انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1084 100 1

مسئله دو جسم

مسئله دو جسم در دانشنامه ویکی پدیا

مسئله دو جسم
مسئله دو جسم یا مسئله دو جرم (به انگلیسی: Two-Body Problem) در مکانیک کلاسیک، در مورد تعیین حرکت دو جسم ذره نقطه ای (ایده آل) است که تنها با یکدیگر فعل و انفعال دارند. مثال های متداول، شامل حرکت یک ماهواره به دور یک سیاره، حرکت یک سیاره به دور یک ستاره، حرکت دو ستاره به دور یکدیگر (ستاره دوتایی) و بررسی کلاسیک حرکت الکترون به دور هسته اتم است.
مسئله دو جسم در نسبیت عام
مدار (سیاره)
مسئله دو جسم می تواند با فرمول بندی مجدد، به دو مسئله تک جسم مستقل تبدیل شده و حل شود. برخلاف این موضوع، مسئله سه جسم (و در حالت کلی تر، مسئله n جسم برای n ≥ ۳) جز در موارد استثنای محدود، قابل تفکیک و حل صریح نیست.
اگر x 1 {\displaystyle x_{1}}   و x 2 {\displaystyle x_{2}}   مکان دو جسم و m 1 {\displaystyle m_{1}}   و m 2 {\displaystyle m_{2}}   جرم آنها باشد، هدف مسئله دو جسم تعیین مسیر x 1 ( t ) {\displaystyle x_{1}(t)}   و x 2 ( t ) {\displaystyle x_{2}(t)}   با داشتن مکان اولیه x 1 ( t = 0 ) {\displaystyle x_{1}(t=0)}   و x 2 ( t = 0 ) {\displaystyle x_{2}(t=0)}   و سرعت اولیه v 1 ( t = 0 ) {\displaystyle v_{1}(t=0)}   و v 2 ( t = 0 ) {\displaystyle v_{2}(t=0)}   است.
با اعمال قانون دوم نیوتن برای این دو جسم، روابط زیر بدست می آید:
عکس مسئله دو جسم
مسئلهٔ دو جسم در نسبیت عام که به آن مسئلهٔ کپلر نیز می گویند، مسئله ایست در مورد تعیین حرکت و میدان گرانشی دو جسم که با یکدیگر از راه گرانش به گونه ای که با معادلات میدان نسبیت عام توصیف می شوند، برهمکنش دارند. حل مسئلهٔ کپلر برای محاسبهٔ خمش نور بر اثر گرانش و حرکت یک سیاره به دور خورشید ضروری است. پاسخ های آن را می توان برای توصیف حرکت ستاره های دوتایی به دور یکدیگر و محاسبهٔ اتلاف انرژی آن ها از طریق تابش گرانشی نیز به کار برد. این اجسام را معمولاً نقطه ای فرض می کنند تا بتوان از اثرات کشندی و خواص مادهٔ تشکیل دهندهٔ آن ها صرف نظر کرد.
نسبیت عام میدان گرانشی را با فضازمان خمیده توصیف می کند و معادلات میدان حاکم بر این خمش غیرخطی هستند و در نتیجه برای حل کردن در یک شکل بسته بسیار دشوارند و تنها یک جواب کامل، یعنی جواب شوارتزشیلد برای مسئله کپلر پیدا شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسئله دو جسم

مسئله دو جسم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسئله دو جسم   • مفهوم مسئله دو جسم   • تعریف مسئله دو جسم   • معرفی مسئله دو جسم   • مسئله دو جسم چیست   • مسئله دو جسم یعنی چی   • مسئله دو جسم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسئله دو جسم
کلمه : مسئله دو جسم
اشتباه تایپی : lsmgi n, [sl
عکس مسئله دو جسم : در گوگل


آیا معنی مسئله دو جسم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )