رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ در سخنرانی سالیانه خود در کنگره ایالا"> رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ در سخنرانی سالیانه خود در کنگره ایالا" /> رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ در سخنرانی سالیانه خود در کنگره ایالا">
انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1064 100 1

محور شرارت

محور شرارت در دانشنامه ویکی پدیا

محور شرارت
محور شرارت (به انگلیسی: Axis of Evil) اصطلاحی ست که جورج دبلیو بوش ایالات متحده آمریکا">رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ در سخنرانی سالیانه خود در کنگره ایالات متحده آمریکا در اشاره به سه کشور ایران، کره شمالی و عراق به کار گرفت.
محور مقاومت
او علت این نام گذاری را «حمایت آن کشورها از تروریسم» و «تلاش آن ها برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی» بیان کرد.
بعد از آن در طی دوره ریاست جمهوری وی اغلب در سخنرانی ها برای اشاره به دولت هایی که حامی تروریسم بوده یا بدنبال سلاح های کشتارجمعی بودند مورد استفاده قرار می گرفت. در سخنرانی سالیانه در اجلاس مشترک کنگره پرزیدنت بوش سه کشور ایران، عراق و کره شمالی را به عنوان تولیدکنندگان سلاح هسته ای توصیف کرد. این چنین محوری برای این کشورها مورد استفاده قرار گرفت برای متحد کردن مردم آمریکا در حمایت از جنگ علیه تروریسم.
در سخنرانی سالیانه در اجلاس مشترک کنگره در فوریه ۲۰۰۲ پرزیدنت بوش کره شمالی را رژیمی که به موشک های بالستیک و سلاح های کشتار جمعی مسلح می شود در حالیکه مردمش را گرسنگی می دهد معرفی کرد. وی همچنین در مورد ایران اظهار کرد: «در حالیکه تعداد محدودی غیر منتخب امید به آزادی مردم ایران را سرکوب می کنند، رژیم ایران به صورتی مهاجمانه بدنبال تسلیحات کشتارجمعی و صدور تروریزم است.» در مورد سه کشور بوش به هرحال مشخصاً بیشترین انتقاد را در مورد عراق کرد. وی گفت عراق به به رخ کشیدن خصومتش با ایالات متحده و حمایت از ترور ادامه می دهد. رژیم عراق طرح تولید آنتراکس (سیاه زخم) و گاز اعصاب و سلاح اتمی برای بیش از یک دهه ادامه می دهد… این رژیمی است که چیزی برای پنهان کردن از مردم جهان دارد. سپس بوش گفت کشورهایی مانند این ها و متحدین تروریست شان به بودن در یک محور شرارت ادامه می دهند به مسلح شدن و تهدید صلح جهانی.
عکس محور شرارت
«محور شرارت» (فرانسوی: L'axe du mal) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.
۲۰ سپتامبر ۲۰۰۴ (۲۰۰۴-09-۲۰) (Athens Film Festival)
ادبیات محور شرارت نام یک گلچین ادبی از داستان کوتاه، شعر و رمان است که توسط بیست نویسنده از هفت کشور جهان نوشته شده اند و به زبان انگلیسی ترجمه شدند. (غالباً برای دفعه اول) این اثر توسط نشریه Words Without Borders در سال ۲۰۰۶ منتشر شد.
ایران (ادبیات ایران)
هوشنگ مرادی کرمانی: "The Vice-Principal" (داستان کوتاه، ۱۹۷۹)
تیرداد ذوالقدر: بخشی از رمان A Little Less Conversation (2006)
احمد شاملو: "Existence" (شعر، ۱۹۵۷)
آثار منتخب همگی از نیمه دوم قرن بیستم یا نیمه نخست قرن بیست و یک هستند و توسط هنرمندان و ادیبان اهل ایران، عراق، کره شمالی، سوریه، لیبی، سودان و کوبا نوشته شدند. نام اثر نیز به یکی از سخنرانی های رئیس جمهور آمریکا اشاره دارد که از این کشورها در زمرهٔ محور شرارت نام برد.
لالایی هایی از محور شرارت (به انگلیسی: Lullabies from the Axis of Evil) مجموعه ای از لالایی های از ایران، عراق و کره شمالی («محور شرارت»)، سوریه، لیبی و کوبا («فراتر از محور شرارت») و همچنین افغانستان و فلسطین است.
تهیه کنندهٔ این آلبوم ادعا کرد چندین هنرمند در این پروژه مشارکت نکردند، زیرا نگران بودند مورد بایکوت صنعت موسیقی و رسانه ها قرار بگیرند.
مطابق بیانیه ای از توزیع کنندهٔ این آلبوم در ایالات متحده، آن شرکت توسط دولت بوش در لیست سیاه قرار گرفت .
این آلبوم توسط اریک هیلستاد، تهیه کننده نروژی موسیقی، در واکنش به استفاده از عبارت «محور شرارت» در سال ۲۰۰۲ توسط جرج بوش، رئیس جمهوری ایالات متحده، تهیه شد.
از ایران، مرجان و مهسا وحدت و پری زنگنه در این پروژه مشارکت داشتند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

محور شرارت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ١٦:٢٩ - ١٣٩٨/٠٣/٢٨
در پارسی" آسه اهریمنی"
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی محور شرارت   • مفهوم محور شرارت   • تعریف محور شرارت   • معرفی محور شرارت   • محور شرارت چیست   • محور شرارت یعنی چی   • محور شرارت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی محور شرارت
کلمه : محور شرارت
اشتباه تایپی : lp,v avhvj
عکس محور شرارت : در گوگل


آیا معنی محور شرارت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )