۱۳۲۰: کابینه ششم فروغی
زمستان ۱۳۲۰: استیضاح وزیر دارایی دولت فروغی
۱۸ اسفند ۱۳۲۰: کابینه نخست سهیلی
۲۲ مرداد ۱۳۲۱: کابینه پنجم قوام
۱ بهمن ۱۳۲۱: ترمیم کابینه قوام
۲۸ بهمن ۱۳۲۱: کابینه دوم سهیلی
ریاست مجلس سیزدهم در دست محتشم السلطنه بود. ۱۳۵ نماینده به مجلس راه یافتند و نمایندهٔ مهاباد تعیین نشد. در دورهٔ سیزدهم، هشت کرسی مجلس به دلیل استعفای نمایندگان یا فوت آن ها خالی شد. در این دوره، حدود ۱۴۰ قانون به تصویب رسید.
نمایندگان دورهٔ سیزدهم به تدریج در ۴ فراکسیون شکل گرفتند:چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مجلس شورای ملی در دانشنامه آزاد پارسی


مجلس شورای ملّی
مجلس شورای ملّی
یکی از دو مجلس قانون گذاری ایران بعد از انقلاب مشروطیت تا پیروزی انقلاب اسلامی. با پیروزی نهضت مشروطیت و صدور فرمان از سوی مظفرالدین شاه قاجار، در ۱۸ شعبان ۱۳۲۴ق (۱۳ مهر ۱۲۸۵ش) در کاخ گلستان و با حضور مظفرالدین شاه گشایش یافت و ۲۴ دورۀ آن در تهران تشکیل شد. آخرین دورۀ آن در ۱۷ شهریور ۱۳۵۴ش منعقد گردید. در دورۀ اول انتخابات صنفی بود، و هریک از طبقات اعیان، خوانین، شاهزادگان قاجار و روحانیون و تجار و اصناف نمایندگانی در آن داشتند. این مجلس قوانین مهمی در قطع نفوذ مستبدین و متنفذین و استقرار عدالت تدوین و تصویب نمود. این مجلس در واقع مجلسی انقلابی بود که به فرمان محمد علیشاه به توپ بسته شد و نمایندگان آن برخی دستگیر و بقیه متواری شدند. پس از پیروزی مشروطه خواهان و فتح تهران و خلع محمد علیشاه مجلس دوم تشکیل گردید. در میان ادوار گوناگون مجلس، مجلس پنجم به سبب مبارزات اقلیت آن، که به رهبری مدرس اداره می شد، از شهرت بیشتری برخوردار است. دورۀ نمایندگی تا مجلس نوزدهم (۱۳۳۵) دو سال و از آن پس به چهار سال افزایش یافت. محل تشکیل مجلس شورای ملی در عمارت بهارستان بود. بعد از کودتای ۲۸ مرداد و اعادۀ قدرت مطلقۀ سلطنت، مجلس شورای ملی بیش از هر زمان دیگر تحت نفوذ و مداخلات دربار قرار گرفت و مجلس فرمایشی لقب یافت و به همین دلیل نیز مورد اعتنای مردم واقع نگردید. نیز ← انتخابات

ارتباط محتوایی با مجلس شورای ملی

معنی مجلس شورای ملی به انگلیسی

legislative assembly (اسم)
مجلس قانونگذاری ، مجلس شورای ملی

مجلس شورای ملی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ١٧:٣٤ - ١٣٩٨/٠٤/١٧
مجلس شورای ملی در جریان جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد. در دوران‌های آغازین مجلس، به احترام فرمان مشروطیت مظفرالدین‌شاه به مجلس شورای ملی ایران �دارالظفر� یا �عدل مظفر� نیز می‌گفتند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسامی نمایندگان مجلس شورای ملی   • مجلس سنای ایران   • مجلس چهاردهم شورای ملی   • ساختمان مجلس شورای ملی   • دوره هجدهم مجلس شورای ملی   • دوره پانزدهم مجلس شورای ملی   • مجلس اول شورای اسلامی   • مذاکرات مجلس شورای ملی دوره شانزدهم   • معنی مجلس شورای ملی   • مفهوم مجلس شورای ملی   • تعریف مجلس شورای ملی   • معرفی مجلس شورای ملی   • مجلس شورای ملی چیست   • مجلس شورای ملی یعنی چی   • مجلس شورای ملی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجلس شورای ملی
کلمه : مجلس شورای ملی
اشتباه تایپی : l[gs a,vhd lgd
عکس مجلس شورای ملی : در گوگل


آیا معنی مجلس شورای ملی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )