انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1085 100 1

مستعمره

/mosta'mere/

مترادف مستعمره: سرزمین تحت استعمار، استعمارزده، کلنی

معنی مستعمره در لغت نامه دهخدا

مستعمرة. [ م ُ ت َ م َ رَ ] (ع ص ، اِ) مستعمره. تأنیث مستعمر. استعمارشده. تحت استعمار. رجوع به استعمار شود.

معنی مستعمره به فارسی

مستعمره
سرزمین یاکشوری که دولت بیگانهای آنراتصرف کرده باشد
(اسم) مونث مستعمر ناحیه و سرزمینی که دولتی بیگانه آنرا تصرف کند وبعنوان آباد کردن آن از منابع طبیعی و انسانیش بهره مند شود جمع : مستعمرات .
[colony] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] سرزمین تحت سلطۀ حکومتی دیگر
[colonization] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] عمل تصرف و تحت استعمار قرار دادن سرزمینی دیگر

معنی مستعمره در فرهنگ معین

مستعمره
(مُ تَ مِ رِ) [ ع . مستعمرة ] (اِمف .) سرزمین یا کشوری که حکومتش زیر نظر یک کشور قوی تر بیگانه باشد. ج . مستعمرات .

معنی مستعمره در فرهنگ فارسی عمید

مستعمره
سرزمین یا کشوری که دولت بیگانه ای آن را تصرف کرده باشد.

مستعمره در دانشنامه ویکی پدیا

مستعمره
مستعمره (به انگلیسی: Colony) یعنی سرزمینی فاقد استقلال سیاسی و اقتصادی که در همه شئون کاملاً تابع دولت امپریالیستی استیلاگر است. این دولت و انحصارات امپریالیستی آن از مستعمره به عنوان مواد خام و نیروی کار ارزان بازار فروش کالاها و عرصه سرمایه گذاری های پرسود و همچنین به مثابه پایگاه های نظامی و سوق الجیشی استفاده می کنند.
افشاری راد، مینو؛ آقابخشی، علی اکبر؛ فرهنگ علوم سیاسی؛ نشر چاپار، ۱۳۸۷. (شابک: ۹۶۴-۷۷۹۰-۲۷-۹)
فرهنگ فارسی دکتر محمد معین (شش جلدی)، مؤسسه انتشارات امیرکبیر.
فرهنگ فارسی معین، مستعمره را «سرزمین یا کشوری که حکومتش زیر نظر یک کشور قوی تر بیگانه باشد» آورده است.
«اِستِعمار» واژه ایست عربی و در بُن به معنای آبادی خواستن است و معنی دیگری که به زیر نظر داشتن سلطه و حکومت و مادیات نیز می باشد. «استعمار کردن» نیز به معنای «آباد کردن» می باشد. ولی امروزه استعمار معنای نفوذ و دخالت کشورهای زورمند در کشورهای ناتوان به بهانه آبادی و سازندگی است. «کُلُنی» یا «مهاجرنشین» یا «مستعمره نشین» از دیگر واژه هاییست که ممکن است در این معنی به کار روند.
عکس مستعمره
مستعمره ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مستعمره (فیلم)
مستعمره (فیلم ۱۹۹۵)
مستعمره (فیلم ۱۹۹۶)
مستعمره (فیلم ۲۰۱۳)
«مستعمره» (انگلیسی: The Colony (1995 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد.
«مستعمره» (انگلیسی: The Colony (1996 film)) یک فیلم به کارگردانی تیم هانتر است. از بازیگران آن می توان به میکیل پاری، برایان بلوم، و کاسپر ون دین اشاره کرد.
«مستعمره» (انگلیسی: Colony (film)) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-09-۱۲) (TIFF)
مستعمره (انگلیسی: The Colony) فیلمی در ژانر علمی–تخیلی و ترسناک است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
۲۶ آوریل ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-04-۲۶)
«مستعمره» (انگلیسی: Colony (film)) یک فیلم در سبک مستند است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
مستعمره خودگردان به نوعی از حکومت گفته می شود که مستعمره برای بسیاری از موارد بدون نیاز به مشورت با دولت استعمارگر می تواند به صورت خودمختار عمل کند و به صورت محلی تصمیم گیری کند.
خودمختاری
اراضی خالصه
مستعمره رود اورنج (انگلیسی: Orange River Colony) مستعمره سابق بریتانیا که پس از نخستین اشغال بریتانیا (۱۹۰۰) و سپس الحاق (۱۹۰۲) ایالت اورنج آزاد در جنگ بوئر دوم تشکیل شد؛ و در سال ۱۹۱۰ زمانی که استان ایالت آزاد اورنج به عنوان بخشی از اتحادیه آفریقای جنوبی در آن ملحق شد از مستعمرگی خارج شد.
کلیسای اصلاحی هلندی
انگلیکان
دین های آفریقایی
مستعمره سازی (به انگلیسی: Colonization) فرایندی است که از طریق آن یک سیستم مرکزی قدرت بر زمین های اطراف و اجزای آن غالب می شود. این اصطلاح از کلمه کلر (colere) لاتین بدست آمده که به معنای "ساکن شدن" است. همچنین مستعمره سازی به طور مستقیم به مهاجرت اشاره می کند مانند مستعمرات آمریکا و استرالیا. مستعمره سازی با گسترش ده ها میلیون نفر از کشورهای اروپای غربی در سراسر جهان ارتباط داشت. در بسیاری از مستعمرات سکونت یافته، مهاجران اروپای غربی بیشترین جمعیت را تشکیل می دهند. مانند آمریکا، استرالیا و نیوزیلند. این مستعمرات گاهی اوقات "نئو اروپایی" نامیده می شوند. هنگامی که پادشاهی بریتانیای کبیر در حال مستعمره سازی استرالیا و نیوزلند و چند جزیره کوچک دیگر بود اغلب به سرزمین های بلاصاحب توجه می کردند. سرزمین بلاصاحب (Terra nullius) به معنای زمین خالی در زبان لاتین است. به علت عدم وجود مهارت های کشاورزی اروپا، این زمین ها توسط انسان غیرقابل تغییر بود و به رغم حضور جمعیت بومی، به عنوان سرزمین غیرقانونی شناخته می شد. در قرن نوزدهم میلادی قوانین و ایده هایی مانند قانون عمومی مستعمره سازی مکزیک و بیانیه سرنوشت ایالات متحده آمریکا به تشویق بیشتر استعمار آمریکا در قرن پانزدهم میلادی آغاز شده بود منجر شد.
استعمار
زیستگاه انسانی
تماس با قاره آمریکا پیش از کریستف کلمب
برده داری
در دوران باستان تمدن های دریانشین مانند یونان و فنیقی ها اغلب مستعمراتی در مزرعه را بنا می کردند که به اعتقاد آنها سرزمین های غیرقانونی و فاقد سکونت است. زمین های مناسب برای کشاورزی اغلب توسط قبایل بربرها اشغال شده بودند که توسط شکار و کشاورزی زندگی می کردند. برای یونانی های باستان و فنیقی ها این اراضی به سادگی خالی بود. با این حال، این به این معنی نبود که تعارض میان استعمارگران و مردم محلی یا بومی وجود نداشت. یونانیان و فنیقی ها همچنین مستعمرات خود را با هدف تنظیم و گسترش تجارت در سراسر مدیترانه و خاورمیانه بنا کردند. دوره دیگر مستعمره سازی در باستان به زمان حیات امپراتوری روم باز می گردد. امپراتوری روم بخش های زیادی از اروپای غربی، آفریقای شمالی و آسیای غربی را تسخیر کردند. در شمال آفریقا و غرب آسیا، رومی ها اغلب آنچه را که مردم به عنوان "متمدن" میدانند فتح کردند. اما همانطور که آن ها به سوی شمال اروپا پیش می رفتند، اغلب مردم روستایی یا قبیله ای را در مسیر شهرها می دیدند. در این مناطق، موج های استعمار رومی اغلب به صورت فتح سرزمین ها دنبال می شد. بسیاری از شهرهای کنونی اروپا توسط مستعمره سازی امپراتوری روم به وجود آمده اند. مانند آلمان که به نام کولینا کلودیا آرا شناخته می شد و در بریتانیا پایتخت فعلی انگلیس لندن که به لوندینیوم نامیده می شد.
در غرب آسیا در دوران شاهنشاهی ساسانی برخی مستعمرات در یمن و عمان ایجاد شد. همچنین مردم عرب مستعمراتی در آفریقای شمالی، میان رودان و شام (سرزمین) ایجاد کردند.وایکینگ های اسکاندیناوی مستعمره سازی در مقیاسی بزرگ انجام دادند. وایکینگ ها از سرزمین اصلی خودشان در دانمارک، جنوب نروژ و جنوب سوئد به غارت خط ساحلی شمال اروپا پرداختند. در همین زمان وایکینگ ها تجارت را آغاز کردند و مستعمراتی را بنا نهادند. آن ها پیش از رسیدن به گرینلند با کشف ایسلند در آن جا مستعمره ای ایجاد کردند. همچنین وایکینگ ها یک تلاش ناموفق برای استعمار منطقه ای به نام وینلند آغاز کردند.
"استعمارگرایی" در این دوره به استعمارگرایی سرزمین های غربی اروپایی در سرتاسر آمریکا، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه مربوط است. مهمترین کشورهای اروپایی فعال در زمینه مستعمره سازی عبارت اند از: اسپانیا، پرتغال، فرانسه، پادشاهی انگلستان (و قبل تر پادشاهی بریتانیای کبیر)، هلند، پادشاهی پروس (آلمان کنونی) و در اوایل قرن هجدهم میلادی ایالات متحده آمریکا. بیشتر این کشورها دوره ای از قدرت تقریبی کامل در تجارت جهانی را در یک دوره زمانی از حدود ۱۵۰۰ تا ۱۹۰۰ داشتند. با آغاز قرن نوزدهم میلادی امپراتوری ژاپن مستعمراتی در هوکایدو و کره بنا نهاد.
مستعمره عدن (عربی: مستعمرة عدن‎) مستعمره پادشاهی بریتانیا که در جنوب یمن کنونی واقع شده بود و در بین سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۳ میلادی حیات داشت.مساحت این منطقه که شامل بندر عدن و حاشیه آن می شد ۱۹۲ کیلومتر مربع بود.
یمن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مستعمره در دانشنامه آزاد پارسی

مستعمره (colony)
کشورِ زیر سلطۀ مهاجرانی که تابع قدرت قانونی دولت مادر باقی مانده اند. در طول تاریخ، مستعمره سازی به دلایل گوناگونی صورت گرفته است؛ رقابت با دیگر قدرت ها و توسعۀ منافع تجاری عوامل عمده در این زمینه بوده اند، اما عوامل گوناگون دیگری بر ایجاد مستعمرات خاص تأثیر داشته اند. لزوم حفاظت از راه های تجاری و تمایل به نظارت بر منابع فرآورده ها و محصولات مختلف در توسعۀ مستعمرات در افریقا و آسیا، از جمله هند، حائز اهمیت بوده اند. مذهب نیز در ایجاد مستعمرات متعدد در قارۀ امریکا، که برخی از آن ها مأوایی برای کاتولیک ها و برخی دیگر برای انواع مخالفان کلیسای انگلستان در قرن ۱۷ بوده اند، نقش تعیین کننده ای ایفا کرده است. بسیاری از نخستین مستعمره های انگلستان شرکت هایی تجاری با مجوز ملکۀ انگلستان بودند، و تقریباً همۀ موارد توسعۀ مستعمرات اولیه نتیجۀ فعالیت بنگاه های خصوصی بود نه ابتکار دولت. بعدها انگلستان با فتح سرزمین های دیگر، به ویژه هند و کانادا، بر بسیاری از سرزمین ها در آن سوی آب ها سلطه یافت.

ارتباط محتوایی با مستعمره

مستعمره در جدول کلمات

مستعمره
مهاجر نشین

معنی مستعمره به انگلیسی

habitation (اسم)
منزل ، مسکن ، سکنی ، مستعمره ، سکونت ، مکان ، اسکان
colony (اسم)
مستعمره ، مستملکات ، جرگه

معنی کلمه مستعمره به عربی

مستعمره
سکن , مستعمرة

مستعمره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سروش دباغی ٢٣:٢٣ - ١٣٩٧/٠٦/٠٢
کلنی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مستعمره   • کشورهای استعمارگر   • کشورهای مستعمره   • تعریف کلونی   • کشورهای مستعمره امریکا   • کلونی یعنی چه   • کشور های مستعمره انگلستان   • معنی کلونی چیست   • مفهوم مستعمره   • تعریف مستعمره   • معرفی مستعمره   • مستعمره چیست   • مستعمره یعنی چی   • مستعمره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مستعمره
کلمه : مستعمره
اشتباه تایپی : lsjulvi
آوا : mosta'mere
نقش : اسم
عکس مستعمره : در گوگل


آیا معنی مستعمره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )