انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1035 100 1

مرتضی مطهری

مرتضی مطهری در دانشنامه اسلامی

مرتضی مطهری
شهید آیت الله مرتضی مطهری یکی از شخصیت های برجسته و کم نظیر در تاریخ اسلام و یکی از دانشمندان اسلام شناس و محققان توانا به شمار می رود که با تلاش و مجاهدت فراوان توانست در تمامی رشته های معارف اسلامی، صاحبنظری ژرف اندیش و محققی دقیق و در پاره ای حوزه ها همچون فلسفه، فقه و اصول در قله اجتهاد قرار گیرد.
در روز ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ شمسی، خدای کریم به عالم ربانی حاج شیخ محمد حسین مطهری و همسر مؤمنش ـ سکینه ـ فرزندی هدیه کرد
لمعاتی از شیخ شهید، ص ۸.
او در دوازده سالگی عطر روح بخش گلستان بزرگ حوزه علمیه مشهد را احساس کرد و عاشقانه به آن جا روی کرد
مجموعه آثار استاد شهید مطهری، ج ۱، ص۹.
مطهری با دقت، سرعت، نظم و تلاشی ستودنی به آموختن علوم اسلامی مشغول شد او نزد آیت الله صدوقی، کتاب «مطول» را فرا گرفت و در محضر آیت الله مرعشی نجفی، «شرح لمعه» را بیاموخت. او هم چنین از استادانی بزرگ همانند آیات سید صدر الدین صدر، سید محمد رضا گلپایگانی، سید احمد خوانساری، سید محمد تقی خوانساری، سید محمد حجت، سید محمد محقق یزدی ـ معروف به داماد ـانگجی و میرزا مهدی آشتیانی _که سلام خدا بر همگی آنان_ در علوم گوناگون بهره مند شد.دیدار با عالم ربانی حاج میرزا علی آقا شیرازی اصفهانی، مرتضی را وارد دنیایی جدید و شگفت انگیز کرد. حاج میرزا علی آقا با نهج البلاغه می زیست، با آن تنفس می کرد و روحش با این کتاب همدم و جمله های گرانقدر آن، ورد زبانش بود. و مهم تر آن که به هر آن چه می دانست عمل می کرد و راستی که مرد حقیقت و معنویت بود.
مطهری، مرتضی، سیری در نهج البلاغه، ص ۱۰ـ۱۲.
...
مرتضی مطهری
مرتضی مطهری (۱۲۹۸- ۱۳۵۸ش)، مشهور به شهید مطهری و استاد مطهری، متفکر و نویسنده شیعه در قرن ۱۴ و از شاگردان علامه طباطبائی و امام خمینی. او یکی از موثرترین روحانیان معاصر ایرانی در تفسیر آموزه های اسلام مطابق با نیاز روز محسوب می شود. مطهری در کلام و فلسفه اسلامی متبحر بود و آثاری در این باب دارد. پیش از انقلاب اسلامی، مبارزات فکری مطهری در مقابله با جریانات فکری مارکسیستی در ایران نقش قابل توجهی در رویگردانی جوانان از این تفکرات داشت. او از بنیان گذاران حسینیه ارشاد است. روزآمدسازی و تبیین آموزه های اسلام و تشیع، از ویژگی های فعالیت های فکری مطهری است. مطهری، آموزه های اسلامی را که پیشتر در قالب بیاناتی پیچیده ارائه می شد، به سبک ویژه خود، به صورت آسان و با زبان روز در اختیار مخاطبان قرار می داد. کتاب های او در موضوعات مختلف دینی بارها به زبان های مختلف منتشر شده است. مطهری از افراد تاثیرگذار و رهبران فکری انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود. وی ریاست شورای انقلاب را تا روز شهادت بر عهده داشت.
سالروز شهادت مرتضی مطهری، در ایران روز معلم خوانده شده و آیین های بزرگداشتی در همین ارتباط برگزار می شود.
مرتضی مطهری در ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ش در فریمان از توابع مشهد به دنیا آمد. پدرش محمدحسین مطهری از روحانیون خوشنام محلی بود. از ۱۳ سالگی (سال ۱۳۱۱ش) به حوزه علمیه مشهد رفت و بعد از چهار سال تحصیل در حوزه علمیه مشهد، در سال ۱۳۱۵ وارد حوزه علمیه قم شد. هشت سال در درس آیت الله بروجردی و ۱۲ سال در درس امام خمینی شرکت کرد.
مجموعه آثار نام یک مجموعه کتاب ۲۸ جلدی است که تمامی کتاب های شهید مرتضی مطهری در آن به صورت موضوعی دسته بندی و منتشر شده است. تعداد آثار شهید مطهری به بیش از ۷۰ عنوان می رسد. برخی از آثار او در زمان حیاتش توسط انتشارات صدرا منتشر شده است. برخی دیگر نیز پس از شهادتش منتشر شده است. قسمتی دیگر از آثار او سخنرانی ها و درس هایش است که از نوار استخراج و چاپ و منتشر شده است. غیر از آثار منتشر شده، نزدیک به سی هزار برگ یادداشت و فیش تحقیقی نیز از وی باقی مانده است.
مطهری حدودا از سال ۱۳۲۵ ه‍.ش, قلم به دست گرفت و در زمینه های مختلف فلسفی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و تاریخی آثار زیادی از خود به جای گذاشت. کتاب های شهید مطهری ویژ گی هایی مختص به خود دارد و این ویژگی ها باعث چاپ و نشر چندباره آن ها شده است. قابل استفاده بودن برای همگان با سطوح علمی مختلف، تنوع و گستردگی موضوعات، توجه به نیازهای جامعه و نیز توجه به همه جوانب یک موضوع را می توان جزو این ویژگی ها برشمرد. امام خمینی بی استثنا همه آثارش را خوب توصیف کرده است و آیت الله خامنه ای رهبر بعدی جمهوری اسلامی ایران نیز آثار وی را مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی معرفی کرده است.
مجموعه کتاب های مطهری به صورت مجموعه آثار نیز منتشر شده است. در این مجموعه تلاش شده که کتاب ها به صورت موضوعی دسته بندی شده و در مجموعه های مرتبط منتشر شوند.

مرتضی مطهری در دانشنامه ویکی پدیا

مرتضی مطهری
مرتضی مطهری (زادهٔ ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ برابر با ۳ فوریه ۱۹۲۰ میلادی در فریمان - ترورشدهٔ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران) روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.
آیینه جام
اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب
آزادی معنوی
اسلام و مقتضیات زمان (۲ جلد)
آشنایی با علوم اسلامی (۳ جلد: منطق و فلسفه، کلام و عرفان و حکمت عملی، اصول فقه و فقه)
آشنایی با قرآن (فعلاً ۱۴ جلد)
شرح اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه طباطبایی (۵ جلد)
امامت و رهبری
امدادهای غیبی در زندگی بشر
انسان در قرآن
انسان کامل
انسان و ایمان
انسان و سرنوشت
بیست گفتار
پاسخ های استاد به نقدهای کتاب مسئله حجاب
پیامبر امی
آینده انقلاب اسلامی
تعلیم و تربیت در اسلام
تکامل اجتماعی انسان
توحید
جاذبه و دافعه علی
جامعه و تاریخ
جهاد
جهان بینی توحیدی
حرکت و زمان در فلسفه اسلامی (۲ جلد)
حق و باطل
حکمت ها و اندرزها
حماسه حسینی (۲ جلد)
خاتمیت
ختم نبوت
خدمات متقابل اسلام و ایران
داستان راستان (۲ جلد)
درسهای الهیات شفا (۲ جلد)
ده گفتار
زندگی جاوید یا حیات اخروی
سیری در سیره ائمه اطهار
سیری در سیره نبوی
سیری در نهج البلاغه
شرح مبسوط منظومه (۴ جلد)
شرح منظومه (۲ جلد)
شش مقاله (الغدیر و وحدت اسلامی)
شش مقاله (جهان بینی الهی و جهان بینی مادی)
عدل الهی (کتاب)
عرفان حافظ (تماشاگه راز)
علل گرایش به مادیگری (به ضمیمه ماتریالیسم در ایران)
فساد و انحراف روحانیت شیعه جلد ۱۵ مجموعه آثار
فطرت
فلسفه اخلاق
فلسفه تاریخ (۲ جلد)
قیام و انقلاب مهدی (به ضمیمهٔ شهید)
لمعاتی از شیخ شهید
مسئله حجاب
مسئله ربا (به ضمیمه بانک و بیمه)
مسئله نفاق
مسئله شناخت
معاد
مقالات فلسفی (۳ جلد)
نبوت
نظام حقوق زن در اسلام
نظری به نظام اقتصادی اسلام
نقدی بر مارکسیسم
نهضت های اسلام صد سالهٔ اخیر
وحی و نبوت
ولاها و ولایت ها'
.. مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی
الاسلام/تألیف مرتضی مطهری؛ ترجمه محمدهادی الیوسفی
وی قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران بود. بعد از انقلاب به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.
سید روح الله خمینی علاقهٔ زیادی به وی داشت، تا بدانجا که بعد از مرگش گفت: «فرزند عزیزی را که پارهٔ تنم و حاصل عمرم بود، از دست دادم»
در ادبیات جمهوری اسلامی ایران از وی با عنوان «معلم شهید» یاد می شود.
عکس مرتضی مطهری
ترور مرتضی مطهری رویدادی بود که طی آن مرتضی مطهری، از چهره های برجسته انقلابی و رئیس شورای انقلاب، در حدود ساعت ۱۱ شب روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ هدف گلوله یکی از افراد گروه مجاهدین خلق قرار گرفت، و پس از انتقال به بیمارستان طرفه در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ درگذشت. سالروز درگذشت مرتضی مطهری در ایران روز معلم خوانده می شود.
تهدیدهای گروهک فرقان به مرتضی مطهری از پیش از پیروزی انقلاب آغاز شده بود. به نوشتهٔ «گروه تاریخ مشرق» از یک سو فرقانی های دلباختهٔ علی شریعتی، به دلیل بحث های درگرفته میان این دو، کینهٔ مرتضی مطهری را به دل گرفته بودند، و از سوی دیگر نیز مبارزهٔ مطهری با التقاط و واپس گرایی، گروه هایی همچون فرقان را زیر سؤال می برد. تا اینکه فرقانی ها تهدید کردند که «اگر به مخالفتتان با ما ادامه بدهید، با شما برخورد فیزیکی خواهیم کرد.»
همچنین بنا به گفتهٔ علی مطهری، کسانی چون شیخ علی تهرانی و محمد موسوی خوئینی ها و همچنین روحانیان سنتی و قدیمی، هر یک به بهانه ای از اعتراض به تدریس او در دانشگاه گرفته تا نقد کتاب هایی چون «خدمات متقابل اسلام و ایران» و «حجاب» به او اعتراض می کردند، که مجموعهٔ این ها در ایجاد جو منفی ضد او مؤثر بود.
از سوی دیگر از آنجا که نفی سرمایه داری و زندگی زاهدانه از اصول فرقان بود، اعضای گروه، مطهری را به دلیل آنکه خانه ای بزرگ هرچند معمولی در قلهک تهران داشت و خودروی بنز سوار می شد مورد سرزنش قرار می دادند. این در حالی بود که باور مطهری بر این بود که باید زن و فرزندانش زندگی آسوده ای داشته باشند و بنا به گفته علی مطهری او با ریاکاری مخالف بود.
خانه شهید مرتضی مطهری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در فریمان، خیابان امام خمینی، خیابان شهید مطهری شرقی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های مرتضی مطهری

مرتضی مطهری (۱۳ بهمن، ۱۲۹۸ فریمان - ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۵۸ تهران) مفسر قرآن، متکلم، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.
• اسلام شناسی غیر از اسلام سرایی است!
• محبت دنیا بد است و الّا خود دنیا که بد نیست، اگر بد بود خداوند خلق نمی کرد! منبع: بیست گفتار
• «از نظر روان شناسی مذهبی، یکی از موجبات عقبگرد مذهبی این است که اولیای مذهب میان مذهب و یک نیاز طبیعی، تضاد برقرار کنند، مخصوصا هنگامی که آن نیاز در سطح افکارعمومی ظاهر شود. درست در مرحله ای که استبدادها و اختناق ها در اروپا به اوج خود رسیده بود و مردم تشنه این اندیشه بودند که حق حاکمیت از آن مردم است؛ کلیسا یا طرفداران کلیسا یا با اتکا به افکار کلیسا، این فکر عرضه شد که مردم در زمینه حکومت، فقط تکلیف و وظیفه دارند نه حق. همین کافی بود که تشنگان آزادی و دموکراسی و حکومت را بر ضد کلیسا، بلکه بر ضد دین و خدا به طور کلی برانگیزد... در این فلسفه ها مسوولیت در مقابل خداوند موجب سلب مسوولیت در مقابل مردم فرض شده است. مکلف بودن در برابر خداوند کافی دانسته شده است برای اینکه مردم هیچ حقی نداشته باشند... عدالت همان باشد که حکمران انجام می دهد و ظلم برای او مفهوم و معنی نداشته باشد، به عبارت دیگر، حق الله موجب سقوط حق الناس فرض شده است.» منبع: مرتضی مطهری، سیری در نهج البلاغه، ص ۱۲۳.
• «از نظر فلسفه اجتماعی نه تنها اعتقاد به خدا پذیرش حکومت مطلقه افراد نیست و حاکم در مقابل مردم مسوولیت دارد، بلکه از نظر این فلسفه، تنها اعتقاد به خداست که حاکم را در مقابل اجتماع مسوول می سازد و افراد را ذی حق می کند و استیفای حقوق را یک وظیفه لازم شرعی معرفی می کند... در نوشته های خود تصریح کرده ام که... هر مقام غیر معصومی که در وضع غیرقابل ا نتقاد قرار گیرد هم برای خودش خطر است و هم برای اسلام.» منبع: مرتضی مطهری، اندیشه سیاسی آیت الله مطهری، ص ۱۸۹.
• «اگر بی حجابی تمدن است پس حیوانات از همه متمدن تر هستند.» منبع: فلسفه حجاب، مرتضی مطهری، نشر صدرا.
• «تصور مردم از ولایت فقیه این نبوده و نیست که فقها حکومت کنند واداره مملکت را بدست گیرند... این مفهوم اختصاص به جهان تسنن دارد. در شیعه هیچ گاه چنین مفهومی وجود نداشته است.» منبع: کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی»، مرتضی مطهری، دفتر انتشارات اسلامی.
• «روحانیت نه باید به طور مجموعه و دستگاه روحانیت وابسته به دولت شود و نه افرادی از روحانیون بیایند پست های دولتی را به جای دیگران اشغال کنند، بلکه روحانیت باید همان پست خودش را که ارشاد و هدایت و نظارت و مبارزه با انحرافات حکومت ها و دولت ها است حفظ کند.» منبع: پیرامون جمهوری اسلامی، مرتضی مطهری، انتشارات صدرا، ص ۲۶.

ارتباط محتوایی با مرتضی مطهری

مرتضی مطهری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

.. > Catterpillar
ارینا😍😍😍 > آرینا
Erfan_Z_A_D > مینیاتور
فاطمه > moha
Erfan_Z_A_D > Remains
Suzan > آرتمیس
عبدالخلیل قوطوری > cavil
عبدالخلیل قوطوری > caviar

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مرتضی مطهری   • مفهوم مرتضی مطهری   • تعریف مرتضی مطهری   • معرفی مرتضی مطهری   • مرتضی مطهری چیست   • مرتضی مطهری یعنی چی   • مرتضی مطهری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مرتضی مطهری
کلمه : مرتضی مطهری
اشتباه تایپی : lvjqd lxivd
عکس مرتضی مطهری : در گوگل


آیا معنی مرتضی مطهری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )