انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1026 100 1

مختصر المیزان فی تفسیر القرآن

مختصر المیزان فی تفسیر القرآن در دانشنامه اسلامی

مختصر المیزان فی تفسیر القرآن
مختصر المیزان فی تفسیر القرآن، خلاصه تفسیر المیزان فی تفسیر القرآن نوشته علامه طباطبایی (ره) است که توسط الیاس کلانتری در شش مجلد به زبان عربی به انجام رسیده است.
در این کتاب همان گونه که ملخص اشاره کرده حتی کلمه ای به نوشته های مؤلف اضافه نشده و تغییری در اصل نوشته های مؤلف پدید نیامده است
الیاس کلانتری در باره چگونگی تدوین این کتاب با اجازه علامه طباطبایی (ره) چنین می نویسد: «در ضمن بررسی و مطالعه کتاب المیزان، با توجه به ارزش و کارایی مباحث تفسیری آن، خصوصاً مباحث مستقل از تفسیر معمولی آیات، تصمیم گرفته شد که یک کتاب راهنما و فهرست موضوعات و همچنین یک دوره مختصر از المیزان تهیه و تنظیم شود، تا راه استفاده از مباحث آن به طور تفصیلی و منظم و دسته بندی شده، برای محققان علوم قرآنی هموارتر گردد و همچنین استفاده از این کتاب برای کسانی هم که فقط فرصت و امکان آشنایی اجمالی با معانی آیات قرآن را دارند، به راحتی مقدور شود.
در ابتدا به تنظیم کتاب ر اهنما و فهرست اقدام شد و موضوع کتاب با مؤلف المیزان حضرت علامه طباطبایی (ره) در میان گذاشته شد که با اقبال ایشان مواجه گردید. این کتاب هم برای متن اصلی (عربی) کتاب تحت عنوان «دلیل المیزان فی تفسیر القرآن» و هم برای ترجمه فارسی آن تحت عنوان: «راهنما و فهرست ترجمه ی المیزان فی تفسیر القرآن» تنظیم و منتشر گردید و از استقبال پژوهشگران و علاقه مندان به علوم قرآنی برخوردار شد.
در ضمن بررسی دقیق المیزان، برای نوشتن کتاب راهنما و فهرست موضوعات، طرح تنظیم کتاب «مختصر المیزان» نیز ریخته شد و بعداً با روشی که در این مقاله روشن خواهد شد، این کتاب تنظیم و آماده گردید»
«مختصر المیزان فی تفسیر القرآن»، خلاصه تفسیر «المیزان فی تفسیر القرآن» نوشته علامه طباطبایی رحمة الله علیه است که توسط الیاس کلانتری در شش مجلد به زبان عربی به انجام رسیده است.
در این کتاب همان گونه که ملخص اشاره کرده حتی کلمه ای به نوشته های مؤلف اضافه نشده و تغییری در اصل نوشته های مؤلف پدید نیامده است.
گزارش محتوا
الیاس کلانتری در باره چگونگی تدوین این کتاب با اجازه علامه طباطبایی رحمة الله علیه چنین می نویسد: «در ضمن بررسی و مطالعه کتاب المیزان ، با توجه به ارزش و کارایی مباحث تفسیری آن، خصوصا مباحث مستقل از تفسیر معمولی آیات، تصمیم گرفته شد که یک کتاب راهنما و فهرست موضوعات و همچنین یک دوره مختصر از المیزان تهیه و تنظیم شود، تا راه استفاده از مباحث آن به طور تفصیلی و منظم و دسته بندی شده، برای محققان علوم قرآنی هموارتر گردد و همچنین استفاده از این کتاب برای کسانی هم که فقط فرصت و امکان آشنایی اجمالی با معانی آیات قرآن را دارند، به راحتی مقدور شود. در ابتدا به تنظیم کتاب ر اهنما و فهرست اقدام شد و موضوع کتاب با مؤلف المیزان حضرت علامه طباطبایی رحمة الله علیه در میان گذاشته شد که با اقبال ایشان مواجه گردید. این کتاب هم برای متن اصلی (عربی) کتاب تحت عنوان «دلیل المیزان فی تفسیر القرآن» و هم برای ترجمه فارسی آن تحت عنوان: «راهنما و فهرست ترجمه ی المیزان فی تفسیر القرآن» تنظیم و منتشر گردید و از استقبال پژوهشگران و علاقه مندان به علوم قرآنی برخوردار شد. در ضمن بررسی دقیق المیزان، برای نوشتن کتاب راهنما و فهرست موضوعات، طرح تنظیم کتاب «مختصر المیزان» نیز ریخته شد و بعدا با روشی که در این مقاله روشن خواهد شد، این کتاب تنظیم و آماده گردید»
← روش کار در تفسیر المیزان
از جمله ایرادات وارد بر این کتاب، عدم تدوین فهارس حتی فهرست مطالب برای هر جلد است که خواننده را در دستیابی به آیات دچار مشکل می کند. همچنین پاورقی در کتاب مشاهده نشد.

ارتباط محتوایی با مختصر المیزان فی تفسیر القرآن

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مختصر المیزان فی تفسیر القرآن   • مفهوم مختصر المیزان فی تفسیر القرآن   • تعریف مختصر المیزان فی تفسیر القرآن   • معرفی مختصر المیزان فی تفسیر القرآن   • مختصر المیزان فی تفسیر القرآن چیست   • مختصر المیزان فی تفسیر القرآن یعنی چی   • مختصر المیزان فی تفسیر القرآن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مختصر المیزان فی تفسیر القرآن
کلمه : مختصر المیزان فی تفسیر القرآن
اشتباه تایپی : lojwv hgldchk td jtsdv hgrvHk
عکس مختصر المیزان فی تفسیر القرآن : در گوگل


آیا معنی مختصر المیزان فی تفسیر القرآن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )