انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1069 100 1

محلات

/mahallAt/

مترادف محلات: کوی ها، برزن ها، محله ها

معنی محلات در لغت نامه دهخدا

محلات. [ م ُ / م ِ ] (ع ص ) شتر پس آرنده بار را. (منتهی الارب ). الجمل الذی یؤخر حمله. (اقرب الموارد).

محلات. [ م ُ ح ِل ْ لا ] (ع اِ) دیگ و دستاس و دلو و مشک و کاسه و کارد و تبر و آتش زنه مجموعاً. (از منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از تاج العروس ).

محلات. [ م َ ح َل ْ لا ] (ع اِ) ج ِ محلة. رجوع به محلة شود : و مرا مردی می باید که غرفات و محلات گرگان را همه شناسد. (چهارمقاله چ دانشگاه ص 155).

محلات. [ م َ ح َل ْ لا ] (اِخ ) نام شهرستانی است ،در 265هزارگزی جنوب باختری تهران و 28هزارگزی باختردلیجان و 6 هزارگزی شمال راه دلیجان به خمین. در دامنه ٔ کوه سرچشمه واقع است و مرکز آن نیز که شهرکی است همین نام دارد و از دو قصبه ٔ بالا و پائین تشکیل شده و در حدود 12500 تن سکنه دارد. عده ٔ قرای محلات 55 و جمعیت کل حدود 228000هزار نفر است. محلات سابقاً مرکز بخش و تابع شهرستان گلپایگان بوده در سال 1326 هَ.ش. تبدیل به شهرستان شد. بخش خمین و دلیجان تابع این شهرستان است. آثار باستانی محلات به شرح زیر است : الف : محراب امام زاده یحیی که اداره ٔ باستان شناسی تاریخ بنای آن را در سال 709 هَ. ق. ثبت نموده است. ب :بنای دو امام زاده جنب یکدیگر یکی در پائین به نام شاهزاده موسی و دیگری عبداﷲ که از بناهای دوره ٔ صفویه است. ج : قلعه ٔ معروف آقاخان محلاتی ، واقع در شمال محلات پائین قلعه ای مهم و قدیمی است و مساحت داخل قلعه در حدود یکصدهزار متر مربع و دارای باغ و ساختمانهای قابل ملاحظه است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

محلاة. [ م ِ ](ع اِ) آهن و مانند آن که بدان چرک و پوست دور کننداز روی ادیم. (منتهی الارب ). و رجوع به محلاءة شود.

معنی محلات به فارسی

محلات
شهرستان محلات در استان مرکزی در جنوب قم واقع و شامل بخشهای دلیجان جاسب و نراق میباشد . مرکز آن شهر محلات است این شهرستان دارای چشمه های آب گرم معدنی است و قالی بافی آن شهرستان نیز دارای شهرت است . جمعیت ۴۷۵۳۳ نفر .
( اسم ) جمع محله محله ها کویها : مرا مردی می باید که غرفات و محلات گرگان را همه شناسد .
دیگ و دستاس

معنی محلات در فرهنگ فارسی عمید

محلات
= محله

محلات در دانشنامه ویکی پدیا

محلات
مَحَلّات یکی از شهرهای ایران است. این شهر در جنوب باختری تهران و در فاصله ۲۶۲ کیلومتری آن قرار داشته و یکی از شهرستان های استان مرکزی محسوب می شود که در جنوب شرقی آن واقع گردیده است. شهر محلات از طرف شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می باشد. این شهر به واسطه مزارع بزرگ پرورش گل، نبود آلودگی هوا به القابی مانند هلند ایران و بهشت افسانه ای و شهر گل ها شهرت یافته است.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات
دانشگاه غیرانتفاعی مهرگان محلات
دانشگاه پیام نور محلات
دانشگاه دولتی محلات
محلات به عنوان بزرگ ترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیرکشت گل، مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در کشور، پایلوت گل کاری کشور است و رتبه اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور داراست. محلات دارای منابع متعدد و غنی معادن سنگ زینتی، معادن سنگ تراورتن و مرمریت می باشد.
این شهر را به آن جهت که متشکل از محله های گوناگونی با فرهنگ های مختلف بود، «محلات» نامیدند.
منطقه محلات در روزگار هخامنشیان بخش کوچکی از ایالت ماد به شمار می رفته است. وجود آثار باستانی آتشکده آتشکوه نشان می دهد که از زمان امپراطوری ساسانیان منطقه محلات و خصوصاً دره رودخانه قمرود محل استقرار جمعیت بوده است. از دوران اسلامی این منطقه جزو ایالت جبال بود و از زمان سلجوقیان تا قاجاریه جزو منطقه عراق عجم شد. بر اساس کتیبه های موجود مربوط به هخامنشیان از محلات با عنوان ورکان نام برده شده است و بر اساس قدیمی ترین نام مربوط به محلات همان ورکان می باشد. محلات همان گونه که از نام آن پیداست جمع محله و احتمالاً منظور روستاهایی است که محلات از آن ها تشکیل شده است. روستاهای پیل پایان، ریوکان، زنجیردان و گوشه. همین طور در گذشته به محلات «سایرالبلوک» نیز گفته می شده چرا که در آن زمان محلات در نقشه از بلوک های قم و کاشان نبوده است. محلات زادگاه مشاهیر و مفاخر بسیاری همچون صدرالاشراف محلاتی از رجال و شخصیت های اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی_سیاح محلاتی_علی اصغر امین از قضات عالیرتبه -تیمسار پرویز خسروانی-شهاب الدین خسروانی و دکتر صدر و بعد از انقلاب نیز شهید شیخ فضل اله محلاتی نماینده امام در سپاه-مهندس روحانی فرزند شیخ فرزانه آیت اله آقای روحانی محلاتی_رسولی محلاتی_توسلی محلاتی - شهیدی محلاتی_دکتر مهدی خلج و بسیاری دیگر از مفاخر و مشاهیر ملی می باشد. برای اطلاعات بیشتر به کتاب مفاخر و مشاهیر محلات مراجعه گردد.
عکس محلات
رشت بدون منبع ویکی سازی
کسبخ بلوار مدرس
سیاه اسطلخرشت، خیابان جهاد،انتهای شهرک فرهنگیان، که به زودی بزرگ راهی که از فخب به عینک از آن می گذرد، منطقه ای توریستی با آب و هوایفوق العاده
شهرک مروارید (معین رودخان)(ماهی رودخان) گلباغ نماز ک پیام انتهای پارس سوم
دیانتی بعد از بلوار احمدزاده
خیابان آیت اله رودباری(رشت) (ادامه خیابان لاکانی)
شالکوه (قسمت بزرگی از رشت که مابین (لب آب)(بوسار)(آلمان پستک) ((تش) منطقه ای نزدیک فرودگاه میرزاکوچک خان رشت) قرار دارد.
علی آباد (مسجد هاشمی)
صالح آباد
آب و برق
جماران (خیابان شهید قربان زاده)(محله ایست مقابل خیابان ولیعصر(عج) و موازی با رودخانه گوهررود)
زیرکوچه
سرخه بنده (نزدیک لب آب است نزدیک پل پشت خیابان تختی)
احمدیان
پارک شهر
لاکانی
زرجوب (آب لب) در خیابان شریعتی
سوخته تکیه (امروزه در خیابان استاد مطهری واقع است)
حاجی آباد (از یک طرف به خیابان استاد مطهری و از سوی دیگر به خیابان امام خمینی (ره) متصل می باشد)
بادی الله
ارمنی بولاغ (گورستان ارامنه رشت در این محل واقع است)
کرد محله
باقرآباد
ساغری سازان
دانشسرا
جیرباغ
روبارتان
خمیران زاهدان
دباغیان
کوزه گران
خمیران چهل تن
چله خانه (آرامگاه دکتر ابراهیم حشمت از سران نهضت جنگل در صحن مسجد چله خانه واقع است)
چمارسرا (بقعه دانای علی که زیارتگاه مورد توجه اهالی رشت است، در این محل واقع است)
استادسرا
پاسکیاب
سرخه بنده
آتشگاه (آتشگاه بیستون)
صیقلان
کیاب
سبزه میدان (آرامگاه استاد ابراهیم پورداود در این محل واقع است)
شهرداری
گلسار
بوسار
پیربازار
فخب
پل عراق
سام
نقره دشت
استخر
دو برادران (چهار برادران)
خواهر امام
رشتیان (رشت)
سلیمان داراب
تازه آباد
منظریه رشت
احمد گوراب
جاده لاکان
پل طالشان
آفخرا (آقا فخرا)
آج بیشه (حاجی بیشه)
شهرک قدس
سنگ سازی
استقامت
حمیدیان
پسیخان
پارس گاز
پیرکلاچاه
دارسازی
پاکت سازی
رشت در دوره قاجاراز چند محله اصلی تشکیل می شد که عبارت بودند از:
9.محله کسبخ که در گذشته بدلیل تعداد زیاد آدمهای چشم رنگی به این نام برگزیده شده است، ورودی کسبخ از شرکت نفت و سازمان آب برق بلوار امام علی شروع می شود و به خروجی های مانند بلوار مدرس میدان امام حسین و جاده لاهیجان و جاده سنگر ختم می شود که این مسئله باعث مهم بودن این جاده در عصر اخیر شده است. در برف سال ۱۳۸۳ مسجد این محل فرو ریخت و با کمک بزرگان محله مانند: احمد سلحشور و... بازسازی شد و تا الان بدون آسیبی وجود دارد.
ایت الله شیخ زاهد خمیرانی-حاج شیخ محمد صیقلانی تحویلداریامین دیوان لاهیجی - اکبر خان بیگلربیگی، صادق خان اکبر سردار معتمد، فتح الله خان اکبر سردار منصور و دیگر وابستگان خاندان اکبر - میرزا موسی نایب رشتی، میرزا زکی نایب، میرزا نصیر طایفه (حاجی حاکم) و سایر وابستگان خاندان سمیعی - حاج ملا رفیع شریعتمدار و بستگانش - حاج ملا محمد خمامی - حاجی محمدحسن معین التجار- حاج ابوالحسن ملک التجار - قونسول روس در رشت و نیز خانه «جمهوری فرنگی» (؟).
آبگرم محلات مجموعه ای از چشمه های آبگرم است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات و در استان مرکزی واقع شده است.
از طریق جاده دلیجان، محلات
از طریق جاده اصلی قم، اصفهان (از طریق جاده دودهک، خورهه)
چشمه های آبگرم محلات از نوع آب های گرم عمقی هستند که از بخاره خمیره سنگ های سوزان درون پوسته زمین به وجود آمده و به سطح زمین می رسند. عمق این آب ها گاهی به ۲۰ هزار متر و گرمای آن ها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم می رسد.
چشمه های آبگرم محلات دارای سابقه باستانی زیادی هستند. مولف تاریخ و جغرافیای قم در کتاب خود آورده است: هر کس را که بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای عز و جل شفا یابد. همچنین در جای دیگر آمده است: آب این چشمه ها از ترکیبات آب های سولفاته کلسیک و از دسته آب های هیپرترمال یا باقی مانده خشک زیاد است که مدر بوده و در درمان بیماری های نقرس و همچنین بیماری کبدی، صفراوی – کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد. به طور کلی استحمام در این چشمه ها اثرات شفا بخشی زیادی داشته و موجب سلامت فیزیکی و روانی فرد می شود.
چشمه های آبگرم محلات شامل ۶ چشمه به نام های شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا (بختیاری) و سلیمانیه است که در این میان چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به چشمه های دیگر دارد.
آسیاب آبی محلات مربوط به دوره قاجار است و در محلات، سرچشمه محلات واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۷۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بافت محلات مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در اردکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۴۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بخش مرکزی شهرستان محلات تنها بخش شهرستان محلات در استان مرکزی ایران است.
دهستان خورهه
دهستان نخجیروان
نقاط شهری: محلات و نیمور.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان محلات در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹۲۴۶ نفر بوده است.
خبرگزاری شهرستان محلات
گلستان های محلات ازجمله جاذبه های دیدنی شهر محلات در استان مرکزی است که در فصل های مختلف سال مسافران زیادی را به سوی خود جذب می کند.
به دلیل کثرت گلخانه ها و باغ های پرورش گل در محلات، این شهر به نام هایی مانند هلند ایران معروف شده است.
محلات به عنوان بزرگ ترین شهرستان کشور ازلحاظ سطح زیرکشت گل، مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در کشور، پایلوت گل کاری کشور است و رتبهٔ اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور داراست.
هنر گل کاری و پرورش گل به عنوان یک فعالیت اقتصادی از سال ۱۳۰۰ آغاز شده و شهر محلات به عنوان پایه گذار، ایجادکننده و توسعه دهندهٔ این صنعت نقش مهمی داشته است. نخستین بار فردی مسیحی از اهالی تهران به نام «پرتیوار»، که گلکاران محلات معتقدند از هلندی های مقیم پایتخت بوده است، به اتفاق چند نفر از هموطنانش در باغ خود در تهران، با وارد کردن بذر گل از هلند، اقدام به پرورش گل در ایران کرد. سرکارگرِ استخدام شده ازسوی «پرتیوار» از اهالی محلات به نام یحیی خان بود که در آن سال ها برای کار به تهران رفته بود و پس از بازگشت به دیار خود، کشت گل ها را در محلات به شکلی حرفه ای رواج داد.
مختصات: ۳۳°۵۵′۰۰″شمالی ۵۰°۲۷′۰۰″شرقی / ۳۳٫۹۱۶۷°شمالی ۵۰٫۴۵۰۰°شرقی / 33.9167; 50.4500
فهرست مراکز دانشگاه آزاد اسلامی
آموزش عالی در ایران
محلات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که در شهر محلات قرار دارد. این واحد دانشگاهی فعالیت خود را با رشته مهندسی معدن از نیمسال اول سال تحصیلی ۶۹-۶۸ در بخشی از ساختمان مدرسه حوزه علمیه آغاز کرد و به موازات فعالیت های علمی عملیات اجرایی ساختمان آموزشی را در ۲ کیلومتری شهر پیگیری نمود تا اینکه در سال ۱۳۷۴ دانشگاه از مدرسه علمیه شهر به مکان فعلی انتقال یافت. تعداد دانشجویان این واحد دانشگاهی به ۱۹۲۷ نفر می رسد.
تعداد دانشکده های دانشگاه در حال حاضر ۴ دانشکده است و عبارتند از فنی و مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی و علوم پایه.
از جمله رشته های تحصیلی دایر در این دانشگاه می توان به مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، زمین شناسی، ریاضی، مهندسی کشاورزی، تاریخ، باستان شناسی،مهندسی معماری، روانشناسی، حسابداری، مدیریت، بانکداری، علوم تربیتی و مکانیک خودرو اشاره کرد. مقاطع تحصیلی این دانشگاه شامل کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ارشد است.
سرچشمه محلات یکی از جاذبه های گردشگری شهر محلات، ایران می باشد.
سرچشمه محلات در وبگاه شهرداری محلات
آشنایی با جاذبه های گردشگری محلات - مرکزی وبگاه همشهری
سرچشمه محلات در وبگاه seeiran.ir
این سرچشمه که از چشمه های پرآب طبیعی استان مرکزی است در شمال شهر محلات و در دامنه رشته کوه هفتاد قله قرار داد، این سرچشمه در بلندترین نقطه این شهر قرار گرفته است، سرچشمه محلات متشکل از یک بوستان با درختان چنار تنومند و یک دریاچه تفریحی است که در سال ۱۳۸۹ رتبه نهم جذب گردشگر در کشور ایران در بین ۹۰ مرکز تفریحی را کسب کرده است. سرچشمه محلات از عوامل پرورش گل در محلات می باشد.
مختصات: ۳۳°۵۵′۴۸″ شمالی ۴۹°۲۵′۱۲″ شرقی / ۳۳٫۹۳۰۰۰°شمالی ۴۹٫۴۲۰۰۰°شرقی / 33.93000; 49.42000
بخش مرکزی شهرستان محلات:
دهستان خورهه
دهستان باقرآباد
روستای ورین
شهرستان محلات یکی از شهرستان های استان مرکزی ایران است.
این شهرستان از یک بخش به نام بخش مرکزی و دو دهستان تشکیل شده است. مرکز آن شهر محلات است.
مساحت این شهرستان ۳۷/۲۰۷۹ کیلومتر مربع برابر با ۱/۷ درصد کل استان با تراکم نسبی ۲۱ نفر می باشد.
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان محلات در استان مرکزی را نشان می دهد.
قالی محلات گونه ای قالی ایرانی و از صنایع دستی همین خطه است که امروز و در گذشته تولید می شده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با محلات

محلات در جدول کلمات

از محلات تهران
نیاوران , عودلاجان
از محلات شمال تهران
ونک
از محلات منطقه پنج تهران
شهران

محلات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاذبه های گردشگری محلات   • آبگرم محلات   • هتل محلات   • فاصله اصفهان تا محلات   • سوغات محلات   • محلات دانشگاه   • فاصله تهران تا محلات   • نقشه محلات   • معنی محلات   • مفهوم محلات   • تعریف محلات   • معرفی محلات   • محلات چیست   • محلات یعنی چی   • محلات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محلات
کلمه : محلات
اشتباه تایپی : lpghj
آوا : mahallAt
نقش : اسم خاص مکان
عکس محلات : در گوگل


آیا معنی محلات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )