انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 927 100 1

معنی مراکش به فارسی

مراکش
شهر و پایتخت قدیم کشور مراکش درکنار رود تانسیفت قرار دارد و دارای ۳۳٠٠٠٠ نفر جمعیت است .
قسمتی از شمال مراکش که در ساحل دریای مدیترانه و ساحل اقیانوس اطلس تا شمال ناحیه لاراش قرار دارد و مساحتش بالغ بر ۲۸٠٠٠ کیلومتر مربع است . این ناحیه تمام اراضی کوهستان ریف را در بر دارد و بهمین جهت بنام ریف نیز خوانده میشود جمعیت آن بالغ بر ۱/٠۸۲/٠٠٠ نفر و مرکز آن شهر تتوان است عایدات این ناحیه از کشاورزی ( غلات ) میوه زیتون صید ماهی و صادرات چوب و آهن و مس و سرب وزغال سنگ میباشد .
امرای مراکش که از ۹۵۱ تا ۱۳۱۱ ق برابر ۱۵۴۴ تا ۱۸۹۳ م حکومت کردند
خاندانی که از ۹۵۱ ه.ق/ ۱۵۴۴ م. تا ۱۳۱۱ ه.ق ./ ۱۸۹۳ م .در مراکش حکومت کردند . این امرا چون خود را از فرزندان حسن ۴ بن علی ۴ بن ابی طالب و اولاد فاطمه ۴ میدا نستند خویش را شریف ( ج . شرفائ ) می نامیدند . این سلسله شهر تارودت را در سال ۹۲۱ ه. ق ./ ۱۵۱۵ م . و بلاد مرکش وفاس را اندکی بعد تصرف کردند ولی استقلال ایشان از سال ۹۵۱ ه.ق ./ ۱۵۴۴ م . آغاز میگردد. شرفای مراکش دو طبقه اند:حسنی و فلالی.در مدت ۶ سال که سلسله دوم جای سلسله اول را گرفت مرکش قرین هرج و مرج بود.حدود مراکش همیشه بحال کنونی بوده ولی همه وقت دو شریف که رقیب یکدیگر محسوب میشده اند یکی در فاس و دیگری در مراکش مقام داشته اند. شرفا بخود عنوان خلیفه و امیرالمومنین میدادند .

مراکش در دانشنامه اسلامی

مراکش
مراکش یکی از کشورهای اسلامی می باشد که از شرق با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه است.
مراکش یا مغرب، کشوری در شمال غربی آفریقا است. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل الطارق و دریای مدیترانه می رسد. کشور مراکش از شرق با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه است. مراکش ادعای مالکیت بر صحرای غربی را دارد و بخش عمده ای از آن را از سال، اداره کرده است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه است. پایتخت مراکش شهر رباط است. نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است، زیرا نام بین المللی پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش است. بنابراین، کاربرد نام مراکش به جای مغرب در زبان فارسی بهتر است به ویژه اینکه دولت آن کشور نام رسمی بین المللی مراکو را به رسمیت می شناسد و نه نام عربی المغرب. ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فاس نام می برد.
تاریخ
قبایل بربری یا آمازیغ ساکن منطقه شمال آفریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدن های کهن فنیقی، کارتاژی، رومانی، وندالی و بیزانسی بوده اند. با این وجود هیچ یک از این تمدن ها توانائی تسلط کامل بر منطقه را نداشته اند چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و همچنین آزادیخواهی و پایبندی به فرهنگ و زبان خود بودند. با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال هجری قمری (برابر سال میلادی)، ساکنان منطقه با اهداف اسلامی آشنا گشته و در نتیجه دین نوین اسلام را پذیرا شدند. اسلام سر انجام در سال هجری قمری (برابر سال میلادی) و به طور مشخص پس از گریز یکی از نوادگان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم، معروف به مولا ادریس بن عبدالله بن الحسن بن الحسن بن علی، از دست حاکمان عباسی بغداد، اسلام به صورت ریشه ای و بنیادین در این منطقه گسترش یافت. مراکشیان وی را به امیرالمؤمنین بودن برگزیده و پس از بیعت و اعلام وفاداری، با کمک ایشان نخستین دولت اسلامی مستقل از خلافت مشرق عربی را بر پا نمودند که نام دولت ادریسیان را به خود گرفت. ساکنان و حکمرانان مراکش، گذشته از تفاوت های قبیله ای و ریشه ای خود، ضمن پایبندی عمیق به ارزش های اسلامی بر نشر و تبلیغ رسالت محمدی و اهداف آن نه تنها در سراسر کشور بلکه در مناطق جنوب و دیگر سرزمین های آفریقایی و همچنین در مناطق شمال و کشورهایی همچون اسپانیا، پرتغال و جنوب فرانسه همت گماردند. سالهای، مصادف با حکومت های حسن اول، عبدالعزیز و مولای حفیظ است. این دوران در پرتو رقابت قدرت های بزرگ استعماری، مراکش استقلال خود را حفظ می کند. لیکن در سال، پس از موافقتنامه های الجزیره (م)، فرانسه بخش عظیمی از مراکش را اشغال می کند و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می گردد. در سال میلادی، محمد بن یوسف (محمد پنجم) به تخت سلطنت می نشیند و به علت مخالفت با سلطه فرانسویان، بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می گردد که در آینده به پدر استقلال مراکش شهرت می یابد. فرانسه که حاضر به قبول استقلال مراکش نبود سعی کرد از برخی عناصر مرتجع علیه محمد پنجم استفاده نماید که در راس آنها الجلاوی بود. لذا به خواسته هواداران الجلاوی که خواستار عزل محمد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمدپنجم را به همراه خانواده اش به ماداگاسکار تبعید نمود. تبعید محمد پنجم نقش مثبتی در تحقق استقلال این کشور ایفا نمود و مردم خواستار بازگشت وی و اعلام استقلال کشور شدند. از طرفی قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حضور فرانسه در مراکش گردید و فرانسه به منظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی منطقه و فشارهای مردمی در داخل، به تدریج زمینه را برای پذیرش خواست عمومی مردم مراکش فراهم نمود. در نوامبر، محمد پنجم به کشور بازگشت و در مارس، فرانسه استقلال کشور مراکش را به رسمیت شناخت. پس از استقلال مراکش ملک محمد پنجم (تا مارس) و ملک حسن دوم (تا ژوئیه)، بر تخت سلطنت نشستند و از این پس تا کنون نیز ملک محمد ششم بر این کشور حکومت دارد.
جغرافیا
کشور پادشاهی مراکش که در زبان عربی به آن «المملکة المغربیة» گفته می شود، نخستین کشور شکل گرفته مغرب مسلمان است. این کشور در ایران به نام «مراکش» شناخته می شود. در سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد برحسب مورد زبانی، بنام coraM یا occoroM است چرا که واژه مغرب، مفهوم گسترده «مغرب بزرگ» (شامل کشورهای الجزایر، تونس و مراکش) را افاده می کند. مراکش نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپا است که به وسیله تنگه جبل الطارق از آن جدا می گردد و در واقع فاصله میان مراکش و اسپانیا حدود کیلومتر است. مهم ترین بندرهای مراکش عبارتند از: کازابلانکا (دارالبیضاء)، طنجه، ناضور، محمدیه، آسفی و اگادیر. مهم ترین شهرهای مراکش نیز: رباط (پایتخت سیاسی اداری)، کازابلانکا (دارای مرکزیت اقتصادی تجاری)، فاس (دارای نوعی مرکزیت مذهبی فرهنگی)، مراکش (دژ فرهنگ بربر)، طنجه، اگادیر (شهرهای توریستی)، ایفرن، مکناس، وجده، تتوان، محمدیه و قنیطره (کنیترا) هستند. شایان ذکر است دو شهر سبته و ملیلا که مشرف بر دریای مدیترانه هستند در حاکمیت قرنی اسپانیا قرار دارند و از نظر دولت مراکش این دو شهر و چند جزیره کوچک دیگر متعلق به آنها است اما اسپانیا این سرزمین ها را اسپانیایی می داند که در این صورت/ کیلومتر به خاطر شهر سبته و/ کیلومتر به خاطر شهر ملیلا مرز زمینی با اسپانیا وجود دارد. به طور کلی مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای و در مناطق غربی و شمال غرب متاثر از آب و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب و هوای قاره ای بوده و در رشته کوه های اطلس بارش برف و باران بیشتر می شود. مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است. جمعیت مراکش (با احتساب صحرای غربی)، حدود میلیون نفر است که/ درصد را مردان و/ درصد را زنان تشکیل داده اند از این تعداد جمعیت درصد در مناطق شهری و درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند. تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع نفر و میانگین نفرات خانوار/ درصد است. میزان بیسوادی در کشور نیز حدود درصد جمعیت است که نرخ بیسوادی در زنان درصد و در مردان حدود درصد است. نرخ بیکاری در این کشور بالغ بر درصد جمعیت فعال است. مراکش در ساحل جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق قرار دارد که توسط آن ارتباط میان دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس فراهم می شود. از سویی مراکش از موقعیتی استراتژیک در میان کشورهای شمال آفریقا برخوردار است چرا که علاوه بر واقع شدن در حوزه جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق و نزدیکی به اروپا (نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپاست)، این کشور در مجاور اقیانوس اطلس است. ذخایر عظیم ماهیان مختلف در آب های نزدیک به این سرزمین قرار دارند. دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات و دیگر مواد کانی بر اهمیت مراکش می افزاید و چنانچه صحرای غربی را به عنوان بخشی از این کشور در نظر بگیریم، بر امکانات راهبردی آن افزوده می گردد چرا که صحرای غربی دارای ذخایر نفتی، فسفات و گاز است و ذخایر ماهیان اقیانوس اطلس در آب های مجاور صحرای غربی بسیار غنی است.
ساختار سیاسی
...
مراکش
مراکش (به عربی المغرب یا المملکة المغربیة و به انگلیسی Morocco) کشوری در شمال غربی آفریقا است. دین رسمی این کشور اسلام است. ادریسیان نخستین دولت شیعی در این سرزمین تشکیل شد.
مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می شود. این کشور از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم مرز می گردد.
مراکش نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپا است که به وسیله تنگه جبل الطارق از آن جدا می گردد. فاصله میان مراکش و اسپانیا حدود ۱۵ کیلومتر است.
مراکش
مَراکِش یا مغرب (به عربی: المغرب (به معنی: مکان غروب خورشید)، به انگلیسی: Morocco)، کشوری است در شمال غربی افریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل الطارق و دریای مدیترانه میرسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه است. مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را داردو بخش عمده ای از آن را از سال ۱۹۷۵ اداره کرده است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه است. پایتخت مراکش شهر رباط است.
نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است زیرا نام بین المللی پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش است بنابراین کاربرد نام مراکش بجای مغرب در زبان فارسی بهتر است بویژه اینکه دولت آن کشور نام رسمی بین المللی مراکو را برسمیت می شناسد و نه نام عربی المغرب. ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فاس نام می برد. ابوالحسن نجفی در غلط ننویسیم می نویسد: « در قدیم مغرب نامیده می شده است. مراکش فقط ایالتی از این کشور، و نیز نام کرسی این ایالت است. علت این اطلاق جزء بر کلّ ظاهراً این بوده که در دوران اخیر کلمهٔ مغرب به کشورهای اروپا و امریکا اطلاق شده است و در کتابهای فارسی، برای رفع ابهام، لفظِ مراکش را بر کلّ کشور مغرب تعمیم داده اند.باید دانست که هم در متون گذشتهٔ فارسی و عربی و هم در اصطلاح امروزهٔ کشورهای عربی زبان، نام این کشور مغرب است و نه مراکش.»
قبایل بربری یا آمازیغ ساکن منطقه شمال افریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدنهای کهن فنیقی ،کارتاژی، رومانی، وندالی و بیزانسی بوده اند. با این وجود هیچ یک از این تمدنها توانائی تسلط کامل بر منطقه را نداشتند. چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و همچنین آزادیخواهی و پایبندی به فرهنگ و زبان خود بودند. با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال ۵۰ هجری قمری (برابر سال ۶۶۵ میلادی) ساکنان منطقه با اهداف اسلامی آشنا گشته و در نتیجه دین نوین اسلام را پذیرا شدند. اسلام سر انجام در سال ۱۷۰ هجری قمری (برابر سال ۷۸۶ میلادی) و بطور مشخص پس از گریز یکی از نوادگان پیامبر معروف به مولا ادریس بن عبدالله بن الحسن بن الحسن ابن علی از دست حاکمان عباسی بغداد به صورت ریشه ای و بنیادین در منطقه گسترش یافته تا اینکه مراکشیان وی را به امیرالمؤمنین بودن برگزیده و پس از بیعت و اعلام وفاداری، با کمک ایشان نخستین دولت اسلامی مستقل از خلافت مشرق عربی را بر پا نمودند که نام دولت ادریسیان را به خود گرفت . ساکنان و حکمرانان مراکش، گذشته از تفاوتهای قبیله ای و ریشه ای خود ضمن پایبندی عمیق به ارزشهای اسلامی بر نشر و تبلیغ رسالت محمدی و اهداف آن نه تنها در سراسر کشور بلکه در مناطق جنوب و دیگر سرزمینهای افریقایی و همچنِین در مناطق شمال و کشورهایی همچون اسپانیا، پرتغال و جنوب فرانسه همت گماردند .
سالهای ۱۹۱۲-۱۸۷۳ مصادف با حکومتهای حسن اول ،عبدالعزیز و مولای حفیظ است. این دوران در پرتو رقابت قدرتهای بزرگ استعماری، مراکش استقلال خود را حفظ می کند. لیکن در سال ۱۹۱۲ پس از موافقتنامه های الجزیره (۱۹۰۶ م)، فرانسه بخش عظیمی از مراکش را اشغال می کند و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می گردد. در سال ۱۹۲۷ میلادی، محمدبن یوسف (محمد پنجم) به تخت سلطنت می نشیند و بعلت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می گردد که در آینده به پدر استقلال مراکش شهرت می یابد. فرانسه که حاضر به قبول استقلال مراکش نبود سعی کرد از برخی عناصر مرتجع علیه محمد پنجم استفاده نماید که در رأس آنها الجلاوی بود. لذا به خواسته هواداران الجلاوی که خواستار عزل محد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمدپنجم را بهمراه خانواده اش به ماداگاسکار تبعید نمود. تبعید محمد پنجم نقش مثبتی در تحقق استقلال این کشور ایفاد نمود و مردم خواستار بازگشت وی و اعلام استقلال کشور شدند. از طرفی قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حضور فرانسه در مراکش گردید و فرانسه بمنظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی منطقه و فشارهای مردمی در داخل بتدریج زمینه را برای پذیرش خواست عمومی مردم مراکش فراهم نمود. در ۱۶ نوامبر ۱۹۵۵ محمد پنجم به کشور بازگشت و در ۳ مارس ۱۹۵۶ فرانسه استقلال کشور مراکش را به رسمیت شناخت. پس از استقلال مراکش ملک محمد پنجم (تا مارس ۱۹۶۱)، ملک حسن دوم (تا ژوئیه ۱۹۹۹) بر تخت سلطنت می نشینند و از این پس تا کنون نیز ملک محمد ششم بر این کشور حکومت دارد.
قرن هفتم پس از ورود عربها مولای ادریس حکومت اسلامی برپانمود. پس از تشکیل دولت ادریسیان، بدین سوی، مراکش شاهد حکمرانی دودمان های متعددی به شرح زیر بوده است: (۱۶۶۶ - تا دوران معاصر) دودمان علوی ۱۰۵۵ م - ۱۱۴۷ م) که در طول مدت حکمرانی نفوذ خود را در سراسر مغرب عربی بزرگ و اسپانیا و پرتغال گسترش داده بودند، و سپس سلسله موحدون (۱۱۴۷ م- ۱۲۶۹ م) و سپس سلسله مرینیان (۱۲۶۹ م - ۱۵۵۴ م)که معاصر شکست مسلمانان در اندلس بوده اند و در زمان ایشان بود که شهرهای مراکشی سبته و ملیلیه و طنجه از سوی اسپانیا اشغال شد و سپس دودمان سعدیون (۱۵۵۴ م- ۱۶۶۰ م) که منشأ صحرایی و بربری دارند در این کشور به فرمانروایی رسید. و در این دوره پرتغالیها شکست خورده و سلطه آنان به پایان رسید . از سال ۱۶۶۰ میلادی سلسله شرفای علوی توسط مولای رشید در مراکش بنیان گذارده شدکه حکومت کنونی این کشور و حاکمان آن از همین دودمان بشمار می آیند.
۱۸۶۰ - اختلاف با اسپانیا بر سر شهر سبته
۱۸۸۴ - اسپانیا در سواحل مغرب مستعمره ایجاد می کند
۱۹۰۴ - فرانسه و اسپانیا بر سر موضوع مناطق تحت حاکمیت در مغرب به توافق می رسند.
حَسَنی یا حسنیون، نام شرفای علوی از نوادگانِ امام حسن(ع) در کشور مراکش است. حسنیون حدوداً در اواخر سده هفتم قمری وارد این سرزمین شدند. خاندان حسنی به سبب بوجود آوردن دو سلسلۀ بزرگ شرفا در تاریخ مغرب و صحرای غربی نقش چشمگیری ایفا کردند.
عنوان حسنی به شرفایی اطلاق می شود که از اولاد محمد بن عبداللّه بن حسن، مشهور به نفس زکیه هستند و به این ترتیب، آنان از عموزاده های ادریسی خود متمایز می شوند. خاندان حسنی در تاریخ مغرب و صحرای غربی نقش چشمگیری ایفا کردند؛ نه فقط به سبب تعدادشان، بلکه به سبب به وجود آوردن دو سلسله بزرگ شرفا: سعدیان در سده دهم و یازدهم قمری (شانزدهم و هفدهم میلادی) و علویان که از نیمه سده یازدهم قمری (هفدهم میلادی) تا زمان حاضر در مراکش فرمانروایی می کنند (علویان به فِلالی یا سِجِلْماسی و سعدیان به زیدانیان نیز شهرت دارند).
زمان و سبب استقرار حسنیون در جنوب مراکش دقیقاً معلوم نیست. اثبات افسانه هایی که در این باره از طریق نوشته های بسیار به دست ما رسیده است، دشوار است. با این همه، نویسندگان عرب درباره ورود نخستین شرفا به سجلماسه در اواخر سده هفتم هم عقیده اند.
مراکش، یکی از کشور های عربی شمال افریقا است که در این مقاله به بررسی خانه های آن در طول این سال ها می پردازیم.
خانه های سنّتی در شهرهای مراکش نمای بیرونی چشم گیری ندارند و دیوار ستبر آن ها غالباً با اندود ساده گچ پوشیده شده است. درهای چوبی معمولا ساده و گاه گل میخهای بزرگ، نشان آنهاست.
مهم ترین ویژگی بناها
با ورود به فضای داخلی خانه های مراکشی، با مهم ترین ویژگی این بناها، یعنی حیاط مرکزی یا فضای روبازی در مرکز خانه روبه رو می شویم که اطراف آن اتاق ها قرار دارند. این حیاط یا پاسیو «وسط الدار» خوانده می شود که در خانه های قدیم تر گود و حتی پایین تر از سطح گذر عمومی قرار دارد. تمام خانه ها با الگوی مشترک و ساده حیاط مرکزی شکل گرفته اند. این فضا چنان در خانه های محلات قدیمی تکرار شده است که منظره این مناطق مسکونی از بالا، بافتی متراکم از خانه ها را با حفره های چهارگوشِ دارای دیوارهای سفید در مرکز آن ها پدید می آورد. در بالای چهار دیوار حیاط مرکزی، لبه های سفالی پیش آمده به طرف حیاط قرار دارند و گاه سقف ایوان یا رواق جلوی اتاق ها، در اطراف حیاط نیز سفال پوش است. گاه حیاط یا فضای مرکزی را، به ویژه هنگامی که مساحت کمی داشته است، با حفاظی مشبک می پوشانند.
گونه های خانه سنتی مراکش
خانه های سنّتی مراکش دو گونه اند: ریاض، مأخوذ از واژه روضه به معنای باغ؛ و دار. ریاض ها خانه های اعیانی و وسیع اند که نوع قدیمی آن ها اغلب یک طبقه و دارای باغ یا حیاط محصور است. این باغها با الگوی چهار باغچه بر گرد یک آب نما و فواره شکل گرفته اند و بر روی آب نما و فواره وسط آن اغلب آلاچیقی قرار می گیرد. این ترکیب از ویژگیهای بارز معماری خانه های شهرهای فاس و مراکش و رباط اند. شکل خاص این حیاط ها احتمالا از الگوی باغ ایرانی نیز تأثیر پذیرفته است. ریاضها گاه دوطبقه اند.
← قسمت اصلی ریاض
...

مراکش در دانشنامه ویکی پدیا

مراکش
مختصات: ۳۴°۰۲′ شمالی ۶°۵۱′ غربی / ۳۴.۰۳۳° شمالی ۶.۸۵۰° غربی / 34.033; -6.850
مَراکِش یا مغرب (به آمازیغی: Murakuc، موراکوش، ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ، به عربی: المغرب)، کشوری است در شمال غربی آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل الطارق و دریای مدیترانه می رسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه است.
مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را داردو بخش عمده ای از آن را از سال ۱۹۷۵ اداره کرده است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه است.
پایتخت مراکش شهر رباط است.
مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا است.
مراکش (شهر)، یکی از شهرهای کشور مراکش و مرکز استان مراکش تانسیفت الحوز
مراکش همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مراکش (فیلم ۱۹۳۰)، فیلمی به کارگردانی جوزف فون اشترنبرگ
مراکش (فیلم ۱۹۹۸)، فیلمی درام به کارگردانی گیلیز مک کینون
شهر مراکش (به بربری: Merrakec) یکی از شهرهای کشور مراکش و مرکز استان مراکش تانسیفت الحوز است.
بدلیل قرمز بودن تمامی ساختمانها و بناها در این شهر، شهر مراکش با نام شهر سرخ (حمرا) نیز شناخته می شود
این شهر یکی از مهم ترین شهرهای گردشگری کشور مراکش است و میدان جامع فنای آن یا میدان معرکه گیری از جاذبه های فرهنگی و گردشی مراکش است.
مرکز شهر با نام Medina of Marrakesh تحت شماره N۳۱ ۳۸ W۰۸ ۰۰ تاریخ ثبت: ۱۹۸۵ جزو مناطق تحت حمایت یونسکو به ثبت رسیده است.
مراکش (به انگلیسی: Morocco) فیلمی ۹۱ دقیقه ای به کارگردانی جوزف فون اشترنبرگ است.
مراکش یا موفرفری زشت (به انگلیسی: Hideous Kinky) (به معنی غریبه زشت) فیلمی درام به کارگردانی گیلیز مک کینون، محصول سال ۱۹۹۸ است. فیلم براساس رمانی به همین نام از استر فروید ساخته شده است؛ که داستان آن درباره مادر جوان انگلیسی (کیت وینسلت) است که همراه دو دختر جوانش از لندن به مراکش نقل مکان می کند. موسیقی متن فیلم شامل ترانه های گروه کند هیت، ریچی هونز و گروه اینکردبل استرینگ است.
نام این فیلم از کلمه رمزی بین خواهرها گرفته شده است.
مراکش آسفی (به فرانسوی: Marrakech-Safi) یک منطقه در مراکش است. مراکش آسفی ۴٬۵۲۰٬۵۶۹ نفر جمعیت دارد.
مختصات: ۳۱°۳۷′ شمالی ۸°۰′ غربی / ۳۱.۶۱۷° شمالی ۸.۰۰۰° غربی / 31.617; -8.000
مراکش تانسیفت الحوز یکی از ۱۶ استان مراکش است که در مرکز این کشور قرار دارد. این استان ۳۱٬۱۶۰ کیلومتر مساحت داشته و جمعیت آن در سال ۲۰۰۴ برابر با ۳٬۱۰۲٬۶۵۲ نفر بوده است. مرکز استان مراکش تانسیفت الحوز شهر مراکش است.
مراکش تلکام، (به انگلیسی: Maroc Telecom) شرکت مخابراتی مراکشی است، که در زمینه ارائه خدمات خطوط تلفن ثابت، شبکه تلفن همراه، اینترنت و پهنای باند فعالیت می کند.
شرکت مراکش تلکام در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شد و در حال حاضر بزرگترین اپراتور خدمات تلفن همراه و ثابت در کشور مراکش می باشد.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر رباط، مراکش قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس یورونکست مبادله می شود. شرکت مخابرات امارات متحده عربی با در اختیار داشتن ۵۳٫۰۹٪ درصد از سهام مراکش تلکام، مالک اصلی آن محسوب می شود.
مراکش در جام جهانی فوتبال (انگلیسی: Morocco at the FIFA World Cup) شامل آمارهایی از پیشینه تیم ملی فوتبال مراکش در مسابقات جام جهانی فوتبال نیز می باشد.
مراکش تاکنون ۵ بار جواز حضور در جام جهانی را به دست آورده است. اولین حضور آن ها در این مسابقات در جام جهانی ۱۹۷۰ رقم خورد.
آسا (به فرانسوی: Assa) یک شهرک در مراکش است که در استان آسا زاک واقع شده است. آسا ۱۸٬۳۶۷ نفر جمعیت دارد.
العیون (به فرانسوی: El Aïoun Sidi Mellouk) یک منطقهٔ مسکونی در مراکش است که در تاوریرت واقع شده است. العیون ۳۴٬۷۶۷ نفر جمعیت دارد.
اسنی (به فرانسوی: Asni) یک منطقهٔ مسکونی در مراکش است که در استان حوز واقع شده است.
باشگاه فوتبال ارتش سلطنتی مراکش (عربی: الجمعیة الریاضیة للقوات المسلحة الملکیة‎) یک باشگاه فوتبال در کشور مراکش است.
این باشگاه که در شهر رباط قرار دارد و در سال ۱۹۵۸ میلادی تأسیس شده است و ۱۲ قهرمانی در لیگ دسته اول مراکش و ۱۲ قهرمانی در جام حذفی فوتبال مراکش و یک قهرمانی در لیگ قهرمانان آفریقا (۱۹۸۵) به دست آورده است.
بوعرفه (به فرانسوی: Bouarfa) یک شهر در مراکش است که در استان فکیک واقع شده است. بوعرفه ۲۸٬۸۴۶ نفر جمعیت دارد و ۱٬۱۷۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
بولمان یکی از شهرهای کشور مراکش است. بولمان در نزدیکی شهر فاس قرار دارد.
پرچم مراکش برای اولین بار در 01915-11-17 ۱۷ نوامبر ۱۹۱۵ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی و نشان استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.
تیم ملی فوتبال مراکش (به انگلیسی: Morocco national football team) نماینده کشور مراکش در مسابقات بین المللی و آفریقایی است.
این تیم تاکنون در سه دوره جام جهانی حضور داشته است و در سال ۱۹۷۶ قهرمان جام ملت های آفریقا شده است.
تیم ملی والیبال مردان مراکش تیم ملی والیبال مردان کشور مراکش است.
جرف (به فرانسوی: Jorf) یک منطقهٔ مسکونی در مراکش است که در استان الرشیدیه واقع شده است. جرف ۱۲٬۱۳۵ نفر جمعیت دارد.
جشنواره بین المللی فیلم مراکش (به عربی: المهرجان الدولی للفیلم بمراکش) یکی از جشنواره های سینمایی جهان عرب است که هرساله در مراکش برگزار می شود.
این جشنواره در اکتبر ۲۰۰۵که تحت نظارت مستقیم پادشاه مغرب، سلطان محمد ششم، و تحت ریاست شاهزاده مولا رشید برادر پادشاه برگزار می شود پنجمین دوره خود رابرگزار نمود در بخش مسابقه یک فیلم از یک کارگردان برجسته ایرانی نیز تجلیل به عمل آمد. پنجمین جشنواره بین المللی فیلم مراکش، سینمای واقع گرایانه ایران را ستود و با تجلیل از «عباس کیارستمی» کارگردان ایرانی عصر روز شنبه به کار خود پایان داد.
دراین آیین که با حضور «مولای رشید» برادر پادشاه مراکش، ۶۰۰چهره سینمای جهان و برخی مقامهای کشوری و محلی برگزار شد، از سینمای واقع گرایانه ایران در دو دهه گذشته تجلیل شد و بااهدای جایزه ویژه ای از عباس کیارستمی تکریم به عمل آمد.
جایزه کیارستمی توسط «مارتین سکورسیزی» کارگردان معروف آمریکایی که در سخنانی سینمای ایران را واقع گرایانه توصیف کرد، تقدیم این هنرمند مشهور ایرانی شد.
کیارستمی نیز در سخنانی به زبان فارسی که بطور زنده و با ترجمه از تلویزیون ملی مغرب پخش شد، از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این جشنواره قدردانی کرد.
برخی روزنامه های مغرب از جمله روزنامه «الصباح» به مناسبت این رویداد فرهنگی، ویژه نامه هایی درخصوص سینمای ایران منتشر کردند.
دراین دوره از جشنواره ۱۲۶فیلم بلند از کشورهای صاحب نام درصنعت سینما به نماش گذاشته شد.
جشنواره بین المللی فیلم مراکش یکی از معتبرترین جشنواره های فیلم جهان و بزرگ ترین رویداد سینمایی قاره آفریقا است.
http://www.voanews.com/persian/archive/2005-11/2005-11-13-voa23.cfm?CFID=17429707&CFTOKEN=47912162
جغرافیای طبیعی کشور مراکش در شمال آفریقا:
درهم واحد پول کشور مراکش است . جمع واژه درهم، دراهیم می باشد، اما در زبان های انگلیسی و فرانسوی از همان حالت مفرد آن، یعنی درهم به اضافه علامت جمع همان زبان ( انگلیسی یا فرانسوی ) استفاده می گردد . کد ISO 4217 آن MAD است. هر درهم مراکش به ۱۰۰ سانتیمات تقسیم می شود ( سانتیمات شکل جمع واژه سانتیم است ) . ضرب درهم بر عهده بانک مرکزی مراکش ( بانک المغربی ) می باشد .
حسن دوم مراکش (عربی: الحسن الثانی‎؛ زاده ۹ ژوئیهٔ ۱۹۲۹(1929-07-09) درگذشته ۲۳ ژوئیه ۱۹۹۹(1999-07-23)) حسن دوم از ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۹ پادشاه مراکش بود. حسن دوم پس از ۳۸ سال سلطنت در ۲۳ ژوئیه ۱۹۹۹ در سن ۷۰ سالگی درگذشت.
راه مراکش (به انگلیسی: Road to Morocco) فیلمی ۸۲ دقیقه ای به کارگردانی دیوید باتلر با بازی بینگ کرازبی است.
روابط ایران و مراکش (مغرب) با فراز و نشیب همراه بوده است. دولت مراکش در اواخر سال ۸۷ به دلیل دخالت ایران در امور بحرین روابط با تهران را قطع کرده بود. در تماس تلفنی محمدجواد ظریف و صلاح الدین مزوار، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کشور پادشاهی مغرب، طرفین ضمن تاکید بر همکاریهای دیرینه دو ملت و دو کشور، بر ضرورت و بازگشت روابط دیپلماتیک توافق نمودند و قرار شد سفارتخانه های دو کشور به زودی بازگشایی شود.
زاک (به فرانسوی: Zag) یک شهرک در مراکش است که در استان آسا زاک واقع شده است. زاک ۷٬۷۵۱ نفر جمعیت دارد و ۴۰۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
زایده، مراکش (به فرانسوی: Zaida, Morocco) یک شهر در مراکش است که در استان میدلت واقع شده است.
ستاره دریایی مراکش (نام علمی: 'Marocaster') سرده ای از ستاره های دریایی هستند که در اوایل دوره کرتاسه منقرض شدند. این سرده در سال ۲۰۱۱ توسط دانیل بی بلک و رولاند ریبول با تشریح گونه M. coronatus معرفی شد.
زمین لرزه مراکش در تاریخ ۰۲۰۰۴-۰۲-۲۴ ۲۴ فوریه ۲۰۰۴ میلادی، برابر با ‎۵ اسفند ۱۳۸۲، ساعت ۲:۲۷:۴۶ به زمان یوتی سی در مراکش رخ داد. ژرفای این زلزله ۸ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز سه شنبه، ساعت ۲ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۰ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز رومرکز این زمین لرزه را در مختصات ۳۵°۰۸′۳۱″ شمالی ۳°۵۹′۴۹″ غربی / ۳۵.۱۴۲° شمالی ۳.۹۹۷° غربی / 35.142; -3.997 و ژرفای آنرا در ۰ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه شدهٔ مختلف ۶٫۴ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده است.بیش از ۲۵۳۹ ساختمان در زمین لرزه خراب شده است.رانش زمین در آن بوجود آمده است.
پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار» زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۱۱۳، °۶۱، °۱۷۰-) یا (°۱۸، °۸۱، °۲۹-) و نوع گسل را «امتدادلغز» فرارسانده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۶۳۱ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۹۲۶ نفر برآورده شده است.بی خانمان شدگان نیز ۱۵۰۰۰ نفر اعلام شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های مراکش

مغرب یا مراکش با نام رسمی پادشاهی مغرب، کشوری در غرب آفریقا.
• «کشور پادشاهی مراکش، دارای دولتی مسلمان و مستقل، با زبان رسمی عربی، بخشی از سرزمین مغرب بزرگ را تشکیل می دهد. به علاوه این کشور آفریقایی، تحقق وحدت آفریقا را یکی از اهداف خود می داند.» -> مقدمه قانون اساسی پادشاهی مغرب
• «کشور پادشاهی مراکش، با آگاهی از الزام اقدام در چارچوب سازمان های بین المللی که خود یکی از اعضای فعال و پویای آنهاست، خود را به اصول، حقوق و تعهدات ناشی از منشورهای سازمانهای مذکور متعهد می داند و همچنین پایبندی خود را به حقوق بشر به همان صورتی که در جهانی به رسمیت شناخته شده است مصراً تأیید و تصدیق می نماید.» -> مقدمه قانون اساسی پادشاهی مغرب
• «کشور پادشاهی مراکش همچنین، بر اراده راسخ خود در راستای تلاش برای حفظ صلح و امنیت جهان تأکید می ورزد.» -> مقدمه قانون اساسی پادشاهی مغرب

ارتباط محتوایی با مراکش

مراکش در جدول کلمات

مراکش | مغرب
رباط

معنی مراکش به انگلیسی

morocco (اسم)
مراکش ، کشور مغرب

معنی کلمه مراکش به عربی

مراکش
مغرب

مراکش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی مراکشنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کازابلانکا مراکش   • پادشاه مراکش   • مراکش ویزا   • مراکش مراکش   • تور مراکش   • اگادیر مراکش   • سفر به مراکش   • جاهای دیدنی مراکش   • معنی مراکش   • مفهوم مراکش   • تعریف مراکش   • معرفی مراکش   • مراکش چیست   • مراکش یعنی چی   • مراکش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مراکش
کلمه : مراکش
اشتباه تایپی : lvh;a
آوا : marAkeS
نقش : اسم خاص مکان
عکس مراکش : در گوگل


آیا معنی مراکش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )