انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1076 100 1

مخاطبان قرآن

مخاطبان قرآن در دانشنامه اسلامی

مخاطبان قرآن
از برخی روایات چنین استفاده شده است که مخاطبان قرآن فقط پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم و امامان معصوم علیه السّلام هستند.
برای نمونه، زید شحام از امام باقر علیه السّلام روایت می کند که آن حضرت خطاب به قتادة بن دعامه (فقیه اهل بصره) با لحن توبیخ آمیز می فرماید: به من خبر رسیده است که قرآن را تفسیر می کنی… اگر به استنباط شخصی یا به استناد اقوال سایر مردم چنین می کنی، خود و دیگران را هلاک کرده ای؛ زیرا قرآن را تنها کسی می فهمد که مخاطب آن است (انما یعرف القرآن من خوطب به).
دیدگاه مشهور
اما قول مشهور آن است که قرآن برای عموم مردم نازل شده است و همه مردم مخاطب قرآن هستند و احادیثی که نوعی اختصاص از آن فهمیده می شود، ناظر به فهم معانی بطون قرآن یا امثال آن است.
عمومیت قرآن
از زاویه دیگر این پرسش مطرح است که آیا قرآن برای همه جهانیان است یا به مؤمنان و متقیان اختصاص دارد؟ در بعضی از آیات، تعبیراتی نظیر (هدی للمتقین) و (وهدی وبشری للمؤمنین) آمده است؛ ولی در بعضی دیگر مانند (ان هو الا ذکر للعالمین) و (وما ارسلناک الا رحمة للعالمین) قرآن را برای عموم مردم دانسته است.در پاسخ این پرسش گفته شده: در آیاتی که خطاب قرآن به همه مردم عالم است، در واقع می خواهد بگوید قرآن به قوم و دسته خاصی اختصاص ندارد و هر کس به طرف قرآن بیاید نجات می یابد؛ اما در آیاتی که از کتاب هدایت بودن برای مؤمنان و متقیان نام می برد، می خواهد این نکته را روشن کند که سرانجام چه کسانی رو به قرآن می آورند و چه گروه هایی از آن دوری خواهند گزید.
مخاطبان قرآن با توجه به آیات قرآن عبارتند از:
همه مردم، مخاطب قرآن:۱. قُلْ أَیُّ شَیْ ءٍ أَکْبَرُ شَهادَةً قُلِ اللَّهُ شَهِیدٌ بَیْنِی وَ بَیْنَکُمْ وَ أُوحِیَ إِلَیَّ هذَا الْقُرْآنُ لِأُنْذِرَکُمْ بِهِ وَ مَنْ بَلَغَ أَ إِنَّکُمْ لَتَشْهَدُونَ أَنَّ مَعَ اللَّهِ آلِهَةً أُخْرى قُلْ لا أَشْهَدُ قُلْ إِنَّما هُوَ إِلهٌ واحِدٌ وَ إِنَّنِی بَرِی ءٌ مِمَّا تُشْرِکُونَ.
انعام/سوره۶، آیه۱۹.    
اهل ایمان از مخاطبان قرآن:یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَقُولُوا ....
بقره/سوره۲، آیه۱۰۴.    
اهل کتاب، از مخاطبان قرآن:۱. قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلى کَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ.
آل عمران/سوره۳، آیه۶۴.    
...

مخاطبان قرآن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مخاطبان قرآن   • مفهوم مخاطبان قرآن   • تعریف مخاطبان قرآن   • معرفی مخاطبان قرآن   • مخاطبان قرآن چیست   • مخاطبان قرآن یعنی چی   • مخاطبان قرآن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مخاطبان قرآن
کلمه : مخاطبان قرآن
اشتباه تایپی : lohxfhk rvHk
عکس مخاطبان قرآن : در گوگل


آیا معنی مخاطبان قرآن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )