برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1216 100 1

مسجد جمعه

مسجد جمعه در دانشنامه اسلامی

مسجد جمعه
یکی از مساجد متبرک و تاریخی مدینه، مسجد جمعه است.
این مسجد، به مناسبت این که در محله بنو سالم قرار داشته، به نام مسجد بنو سالم نیز شناخته می شود. این محله در کنار وادی رانوناء، یکی از وادی های مهم مدینه قرار داشته و به همین مناسبت، روزگاری این مسجد را مسجد الوادی می نامیده اند. به علاوه، نام دیگر آن مسجد عاتکه می باشد؛ نامی که در قرن سوم رواج یافت. ابن شبّه با یادآوری خبر نماز خواندن پیامبر(صلی الله علیه وآله) در آن، آن را مسجد عاتکه نامیده است.
علت نامگذاری
نامگذاری به مسجدالجمعه به این مناسبت است که حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) پس از اقامت چند روزه در قبا، زمانی که عازم بخش اصلی یثرب شدند، در اینجا نماز جمعه اقامه کردند. این نخستین نماز جمعه ای است که به امامت رسول خدا(صلی الله علیه وآله) برگزار شد. ابن اسحاق به صورت کلّی، بدون اشاره به مسجد، نوشته است که حضرت نماز جمعه را در وادی رانوناء خواندند. در برخی نقل ها آمده است که مُصْعَب بن عُمَیر یا اسعد بن زراره، پیش از ورود رسول خدا(صلی الله علیه وآله) به مدینه، با مسلمانان نماز جمعه خوانده است.مسجد یاد شده، در شمال مسجد قبا، با فاصله ای حدود ششصد تا هشتصد متر قرار دارد و برخلاف مسجد قبا، تنها در اوقات نماز باز است.
باز سازی مسجد
این مسجد که به مانند مسجدالنبی(صلی الله علیه وآله) از خشت و گل ساخته شده بود و سقفی کوچک داشت، بعدها بازسازی شد و از سنگ بنا کردند و دیوار آن کوتاه؛ یعنی تا نصف قامت انسان بوده است. مساحت مسجد تا قرن هشتم بسیار کم بوده و در قرن نهم هجری، بازسازی شده است. طول آن از شمال به جنوب ۱۰ متر و عرض آن از شرق به غرب ۲۵/۸ متر بوده و شبستان مسقّفی هم برای آن ساخته شده است. در نقلی دیگر آمده است که مسجد تا قبل از بنای نخست سعودی، مسجد کوچک با طول و عرض هشت در شش بوده است.بازسازی نخست آن، توسط سید حسن شربتلی ـ از اشراف مدینه ـ که این مسجد در میان باغ های وی قرار داشت، انجام گرفت. اهمیت این مسجد سبب شد تا در سال ۱۴۱۲ ق مورد توجه جدی دولت سعودی قرار گیرد و به شکل بسیار زیبایی در مساحت ۱۶۳۰ متر بازسازی شود.

مسجد جمعه در دانشنامه ویکی پدیا

مسجد جمعه
مسجد جامع اصفهان یا مسجد جامع اصفهان
مسجد جامع عتیق یا مسجد جامع عتیق شیراز
مسجد جمعه، یفپاتوریا
مسجد جمعه، یفپاتوریا یک مسجد واقع در یفپاتوریا، اوکراین است. ساخت و ساز این ساختمان ۱۵۶۴ به پایان رسید. معمار این بنا معمار سنان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسجد جمعه

مسجد جمعه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجد جمعه   • مفهوم مسجد جمعه   • تعریف مسجد جمعه   • معرفی مسجد جمعه   • مسجد جمعه چیست   • مسجد جمعه یعنی چی   • مسجد جمعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجد جمعه
کلمه : مسجد جمعه
اشتباه تایپی : ls[n [lui
عکس مسجد جمعه : در گوگل

آیا معنی مسجد جمعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )