انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1097 100 1

محاصره

/mohAsere/

مترادف محاصره: احاطه، حصر، شهربند، محاصرت، محاط، محصور

برابر پارسی: دورگیری

معنی محاصره در لغت نامه دهخدا

محاصرة. [ م ُ ص َ رَ ] (ع مص ) حصار.کسی را حصاری کردن به جنگ. (منتهی الارب ). کسی را درحصار کردن. (تاج المصادر بیهقی ) (المصادر زوزنی ).

محاصره. [ م ُ ص َ رَ ] (ع مص ) گرداگرد گرفتن و حصاری کردن به جنگ. شهربند. شهربندان. دربندان. در حصار گرفتن. گرد چیزی یا کسانی را گرفتن چنانکه نتواند برون شدن. از گرداگرد بند کردن راه کسی را. (غیاث ) (از ناظم الاطباء) : ابوالقاسم فقیه را با جمعی ازارکان دعوت و ابنای دولت بمحاصره ٔ ایشان فرستاد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 338). طول ایام محاصره در صورت مکابره ٔ زیاد باعث شدت عداوت غازیان عاقبت اندیش زندیه با صاحبان استشاره است. (مجمل التواریخ گلستانه ج 1 ص 201). || (اِ) محل محصور. || بندان. احاطه. || اشتمال. (ناظم الاطباء).

معنی محاصره به فارسی

محاصره
کسی رادرحصاریاتنگناانداختن واطراف اورااحاطه کردن
( مصدر ) گرد شخصی ( یا اشخاصی ) یا محلی را فرا گرفتن بطوری که رابط. او ( آنان ) با خارج قطع گردد در حصار گرفتن : طول ایام محاصره در صورت مکابر. زیاد باعث شدت عدوات غازیان عاقبت اندیش زندیه با صاحبان استشاره است . یا محاصر. بری . محاصر. ناحیه یا کشوری از راه خشکی . یا محاصر. بحری . محاصر. ناحیه یا کشوری از راه دریا و قطع رابط. آن با دیاری آزاد .
( مصدر ) محاصره کردن : اول قص. هزار سف را که ... دو ماه محاصره داد ..
شهر بند شدن
( مصدر ) دور شخصی ( یا اشخاصی ) یا محلی را احاطه کردن بطوری که رابط. او ( آنان ) با خارج قطع گردد .

معنی محاصره در فرهنگ معین

محاصره
(مُ ص رِ) [ ع . محاصرة ] (مص م .) گرداگرد کسی یا جایی را گرفتن و راه را بر آن بستن .

معنی محاصره در فرهنگ فارسی عمید

محاصره
کسی را در حصار یا تنگنا انداختن و اطراف او را احاطه کردن.
* محاصرۀ گاز انبری: (نظامی) حرکت دو ستون سرباز برای محاصرۀ دشمن به طوری که نیروهای دشمن را مانند دو لبۀ گاز انبر در میان بگیرند.

محاصره در دانشنامه اسلامی

واقعه شعب ابی طالب بعد از آنکه قریش دیدند ابوطالب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را تحویل آنان نمی دهد چاره ای جز تحریم اقتصادی و اجتماعی نیافتند اما بعد از سه سال سختی بنی هاشم در شعب با خبر دادن خدا بر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) که صحیفه و پیمان نامه از بین رفته، آزاد شدند.
چند سال از بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) گذشته بود که کم کم قریش متوجه شدند، گروه زیادی مانند "حمزة بن عبدالمطلب"، "عمر بن خطاب" و … به دین اسلام در آمده و گروهی نیز به حبشه رفته اند و در پناه پادشاه حبشه در کمال آسایش و امنیت به سر می برند و اسلام در میان قبایل عرب نیز کم و بیش، پیروانی پیدا کرده است.
امضای پیمان نامه قریش
قریش که با حمایت جدی از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) رو به رو شدند بار دیگر، قتل وی را به فرصتی دیگر موکول کردند و چون اشعار ابوطالب به گوش آنها رسیده بود، می دانستند "ابوطالب" او را تسلیم نمی کند و نمی توانند پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را بکشند؛ از این رو نامه ای نوشتند مبنی بر اینکه با بنی هاشم خرید و فروش نکنند و به آنان زن ندهند و از ایشان زن نگیرند و با آنان داد و ستد نکنند؛ مگر آنکه محمد را به آنها تسلیم کنند تا او را بکشند. سپس هم پیمان شدند و هشتاد مهر بر آن صحیفه زدند. نویسنده تعهدنامه، مردی به نام "منصور بن عکرمه" بود. برخی نامش را "نضر بن حارث" ضبط کرده اند. پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) او را نفرین کرد و قسمتی از انگشتانش از کار افتاد.
محاصره در شعب
پس از امضای پیمان نامه قریش در شب اول سال هفتم بعثت، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) همراه بنی هاشم و بنی مطلب، از مکه به «شعب ابی طالب» منتقل شدند و در آنجا استقرار یافتند. براساس منابع، ابوطالب بود که بنی هاشم و از جمله حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) را به شعب انتقال داد؛ چون احتمال خطر برای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) وجود داشت.
سخت ترین محاصره قریش
...
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
هدف امام حسین علیه السلام رسیدن به کوفه و پیوستن به هواداران در آن شهر بود، تا بر ضد امویان قیام کنند. ابن زیاد (والی کوفه) هم می دانست که اگر امام، پای به کوفه بگذارد، کنترل شهر از دست بیرون خواهد شد.
این بود که مانع ورود امام به کوفه شد. سپاه هزار نفری را به فرماندهی حر بن یزید سر راه آن حضرت فرستاد، پس از گفتگوها، کاروان امام و سپاه حر همچنان پا به پای هم پیش می آمدند.
چون به «نینوا» رسیدند، پیکی از کوفه رسید که فرمان محاصره را همراه داشت که امام حسین علیه السلام نه راه برگشت داشته باشد، نه راه پیش، فرمان چنین بود که: «اما بعد فجعجع بالحسین...» با رسیدن نامه و قاصدم، حسین علیه السلام را در محاصره و تنگنا قرار بده و او را جز در سرزمین بی آب و علف و دور از پناهگاه فرود نیار، به قاصدم دستور دادم تا همراه تو باشد و از تو جدا نگردد. تا خبر اجرای این فرمان را برایم بیاورد والسلام.
در پی آن دستور بود که امام به اجبار در آن منطقه فرود آمد. این حادثه در روز پنج شنبه دوم محرم سال 61 هجری بود. فردای آن روز، عمر سعد با چهار هزار نفر از کوفه رسیدند.
در پی این محاصره، از پیوستن افراد به گروه یاران امام نیز جلوگیری می کردند و ماهها کنترل می شد، برخی که از کوفه خود را به امام رساندند، با استفاده از تاریکی شب یا از بیراهه بود.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
کلید واژه: شعب ابی طالب، 1 محرم، شأن نزول سوره مسد، محاصره اقتصادی پیامبر
پس از آنکه قریش موفق به برگرداندن مهاجران حبشه نشد،شروع به مبارزه به صورت ، محاصره اقتصادی و اجتماعی با بنی هاشم کرد. از جمله این مبارزات امضای پیمان نامه ای علیه بنی هاشم بود که به دنبال آن بنی هاشم برای حفظ جان خویش به شعب ابوطالب پناه بردند.
مورخان علت امضای این پیمان نامه را این گونه نوشته اند:
زمانی که قریشیان دیدند نمی توانند به خواسته های خود برسند با خود عهد بستند تا با احدی از بنی هاشم خرید و فروش نکنند و بانان زن ندهند و از آنان زن نگیرند، و با آنها داد و ستد نکنند مگر آنکه محمد را بانها تسلیم نمایند تا او را بکشند، و بر این مضمون صحیفه ای نوشتند و هشتاد مهر بر آن صحیفه زدند. نویسنده آن عکرمة بن عامر بن هاشم بن عبد مناف بن عبد الدار بود که دست او شل پس از نوشتن این پیمان نامه فلج شد.
در گزارشات تاریخی آمده است که کسانی که درون شعب بوده اند،قادر به برطرف کردن مایحتاج خود نبوده و حتی قریش راه ورود طعام و آب را بر روی آنان بسته بودند. اینان به قدری دچار سختی بوده اند که صدای ناله آنان از برون شعب شنیده می شد. تنها در یک زمان بنی هاشم امکان خریدن داشتند ، آن هم در ماه های حج،(ذی الحجه و رجب)، که در این مواقع ابوجهل بسیار مراقب بود تا کسی چیزی به بنی هاشم نفروشد. بیهقی می نویسد که هر نوع طعامی که از ناحیه مسافران در بازارهای مکه عرضه می شد،قریشیان به سرعت ، آن را می خریدند تا مبدا به دست بنی هاشم برسد.
فشار گرسنگی به حدی رسیده بود که «سعد وقاص» می گوید: شبی از میان درّه بیرون آمدم، در حالی که نزدیک بود تمام قوا را از دست بدهم. ناگهان پوست خشکیده شتری را دیدم، آن را برداشتم و شستم و سوزاندم و کوبیدم، بعد با آب مختصری خمیر کرده و از این طریق سه روز به سر بردم. جاسوسان «قریش» در تمام راه مراقب بودند که مبادا کسی خوارباری به «شعب ابی طالب» ببرد، ولی با این کنترل کامل، گاه بیگاهی، «حکیم بن حزام» برادرزاده «خدیجه» و «ابو العاص بن ربیع» و «هشام بن عمر» نیمه شب ها مقداری گندم و خرما بر شتری حمل کرده و تا نزدیکی «شعب» می آوردند. سپس افسار آن را دور گردنش می پیچیدند و رها می کردند و گاهی همین مساعدت موجب گرفتاری آنان می شد.
به طور کل می توان گفت که هر دو اتفاق بالا افتاده و توسط آنها بنی هاشم از شعب ابی طالب رهایی پیدا کرده اند.محاصره در دانشنامه ویکی پدیا

محاصره
محاصره تلاشی است برای قطع کردن منابع کالای غیرمجاز، مواد جنگی یا ارتباطات از یک منطقه خاص توسط زور، به طور کامل یا به طور کامل. یک محاصره نباید با یک تحریم اقتصادی یا تحریم بین المللی که موانع قانونی برای تجارت هستند، اشتباه گرفته شود. محاصره همچنین از محاصره نظامی که معمولاً محاصره یک قلعه یا شهر است، متمایز است و به کل یک کشور یا منطقه اشاره دارد.
محاصره نوار غزه
محاصره نظامی
محاصره یک مفهوم نظامی است که ممکن است به یکی از موارد زیر نیز اشاره داشته باشد:
محاصره (فیلم ۱۹۴۰)
محاصره (فیلم ۱۹۶۶)
محاصره (فیلم ۱۹۹۸)
محاصره (فیلم ۲۰۱۵)
«محاصره» (انگلیسی: Siege (film)) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۱۹۴۰ منتشر شد.
«محاصره» (انگلیسی: The Siege (1956 film)) یک فیلم است.
محاصره (انگلیسی: The Siege) فیلمی در ژانر اکشن، مهیج، و تریلر سیاسی به کارگردانی ادوارد زوئیک است که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد.
۶ نوامبر ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-11-۰۶) (ایالات متحده)
پس از حملات تروریستی به نیویورک، رئیس جمهور حکومت نظامی اعلام می کند و «ویلیام دورو» (ویلس)، ژنرال فاشیست، وارد عمل می شود و تانک های خود را را به بروکلین می فرستد…
محاصره (انگلیسی: Gridlocked) فیلمی در ژانر اکشن است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دامینیک پرسل و تریش استراتوس اشاره کرد.
Magnet Releasing
Mongrel Media
«محاصره» (انگلیسی: Siege (film)) یک فیلم در سبک مستند است که در سال ۱۹۴۰ منتشر شد.
محاصره استان حمات یکی از بزرگترین عملیات هایی بود که دولت سوریه به منظور سرکوب اعتراضات مردمی به وجود آمده در اوایل جنگ داخلی سوریه انجام داد. بر اساس گزارش ها اولین اعتراضات گسترده مردم شهر حمات به دولت سوریه در ۱۵ مارس ۲۰۱۱ به راه افتاد. ارتش سوریه به صورت جدی از ژوئیه ۲۰۱۱ اقدام به سرکوب اعتراضات حمات کرد که این اقدامات توسط مخالفان دولت تحت عنوان محاصره یاد شد.
ارتش عربی سوریه
جمهوری عربی سوریه
۱ ژوئیه ۲۰۱۱ بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ نفر از مردم حمات به خیابان ها شهر آمدند و بدین ترتیب بزرگترین راهپیمایی علیه دولت بشار اسد را رقم زدند. دو روز بعد تانک های ارتش سوریه در حمات مستقر شده و باعث کشته شدن بیش از ۱۶ نفر از معترضان شدند.
۳۱ ژوئیه و در شب حلول ماه رمضان ارتش سوریه به منظور خاتمه بخشیدن به اعتراضات در حمات و سایر شهرهای سوریه اقدام به دستگیری معترضات کردند. مخالفان دولت اسد از این عملیات با عنوان کشتار رمضان یاد می کنند. در آن روز حدود ۱۴۲ نفر از معترضان در سراسر سوریه کشته شدند که ۱۰۰ نفر از آن ها از حمات و ۲۹ نفر از آن ها از شهر دیرالزور بودند.
مختصات: ۳۷°۵۵′ شمالی ۴۰°۱۳′ شرقی / ۳۷٫۹۱۷°شمالی ۴۰٫۲۱۷°شرقی / 37.917; 40.217
http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Amida
محاصرهٔ آمِد هنگامی رخ داد که امپراتوری ساسانی، در زمان پادشاهی شاپور دوم، شهر رومی امیدا را در سال ۳۵۹ میلادی به محاصره خود در آورد.
در این نبرد امیانوس مارسلینوس، یک مورخ یونانی از انطاکیه که افسر ارتش روم بود، محاصره شهر امیدا را در کتاب خود (Res Gestae) توصیف کرده است.
هنگامی که شاپور دوم کنترل امپراتوری ساسانی را بدست گرفت، تلاش های جدیدی را برای بازپس گرفتن مناطقی که امپراتوری روم تصرف کرده بود، آغار کرد. او پس از شکست دادن اعراب در جنوب، برای مقابله با نیروهای عشایری که برجسته ترین آن ها خیونان بودند راهی شرق شد. پس از یک نبرد طولانی مدت (۳۵۳-۳۵۸)، خیونان مجبور شدند تا صلح را بپذیرند و پادشاه آن ها،گرومبات، شاپور دوم را در جنگ با رومی ها همراهی کند. در سال ۳۵۸میلادی رومی ها برای جلوگیری از حمله شاپور به بین النهرین شکست خوردند. بنابراین شاپور تصمیم گرفت سال بعد حمله کند. شاپور نبرد غربی را در سال ۳۵۹ آغاز کرد.
محاصرهٔ آمرلی، اشاره به محاصرهٔ شهر شیعه مذهب ترکمان نشین آمرلی به دست نیروهای خلافت اسلامی در جریان حمله آن ها به عراق می دارد. در جریان این محاصره در ژوئن ۲۰۱۴ میلادی، دسترسی به آب، خوراک و خدمات مخابراتی بر باشندگان آمرلی قطع شد. ترکمان های شیعهٔ آمرلی برای رویارویی با نیروهای خلافت اسلامی، به سازماندهی گروه های شبه نظامی دست به مقاومت زدند. سازمان ملل با درخواست کمک، بیم خود را رخ دادن کشتار احتمالی در آمرلی بیان داشت. شیعیان از نظر گروه خلافت اسلامی مرتد محسوب می شوند.
جیش الاسلامی در عراق
شورای نظامی عمومی انقلابیون عراق
خلافت اسلامی حزب بعث عراق
دولت عراق
گروه های ویژهٔ عراقی
محاصرهٔ ادسا از ۲۸ نوامبر تا ۲۴ دسامبر ۱۱۴۴ میلادی روی داد و در نتیجهٔ آن پایتخت صلیبیون کنت نشین ادسا به تصرف عمادالدین زنگی، اتابک موصل و حلب درآمد. این روی داد ایجاد جنگ صلیبی دوم را تسریع کرد.
کنت نشین ادسا نخستین ایالت صلیبی بود که در طول نخستین جنگ صلیبی پایه گذاری شد. این رویداد در ۱۰۹۸ میلادی و هنگامی که بالدوین اول سپاه اصلی جنگجویان نخستین جنگ صلیبی را رها کرد و به دنبال تشکیل پرنس نشین خود رفت، روی داد.
ادسا شمالی ترین و همچنین ضعیفترین و کم جمعیت ترین آن ها بود. به همین دلیل، آن ها توسط دولت های مسلمان اطراف تحت فرمانروایی آل ارتق، دانشمندیان و ترکان سلجوقی مکرراً مورد حمله قرار می گرفتند. کُنت بالدوین دوم و کُنت بعدی کُنت جوسلین پس از شکستشان در نبرد حران در سال ۱۱۰۴ اسیر شدند. بالدوین و جوسلین هر دو در سال ۱۱۲۲ برای دومین بار اسیر شدند و اگرچه ادسا بعد از نبرد اعزاز در سال ۱۱۲۵ تاحدودی بهبود یافت اما ژوسلین در نبردی در سال ۱۱۳۱ کشته شد. جانشین او، ژوسلین دوم مجبور به ایجاد اتحاد نظامی با امپراتوری بیزانس شد، اما در سال ۱۱۴۳، امپراتور بیزانس ژان دوم و پادشاه اورشلیم فولک هردو درگذشتند. پس از ژان، پسرش مانوئل یکم امپراتور بیزانس گشت و مشغول محکم کردن پایه های قدرتش در مقابل برادران بزرگترش شد. همچنین همسر فالک به همراه پسرش بالدوین سوم جانشین فالک شدند. ژوسلین که همچنین با ریموند دوم، کُنت طرابلس و ریموند پواتیه، پرنس انطاکیه مشغول نزاع بود، ادسا را بدون هیچ متحد قدرتمندی رها کرد.
در سال ۱۱۴۴، جوسلین موفق شد پیمانی نظامی را با قرا ارسلان، حاکم ارتقی دیاربکر علیه رشد قدرت و نفوذ عمادالدین زنگی برقرار نماید. جوسلین همراه اکثر ارتش خود برای کمک و دفاع از قرا ارسلان علیه حلبی ها به راه افتاد. زنگی که با مرگ فالک در ۱۱۴۳ دچار برتری نسبی شده بود با عجله برای محاصرهٔ ادسا به سمت شمال حرکت کرد و در ۲۸ نوامبر به آنجا رسید. شهر پس از رسیدن این خبر، آماده برای محاصره شدن شده بود؛ اما تعداد آن ها کم بود، زیرا جوسلین و سایر ارتشش در جای دیگری حضور داشتند.
ابزارهای محاصره ابزارهایی هستند که زمان محاصره نظامی برای درهم شکستن دیوار شهرها، حصار قلعه ها و دیگر انواع باروها توسط ارتش مهاجم به کار می روند. از عصر باستان ابزارهای محاصره با بهره گیری از مزیت مکانیکی علیه دیوارها به کار گرفته می شدند. در این دوره برخی از ابزارها از کناره و نزدیک دیوار به آن ضربه می زده اند نظیر دژکوب و برخی دیگر از دور قطعات سنگ و دیگر اجرام را پرتاب می کرده اند نظیر منجنیق. راه های دیگر غلبه بر دیوار سوزاندن آن، احداث نقب در زیر آن ها برای ورود به درون شهر یا تخریب دیوار و نیز استفاده از نبردبان برای بالا رفتن از آن بوده است.
Siege engine و دیگر مقالات مرتبط ویکی انگلیسی
نخستین ابزارهای محاصره شامل برج متحرک و دژکوب ها توسط آشوریان در سده نهم پیش از میلاد استفاده شد و نخستین منجنیق در یونان باستان توسط دیونیسوس یکم سیراکوس در ۳۹۹ پیش از میلاد ابداع شد. فینقی ها نیز از نوعی شعله افکن استفاده می کردند. فیلیپ مقدونی و اسکندر مقدونی کاربرد ابزارهای محاصره را توسعه دادند. رومی ها در اواخر دوره جمهوری روم و در دوره امپراتوری روم، خرکمان و منجنیق رومی را توسعه دادند. از سوی دیگر اسناد چینی نشان می دهد که ابزارهای محاصره نظیر خرکمان و برج های محاصره را در دوره بهار و پاییز (۷۷۱ تا ۴۷۶ پیش از میلاد) و دوره دولت های ستیزنده (۴۷۶ تا ۲۲۱ پیش از میلاد) بسیار توسعه دادند. آنها، نخستین بار کشکنجیر کششی را در سده سوم پیش از میلاد و سپس کشکنجیر تعادلی را ابداع کردند، که بعداً در بقیه آسیا و اروپا به کار گرفته شد. همچنین، نخستین کاربرد باروت در محاصره نظامی به محاصره دائن در سال ۱۱۳۲ میلادی مربوط می شود. تیمور در لشکرکشی های خود زیر دیوارها نقب زده و با استفاده از باروت آن ها را منفجر می کرد.
با اختراع باروت و بهبود فن متالورژی از توپ به عنوان ابزار محاصره استفاده شد. در این دوره، نخست از توپ و تفنگ شمخال و سپس از خمپاره انداز برای تخریب دیوارها استفاده شد. نخستین کاربرد بمباران دیوار شهر با توپخانه سنگین را در سقوط قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ میلادی ذکر می کنند. همچنین از ابزارهای انفجاری نظیر پتارد برای تخریب دیوارها بهره گرفته شد. در خلال جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم توپخانه به اوج تکامل خود رسید و از ادواتی همچون توپ صحرایی و هویتزر استفاده شد. امروزه با رواج استفاده از موشک کروز و بمباران هوایی، عملاً دیوارهای دفاعی و ادوات محاصره کاربردش را از دست داده است و تنها مورد قابل استفاده از ابزارهای محاصره، علیه پناهگاه هایی است که در عمق زمین احداث می شود.
تحت محاصره (انگلیسی: Under Siege) فیلمی در ژانر اکشن به کارگردانی اندرو دیویس است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.
استیون سیگال
تامی لی جونز
گری بیوسی
جارهد ۳: محاصره (به انگلیسی: Jarhead 3: The Siege) فیلمی در ژانر جنگی است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به اسکات ادکینز اشاره کرد.
یک گروه از تفنگداران دریایی باید از یک سفارت ایالات متحده در خاورمیانه که زیر حملات دشمن قرار گرفته، محافظت کنند.
در محاصره نام فیلمی به کارگردانی اکبر صادقی است. این فیلم محصول کشور ایران و تولید سال ۱۳۶۰ می باشد.
سیدحسین، فرزند یک استوار ارتش، به دلیل فعالیت ها ضد دولتی به زندان می افتد ولی پس از مدتی با کمک پدر آزاد می شود. در جریان انقلاب سیدحسین به زادگاهش، جهرم، می رود و با همکاری پیشنماز مسجد و دوستانش به تهییج مردم می پردازند و فرمانده نظامی شهر از پدر او می خواهد محل اختفای آنان را لو دهد...
دوران محاصره نام یک کتاب ادبی است که توسط آلکساندر فادیف، نویسندهٔ اهل روسیه نوشته شده است. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است.
کودکان محاصره (انگلیسی: Children of the Siege) کتابی است نوشته پالین کاتینگ. این کتاب اولین بار در سال ۱۹۸۸ توسط ویلیام هاینمان منتشر شد.
این کتاب سرگذشت کاملی از کاتینگ بین۱۹۸۵–۱۹۸۷ است، وی به عنوان یک جراح در اردوگاه پناهندگان فلورانس برج البراجنه در جنوب بیروت برای کمک های پزشکی برای فلسطینی ها کار می کرد. این کتاب درپاسخ به مطلبی در مجله پزشکی بریتانیا بود، کاتینگ در دسامبر ۱۹۸۵ وارد بیروت شد.
در این دوره، اردوگاه برج البراجنه تحت محاصره شبه نظامیان امل قرار داشت. امل در سال ۱۹۷۴ توسط موسی صدر تأسیس شد، نزدیکترین متحد لبنان و رژیم حافظ اسد بود. تانک های امل اردوگاه را توپ باران می کردند و تک تیراندازان فلسطینیان را هدف قرار می دادند. این کتاب با توصیف یک حمله تهاجمی امل به یک پسر جوان شروع می شود. کاتینگ نوشت؛ «من از وحشیگری امل دهشت کردم.» تا اواسط ژانویه ۱۹۸۷، اردوگاه در گرسنگی، برخی در هراس از تکرار کشتار تل زعتر سال ۱۹۷۶ بودند - زمانی که یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در بیروت با کمک سوریه توسط فالانژیست ها احاطه شده بود.
این کتاب همچنین گزارشی از دیدار او با دکتر بن آلفوس هلندی و نزدیکی روزافزون او را نشان می دهد – با امضای آلفوس که همراه با آن یک نسخه از «وداع با اسلحه» از ارنست همینگوی را به تصویر می کشد، که داستانی عاشقانه با یک پرستار بریتانیایی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محاصره در دانشنامه آزاد پارسی

محاصره (blockade)
جداسازی زمینی، دریایی یا هوایی از سوی یکی از طرف های متخاصم برای جلوگیری از هر گونه جابه جایی از آن محل یا به آن، به منظور مجبور کردن طرف دیگر به تسلیم بدون حملهیا برای تحقق اهداف سیاسی یا تحریم های اقتصادی (مانند محاصرۀ برلیندر ۱۹۴۸ و محاصرۀ بنادر هواداران کنفدراسیون از سوی نیروهای هوادار اتحاد طی جنگ داخلی امریکا). در جریان جنگ جهانی اول آلمان کوشید با عملیات جنگی زیردریایی های خود انگلستان را محاصره کند، و انگلستان نیز متقابلاً سعی داشت که آلمان را در محاصره قرار دهد. در ۱۹۹۰، کشورهای عضو سازمان ملل در تلاش برای واداشتن عراق به عقب نشینی از خاک کویت توافق کردند که عراق را محاصره کنند، اما این راه حل جای خود را به جنگ علنی داد. در جنگ داخلی یوگسلاوی، صربستان از ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در محاصرۀ اقتصادی بین المللی قرار داشت و بوسنی نیز در فاصلۀ ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ از سوی صرب ها در محاصره بود. به موجب حقوق بین الملل، هیچ کشوری حق اعلام محاصره ندارد مگر آن که قدرت اجرای آن را داشته باشد. در اعلامیۀ ۱۹۰۹ لندنمقرّر شده است که محاصره نباید به فراتر از سواحل و بنادر متعلق به دشمن یا تحت اشغال آن تسری یابد.

معنی محاصره به انگلیسی

surround (اسم)
محاصره ، احاطه
blockade (اسم)
انسداد ، محاصره ، راه بندان ، سد راه
blockage (اسم)
جلو گیری ، مانع ، انسداد ، محاصره ، بازداری ، ایجاد مانع
leaguer (اسم)
محاصره ، عضو اتحادیه ، عضو مجمع اتفاق ملل

معنی کلمه محاصره به عربی

محاصره
حصار
اِخترقَ الحصار
حزام
بيئة
احط , اربط , حصار , محيط ، إِحَاطَة
جيب
اَختراقُ الحصار
اَختراقُ الحصار

محاصره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

عسل ٠٣:٥٠ - ١٣٩٦/٠٢/٢٣
این واژه اربی است و پارسی جایگزین اینهاست:
آویستان ãvistân، پروست parvast، چاگین câgin (پهلوی)
|

شهریار آریابد ١٦:١٠ - ١٣٩٧/٠٩/٠٣
" پروستار " از بن پروستن به معنای محاصره کردن .
|

رهان ١٦:٣٢ - ١٣٩٧/٠٩/١٨
احاطه
|

محدثه مزروعی ١٩:٣٨ - ١٣٩٧/١٠/٠٢
دور چیزی را گرفتن


باتشکر
|

لعیا ١٤:٢٣ - ١٣٩٧/١٠/١٥
دور چیزی را به اشغال در آوردن
|

اشکان ١٦:٣٤ - ١٣٩٨/٠١/٣٠
این واژه خاستگایی آریایی دارد:
لغت عربیزه حصار (هس= پرچین آر) به معنای پرچین بستن از ریشه هس به معنای چاردیواری چینه کشیدن ساخته شده همانطور که آنرا در زبان باسک به شکل hesi در معنایenclosure به کار میبرند.*پیرس: Basque-English Dictionary by Gorka Aulestia, Linda White|

ب. الف. بزرگمهر ٢٢:٥٨ - ١٣٩٨/٠٥/١٢
تنگنا

به پندار من، واژه ی پارسی �تنگنا� بخوبی می تواند جایگزین واژه ی �محاصره� شود. به عنوان نمونه:
بجای �محاصره شدن� می توان � در تنگنا افتادن� یا �در تنگنا نهاده شدن� گفت و نوشت. بجای �محاصره کردن� نیز در �تنگنا نهادن�
|

فرامرز فرشاد ١٤:١٠ - ١٣٩٨/٠٧/١٤
دوربندکردن -دوربند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم محاصره   • محاصره حلب   • معنی محاصره   • ستارخان   • مفهوم محاصره   • تعریف محاصره   • معرفی محاصره   • محاصره چیست   • محاصره یعنی چی   • محاصره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محاصره
کلمه : محاصره
اشتباه تایپی : lphwvi
آوا : mohAsere
نقش : اسم
عکس محاصره : در گوگل


آیا معنی محاصره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )