انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1098 100 1

مخاطره

/moxAtere/

مترادف مخاطره: بحران، تهلکه، خطر، مخافت، مخمصه، مهلکه، قمار

برابر پارسی: به آب وآتش زدن

معنی مخاطره در لغت نامه دهخدا

مخاطرة. [ م ُ طَ رَ ] (ع مص ) در خطر اوگندن.(زوزنی ). در خطر افکندن. (تاج المصادر بیهقی ). خود را در خطر افکندن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (از اقرب الموارد) (ناظم الاطباء). مخاطره. در بلا و در خطر افکندگی و مهلکه و معرض هلاکت و خطر و بیم و هول و ترس از جان و مال. (ناظم الاطباء) : چون از آنجا بروی تا به حسینان راه اندر میان دو کوهی است ، و اندر این راه هفتاد و دو آب بباید گذشتن و راهی است با مخاطره و بیم. (حدود العالم چ دانشگاه ص 71). برامکه با توچه کردند که واجب دانی جهت ایشان جان در معرض مخاطره نهادن. (تاریخ بخارا، یادداشت بخط مرحوم دهخدا).
نیکو در این مثال تن خویش را ببین
گرگ و بره مباش و بترس از مخاطره.
ناصرخسرو.
خردمندان... از بیدار کردن فتنه و تعرض مخاطره ، تحرز و تجنب واجب دیده اند. (کلیله و دمنه چ مینوی ص 115).
از دهر خاطر فضلا را مخاطره است
خاقانی از مخاطره در زینهار تو است.
خاقانی.
و چون راه فراز از آن سنگ پاره به قلعه به غایت تنگ بود و باریک و جای مخاطره ، زیادت از سه کس مجال ایستادن و با اهل قلعه داد مدافعه و قتال دادن نداشتند. (ظفرنامه ٔ یزدی ج 2 ص 376).
- مخاطره کردن ؛ خود را به خطر انداختن :
مگر ترا ز کسی نکبتی رسید بروی
مگر مخاطره ای کرده ای به جای خطر.
فرخی (دیوان ص 128).
علی وی را پرسید به چه آمده ای و بونصر را اگر یک روز دیده محال بودی که این مخاطره بکردی زیرا که این رای از بونصر نیست. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 573) . || خود را نزدیک به یافتن پادشاهی گردانیدن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (از اقرب الموارد). || برمال خود گرو بستن. یقال : خاطره علی کذا. (منتهی الارب ) (از آنندراج ). با کسی گرو بستن. (زوزنی ). گرو بستن بر مال. (ناظم الاطباء). و رجوع به مراهنة شود.

معنی مخاطره به فارسی

مخاطره
خودرابه خ رانداختن
( مصدر ) ۱- خود را در خطر افکندن : و چون راه فراز از آن سنگ پاره بقلعه بغایت تنگ بود و باریک و جای مخاطره زیادت از سه کس مجال ایستادن و با اهل قلعه داد مدافعه و قتال دادن نداشتند . ۲ - بر مال خود گرو بستن .
[risk function] [آمار، ریاضی] برای یک تابع تصمیم مشخص، امید ریاضی تابع زیان متناظر با مقادیر مختلف این تابع تصمیم

معنی مخاطره در فرهنگ معین

مخاطره
(مُ طَ رَ یا رِ) [ ع . مخاطرة ] (مص ل .) خود را به خطر افکندن .

معنی مخاطره در فرهنگ فارسی عمید

مخاطره
۱. خطر.
۲. (اسم مصدر) [قدیمی] خود را به خطر انداختن.
۳. [قدیمی] خطرناک.

مخاطره در دانشنامه ویکی پدیا

مخاطره
مخاطره یا شرایط مخاطره آمیز (به انگلیسی: Hazard) وضعیت یا هرگونه عامل محیطی، زیستی، شیمیایی، فیزیکی یا مکانیکی است که به طور بالقوه دارای میزانی از تهدید یا تهدیدهای منجر به
به خطر افتادن سلامتی، آسیب و جراحت به انسان ها؛ یا
خسارت به دارایی ها، تجهیزات و ساختمان ها؛ یا
از بین بردن مواد یا تولیدات؛ یا
کاهش کارایی در اجرای یک یا چند وظیفه از پیش تعیین شده؛ یا
ایجاد مخاطره برای طبیعت، محیط زیست یا محیط کار؛ یا
ترکیبی از چند عامل بالا یا همه آن ها گردد .
بیشتر مخاطره ها به صورت ناکارا (غیرفعال) و بالقوه با میزانی نظری و فرضی از ریسک آسیب رسانی هستند. شرایط مخاطره آمیز تا زمانی که اتفاق نیفتاده است وجود ندارد. یک مخاطره خاص و میزان آسیب پذیری نسبت به آن مخاطره با همدیگر ریسک را به وجود می آورند.
پیشامدی که باعث به وجود آمدن یک حادثه گردد یا از پتانسیل لازم برای ایجاد یک حادثه برخوردار باشد را رویداد (به انگلیسی: Incident) می گوییم. به عبارت دیگر پیشامدی که ممکن است یک حادثه در پی داشته یا نداشته باشد را رویداد می نامیم.
مخاطره ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مخاطره (فیلم ۱۹۴۸)
مخاطره (فیلم ۲۰۰۵)
مخاطره (معماری رایانه)
«مخاطره» (انگلیسی: Hazard (1948 film)) یک فیلم به کارگردانی جورج مارشال است که در سال ۱۹۴۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به پائولت گدارد اشاره کرد.
«مخاطره» (انگلیسی: Hazard (2005 film)) فیلمی در ژانر اکشن است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جو اوداگیری اشاره کرد.
Sion Sono
oshi Kumakiri
هازارد یا مخاطره (به انگلیسی: Hazard) مشکلات مرتبط با خط لوله های دستورالعمل در ریزمعماری واحد پردازندهٔ مرکزی است و وقتی رخ می دهد که دستورالعمل بعدی در سیکل کلاک بعدی نمی تواند اجرا شود، و ممکن است که باعث محاسبات اشتباه شود. به طور معمول سه نوع مخاطره وجود دارد:
وارد کردن تأخیر خط لوله هرگاه وابستگی خواندن بعد از نوشتن رخ می دهد، مطئنا تأخیر را زیاد می کند، یا
استفاده کردن از اجرای بدون نوبت برای پیشگیری نیاز تأخیر خط لوله
پیشروی ثبات برای استفاده از داده هایی که در مراحل بعدی خط لوله هستند.
چندین روش برای مقابله با مخاطره که شامل تأخیر در خط لوله، جلو فرستادن ثبات و در شرایط اجرای خارج از نوبت روش های اسکور بردینگ و الگوریتم توماسولو می باشد، موجود است.
دستورالعمل ها در یک پردازنده با خط لوله در چند مرحله اجرا می شوند، بنابراین در هر زمانی چندین دستورالعمل در حال پردازش شدن در مراحل مختلف خط لوله می باشند، مانند واکشی و اجرا. چندین میکرو معماری خط لولهٔ دستورالعمل وجود دارد و ممکن است دستوالعمل ها خارج از نوبت اجرا شوند. مخاطره زمانی رخ می دهد که دو یا تعداد بیشتری از این برخوردهای دستورالعمل ها بطور هم زمان رخ دهد.
هزارد داده زمانی رخ می دهد که دستورالعمل هایی که وابسته به داده ها هستند در مراحل مختلف خط لوله دست به ویرایش داده ها بزنند. در نظر نگرفتن مخاطره(hazard) داده ها می تواند منجر به شرایط ریس شود. (گاهی به عنوان هزارد ریس نیز شناخته می شود). دیتا بیش از 50% کارایی خط لوله را پایین می اورد. شرایط زیر شرایط احتمالی رخ دادن مخاطره داده است:
سیارک ۹۳۰۵ (به انگلیسی: 9305 Hazard، نامگذاری:1986TR1) نه هزار و سیصد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۷ اکتبر ۱۹۸۶ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۴٫۶۰ است.
مخاطره مضاعف (به انگلیسی: Double Jeopardy) فیلمی است محصول سال ۱۹۹۹ و به کارگردانی بروس برسفورد است. در این فیلم بازیگرانی همچون تامی لی جونز، اشلی جاد، بروس گرینوود، آنابت گیش، روما مافیا، جی برازائو، مایکل گاستون، دانیل لاپاین، اسپنسر ترت کلارک، بتسی برانتلی و بابز چولا ایفای نقش کرده اند.
۲۴ سپتامبر ۱۹۹۹ (۱۹۹۹-09-۲۴)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مخاطره در جدول کلمات

فیلمی اکشن باقصه ای مربوط به کوهنوردی مخاطره آمیز یک گروه به کارگردانی مارتین کمپل با بازی کریس اودانل
حد عمود

معنی مخاطره به انگلیسی

adventure (اسم)
حادثه ، ماجرا ، مخاطره ، سرگذشت ، تجارت مخاطره امیز
risk (اسم)
مخاطره ، خطر ، ریسک ، احتمال زیان و ضرر ، گشاد بازی
hazard (اسم)
اتفاق ، مخاطره ، خطر ، قمار
venture (اسم)
مخاطره ، سرگذشت ، جسارت ، جرات ، ریسک ، مبادرت ، اقدام بکار مخاطره امیز
jeopardy (اسم)
مخاطره ، خطر ، مسئله بغرنج ، گرفتاری حقوقی
peril (اسم)
مخاطره ، خطر ، بیم زیان
menace (اسم)
مخاطره ، تهدید ، چیزی که تهدید کننده است

معنی کلمه مخاطره به عربی

مخاطره
خطر , مغامرة
خطر
مغامر
خطر

مخاطره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف مخاطره   • انواع مخاطرات انسانی   • مخاطره چیست   • مخاطرات انسانی چیست؟   • انواع مخاطره   • تعریف حادثه   • معنی مخاطرات   • مخاطرات انسانی pdf   • معنی مخاطره   • مفهوم مخاطره   • معرفی مخاطره   • مخاطره یعنی چی   • مخاطره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مخاطره
کلمه : مخاطره
اشتباه تایپی : lohxvi
آوا : moxAtere
نقش : اسم
عکس مخاطره : در گوگل


آیا معنی مخاطره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )