برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1137 100 1

محمد بن عبدالکریم شهرستانی

محمد بن عبدالکریم شهرستانی در دانشنامه اسلامی

محمد بن عبدالکریم شهرستانی
محمد بن عبد الکریم شهرستانی از مفسران برجسته قرن پنجم و ششم هجری (۴۷۹- ۵۴۸) در «شهرستان» از توابع خراسان دیده به جهان گشود. در نظامیه نیشابور با استفاده از اساتید بنامی چون احمد خوافی، ابو نصر قریشی، ابو القاسم انصاری، علی بن احمد بن محمد المدائنی و... در فقه ،کلام ، تفسیر،حدیث ،اصول و... تحصیلات خویش را به پایان برد.
پس از فارغ التحصیلی از نظامیه نیشابور، به خوارزم و مکه رفت و در بازگشت از مکه به درخواست نظامیه بغداد که یکی از مهم ترین حوزه های آموزشی اهل سنت به شمار می آمد، سه سال از ۵۱۰ تا ۵۱۳ ه. ق به تدریس و موعظه دانشجویان پرداخت.
آثار
شهرستانی در حیات علمی خود آثار بسیاری- که برخی تا بیست اثر شمارش کرده اند- به جهان علم و دانش عرضه داشت، اما سوگمندانه از این تعداد که به نظر می رسد از نظر محتوا و دقت در ردیف آثار بر جای مانده اوست، تنها چند اثر بیشتر بر جای نمانده است، که عبارتند از:
← الملل و النحل
درباره شهرستانی پژوهشهای قابل توجهی صورت پذیرفته است، اما هنوز هم ناگفته ها و نایافته های بسیاری در زندگی او وجود دارد. یکی از این نادانسته ها گرایش مذهبی و فرقه ای شهرستانی است. این مساله با وجود کتابهای بسیار وی، که می تواند نشانگر باورهای مذهبی او باشد، هنوز هم (به خصوص پیش از کشف تفسیر « مفاتیح الاسرار و مصابیح الابرار » در کتابخانه ملی) از نقاط ابهام زندگی شهرستانی شناخته می شود. چه اینکه شهرستانی به جهت گرایش مذهبی خود که در نگاه بسیاری الحاد بود و زندگی در عصری که جنگهای مذهبی و فرقه ای به اوج خود رسیده بود و در اصفهان و ری و نیشابور زد و خوردهای فرقه ای هر روز شدت بیشتری می گرفت، ناچار از زندگی در پناه تقیه بود، به گونه ای که او در بسیاری از آثار خود جز «مفاتیح الاسرار و مصابیح الابرار»، خویش را سنی اشعری جلوه می دهد. این مساله سبب شده عده ای وی را اشعری مذهب معرفی کنند.
← نظر بزرگان
...

محمد بن عبدالکریم شهرستانی در دانشنامه ویکی پدیا

محمد بن عبدالکریم شهرستانی
محمد فرزند عبدالکریم با نام کامل ابی الفتح محمد بن عبدالکریم بن ابی بکر احمد الشافعی الشهرستانی (۴۷۹–۵۴۸) هجری قمری. مورخ مشهور، دانشمند و جهان گرد ایرانی قرن ششم بود.
عکس هایی از مقبره علامه شهرستانی در زادگاهش
محمد بن عبدالکریم شهرستانی در ویکی فقه
وی در سال ۴۷۹ هجری قمری در روستای شهرستان در شمال خراسان - بین نیشابور و خوارزم - دیده به جهان گشود و دوران کودکی و تعالیم در زادگاه خود فرا گرفت. وی در نیشابور فقه شافعی و کلام اشعری را فرا می گیرد و در وادی فلسفه نیز گامهایی برداشته است. ایشان تعالیم خود نزد علماء برجستهٔ عصر خود مانند: احمد الخواجه، و ابی القاسم الانصاری، و ابی الحسن المدائنی، و ابی نصر بن القاسم القشیری به پایان رسانید. ایشان نیز مانند علماء عصر خویش علاقه به سفر و انتقال داشت و از نواحی مختلف دیدن نمود من جمله خوارزم و خراسان. در عمر ۳۰ سالگی برای فریضهٔ عمره رهسپار مکه شد در سال ۵۱۰ هجری قمری. بعد از اداء عمره به بغداد رفت و ۳ سال در آنجا گذراند. در این مدت در مدرسهٔ نظامیه کسب علم نمود. وی در سال ۵۴۸ هجری قمری این دار فانی را بدرود حیات گفت.
او در وادی فلسفه گام هایی برداشته و افزون بر نقل و بررسی سخنان فیلسوفان در کتابهای مختلف، خود کتابی مستقل در نقد اندیشه های ابن سینا نگاشته است. این کتاب که با نام هایی چون المصارعات و مصارعه الفلاسفه خوانده می شود، در مسایلی مانند اقسام وجود، توحید واجب الوجود و حدوث و قدم عالم، دیدگاه ابن سینا را به چالش می کشد.
شهرستانی در کتاب المصارعات و مصارعة الفلاسفة به نقد اندیشه های ابن سینا برمی خیزد البته گفتنی است خواجه نصیر الدین طوسی در پاسخ به این نقدها کتابی تألیف کرده که آن را مصارع المصارع نامیده است و در این کتاب قول شهرستانی را سخیف می شمارد. به هر حال آنچه نام شهرستانی را همواره پرآوازه ساخته کتاب الملل و النحل اوست که هرچند خالی از نقص و اشتباه نیست، از مهم ترین آثار موجود در شناخت ادیان و مذاهب به شمار می رود. این کتاب به همراه کتاب نهایة الاقدام فی علم الکلام -که در آن به نقد تند شیعیان و گاه به سخره گرفتن آنان می پردازد- شهرستانی را متکلمی اشعری مسلک تصویر می کند، با این همه آنچه جای شگفتی دارد این است که شهرستانی در ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با محمد بن عبدالکریم شهرستانی

محمد بن عبدالکریم شهرستانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمد بن عبدالکریم شهرستانی   • مفهوم محمد بن عبدالکریم شهرستانی   • تعریف محمد بن عبدالکریم شهرستانی   • معرفی محمد بن عبدالکریم شهرستانی   • محمد بن عبدالکریم شهرستانی چیست   • محمد بن عبدالکریم شهرستانی یعنی چی   • محمد بن عبدالکریم شهرستانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمد بن عبدالکریم شهرستانی
کلمه : محمد بن عبدالکریم شهرستانی
اشتباه تایپی : lpln fk ufnhg;vdl aivsjhkd
عکس محمد بن عبدالکریم شهرستانی : در گوگل

آیا معنی محمد بن عبدالکریم شهرستانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )