انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1044 100 1

مجموعه دستورالعمل

مجموعه دستورالعمل در دانشنامه ویکی پدیا

مجموعه دستورالعمل
یک مجموعه دستورالعمل (به انگلیسی: Instruction Set) به صورت بسیار ساده می توان گفت پردازنده های متفاوت، دستورالعمل های متفاوتی دارند که در قیمت و سرعت و … آن ها تأثیرگذار است، اما تمامی پردازنده ها (بدون توجه به تفاوت هایشان) دارای چهار مجموعه دستورالعمل زیر می باشند:
کپی کردن بیت ها
چهار عمل اصلی ریاضی (محاسبات ریاضی: جمع، ضرب، تفریق و تقسیم)
بیت منطقی (NOT, AND, OR, XOR)
پرش (شامل پرشهای مشروط) که به منظور پرش از یک آدرس حافظه اصلی (RAM) به آدرس دیگری از حافظه کاربرد دارد
این مجموعه دستورالعملها توسط شرکت های سازنده ریزپردازنده ها، در داخل آن ها تعبیه می گردد. اینتل و ای ام دی دو شرکت رقیب فعال در زمینه ساخت ریزپردازندهها هستند.
هر مجموعه دستورالعمل تعبیه شده در هر پردازنده ای، زبان اسمبلی مخصوص خود را دارا می باشد؛ لذا اگر دو نوع پردازنده که ISA یا به عبارتی مجموعه دستورالعمل آن ها متفاوت از یکدیگر می باشد را داشته باشیم نمی توانیم با یک زبان اسمبلی (یا زبان همگذاری) یکسان برای آن دو برنامه بنویسیم. برای مثال زبان اسمبلی پردازنده های x86 با زبان اسمبلی پردازنده های MIPS تفاوت دارد. (معماری MIPS توسط شرکت های مختلف مانند ایسر، ان ای سی، و تعدادی دیگر از شرکت ها مورد استفاده قرار می گردد)
معماری مجموعه دستورالعمل (به انگلیسی: Instruction Set Architecture) که به طور اختصار ISA نامیده می شود، بخشی از معماری کامپیوتر می باشد که به برنامه نویسی، باضافه نوع داده ی محلی، دستورالعمل ها، ثبات ها، حالت آدرس دهی، معماری حافظه، مفسر ها، مدیریت استثناءها و ورودی/خروجی ها مربوط می شود.
پردازنده مبتنی بر westmere به طور خاص :
پردازنده سری westmere-EP(xeon 56xx) با نام مستعار gulftown سری DP سرور
پردازنده های clarkdale(به استثنای core i3,pentium,celeron)
پردازنده arrandale (به جز celeron,pentium,core i3,core i5-4XXm)
پردازنده های sandy bridge:
مخصوص کامپیوترهای رومیزی: همه به جز پنتیوم، سلرون و core i3
موبایل : تمام پردازنده های core i7 و core i5. چندین فروشنده بزرگ پردازنده هایی با تنظیمات بایوس غیر فعال پخش کردند که با بروز رسانی فعال میشدند.
پردازنده های Ivy bridge.
تمام i5,i7,Xeon و تنها i3-2115c
پردازنه های Haswell(به جز i3-4000m,pentium , celeron)
پردازنده های broad well (همه به جز پنتیوم و سلرون)
پردازنده های silvermont/airmont(همه به جز bay trail-D و bay trail-M)
پردازنده های goldmont
پردازنده های skylake
پردازنده های kaby lake
پردازنده های coffee lake
مجموعه دستورالعمل استاندارد رمزگذاری پیشرفته در حال حاضر با پردازنده های بسیاری اجماع شده است. هدف از این مجموعه دستورالعمل، افزایش سرعت و همچنین مقاومت در برابر حملات جانبی کانال می باشد ، برنامه ها برای انجام رمزگذاری و رمزگشایی از استاندارد رمزگذاری پیشرفته (AES) استفاده میکنند . آن ها اغلب به عنوان دستورالعمل هایی برای اجرا در یک دور AES می باشند همراه با یک نسخه خاص برای آخرین دور اجرا که روش دور اخر کمی متفاوت است .
AES-NI (یا دستورالعمل جدید استاندارد رمزگذاری پیشرفته Intel یا به صورت خلاصه AES-NI ) اولین پیاده سازی اساسی مجموعه بود. AES-NI یک فرمت معماری مجموعه دستورالعمل x86 برای ریزپردازنده های اینتل و AMD است که توسط اینتل در مارس 2008 پیشنهاد شده است.
پردازنده های اینتل زیر از دستورالعمل AES-NI پشتیبانی می کنند:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مجموعه دستورالعمل

مجموعه دستورالعمل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مجموعه دستورالعمل   • مفهوم مجموعه دستورالعمل   • تعریف مجموعه دستورالعمل   • معرفی مجموعه دستورالعمل   • مجموعه دستورالعمل چیست   • مجموعه دستورالعمل یعنی چی   • مجموعه دستورالعمل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مجموعه دستورالعمل
کلمه : مجموعه دستورالعمل
اشتباه تایپی : l[l,ui nsj,vhgulg
عکس مجموعه دستورالعمل : در گوگل


آیا معنی مجموعه دستورالعمل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )