انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1060 100 1

مردم آذری

مردم آذری در دانشنامه ویکی پدیا

مردم آذری
مردم آذربایجانی یا 'آذری ها یکی از اقوام ترک زبان با عناصری از فرهنگ ایرانی هستند که بیشتر در آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین در استان های مرزی ترکیه، گرجستان و روسیه (داغستان) سکونت دارند.
ایران:۱۲ میلیون معادل با ۱۷٪ جمعیت تا ۱۲٬۴۶۲٬۰۰۰ میلیون، ۱۵ میلیون
براساس تحقیق مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، جمعیت آذری ها حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد جمعیت ایران است. و براساس تخمین سال ۲۰۱۴ مهرداد ایزدی از دانشگاه کلمبیا، آذری ها حدود ۱۴ درصد جمعیت ایران هستند.
آذربایجانی ها (قبل جنگ آذربایجان – ارمنستان) در استان های مرزی ارمنستان نیز ساکن بودند. آذری ها (به ترکی آذربایجانی: آذری لر Azərilər) عمدتاً با نام «ترک های آذربایجانی» (به ترکی آذربایجانی: آذربایجان تورک لری Azərbaycan Türkləri) شناخته می شوند. آذری ها عمدتاً مسلمان شیعه هستند. آذری ها همچنین اقلیت بومی جمهوری داغستان (روسیه) هستند. آذری ها برخلاف واقع شدن در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان یک گروه قومی را تشکیل می دهند. هرچند رشد فرهنگی متفاوت روسیه / شوروی و ایران در دو سده اخیر باعث بوجود آمدن تفاوت هایی میان آذربایجانی های ساکن ایران و جمهوری آذربایجان شده است. زبان ترکی آذربایجانی، آذربایجانی ها را به هم پیوند می دهد و به صورت دو طرفه توسط ترکمن ها، قشقایی ها، گاگااوزها و ترک های آناتولی (شامل ترکی استانبولی و ترکمن های عراق) که همه متعلق به شاخه اغوز زبان های ترک تبار هستند قابل فهم است. در پی دوره اول جنگ های ایران و روسیه در سالهای ۱۸۱۳ و ۱۸۲۸ قفقاز که قسمتی از خاک ایران بود به خاک امپراطوری روسیه پیوست و بر اساس عهدنامه گلستان و ترکمنچای مرز دقیق ایران و روسیه مشخص شد.
بعدها در سال ۱۹۱۸ شکل گیری جمهوری دمکراتیک آذربایجان باعث بوجود آمدن کشور جمهوری آذربایجان شد.
آذری واژه ای است که از قرن دهم تاکنون برای اشاره به اقوام مختلفی که در این منطقه زیست می کردند، به کار رفته است.
عکس مردم آذری
پراکنش مردم آذربایجانی یا مناطق آذربایجانی نشین یک گروه قومی مسلمان، ترک-زبان که عمدتاً مناطق سنتی آذربایجانی ها خاورمیانه و قفقاز می باشد. در فلات ایران عمده سکونتگاهشان شمال غرب شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان است اما پراکندگی اقوام آذری در ایران به بخش شرا در شرق، مناطق شمالی همدان، قسمت های غربی و جنوبی قزوین به همراه اقلیت هایی در استان های گیلان، لرستان، مازندران و مرکزی، کشیده شده است. در قفقاز نیز اقوام پرتعدادی از آذری ها سکونت دارند که عمدتاً در جغرافیای جمهوری آذربایجان، داغستان و بورچالی زندگی می کنند. علاوه بر این در آناتولی شرقی در استان قارص و ایغدیر، آذری ها از دوران صفویه سکونت دارند. فضای غالب این مناطق در محاصره فرهنگ آذری، لباس آذربایجانی، زبان ترکی آذربایجانی، هنر آذربایجانی، ادبیات آذربایجانی، ادبیات شفاهی آذربایجانی، موسیقی آذربایجانی، رقص آذربایجانی، آشپزی آذربایجانی می باشد.
فهرست کشورها بر پایه جمعیت فارسی زبان
مناطق کردنشین
مناطق لک نشین
بر طبق گزارش دانشنامه اتنولوگ در سال ۲۰۱۳ میلادی که از جمعیت ۷۰٬۴۹۶٬۰۰۰ نفری، در حدود ۱۵٫۵ میلیون نفر آذری در ایران سکونت می کنند.(حدود ۲۰٪ از جمعیت ایران) بنیاد آمریکای نوین در سال ۲۰۰۹ گزارش داد که جمعیت مردم آذری در ایران ۲۱٫۶ درصد از کل جمعیت کشور است. بر اساس اعلام پژوهش های انجام شده توسط اطلاعات نامه جهان سازمان سیا و کتابخانه ملی کنگره ایالات متحده آمریکا آذری ها ۱۶٪ از بافت قومی ایران را تشکیل می دهند. (حدود ۱۲–۱۳ میلیون نفر از ۷۷ میلیون نفر فعلی) دانشنامه لوک لکس نیز ۱۷٪ از جمعیت ایران معادل با ۱۲ میلیون از حدود ۷۰ میلیون نفر را، اقوام آذری برآورد کرده است. دانشنامه بریتانیکا جمعیت آذری ها در ایران را ۱۵ میلیون نفر و گویشوران زبان های ترکی را ۱/۴ از کل اقوام ایران اعلام کرده است؛ که اکثر آنان را، متکلمان زبان ترکی آذربایجانی تشکیل می دهند. همچنین گروه بین المللی حقوق اقلیت ها؛ ۲۴٪ از بافت قومی ایران معادل با ۱۶ میلیون نفر را از قومیت آذری برآورد کرده است.
مراکز استانی و پرجمعیت ترین شهرهای آذری نشین در ایران به ترتیب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، اردبیل مرکز استان اردبیل و زنجان مرکز استان زنجان می باشد. خوی و مراغه از دیگر شهرهای مهم و بزرگ آذری نشین در ایران می باشند.
آذربایجانی ها که عمدتاً در شمالغرب ایران سکونت دارند، جمعیت پرتعداد و قابل توجهی از آنان به نواحی مرکزی ایران مهاجرت داخلی کرده اند. شهرهای هدف مردم آذری؛ تهران، قم، کرج، غرب کشور همدان و نیز به شمال شرق یعنی خراسان می باشد. اما آذری ها به دیگر شهرها و استان های ایران نیز مهاجرت کرده اند. آذری ها در هنگام مهاجرت برای کسب شغل در زمینه های مختلفی نظیر کارگری، خدمات صنعتی، محافل تجاری، مذهبی، علمی و سیاسی به کار گماشته شده اند. به عنوان مثال؛ اقوام آذربایجانی، تشکیل دهنده ۲۵٪ الی ۱/۳٪ از جمعیت کلانشهر و استان تهران می باشند؛ که دومین گروه قومی پس از فارسی زبانان به شمار می روند.
فرهنگ مردم آذری بر حسب مناطق جغرافیایی محل زندگی خود تحت نفوذ فرهنگ اسلامی-اروپایی با میراث تمدن اقوام ایرانی و مردمان ترک می باشد. با توجه به سلطه روسیه بر بخش هایی جنوبی قفقاز، آذری های آن خطه از فرهنگ روسی نیز بهره مند شده اند.
داستان های حماسی مخلوط با عشق های پهلوانی، دلاوری ها، مبارزه با پادشاهان، خوانین و فئودال مانند کوراوغلو و دده قورقود
افسانه های صرفاً عاشقانه نظیر اصلی و کرم، عاشیق غریب و طاهر میرزا
افسانه هایی که برای بچه ها و نوه ها در شب های دراز زمستان، پای کرسی برای سرگرمی و فرورفتن در خواب شیرین
مردم آذری در قفقاز از لحاظ فرهنگی و نیز لهجه گفتاری ترکی آذربایجانی به هم وابستگی شدیدی دارند، و عموماً نیز در یک دیگر قرار می گیرند.
سابقه حضور بشر در جمهوری آذربایجان به هزاران سال قبل باز می گردد. کاوش های غار آزیخ در بخش فضولی وجود آثاری از زندگی بشر به قدمت ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار سال را نشان می دهد. سنگ نگاره های قبوستان نیز تاریخی ۱۲ هزارساله دارند.
در قرن نهم قبل از میلاد سکاها در این ناحیه ای که هم اکنون جمهوری آذربایجان نامیده می شود، سکنی گزیدند. به دنبال آنان مادها و سپس هخامنشیان به رهبری کوروش بر منطقه حاکم گشتند. با حمله اسکندر دوران حکمرانی حاکمان وابسته به او در منطقه آغاز شد اما در دوره هایی حاکمان محلی با دادن خراج حکومت های محلی خود را برپا می داشتند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مردم آذری

مردم آذری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مردم آذری   • مفهوم مردم آذری   • تعریف مردم آذری   • معرفی مردم آذری   • مردم آذری چیست   • مردم آذری یعنی چی   • مردم آذری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مردم آذری
کلمه : مردم آذری
اشتباه تایپی : lvnl Hbvd
عکس مردم آذری : در گوگل


آیا معنی مردم آذری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )