انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1081 100 1

محسن قرائتی

محسن قرائتی در دانشنامه اسلامی

محسن قرائتی
محسن قرائتی فرزند علینقی، در سال ۱۳۲۴ هجری در کاشان بدنیا آمد. جدش، در زمان رضاخان که با تمام قدرت با اسلام و مظاهر آن مبارزه می شد، جلسات قرآن را در خانه های مردم کاشان تشکیل می داد و بخشی از عمر خود را در این راه صرف نمود. لذا فامیل خانواده آنها قرائتی شد. پس از او، پدرش با تشکیل این جلسات در خانه ها، مساجد و تکایا راه پدرش را ادامه داد و به استاد قرائت قرآن معروف شد.
پدر ایشان از بازاریانی بود که حدود چهل سال با شنیدن صدای اذان، مغازه خود را می بست و به سوی مسجد و نماز اول وقت می شتافت. فردی بود که با آموزش قرآن و برگزاری مجالس دینی، احیای بعضی از مساجد مخروبه و متروکه، و تلاش در این راه، برای دیگران الگو شده بود و در عوض خداوند به او روحی مطمئن و حکمت و عرفان جوشیده از درون، عطا فرموده بود. چیزی که ذهن و فکر او را مشغول می کرد، این بود که تا حدود سن چهل سالگی صاحب فرزندی نشده بود، تا این که با همه مشکلات موجود در آن زمان، با عنایت و لطف خداوند بزرگ، موفق به زیارت خانه خدا و اعمال حج گردید. شاید بتوان گفت این هم در شرایط موجود زندگی اش، اجری از جانب پروردگارش نسبت به تلاش و کوشش های قرآنی و دینی اش بود. او در همان سفر در کنار خانه خدا چنین دعا می کند:ای خدایی که فرموده ای: «ادعونی استجب لکم» (بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را»! ای خالق یکتا! فرزندی به من عطا فرما که مبلغ قرآن و دین تو باشد.این دعا به اجابت رسید و خداوند او را صاحب فرزندانی نمود که برخی از آنان به لباس مقدس روحانیت در آمدند.
ورود به حوزه
حجة الاسلام قرائتی در سنین نوجوانی که شناخت و اطلاعات کافی نداشت با پیشنهاد مرحوم پدرم برای ورود به حوزه، موافق نبود ولی با اصرار و تشویق او در سن چهارده سالگی وارد حوزه شد. یک سال در کاشان زیر نظر استاد آیت الله صبوری دامت برکاته مشغول درس شد. هر شب نیز به طور مرتب در جلسه تفسیر قرآن مرحوم آیت الله حاج شیخ علی آقا نجفی قدس سره که بعد از نماز مغرب و عشا برقرار می شد شرکت می کرد. این جلسه دل او به تفسیر قرآن جذب نمود.از آن زمان به بعد با قرآن انس پیدا کرد و تا به حال الحمدلله ادامه دارد. با اطمینان می توان گفت که بیشترین مطالعه وی درباره قرآن و تفسیر بوده و چون قرآن و کلام خدا نور است، تا به حال در راه تبلیغ درمانده نشده است. حتی زمانی هم که برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه قم شد، در کنار (لمعه) کتاب درسی رسمی حوزه، تفسیر مجمع البیان را با برخی از دوستان، مطالعه و مباحثه می کرد. همین که دروس سطح و مقداری از درس خارج را در حوزه گذراند، به فکر افتاد که خلاصه مطالعات و مباحثات تفسیری خود را یادداشت کند و این کار را تا پایان چند جزء ادامه دادم. در آن ایام شنید که آیت الله مکارم شیرازی - دامت برکاته - با جمعی از فضلا تصمیم دارند تفسیر بنویسند. نوشته های تفسیری خود را ارائه داد و ایشان هم پسندیده و به جمع آنان پیوست. حدود پانزده سال طول کشید تا تفسیر نمونه در ۲۷ جلد به اتمام رسید و تا به حال بارها تجدید چاپ و به چند زبان ترجمه شده است.
فعالیتهای قرآنی مفسر
۱- ارائه تفسیر صوتی در رادیو۲- طرح بسیاری از داستانهای قرآنی و بعضی سوره های جزء آخر در برنامه های تلویزیونی« درسهایی از قرآن»۳- ضبط ویدئویی تفسیر جزء اول قرآن۴- تلخیص تفسیر نور در دو جلد،۵- ترجمه مطالب تفسیر نور به بیش از ده زبان دنیا برای استفاده در رادیوی برون مرزی۶- تدوین تفسیر برای کودکان در آینده۷- تشکیل ستاد احیاء تفسیر قرآن.۸- طرح هزار سؤال، هزار جواب از قرآن۹- تفسیر آیه در ۳ دقیقه
فعالیت در رادیو
...
محسن قرائتی
محسن قرائتی (متولد ۱۳۲۴ش) روحانی شیعه اهل ایران و مفسر قرآن. او در برنامۀ درس هایی از قرآن که از صدا و سیمای ایران پخش می شود، به تفسیر قرآن می پردازد. روان گویی، استفاده از تمثیل و ایراد مطالب عمیق با استفاده از کلمات ساده، از جمله ویژگی های سخنرانی و درس او است. مجموعه ۱۰ جلدی تفسیر نور از جمله آثار او به شمار می آید.
محسن قرائتی در سال ۱۳۲۴ش در شهر کاشان به دنیا آمد. پدرش علی نقی قرائتی از متدینین بازار کاشان بود. از آنجا که پدربزرگ وی در دوره سلطنت رضا شاه پهلوی، اقدام به برگزاری جلسات قرائت قرآن می نمود، شهرت و بعدها نام خانوادگی وی قرائتی نام گرفت. محسن قرائتی با راهنمایی پدر خود، در ۱۴ سالگی وارد حوزه علمیه کاشان شد و در کنار دروس حوزه در درس تفسیر شیخ علی آقا نجفی شرکت می کرد.وی از سال دوم به حوزه علمیه قم رفت و در مدرسه خان و مدرسه آیت الله گلپایگانی به تحصیل مشغول شد. پس از آن به حوزه علمیه نجف رفت و پس از بازگشت به مطالعه و مباحثه تفاسیر مختلف مانند مجمع البیان مشغول شد و اقدام به یادداشت برداشت های تفسیری خود نمود. قرائتی به مدت ۱۵ سال در تدوین تفسیر نمونه همکاری داشته است.
محسن قرائتی علاوه بر فعالیت در صدا و سیما، چندین مسئولیت را در جمهوری اسلامی ایران برعهده داشته است، ازجمله:
محسن قرائتی
محسن قرائتی از مفسران و مبلغان برجسته در حوزه معارف و علوم دینی می باشد. شیوایی سخن، ارائه مطالب به زبانی ساده و قابل فهم، استفاده از مثالهای کاربردی؛ از شیوه های تاثیرگذار و مخاطب پسندی است که وی برای انتقال مطالب قرآنی به مخاطبان برگزیده است، و در این راه توانسته اثری ارزشمند نظیر تفسیر نور را با شیوه ای نوین ارائه دهد.
محسن قرائتی در هشتم دی ماه 1324 در شهر کاشان دیده به جهان گشود.
پدرش، علی نقی، از بازاریان خوشنام و مذهبی شهر بود. شهرت قرائتی از این جهت به این خانواده داده شده بود که پدر علینقی در دوره رضاشاه با برگزاری مراسم قرائت قرآن در خانه ها به احیای سنت ها و مفاهیم دینی همت می گماشت.
حاج علی نقی با وجود اشتغال در بازار، سیره پدر را پی گرفت و علاوه بر آموزش قرآن، در احیای مساجد و تکایای مخروبه فعال بود. از همین رو وی علاقه مند بود محسن نیز به تحصیل علوم دینی بپردازد.
بر این اساس محسن قرائتی در سن چهارده سالگی به رغم میل باطنی و به اصرار پدر وارد حوزه علمیه کاشان به ریاست آیت اللَّه حاج شیخ جعفر صبوری قمی شد. وی علاوه بر تحصیل مقدمات، در جلسات تفسیر قرآن توسط آیت اللَّه حاج شیخ علی آقا نجفی شرکت می کرد. جلساتی که موجب پیوند وی با قرآن شد. یک سال بعد (1339) برای تکمیل تحصیلات خود به قم عزیمت کرد. در این شهر در مدارس دینی آیت اللَّه گلپایگانی و خان مشغول تحصیل شد. در مدت تحصیل، چندی به نجف اشرف رفت و به تحصیل رسائل و مکاسب پرداخت. مدتی هم در حوزه علمیه مشهد به فراگیری علوم دینی مشغول شد. پس از طیّ دروس سطح عالی، در درس خارج فقه حاضر شد.
اساتید برجسته شهر قم که ایشان ار محضر آنان بهره بردند:
آیت اللَّه ستوده، آیت اللَّه صلواتی، آیت اللَّه اعتمادی، آیت اللَّه مشکینی، آیت اللَّه راستی، آیت اللَّه رضوانی در شورای نگهبان و آیت اللَّه مؤمن. بعداً هم که سطح مان تمام شد، آیت اللَّه فاضل لنکرانی، آیت اللَّه نوری و آیت اللَّه همدانی این ها مدرسین سطح مان بودند. خارج هم دو سه سالی رفتیم در درس آیت اللَّه گلپایگانی، آیت اللَّه میرزاهاشم آملی، آیت اللَّه حاج آقا مرتضی حائری و آیت اللَّه کوکبی که هر وقت خدمت یکی از این ها می رسیدیم.
حجت الاسلام محسن قرائتی از دوره تحصیل لمعه به مطالعه تفسیر مجمع البیان همت گماشت. از همان زمان، مطالعات و مباحثات تفسیری خود را یادداشت می کرد. افرادی چون آیت اللَّه قربانعلی درّی نجف آبادی و شهید نوراللَّه طباطبایی نژاد وی را در مباحثات تفسیری همراهی می کردند. توشه او در مطالعات تفسیری موجب شد چون از تصمیم آیت اللَّه ناصر مکارم شیرازی برای نگارش تفسیر به زبان فارسی آگاهی یافت، داوطلب همکاری در گروه نویسندگان آن شود. این همکاری به مدت پانزده سال ادامه یافت و حاصل آن تفسیر نمونه است. بعدها حجت الاسلام قرائتی با تجربه ای که از نگارش تفسیر نمونه به دست آورده بود، به تدوین تفسیر نور همت گماشت. تفسیری که با هدف فهم عامه نوشته شده است.

محسن قرائتی در دانشنامه ویکی پدیا

محسن قرائتی
محسن قرائتی (زادهٔ ۸ دی ۱۳۲۴ در کاشان) یک روحانی ایرانی است. وی در اردیبهشت سال ۱۳۶۱ به «نمایندگی ولی فقیه» در سازمان نهضت سوادآموزی منصوب شدو سپس ریاست این سازمان را نیز بر عهده گرفت که این مسئولیت را تا اسفند ۱۳۸۹ داشت. وی هم اکنون علاوه بر ادارهٔ «ستاد اقامه نماز» در زمینه تفسیر قرآن فعالیت دارد.
آشنایی با نماز
۱۱۴ نکته دربارهٔ نماز
تفسیر نماز
پ‍رت‍وی از اسرار ن‍م‍از
پیوندهای نماز
اصول عقاید اسلامی
ت‍وح‍ی‍د
عدل
نبوت
امامت
م‍ع‍اد
گ‍ن‍اه ش‍ن‍اس‍ی
ح‍ج
ج‍ه‍ان و ان‍س‍ان از دی‍دگ‍اه ق‍رآن
ام‍ر ب‍ه م‍ع‍روف و ن‍ه‍ی از م‍ن‍ک‍ر
ب‍ا ق‍رآن در س‍رزم‍ی‍ن وح‍ی
خ‍اطرات ح‍ج‍ه الاس‍لام و ال‍م‍س‍ل‍م‍ی‍ن ق‍رائ‍ت‍ی
دقایقی با قرآن (برگرفته از تفسیر نور)
پرسش و پاسخ های قرآنی
پ‍رس‍ش ه‍ای م‍ه‍م، پ‍اس‍خ ه‍ای ک‍وت‍اه ب‍ا اس‍ت‍ف‍اده از ت‍م‍ث‍ی‍لات
تفسیر قرآن کریم (آیات برگزیده) ویژه دانشگاه ها
تفسیر نور (تفسیر ۱۰ جلدی کامل قرآن کریم)
آن طور که گفته می شود، او هرگز وسوسه نشد تا به مجلس و وزارت و ریاست گمارده شود. از جمله ویژگیهای وی این است که او سالها بر خلاف اغلب آخوندها مردم را خنداند و به دنبال شادی حلال برای مردم است.
در زمان حکومت رضا پهلوی، پدر بزرگ وی جلسات قرائت قرآن را در خانه های مردم کاشان تشکیل می داد و پس از او پدرش برگزاری این جلسات را در مساجد و تکایا ادامه داد و لذا خانوادهٔ آنها به «قرائتی» مشهور شد.
قرائتی در چهارده سالگی وارد حوزه علمیه کاشان شد و در جلسات تفسیر قرآن آیت الله شیخ علی نجفی شرکت کرد. پس از اتمام دروس سطح و آغاز درس خارج حوزه علمیه قم، در تألیف تفسیر نمونه که زیر نظر ناصر مکارم شیرازی منتشر می شد، مشارکت جست تا آنکه این تفسیر در ۲۷ جلد به اتمام رسید.
عکس محسن قرائتی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های محسن قرائتی

محسن قرائتی روحانی و سخنران ایرانی.
• «اگر در بم زکات خرما را می دادند زلزله نمی آمد و و اگر دین ما به درستی معرفی می شد این مسائل کمتر در جامعه به وجود می آمد، پس باید دین را به نسل جوان و آینده به طور کامل معرفی نماییم.» -> سخنرانی در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد سال ۱۳۸۷
• ما آخوندها که همیشه مثل گاز اشک آور عمل می کنیم. فقط بلدیم گریه مردم را درآوریم. از آن طرف در مملکتمان هم خیلی از حلال ها حرام هستند. آن وقت می گویید چرا جوان می رود عیاشی می کند؟
• ما، وزارت اطلاعات، قوه قهریه و قوه قضائیه به جای اینکه بیاییم جلوی منحرف شدن جوان ها را بگیریم کنگره کاهش زندان راه می اندازیم. حکایت قوه قضائیه حکایت کسی است که به مریضی که اسهال گرفته قرص نمی دهد تا اسهالش بند بیاید بعد می رود با نخ و سوزن پشت طرف را می دوزد، اینکه رسمش نشد.

ارتباط محتوایی با محسن قرائتی

محسن قرائتی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محسن قرائتی   • مفهوم محسن قرائتی   • تعریف محسن قرائتی   • معرفی محسن قرائتی   • محسن قرائتی چیست   • محسن قرائتی یعنی چی   • محسن قرائتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محسن قرائتی
کلمه : محسن قرائتی
اشتباه تایپی : lpsk rvhmjd
عکس محسن قرائتی : در گوگل


آیا معنی محسن قرائتی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )