انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1063 100 1

مدیترانه

معنی مدیترانه در لغت نامه دهخدا

مدیترانه. [ م ِ ت ِ ن ِ ] (اِخ ) بحر ابیض. متوسط. بحرالروم. دریائی است بزرگ به وسعت سه میلیون کیلومتر مربع که بین سه قاره ٔ آسیا و اروپا و افریقا واقع است. دریای مدیترانه از طریق تنگه ٔ جبل الطارق به اقیانوس اطلس راه دارد وبه وسیله ٔ ترعه ٔ سوئز در مصر با دریای احمر مربوط است. بحرالجزایر و بحرالاسود و دریای مرمره و دریای آزوف از این دریا متفرعند. این دریا از لحاظ کشتی رانی و حمل و نقل از مهمترین دریاهای عالم بشمار میرود.

مدیترانه در دانشنامه ویکی پدیا

مدیترانه
دریای مدیترانه یا دریای میانه (درگذشته: بحر روم و بحر سفید) دریایی است که به اقیانوس اطلس متصل است و در شمال آن توسط اروپا، از جنوب آفریقا و از شرق توسط آناتولی و شام فرا گرفته شده است.
کاتالونیایی: Mar Mediterràni(a)
فرانسوی: Mer Méditerranée
ایتالیایی: Mar Mediterraneo
لاتین: Mare Nostrum
صرب و کرواتی: Sredozemno more, Средоземно море
اسپانیایی: Mar Mediterráneo
ترکی استانبولی: Akdeniz
نام مدیترانه از واژهٔ لاتین مدی (میان) + ترا (زمین) به معنی «دریای میان سرزمین ها» گرفته شده است.
در منابع عربی و اسلامی از این دریا به دریای روم، دریای سفید و دریای میانه (بحرالروم، بحر متوسط، بحر ابیض) نیز یاد شده است. دریای فلسطین، دریای بزرگ و دریای مغرب از دیگر نام های قدیمی آن در متون شرقی است.
مدیترانه میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع است. این دریا از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس راه دارد و به وسیله کانال سوئز در مصر با دریای سرخ مربوط است. این دریا از لحاظ کشتیرانی و ترابری دریایی از مهم ترین دریاهای جهان به شمار می رود.
عکس مدیترانه
مدیترانه (ایتالیایی: Mediterraneo) فیلمی ایتالیایی به کارگردانی گابریله سالواتورس است که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دیگو ابتنتوئونو اشاره کرد. این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد.
۳۱ ژانویه ۱۹۹۱ (۱۹۹۱-01-۳۱)
مدیترانه شرقی به کشورها و قلمروهایی که از نظر جغرافیایی در شرق دریای مدیترانه (دریای لوانتین) هستند گفته می شود. جامعه مدیترانه شرقی علاوه بر موقعیت جغرافیایی در تاریخ متقابل مشترکات فراوانی دارند.
عراق
قبرس
یونان
لبنان
سوریه
فلسطین
اسرائیل
ترکیه
مصر
اردن
کشورها و قلمروهای مدیترانه شرقی در زیر فهرست شده اند:
اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه (به انگلیسی: Union for the Mediterranean) به اختصار UFM همکاری های چندجانبه ۴۳ کشور شامل ۲۷ کشور از اتحادیه اروپا و ۱۶ کشور از آفریقای شمالی، خاورمیانه و بالکان هستند
اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه (به انگلیسی: Union for the Mediterranean) به اختصار UFM همکاری های چندجانبه ۴۳ کشور شامل ۲۷ کشور از اتحادیه اروپا و ۱۶ کشور از آفریقای شمالی، خاورمیانه و بالکان هستند
ایر مدیترانه (به انگلیسی: Air Méditerranée) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا ML است که در تاریخ ۱۹۹۷ میلادی تأسیس شده است.
فرودگاه لیون-سینت اگزوپری
فرودگاه نانت آتلانتیک
دفتر مرکزی ایر مدیترانه در فرانسه واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه شارل دوگل پاریس قرار دارد و به ۵۰ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
بازی های مدیترانه مسابقات چند ورزشی است که از سال ۱۹۵۱ میلادی تاکنون با شرکت کشورهای حوزه دریای مدیترانه هر چهار سال یک بار برگزار می شود.
*competed in 1997 and 2001 as صربستان و مونته نگرو, and in 2005 as صربستان و مونته نگرو.
بیوه سیاه مدیترانه یا بیوه سیاه اروپایی (نام علمی: Latrodectus tredecimguttatus) نام یک گونه از تیره عنکبوت های پاشانه ای است.
تا سال ۱۹۸۳ این عنکبوت را از تیره بیوه سیاه جنوبی می دانستند.
طول جنس ماده به ۸ میلی متر و جنس نر به ۴٫۷ میلی متر می رسد.
جنگل بانان مدیترانه (نام علمی: Heterogynidae) نام یک تیره از راسته پروانه سانان است.
حشره خوار آبی مدیترانه (نام علمی: Neomys anomalus) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای آبی اوراسیایی است.
حوضهٔ مدیترانه یا منطقهٔ مدیترانه منطقه بزرگی در اطراف دریای مدیترانه است. حوضه مدیترانه منطقه ای بین قاره ای است که شامل دریای مدیترانه با جزایر درون آن و مناطق قاره ای نزدیک به ساحل جنوب اروپا، غرب آسیا و آفریقای شمالی می باشد. اصطلاح حوضه مدیترانه از دیدگاه جغرافیای طبیعی، جغرافیای سیاسی، اقلیم شناسی، جغرافیای زیستی و حوضه فرهنگی به طور جداگانه و دقیقتر می تواند مورد بررسی قرار گیرد.
به طور کلی این منطقه دارای ۱/۳ میلیون کیلومتر مربع خشکی و ۲/۵ میلیون کیلومتر مربع دریای مدیترانه است. این منطقه از شمال به کوهپایه های آلپ در ونیز، از غرب به کابو دا روکا در نزدیکی لیسبون، از شرق و جنوب به به بیابان سوریه و صحرای بزرگ آفریقا محدود می شود.
منطقهٔ مدیترانه میان سه قاره اروپا، آفریقا، و آسیا گسترده شده است. در اروپا این منطقه از غرب به شرق همه یا بخشی از پرتغال، اسپانیا، آندورا، فرانسه، موناکو، ایتالیا، سان مارینو، واتیکان، مالت، اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، آلبانی، یونان و بخش اروپایی ترکیه را در بر می گیرد. در آسیا این منطقه بخش آسیای صغیر ترکیه، سوریه، لبنان، اسرائیل، حکومت خودگردان فلسطین، اردن و جزیره قبرس را در بر می گیرد. در آفریقا از شمال تونس و شمال کشورهای مصر، لیبی، الجزایر و مراکش می شود.
به طور کلی مرزبندی منطقهٔ مدیترانه به وسیلهٔ کوهستان ها و ارتفاعات پیرنه و آلپ، دیناری، صرب و مقدونیه، ردپی، توروس، لبنان، غرب اردن و همچنین بیابان های شبه جزیره سینا و لیبی، تریپیولی و کوه های اطلس تعیین می شود. علاوه بر این فراتر از این مرزها این منطقه شامل مناطق نزدیک دلتای رودخانه ها به غیر از منطقهٔ نیل و برخی از رودخانه ها مانند رون را شامل می شود.
خاره چسب پرتوی مدیترانه (نام علمی: Patella caerulea) نام یک گونه از تیره کشکک داران است.
خاره چسب دنده دار مدیترانه (نام علمی: Patella ferruginea) نام یک گونه از تیره کشکک داران است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مدیترانه در جدول کلمات

بادی که در شمال مدیترانه می وزد
ترامونتانا
تنگه ای بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس
جبل الطارق

مدیترانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مدیترانه   • مفهوم مدیترانه   • تعریف مدیترانه   • معرفی مدیترانه   • مدیترانه چیست   • مدیترانه یعنی چی   • مدیترانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مدیترانه
کلمه : مدیترانه
اشتباه تایپی : lndjvhki
عکس مدیترانه : در گوگل


آیا معنی مدیترانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )