انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

محمد صادقی تهرانی

محمد صادقی تهرانی در دانشنامه اسلامی

محمد صادقی تهرانی
محمد صادقی تهرانی (۱۳۰۵ - ۱۳۹۰ ه. ش) فقیه و مفسّر شیعی است. وی محوریت علوم اسلامی را بر پایه قرآن می دانست و به نقد روش های متداول در حوزه های علمیه شیعی پرداخت. پیش از انقلاب، از مبارزین سیاسی بود و در سال ۱۳۴۱ش. به سبب سخنرانی تند در مسجد اعظم قم علیه محمدرضا پهلوی تحت تعقیب قرار گرفت. او هفده سال در کشورهای عربستان، عراق و لبنان در کنار فعالیت های علمی، علیه حکومت پهلوی فعالیت می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در برخی شهرها نماز جمعه برپا کرد اما بعد ها تا آخر عمر فقط به تالیف و تدریس مشغول شد. تفسیر سی جلدی «الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السنه» نوشته اوست.
محمد صادقی تهرانی، در سال ۱۳۰۵ در تهران، متولد شد. پدرش شیخ رضا لسان المحققین (لسان الواعظین) خطیب و منبری بود. صادقی دوره دبستان و متوسطه را در مدارس جدید گذراند. دروس مقدماتی اسلامی را در مدرسه سپهسالار (قدیم) آغاز کرده و در درس اخلاق و تفسیر محمدعلی شاه آبادی شرکت کرد. درس ها را در مدرسه مروی ادامه داد و در دروس شیخ محمد حسین زاهد، میرزا باقر آشتیانی، سیدصدرالدین جزایری، میرزا مهدی آشتیانی، میرزا احمد آشتیانی، سیدابوالحسن رفیعی شرکت کرد.در سال ۱۳۲۰ عازم قم شد و در فیضیه ساکن شد. در روزهای تعطیل به تهران رفته و در درس شاه آبادی شرکت می کرد. در درس فلسفه امام خمینی و فقه آیت الله بروجردی شرکت کرد. علامه طباطبایی نیز از استادانی بود که صادقی خود را متاثر از او می داند. به گفته خودش هشت ـ نه سال در درس تفسیر علامه شرکت کرده است.
مجله بینات، گفت وگو با آیت الله دکتر محمّد صادقی تهرانی، شماره ۳۰ تابستان ۱۳۸۰.
• محمدعلی شاه آبادی.• محمد حسین زاهد.• میرزا باقر آشتیانی.• سیدصدرالدین جزایری.• میرزا مهدی آشتیانی.• میرزا احمد آشتیانی.• سیدابوالحسن رفیعی.• سیدروح الله خمینی.• سیدحسین بروجردی.• سیدمحمدحسین طباطبایی.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله صادقی تهرانی.    
فعالیت های سیاسی صادقی تهرانی در کنار امام خمینی، به پیش از انقلاب و بعد از انقلاب، تقسیم می شود.
← پیش از انقلاب
...
محمد صادقی تهرانی
محمد صادقی تهرانی (۱۳۰۵ - ۱۳۹۰ ه. ش) فقیه و مفسّر شیعی. وی محوریت علوم اسلامی را بر پایه قرآن می دانست و به نقد روش های متداول در حوزه های علمیه شیعی پرداخت. پیش از انقلاب، از مبارزین سیاسی بود و در سال ۱۳۴۱ش. به سبب سخنرانی تند در مسجد اعظم قم علیه محمدرضا پهلوی تحت تعقیب قرار گرفت. او هفده سال در کشورهای عربستان، عراق و لبنان در کنار فعالیت های علمی، علیه حکومت پهلوی فعالیت می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در برخی شهرها نماز جمعه برپا کرد اما بعد ها تا آخر عمر فقط به تألیف و تدریس مشغول شد. تفسیر سی جلدی «الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السنه» نوشته اوست.
محمد صادقی تهرانی، در سال ۱۳۰۵ در تهران، متولد شد. پدرش شیخ رضا لسان المحققین (لسان الواعظین) خطیب و منبری بود. صادقی دوره دبستان و متوسطه را در مدارس جدید گذراند. دروس مقدماتی اسلامی را در مدرسه سپهسالار (قدیم) آغاز کرده و در درس اخلاق و تفسیرمحمدعلی شاه آبادی شرکت کرد. درس ها را در مدرسه مروی ادامه داد و در دروس شیخ محمد حسین زاهد؛ میرزا باقر آشتیانی، سید صدرالدین جزایری، میرزا مهدی آشتیانی، میرزا احمد آشتیانی، سید ابوالحسن رفیعی شرکت کرد.
در سال ۱۳۲۰ عازم قم شد و در فیضیه ساکن شد. در روزهای تعطیل به تهران رفته و در درس شاه آبادی شرکت می کرد. در درس فلسفه امام خمینی و فقه آیت الله بروجردی شرکت کرد. علامه طباطبایی نیز از استادانی بود که صادقی خود را متأثر از او می داند. به گفته خودش هشت ـ نه سال در درس تفسیر علامه شرکت کرده است.
فهرست آثار محمد صادقی تهرانی مجموعه کتاب های محمد صادقی تهرانی (درگذشت: ۱۳۹۰ش) از فقها و مفسران شیعه اهل ایران است. الفرقان فی تفسیر القرآن مشهورترین اثر او در تفسیر قرآن است. این مجموعه ۳۰ جلدی که تفسیر همه قرآن را در بر می گیرد، با استفاده از روش تفسیر قرآن به قرآن نگارش یافته است. دیگر آثار او که در موضوعات مختلف اسلامی نگاشته شده، عبارتند از:

محمد صادقی تهرانی در دانشنامه ویکی پدیا

محمد صادقی تهرانی
محمّد صادقی اصفهانی، معروف به صادقی تهرانی، (زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۰۵در تهران - درگذشتهٔ ۱ فروردین ۱۳۹۰ در قم)، فرزند خطیب مبارز مشروطه خوه، یعنی رضا لسان المحققین و نیز، از مراجع تقلید شیعه و مفسران قرآن است. وی، صاحب تفسیر «الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السّنه» و مترجم قرآن است. وی از ابوالقاسم خویی حکم اجتهاد دارد. وی از جمله حافظین موضوعی قرآن بوده و با توجّه به تألیفات متعدّد تفسیری، از جمله، تفسیر ترتیبی قرآن با عنوان «الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السنه» در سی جلد، به زبان عربی، و همین طور، تفسیر موضوعی سی جلدی قرآن، به زبان عربی، همچنین تفسیر مختصر قرآن به زبان عربی، با عنوان تفسیر البلاغ، در یک جلد، و تفسیر قرآن پنج جلدی فارسی، به نام ترجمان فرقان و ترجمه تفسیری قرآن به زبان فارسی، با عنوان ترجمان وحی، از جمله نوادر اندیشمندان و متخصّصان برجسته در این رشته، به شمار می رود. وی از اندک مراجع تقلید شیعه بود که علاوه بر طی مدارج رسمی حوزوی، تحصیلات عالی کلاسیک دانشگاهی داشته و دارای مدرک دکتری الهیات و معارف اسلامی و نیز، چهار مدرک لیسانس فقه، حقوق، علوم تربیتی، فلسفه و کلام، از دانشکدهٔ معقول و منقول (الهیات و معارف اسلامی) دانشگاه تهران، در سال ۱۳۳۸ خورشیدی است.
محمدعلی شاه آبادی؛
حسین طباطبایی بروجردی؛
روح الله خمینی؛
محمدحسین طباطبایی؛
میرزا احمد آشتیانی؛
میرزا مهدی آشتیانی؛
سید احمد خوانساری؛
محمدتقی آملی؛
ابوالقاسم کاشانی؛
ابوالقاسم خویی. .
آیت الله العظمی دکتر، حاج شیخ خادم القرآن علامه، علامه مجاهد
https://sadeghitehrani.com/ http://forghan.com http://forghan.ir
وی از مراجع تقلید شیعه و مفسران معاصر است که تفسیر «الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السّنه» از اوست.
عکس محمد صادقی تهرانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های محمد صادقی تهرانی

محمد صادقی تهرانی

ارتباط محتوایی با محمد صادقی تهرانی

محمد صادقی تهرانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمد صادقی تهرانی   • مفهوم محمد صادقی تهرانی   • تعریف محمد صادقی تهرانی   • معرفی محمد صادقی تهرانی   • محمد صادقی تهرانی چیست   • محمد صادقی تهرانی یعنی چی   • محمد صادقی تهرانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمد صادقی تهرانی
کلمه : محمد صادقی تهرانی
اشتباه تایپی : lpln whnrd jivhkd
عکس محمد صادقی تهرانی : در گوگل


آیا معنی محمد صادقی تهرانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )