انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1070 100 1

محمدشاه

معنی محمدشاه در لغت نامه دهخدا

محمدشاه. [ م ُ ح َم ْ م َ ] (اِخ ) قاجار. نوه ٔ فتحعلیشاه و پسربزرگ و ارشد عباس میرزا. به سال 1222 هَ. ق. متولد شد و پس از درگذشت عباس میرزا (1249 هَ. ق.) به سمت ولایتعهدی و حکومت خراسان و آذربایجان منصوب و روانه ٔتبریز گردید. پس از درگذشت فتحعلی شاه به سال 1250 در 27سالگی در تبریز جلوس کرد لیکن 60 نفر از پسران فتحعلی شاه که در اطراف ایران حکومت داشتند و هر یک داعیه ٔ سلطنت در سر می پروراندند با لشکر و استعداد آماده ٔ مبارزه شدند. اما کفایت قائم مقام مدعیان سلطنت را از سر راه برداشت و او را به سلطنت تمامی ایران رسانید. وی در سال 1264 هَ. ق. در قصر محمدیه ، واقعدر غرب تجریش درگذشت. و نیز رجوع به قاجاریه شود.

محمدشاه. [ م ُ ح َم ْ م َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش سلدوز شهرستان ارومیه. 599 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

محمدشاه در دانشنامه ویکی پدیا

محمدشاه
وی درکودکی مادرش را از دست داد و عباس میرزا او را به میرزا آقاسی سپرد.او تبریز زندگی کرد و وقتی فتحعلی شاه مرد٬ از تبریز به تهران تاخت تا سلطنت را بدست گیرد و علی شاه پسر دهم فتحعلی شاه با او وارد نبرد شد و طولی نکشید تا اینکه شکست خورد. به دستور محمدشاه میرزا ابوالقاسم فراهانی خفه گردید.
محمدقاسم غازی مازندرانی
قاجاریان
عنوان
آقامحمدخان فتحعلی شاه محمدشاه ناصرالدین شاه مظفرالدین شاه محمدعلی شاه احمدشاه
عکس محمدشاه
محمدشاه آباد (دلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان میریگ شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳ نفر (۱۰خانوار) بوده است.
محمدشاه بن بهرام شاه، آخرین حاکم قاوردی کرمان و پسر بهرام شاه بود که بعد از مرگ عموی خود در سال ۵۷۹ هجری به قدرت رسید. وی میراث دار جنگ های داخلی شده بود که سبب آشفتگی اجتماعی و قحطی شده بود. در این زمان حملات غزها به رهبری ملک دینار شدت گرفت و سرانجام در سال ۵۸۰ هجری کرمان سقوط کرد و حکومت آل قاورد برافتاد. محمدشاه دوم نیز بعذاز فرار سرانجام در سال ۵۸۳ هجری در غزنین درگذشت.
ناصرالدین روشن اختر معروف به محمد شاه گورکانی (۱۷۰۲–۱۷۴۸ میلادی) از پادشاهان دوره مغول صغیر در امپراتوری گورکانیان هند بود. او درهفده سالگی بر تخت نشست و بین ۱۷۱۹ تا ۱۷۴۸ میلادی فرمانروایی کرد.
فضایلی، حبیب الله. اطلس خط. انتشارات مشعل اصفهان. چاپ دوم، اصفهان۱۳۶۲ش. ص ۵۵۶
راهنمای بازدید خزانه جواهرات ملی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی، ۱۳۸۰
او پسر خجسته اختر جهان شاه چهارمین فرزند بهادرشاه اول و نوه اورنگ زیب عالمگیر آخرین امپراتور گورکانی یا مغول کبیر بود.
در سال ۱۷۳۹ میلادی نادرشاه افشار پادشاه ایران به هند حمله کرد. به دلیل ضعف تاکتیک محمدشاه به سادگی شکست خورد و نادر فاتحانه وارد دهلی شد و درست پس از یک ماه به نام خود در آنجا خطبه خواند. بیشتر از ۳۰٬۰۰۰ هندی کشته شدند؛ به ناچار محمد شاه امان خواست؛ در پاسخ نادرشاه درقبال آنکه کلید خزانه سلطنتی را بگیرد عقب نشینی را پذیرفت. او سریر پادشاهی هند که برای شاه جهان ساخته بودند و معروف به تخت طاووس بود را به همراه جواهرات کوه نور، دریای نور و کره جواهرنشان به ایران آورد، و تاج شاهی را برسر محمد شاه باقی گذاشت.
تخت طاووسی که نادرشاه افشار از نبرد هندوستان با خود به ایران آورد پس از مرگ وی توسط غارتگران تخریب و به یغما برده شد.
محمدشاه لو، روستایی از توابع بخش افشار شهرستان خدابنده در استان زنجان ایران است.
این روستا در دهستان شیوانات قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۱ نفر (۳۱خانوار) بوده است.
مغیث الدین و الدنیا محمدشاه یکم، هفتمین حاکم قاوردی کرمان و پسر ارسلان شاه یکم بود که بعد از مرگ پدر در سال ۵۳۷ هجری به قدرت رسید. در طول حکومت وی، پیشرفت های بزرگی در زمینه علمی در کرمان رخ داد و همچنین وی توانست حمله سلجوقیان بزرگ به کرمان را دفع کند. وی سرانجام در سال ۵۵۱ هجری درگذشت.
تپه کلک پیر محمدشاه مربوط به عصر مس - سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سلسله، بخش فیروزآباد، دهستان فیروزآباد، شمال شرق روستای پیر محمد شاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۲۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۶°۳۸′۴۵″ شمالی ۵۲°۵۶′۱۳″ شرقی / ۳۶٫۶۴۵۸۳°شمالی ۵۲٫۹۳۶۹۴°شرقی / 36.64583; 52.93694
درویش محمدشاه، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان جویبار در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان سیاهرود قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۷۵نفر (۷۴خانوار) بوده است.
پل تاریخی سیکاپل (سیکا که در زبان محلی مازنی به اردک گفته میشود)روایتی قدیمی است که رود سیاهرود مابین مقبره درویش محمد شاه و شهرستان جویبار قرار داشته و برای تردد آسان تر مردم روستا با جویبار پیر زنی تخم اردک های خود را جمع آوری نموده و به معماری داده تا پلی بسازد و مردم از آن رفت و آمد کنند.(به همین خاطر به این پل سیکا پل نیز گفته میشود که مردم شهرستان جویبار بیشتر این پل را به سیکا پل میشناسند) که به پل درویش محمدشاه نیز معروف است در این روستا و نزدیکی شهر جویبار و بر روی سیاهرود قرار دارد. این پل در دوره قاجار ساخته شده و احتمال می رود بیشتر از ۲۰۰ سال از ساخت آن گذشته باشد. مقبره امامزاده درویش محمد شاه که گفته می شود از نوادگان علی بن حسین از امامان شیعه می باشد در فاصله ۳۰۰ متری این پل قرار دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محمدشاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٢١:٥٢ - ١٣٩٨/٠٤/١١
محمدشاه قاجار (۱۴ دی ۱۱۸۶ تبریز – ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ تجریش) نوهٔ فتحعلی‌شاه و فرزند عباس‌میرزا
وی سومین شاه از دودمان قاجار در ایران بود.
محمد شاه تا پیش از رسیدن به تاج و تخت محمدمیرزا نامیده‌می‌شد و معروف به ولیعهد ثانی بود؛ دوران کودکی و ولیعهدی محمدشاه در تبریز سپری شد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمدشاه   • مفهوم محمدشاه   • تعریف محمدشاه   • معرفی محمدشاه   • محمدشاه چیست   • محمدشاه یعنی چی   • محمدشاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمدشاه
کلمه : محمدشاه
اشتباه تایپی : lplnahi
عکس محمدشاه : در گوگل


آیا معنی محمدشاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )