ترکی آذربایجانی"> ترکی آذربایجانی : Məhəmməd Füzuli، ترکی استانبولی : Fuzûlî) یا ملا محمد بن سلیمان بغدادی ‏(۱۴۸۳-۱۵۵۶) شاعر و ادیب آذربایجانی اس"> ترکی آذربایجانی"> ترکی آذربایجانی : Məhəmməd Füzuli، ترکی استانبولی : Fuzûlî) یا ملا محمد بن سلیمان بغدادی ‏(۱۴۸۳-۱۵۵۶) شاعر و ادیب آذربایجانی اس" /> ترکی آذربایجانی"> ترکی آذربایجانی : Məhəmməd Füzuli، ترکی استانبولی : Fuzûlî) یا ملا محمد بن سلیمان بغدادی ‏(۱۴۸۳-۱۵۵۶) شاعر و ادیب آذربایجانی اس">
انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1058 100 1

محمد فضولی

محمد فضولی در دانشنامه ویکی پدیا

محمد فضولی
محمد فضولی (ترکی آذربایجانی">ترکی آذربایجانی">ترکی آذربایجانی: Məhəmməd Füzuli، ترکی استانبولی: Fuzûlî) یا ملا محمد بن سلیمان بغدادی ‏(۱۴۸۳-۱۵۵۶) شاعر و ادیب آذربایجانی است. او را «بزرگترین شاعر ترکی آذربایجانی در سدهٔ دهم» می دانند. پدر وی ساکن حله در عراق امروزی بود و محمد فضولی در آن جا به دنیا آمد و در بغداد پرورش یافت از این روی، سه زبان ترکی، فارسی و عربی را به خوبی می دانست و به هر سه زبان شعر سروده است. او را یکی از پایه گذاران سبک هندی می دانند.
دیوان اشعار ترکی.
محمد پسر سلیمان در حدود سال ۱۴۸۳ در عراق به دنیا آمد. در منابع معتبر از جمله مجمع الخواص صفحهٔ ۱۰۳ حله به عنوان محل تولد فضولی برشمرده شده است، اما در برخی منابع دیگر کربلا یا نجف هم آمده است. پدرش سلیمان بود که به حله مهاجرت کرد و قاضی آن شهر بود. «پدر فضولی بنا به گفتهٔ «صادق بیگ افشار» صاحب تذکرهٔ «مجمع الخواص» –که به زبان ازبکی نوشته شده– از ایل بیات بوده که یکی از ۲۲ طایفه مهاجر ترکان اوغوز می باشد.» او در حله و سپس بغداد تحصیل کرد و یکی از استادانش «ملک الشعرای حبیبی» از شاعران حروفی بود. حدود هفتاد ساله بود که در بغداد درگذشت.
پیش از فضولی در ادبیات ترکی آذربایجانی شکل هایی چون مثنوی و غزل رواج داشت و فضولی خود یکی از غزلسرایان برجسته بود، اما «او نخستین آثار ارزندهٔ تمثیلی را در ترکی آذربایجانی آفرید (بنگ و باده- صحبت الاثمار). فضولی مانند نسیمی کوشید تا شعر ترکی را با اوزان عروضی سازگار نماید اگر چه او موفقیت چشمگیری به دست آورد ولی واقعیت این بود که ترکی با وزن هجایی سازگارتر است.»
بعضی از منتقدین ادبی سبک اشعار فارسی فضولی را نزدیک به سبک هندی و صائب تبریزی که صد سال پس از وی این سبک شعر را رواج داد می دانند. برخی محققین او را یکی از بزرگترین غزلسرایان جهان اسلام نامیده اند «بسیاری از مضامین فضولی را بعد از او در شعر شعرای نامدار مکتب اصفهان یا سبک هندی می بینیم.» و حتی او را «از جمله پایه گذاران سبک هندی» شمرده اند.
عکس محمد فضولی
مجسمه محمد فضولی در باکو (به ترکی آذربایجانی: Füzulinin heykəli) نمونه چشم نواز مجسمه سازی می باشد، که در سال ۱۹۶۲ در مقابل ساختمان تئاتر درام ملی آکادمی دولت آذربایجان نصب گردید. این مجسمه از سوی «توکای محمدف»، عضو غیرحضوری آکادمی نقاشی شوروی و «عمر ائلدارف»، عضو حضوری آکادمی نقاشی شوروی خلق شده است.
مراسم پرده برداری رسمی از مجسمه محمد فضولی، شاعر سرشناس آذربایجانی به تاریخ ۲ ژوئن سال ۱۹۶۲ برگزار شد. مجسمه از برنز تهیه و روی شالودهٔ سنگ خارایی قرار داده شده است. به مجسمه سازان این اثر هنری «توکای محمدف» و «عمر ائلدارف» به خاطر آفرینش آن نشان نقره ای آکادمی نقاشی شوروی اعطا گردیده است.
ارتفاع مجموعه ۱۲، شالوده گرانیتی ۶ و مجسمه برنزی نیز ۶ متر است. این کار «توکای محمدف» و «عمر ائلدارف» که آن روزگار مجسمه سازان جوان بودند، در مسابقه ای برگزار شده در سال ۱۹۵۸ برنده شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های محمد فضولی

محمد بن سلیمان بغدادی با لقب های حکیم و مُلّا، شهرت یافته به فُضولی (۱۴۹۴، کربلا - ۱۵۵۶، کربلا) شاعر آذری تبار عثمانی-عراقی بود که به زبان های آذری، عربی و فارسی سرود.

ارتباط محتوایی با محمد فضولی

محمد فضولی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محمد فضولی   • مفهوم محمد فضولی   • تعریف محمد فضولی   • معرفی محمد فضولی   • محمد فضولی چیست   • محمد فضولی یعنی چی   • محمد فضولی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محمد فضولی
کلمه : محمد فضولی
اشتباه تایپی : lpln tq,gd
عکس محمد فضولی : در گوگل


آیا معنی محمد فضولی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )