برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1138 100 1

محمدعلی اراکی

محمدعلی اراکی در دانشنامه اسلامی

محمدعلی اراکی
«آیت الله حاج شیخ محمدعلی اراکی» در ۲۴ جمادی الثانی ۱۳۱۲ ق در اراک دیده به جهان گشود.
پدرش، حاج احمد آقا، مشهور به میرزا آقا فراهانی از علمای مشهور آن سامان بود. مادرش نیز از نوادگان امامزاده سید حسن واقف است.وی پس از یادگیری خواندن و نوشتن، در نوجوانی وارد حوزه علمیه اراک شد و در درس استاد سید جعفر شیثی حضور یافت و مقدمات علوم اسلامی را از او فراگرفت. دروس سطح حوزه را نزد آیت الله سید محمد تقی خوانساری به خوبی گذراند. آیت الله اراکی هم زمان با تحصیل دوره سطح، در درس شرح منظومه آیت الله شیخ محمد باقر اراکی معروف به سلطان آبادی شرکت کرد و از دانش آن حکیم فرزانه خوشه ها چید. ایشان سالها در درس آیت الله آقا نور الدین اراکی و آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی شرکت کرد و از دانش و تقوای آن دو مرجع بزرگ تقلید شیعیان ، بهره ها برد. آیت الله حائری علاقه زیادی به او داشت. نبوغ فکری آیت الله اراکی مورد توجه استاد قرار گرفت و به سفارش استاد معمم شد.
محمدعلی اراکی
محمد علی اراکی (۱۳۱۳-۱۴۱۵ق) مرجع تقلید حدود ۳۰ سال امام جماعت مسجد امام حسن عسکری(ع) قم بود وی همچنین نماز جمعه را واجب می دانست و در همین مسجد نماز جمعه اقامه می کرد. وی در تاسیس حوزه علمیه قم نقش بسزایی داشت.
گفته اند با اینکه بیش از ۴۰ سال از اجتهاد او می گذشت، از روی تواضع، مرجعیت را به دیگران واگذار می کرد.
وی آخرین حلقه از مراجعی بود که از نسل شاگردان شیخ عبدالکریم حائری بودند و بعد از وفات او مرجعیت به شاگردان آیت الله خویی، آیت الله گلپایگانی و امام خمینی منتقل شد.
محمدعلی اراکی ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد: • آیت الله العظمی محمدعلی اراکی، مشهور به میرزا آقا فراهانی، از علمای بزرگ شیعه و از مراجع عظام تقلید در عصر حاضر• آیةالله محمدعلی اجتهادی اراکی، فرزند آیةالله العظمی، میرزا ابوالحسن مجتهد اراکی، از بزرگان و دانشمندان حوزه علمیه قم، در قرن حاضر
...
...

محمدعلی اراکی در دانشنامه ویکی پدیا

محمدعلی اراکی
محمدعلی اراکی، فقیه، مرجع تقلید شیعه و از ائمهٔ جمعه در ۲۴ جمادی الثانی ۱۳۱۲ (۲ دی ۱۲۷۳ خورشیدی) در شهر اراک به دنیا آمد. او داماد محمد ابراهیم خوانساری (صاحب مدرسه حاج محمدابراهیم) و باجناغ عبدالکریم حائری یزدی نیز هست. وی پس از مهاجرت عبدالکریم حائری یزدی به قم از اراک به قم رفت و تا پایان عمر در حوزه علمیه قم ماند. او در اواخر عمر به شیخ الفقهاء و المجتهدین ملقب شد.
مناسک حج
توضیح المسائل
رساله استفتائات
کتاب النکاح و الطلاق
شرح و حاشیه بر عروة الوثقی
حاشیه بر درر الاصول عبدالکریم حائری
تقریرات درس محمد سلطان العلماء اراکی
تقریرات درس فقه سید محمدتقی خوانساری
تقریرات درس فقه و اصول عبدالکریم حائری یزدی
مقدمه بر تفسیر «القرآن و العقل» سید نورالدین اراکی
وی در تأسیس حوزهٔ علمیهٔ قم مشارکت داشت و پس از وفات سید محمدرضا گلپایگانی به عنوان یکی از مهم ترین مراجع تقلید شیعیان ایران شناخته شد.
محمد علی اراکی پس از یادگیری خواندن و نوشتن، در نوجوانی وارد حوزه علمیه اراک شد و در درس سید جعفر شیثی حضور یافت. دروس سطح را نزد سید محمدتقی خوانساری گذراند و هم زمان با تحصیل دوره سطح، در درس شرح منظومه محمدباقر اراکی شرکت کرد. وی همچنین در درس آقا نورالدین اراکی و عبدالکریم حائری یزدی نیز شرکت کرده است. ایشان با سید احمد خوانساری مباحثه علمی داشت و از وجود ایشان استفاده فقهی می نمود.سید هاشم موسوی خوانساری (از فقهای شیعه و پدر سید محمدتقی غضنفری خوانساری) و همچنین سید محمدتقی خوانساری (از مراجع تقلید شیعه) از جمله افراد تأثیرگذار بر وی بوده اند.
سید هاشم موسوی خوانساری از افراد تأثیرگذار بر محمد علی اراکی بوده است.
عکس محمدعلی اراکی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های محمدعلی اراکی

آیت الله محمد علی اراکی (۲ دی ۱۲۷۳-۱ آذر ۱۳۷۳)، فقیه، مرجع تقلید شیعه، و از ائمهٔ جمعه بود. او در تاسیس حوزهٔ علمیهٔ قم مشارکت داشت.

ارتباط محتوایی با محمدعلی اراکی

محمدعلی اراکی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمدعلی اراکی   • مفهوم محمدعلی اراکی   • تعریف محمدعلی اراکی   • معرفی محمدعلی اراکی   • محمدعلی اراکی چیست   • محمدعلی اراکی یعنی چی   • محمدعلی اراکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمدعلی اراکی
کلمه : محمدعلی اراکی
اشتباه تایپی : lplnugd hvh;d
عکس محمدعلی اراکی : در گوگل

آیا معنی محمدعلی اراکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )