انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1059 100 1

مسجد النبی

مسجد النبی در دانشنامه اسلامی

مسجد النبی
تمام ادیان الهیِ دارای پشتوانه مردمی، مکانی را لازم داشتند که پایگاه و محل اجتماعشان جهت انجام مراسم و برنامه های دینی باشد و این موضوع را از ضروریات تلقی می کردند. ساخت خانه کعبه جهت انجام مناسک عبادی، از همین زاویه فلسفه پیدا می کند.شریف ترین و والاترین مسجد، پس از مسجد الحرام، مسجد پیامبر خدا در مدینه منوره است که جامع مدینه نیز گویند.
پیامبر درباره نماز خواندن در این مسجد فرمود: «صَلاةٌ فِی مَسْجِدِی تَعْدِلُ أَلْفَ صَلاة فِیمَا سِوَاهُ مِنَ الْمَسَاجِدِ إِلاّ الْمَسْجِدَ الْحَرَام». یک نماز در مسجد من ثوابش برابر با هزار نماز در دیگر مساجد است، مگر مسجد الحرام.
مکان مسجد پیامبر
زمانی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) وارد یثرب شد، همه طوایف و افراد سرشناس این شهر مایل بودند تا حضرت به منزل ایشان وارد شود و هریک از آنان دوست داشتند میزبان وی باشند.اما آن حضرت فرمود: در جایی توقف خواهد کرد که شترش زانو بزند. شتر در زمینی که اکنون مسجد است، زانو زد. نزدیک ترین خانه به محل زانو زدن شتر، خانه ابوایوب انصاری بود که دو اتاق یکی بر بالای دیگری داشت و حضرت در آنجا اقامت گزید.
مکان زندگی پیامبر
رسول الله ابتدا در طبقه همکف و ابوایوب و همسرش در اتاق بالا بودند؛ اما پس از مدتی، ابوایوب با اظهار کراهت از این که بالای سر پیامبر باشد، از آن حضرت خواست تا جایشان را عوض کنند؛ اما رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) ابراز کرد که زندگی در اتاق پایین برای او که میهمان دارد، راحت تر است.
نقش مسجد در رسالت پیامبر
...
مسجد النبی
مسجدُالنّبی یا مسجد نبوی، مسجدی در شهر مدینه در کشور عربستان سعودی است که مرقد پیامبر اسلام (ص) نیز در آن جای دارد. این مسجد پس از مسجدالحرام دومین مسجد مقدس جهان اسلام است که توسط محمد صلی الله علیه و آله">پیامبر اکرم(ص) در سال اول هجری ساخته شد و در دوره های مختلف توسعه یافته است. خانه پیامبر(ص) و خانه علی(ع) و فاطمه(س) نیز در کنار این مسجد بوده که در توسعه های مسجد، به آن ملحق شده است. مسجدالنبی از مهمترین زیارتگاه های مسلمانان است و نزد شیعیان جایگاه ویژه ای دارد.
به این مسجد، مسجدالنبی، جامع مدینه، مسجد الرّسول، مسجد رسول الله، مسجد نبوی و مسجد مدینه می گویند. مشهورترین نام این مسجد، «مَسجدُالنَّبی» است. پیامبر اکرم(ص) در این مسجد نمازهای جماعت را اقامه می کرد و فعالیت های سیاسی و اجتماعی خویش را در این مسجد وسعت می بخشید، از این رو این مسجد را از دیرباز به مسجدالنبی می شناسند. علاوه بر این افزوده شدن خانه پیامبر که محل دفن او نیز بوده است به این مسجد، در این نامگذاری موثر بوده است. همچنین آن حضرت، در روایاتی از مسجد النبی با تعابیری همچون «مسجدی»(مسجد من) تعبیر کرده است.
مسجد نبوی در طول جغرافیایی ۲۴ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۹ درجه و ۳۶ دقیقه قرار دارد. این مسجد در قسمت مرکزی شهر مدینه، در استان مدینه در کشور عربستان سعودی است و ارتفاع آن از سطح دریا ۵۹۷ متر است.
شریف ترین مسجد پس از مسجدالحرام، مسجدالنبی در مدینه منوره است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره نمازخواندن در این مسجد فرمود: «صلوة فی مسجدی هذا خیر من ألف صلوة فیما سواه من المساجد الاّ المسجد الحرام؛ یک نماز در مسجد من بهتر از هزار نماز در دیگر مساجد است، مگر در مسجدالحرام.
آنگاه که رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد یثرب شد، همه طوایف و افراد سرشناس مایل بودند تا میزبان ایشان باشند، اما آن حضرت فرمود: در جایی توقف خواهد کرد که شترش زانو بزند. شتر در زمینی که اکنون مسجد است، زانو زد.
آن حضرت در خانه ابوایوب انصاری مسکن گزید. زمین مسجد را از صاحبان آن خرید و سنگ بنای مسجد را نهاد. همه اصحاب از زن و مرد با اشتیاق شروع به ساختن مسجد کردند. خود رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز با تمام توان در ساختن مسجد شرکت کرد. مسجدی که حضرت بنا کرد، از چند جهت با آنچه امروز در جای آن ساخته شده تفاوت دارد، زیرا در زمینی محدودتر و با بنایی ساده تر و خلوص بیشتر بود. این مسجد در گذر زمان بارها توسعه یافته تا این که به شکل کنونی درآمده است.
ساختن مسجد سبب شد تا جمعیت زیادی از مهاجران و حتی ساکنان محلهای دیگر، در اطراف مسجد خانه هایی بنا کنند. به دنبال این امر بود که شهر در اطراف مسجد شکل گرفت.
مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله در نخستین بنای خود در مساحتی حدود 2071 مترمربع بنا گردید با دیوارهای خشتی و گلی و پایه هایی از تنه درختان خرما. سقف مسجد را هم با شاخه های درخت خرما پوشانده بودند، بطوری که در هنگام باران، آب بر سر و صورت نمازگزاران می ریخت و زمین در زیر پیشانی رسول خدا صلی الله علیه و آله و اصحاب، گِلی بود. قبله مسجد به سمت شمال و در جهت بیت المقدس بود.
مسجد با همین بنا برای هفت سال محل برگزاری نماز جماعت، نماز جمعه و خطبه های رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. در سال هفتم هجرت با گسترش اسلام و افزایش شمار مسلمانان، ضرورت توسعه مساحت مسجد مطرح شد. رسول خدا صلی الله علیه و آله بر طول و عرض مسجد افزود تا آن که مساحت مسجد به 2475 مترمربع رسید.
در این توسعه، شکل مسجد به صورت یک مربع درآمد. قبله مسجد نیز از سال دوم هجری از شمال به سمت جنوب تغییر کرد و از آن پس نه به سوی بیت المقدس که قبله یهود بود، بلکه به سوی مکه نماز خوانده می شد.
مسجدُالنّبی یا مسجد نبوی، مسجدی در شهر مدینه در کشور عربستان سعودی است که مرقد پیامبر اسلام (ص) نیز در آن جای دارد. این مسجد پس از مسجدالحرام دومین مسجد مقدس جهان اسلام است که توسط پیامبر اکرم(ص) در سال اول هجری ساخته شد و در دوره های مختلف توسعه یافته است. خانه پیامبر(ص) و خانه علی(ع) و فاطمه(س) نیز در کنار این مسجد بوده که در توسعه های مسجد، به آن ملحق شده است. مسجدالنبی از مهمترین زیارتگاه های مسلمانان است و نزد شیعیان جایگاه ویژه ای دارد.
مسجدالنبی به جامع مدینه، مسجد الرّسول، مسجد رسول الله، مسجد نبوی و مسجد مدینه می گویند. مشهورترین نام این مسجد، «مَسجدُالنَّبی» است. پیامبر اکرم(ص) در این مسجد نمازهای جماعت را اقامه می کرد و فعالیت های سیاسی و اجتماعی خویش را در این مکان وسعت می بخشید، از این رو این مسجد را از دیرباز به مسجدالنبی می شناسند. همچنین افزوده شدن خانه پیامبر که محل دفن او نیز بوده به این مسجد، در این نامگذاری مؤثر بوده است. پیامبر(ص)، در روایاتی از مسجد النبی با تعابیری همچون «مسجدی»(مسجد من) تعبیر کرده است.
این مسجد در قسمت مرکزی شهر مدینه، در کشور عربستان سعودی است.
مسجد پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) _که در قسمت شرقی مدینه بنا شده_ پس از مسجد الحرام، مشهورترین و شریف ترین مسجد در تاریخ اسلام است. در واقع پس از آنکه حضرت محمد(صلی الله علیه و آله وسلّم) به مدینه رسید، نخستین کارش، بنای مسجد بود تا آن جا را مکان عبادت، مرکز فرمانروایی، ضیافت گاه، محکمه داوری، مجلس رای، مقر راهنمایی و محل محبت و الفت میان مسلمانان قرار دهد.
زمین مسجد النبی، از آن دو یتیم بود در آنجا خرما خشک می کردند. رسول خدا آن را به مبلغ ده دینار از ولی دو طفل خرید و مسجد را در آنجا ساخت. مساحت مسجد در آن روز حدود ۲۰۷۱ متر مربع بوده است.
فضیلت ویژه مسجد النبی
مسجد النبی، پس از مسجد الحرام، از شرافت و قداست ویژه ای برخوردار است و نماز در آنجا ثواب و فضیلت فراوانی دارد. در واقع این مسجد شریف، تجلی گاه تام و تمام عبادت خداوند بر روی زمین و محل ارتباط و مناجات مخصوص با او است.رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلّم) درباره نماز خواندن در این مسجد فرمود: «الصلاة فی مسجدی هذا خیر من الف صلاة فیما سواه من المساجد الا المسجد الحرام»؛ «یک نماز در مسجد من، بهتر از هزار نماز در دیگر مساجد است، مگر در مسجد الحرام».در این مسجد شریف بود که مسلمانان، نمازهای پنج گانه را با شکوه تمام و به جماعت، اقامه می کردند و معارف ناب آن را از رسول گرامی یاد می گرفتند؛ چنان که صاحب جامع السعادات می گوید: «چون به مسجد آن حضرت در آمدی، به یاد آر که نخستین موضعی که فرائض الهی در آن به پا داشته شده، آنجا است و آن جایگاه افضل خلق خدا در حیات و ممات است و بسیار امیدوار باش که خداوند به دخول خاشعانه تو در آن مکان مقدس، بر تو رحم کند..». رسول خدا می فرماید: «ان خیرما رکبت الیه الرواحل مسجدی هذا، والبیت العتیق»؛ «بهترین مقصدی که مرکب ها را به سوی آن سوار شوند، این مسجد من و خانه خدا است».بر این اساس هم نفس حضور در این مسجد، دارای ارزش و فضیلت است و هم نماز و عبادت در آن.
یادآور خاطرات صدر اسلام
مسجد النبی، یاد آور خاطرات و داستان های فراوانی از صدر اسلام و بیانگر رویدادها و حوادث مختلفی از آن دوران است. این مسجد، همان جایی است که به وسیله پیامبر اکرم و یارانش بنا شد.آن حضرت سال ها در آن زندگی کرد، نماز خواند، خطابه نمود، مردم را رهبری کرد و در نهایت جان به جان آفرین تسلیم نموده و تا ابد در آن آرمید. آنجا محل زندگی و حضور مستمر و دائمی پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلّم) است. نمازهای با شکوه جماعت، اعتکاف و شب زنده داری، قرائت قرآن، دستگیری از مستمندان، تعاون و همدلی مسلمانان و همه در این مسجد به خوبی نمودار است.نخستین پیمان «اخوت و برادری مسلمانان» در این مسجد بسته شد و آخرین سخنرانی وداع رسول نیز در آن ایراد گردید.«استوانه سریر»، محلی است که رسول خدا در ایام اعتکاف، در آنجا به سر می برد و برای آن حضرت برگ هایی از درخت خرما پهن می کردند تا استراحت کند.«استوانه مهاجرین»، نام ستونی است که مهاجران، معمولا در کنار این ستون می نشستند و با یکدیگر سخن می گفتند و یا عبادت می کردند.«استوانه حنانه»، جایی است که رسول خدا با تکیه بر تنه درخت خرمایی، خطبه می خواند و زمانی که آن حضرت از آن جدا شد و به طرف منبر تازه ساز رفت، از این درخت ناله برخاست (شبیه ناله شتر ماده ای که از بچه خود جدا می شود) و از فراق پیامبر شکوه سرداد.«صفه»، نام مکانی است که گروهی از مهاجران مسلمان (که خانه نداشتند)، در سال های اولیه هجرت در آنجا سکونت داشتند (افرادی مانند بلال، ابوذر، مقداد، حذیفه، و).«استوانه حرس»، مکان نگهبانی حضرت علی(علیه السّلام) بود که از جان گرامی پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلّم) همچون جان عزیزش محافظت می کرد. آنجا مصلای امام و یاد آور عبادت ها و شب زنده داری های آن حضرت نیز بود.
پیوند با بهشت و ملکوت
...
معاونت امور روحانیون سازمان حج و اوقاف، آزموده ها ویژه عتبات و سوریه (01)، نشر مشعر، ج 7، ص:71.
باب النبی در مسجد النبی به یکی از درهای ضلع شرقی مسجد النبی اطلاق می شود.
باب النبی نخستین و به گزارشی، دومین در دیوار شرقی مسجد النبی از سمت قبله بوده است. در پی ویران سازی حجره های همسران پیامبر و پیوستن آن ها به مسجد النبی به دستور ولید بن عبدالملک و به دست عمر بن عبدالعزیز ، والی حرمین شریفین به سال ۸۸ق. در برابر خانه و مرقد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم دری به نام باب النبی ساخته شد. برخی هنگام ساخت آن را روزگار مهدی عباسی دانسته اند. بر این اساس، سخن مراغی (م. ۸۱۶ق.) صحیح به نظر نمی رسد که نام گذاری در را به سبب ورود پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم از آن دانسته و برخی متاخران نیز از گفته او پیروی کرده اند. گویا قرار داشتن باب در برابر قبر مطهر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم سبب این نام گذاری بوده است.
بازساری دیوار شرقی مسجدالنبی
در سده سوم ق. درسمت بیرونی باب النبی آیه۱۶۴ بقره : {ان فی خلق السماوات و الارض و اختلاف اللیل و النهار و... بین السماء و الارض لآیات لقوم یعقلون} و بر طاق آن، در سمت چپ، عبارت «هذا ما انتهی عمل اهل بیت المقدس» نقش بسته بود که نشان دهنده مکان پایان گسترش به دست کارگران بیت المقدسی در دوران هارون خلیفه عباسی بود. هنگام برداشته شدن باب النبی به درستی دانسته نیست. گویند که این باب، در بازسازی دیوار شرقی برداشته شد. گویا هدف از این بازسازی، ترمیم دیوار شرقی به سال ۱۷۳ق. به دست محمد بن عبدالله بن سلیمان، والی هارون عباسی بوده است. پس از برداشتن در، پنجره ای در آن قسمت قرار داده شد که از آن جا، آرامگاه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم دیده می شد.
باب النبی در دوره سلطان عبدالمجید عثمانی
از سرنوشت این در تا دوره سلطان عبدالمجید عثمانی آگاهی در دست نیست. در این دوره، به دستور وی، برای مشخص شدن مکان باب النبی، با بهره وری از سنگ های قرمز رنگ، طاقی بالای مکان در ساخته شد. این طاق که اکنون نیز وجود دارد، بر دو ستون تزیین شده استوار است. پنجره ای مسی و زرد رنگ نیز در زیر طاق قرار دارد. بر بالای آن کنگره زیبایی است که با سنگ تزیین شده و آیه ۵۶ احزاب : {ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما} بر آن نقش بسته است.
اصطلاح باب النبی در روایات
...
غسل دخول مسجد النبی از غسلهای مستحب می باشد.
از آن در باب طهارت نام برده اند.از غسلهای مستحب ، غسل برای ورود به مسجد النبی صلّی اللّه علیه و آله است.
در مسجد النبی علاوه بر محراب اصلی چندین محراب دیگر وجود دارد.
محراب در محلی ساخته شده که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در آنجا نماز می گزارد و پیشانی خویش را به عنوان سجده در برابر حق تعالی بر خاک آن می نهاد.

معنای محراب
محراب به معنای صدر و بالای مجلس است و از نظر سابقه دینی، مربوط به محراب هایی است که در کلیساها بوده است.

محل نماز پیامبر
محل نماز رسول خدا(صلی الله علیه وآله) کاملا مشخص است و در اینکه محل آن، همین محراب فعلی است، تردیدی وجود ندارد.

تاریخچه ساخت محراب
...

مسجد النبی در دانشنامه ویکی پدیا

مسجد النبی
مختصات: ۲۴°۲۸′۰۶″شمالی ۳۹°۳۶′۳۹″شرقی / ۲۴٫۴۶۸۳۳۳°شمالی ۳۹٫۶۱۰۸۳۳°شرقی / 24.468333; 39.610833
مدینه شناسی، سید محمدباقر نجفی، انتشارات مشعر، ج ۱، ص ۳۰ تا ۸۶
مسجد النبی یا مسجد نَبوی یا مسجد پیغمبر، یکی از سه مسجد مهم مسلمانان در کنار مسجدالحرام و مسجد الاقصی است. همچنین چون آرامگاه پیامبر اسلام (ص)در آن واقع شده است به حرم حضرت محمد(ص) یا حرم نبوی نیز مشهور است و زیارتگاه های مهم مسلمانان به شمار می رود.
مسجد نبوی مسجدی تاریخی مدینه است که در خاور شهر مدینه بنا شده است. مسجد را پیامبر اسلام (ص)در سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر اسلام(ص)، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف ترین مسجدهای مسلمانان و از مهم ترین زیارتگاه هایشان به شمار می آید.
پس از پایان بنای مسجد قبا، حضرت محمد (ص)و مهاجران مکی، در میان استقبال پرشور انصار و مدینه، راهی مدینه شد. همهٔ قبایل مسلمان شدهٔ یثرب و پیرامونش، ضمن خوش آمدگویی به پیامبر(ص)، از او می خواستند تا در خانه و قبیله و منازلشان سکنی گزیند، ولی حضرت محمد(ص) ضمن اظهار مهر به لطف شیفتگان راه و رسمش، انتخاب محل سکونت را به قضای الهی سپرده بود. ستور (مرکب)، کنار خانهٔ ابوایوب انصاری زانو زد وپیامبر اکرم(ص) آن جا مستقر شد و دعایی بدین مضمون خواند: «رَبِّ اَنزلنی مُنزَلاً مُبارَکاً، وَاَنتَ خَیرُالمُنزلینَ» یعنی «پروردگارا! در فرودگاهی خجسته فرودم آور، و تو بهترین فرودآورندگانی»
عکس مسجد النبی
مسجد النبی یا مسجد شاه معروف به مسجد سلطانی مسجدی در شهر قزوین است. این مسجد که مساحتی قریب به ۱۴۰۰۰ متر مربع دارد، کتیبه هایی دارد که بر طبق آن فتحعلی شاه قاجار بانی مسجد ثبت گردیده. اما شواهدی دال بر وجود مسجد در دوران صفوی نیز وجود دارد، و معمار بنا را شخصی بنام استاد میرزای شیرازی دانسته اند و سال بنا را ۱۱۶۶ هجری شمسی.در زمان محمدشاه   سال ۱۹۷۶
گنبد مسجد دو پوسته، و صحن مسجد چهار ایوانیست. این مسجد، همانند مسجد جامع قزوین دارای شبستان است. این مکان محل گردهمایی نمازگزاران در هر جمعه در قزوین برای نماز جماعت می باشد.
مسجد سلطانی قزوین همراه با مسجد سلطانی بروجرد و مسجد سلطانی تهران از ساخته های دوران فتحعلی شاه قاجار هستند.
در زمان محمدشاه
در مسجد نبوی از ابتدا ستون هایی شناخته شده و معروف وجود داشته اند. از جمله ستون مُخَلَّقه (نمازگاه پیامبر) و ستون مهاجران یا ستون عایشه، ستون توبه، ستون السّریر، ستون مَحْرَسْ (منسوب به علی)، ستون وُفود، مقام جبرئیل (درب خانه علی و فاطمه زهرا)، ستون تهجد و ستون حنّانه (که طبق نقلها در فراق محمد بن عبدالله گریست) می باشند.
مُخَلَّقه (نمازگاه پیامبر):
ستون مهاجران یا ستون عایشه:
ستون توبه:
ستون السّریر:
ستون محرس، حرس یا ستون علی ابن ابی طالب: نام یکی از ستون های مسجد النبی می باشد. دومین ستون مدوری است که متصل به ضریح از دیوار غربی است این ستون بین ستون سریر و ستون وفود واقع شده است. علی در کنار این ستون می ایستاد و از پیامبر اسلام در زمانی که افراد و قبایل غریبه به محضر آن حضرت می رسیدند محافظت می کرد.
ستون وُفود: نام یکی از ستون های مسجد النبی می باشد. کنار این ستون محل دیدار پیامبر اسلام با گروه ها و قبایل و هیئت های اعزامی از سایر بلاد بوده است.
مقام جبرئیل (در خانه علی و فاطمه زهرا):
ستون تهجد:
ستون حنّانه (که طبق نقلها در فراق پیامبر گریست):


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسجد النبی

مسجد النبی در جدول کلمات

فردی که جهت توبه خود را به ستون مسجد النبی بست
ابوالبابه

مسجد النبی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجد النبی   • مفهوم مسجد النبی   • تعریف مسجد النبی   • معرفی مسجد النبی   • مسجد النبی چیست   • مسجد النبی یعنی چی   • مسجد النبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجد النبی
کلمه : مسجد النبی
اشتباه تایپی : ls[n hgkfd
عکس مسجد النبی : در گوگل


آیا معنی مسجد النبی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )