انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1063 100 1

مسجد جمکران

مسجد جمکران در دانشنامه اسلامی

مسجد جمکران
مسجد جَمْکَران ، مسجدی منسوب به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در محدوده روستای جمکرانِ شهر قم می باشد.
این مسجد، که به سبب نزدیکی با روستای مذکور، به مسجد جمکران شهرت یافته است و به سبب انتساب به حضرت مهدی، مسجد صاحب الزمان نامیده می شود، در گذشته به مسجد قدمگاه نیز مشهور بوده است.
روستای مهم
جمکران در گذشته روستای مهمی بوده و نام آن در کتاب تاریخ قم (قرن چهارم) بارها تکرار شده است.به گفته حسن بن محمد قمی جمکران اولین روستای قم بوده است که جم ملک آن را بنا کرد.او همچنین انتساب بنای جمکران را به سلیمان بن داوود (علیه السلام ) خلاف واقعیت ندانسته و ساخت محله ها و بناها و آتشکده هایی در این روستا را به شخصی به نام جلین پسر ماکین نسبت داده است.در متون عصر قاجار به مزارع و محصولات کشاورزی جمکران اشاره شده است.
اولین مسجد قم
به گزارش تاریخ قم ، اولین مسجدی که در قم ، پیش از مهاجرت اشعریان از کوفه به این شهر در اوایل قرن دوم ، بنا گردید، مسجد قریه جمکران بود که خَطّاب اسدی آن را بنیان نهاد و در آن به تنهایی نماز می گزارد. مدرسی طباطبایی احتمال داده است که مسجد جمکران فعلی همان مسجد خطّاب اسدی باشد که پس از گریز ساکنان غاضریه از قبیله بنی اسد به جمکران ، به هنگام قیام مختار در کوفه ، توسعه بیشتری یافت.
ساخت مسجد جمکران
...
مسجد جمکران
مسجد جَمْکَران، مسجدی منسوب به امام زمان (عج) در محدوده شهر قم که گفته می شود، حسن بن مثله جمکرانی به دستور امام زمان (عج) آن را ساخته است. مسجد جمکران تا دهه پنجاه شمسی، ساختمان کوچک و ساده ای داشته، اما پس از انقلاب اسلامی ایران نوسازی شده و بر فضای آن افزوده و تاسیسات و بناهای متعددی پیرامون آن ساخته شده است. این مسجد هم اکنون با واحدهای گوناگونی مانند واحد مراسم و تبلیغات، روابط عمومی، کتابخانه، انتشارات و تحقیقات، ثبت کرامات، نذورات و هدایا، اداره می شود و سالانه پذیرای حدود پانزده میلیون زائر است.
این مسجد در گذشته به « مسجد قدمگاه » مشهور بوده و به سبب نزدیکی با روستای جمکران، به مسجد جمکران شهرت یافته است. همچنین به سبب انتساب به حضرت مهدی(عج)، « مسجد صاحب الزمان » نیز نامیده می شود.
جمکران در گذشته روستای مهمی بود و نام آن در کتاب تاریخ قم (قرن چهارم) بارها تکرار شده است. به گفته حسن بن محمد قمی، جمکران اولین روستای قم بوده که جم ملک آن را بنا کرد. او همچنین انتساب بنای جمکران را به حضرت سلیمان(ع) خلاف واقعیت ندانسته و ساخت محله ها و بناها و آتشکده هایی در این روستا را به شخصی به نام جلین پسر ماکین نسبت داده است. در متون عصر قاجار به مزارع و محصولات کشاورزی جمکران اشاره شده است.
مسجد جمکران
این مسجد در روستای جمکران در 15 کیلومتری شرق شهر قم واقع است .
در روستای جمکران مسجدی وجود داشت که با همت امیر خطاب اسدی که در زمان حکمرانی یزید بن معاویه در این روستا ساکن شده بود بنا گردید. هنگامی که سپاهیان یزید بن معاویه شهر را محاصره کرد بودند. امیر خطاب مسجد را که در خارج از شهر واقع است . برای عبادت برگزید، پس از آن و در سال 66 هـ که انقلاب توابین به وقوع پیوست. عموزادگان امیر خطاب از شهر کوفه گریخته ، به قم آمدند و در روستای جمکران مسکن گزیدند. آنان پس از این که ازدیاد جمعیت نمازگزاران باعث کمبود جا در آن مسجد گردید، به توسعه و گسترش مسجد جمکران پرداختند.
در سال 1167 هجری قمری میرزا علی اکبر قمی مسجد را تجدیدبنا نمود.
در سال 1350 هـ، شیخ عبدالکریم حائری در روزگاری که زعامت دینی به عهده او بود مسجد را بازسازی کرد.
در سال 1402 هـ توسعه و سازندگی مسجد به انجام رسید و تعدادی مسجد کوچک و یک سالن بزرگ به آن ضمیمه شد.
در سال 1417 هـ پروژه احداث خیابانی به عرض 200 م که از حرم حضرت معصومه سلام الله علیها آغاز و مستقیماً به مسجد جمکران ختم می شود آغاز گردید که به آن پروژه نام «از حرم تا حرم » اطلاق شد.
پس از آن پروژه های دیگری در طی تکمیل و توسعه مسجد جمکران انجام گرفت : از جمله ساختن مهمانسرایی در سه طبقه و با گنجایش 800 زائر که از آن برای توزیع مواد غذای و پذیرای از زائرین در شب های چهارشنبه و جمعه که زائرین در این دو روز به صورت هیئت و دستجات گروه به مسجد مشرف می شوند استفاده شود.
مسجد جَمْکَران، مسجدی منسوب به امام زمان(عج) در محدوده شهر قم که گفته می شود حسن بن مثله جمکرانی به دستور امام زمان (عج) آن را ساخته است. مسجد جمکران تا دهه پنجاه شمسی، ساختمان کوچک و ساده ای داشته، اما پس از انقلاب اسلامی ایران نوسازی شده و بر فضای آن افزوده و تاسیسات و بناهای متعددی پیرامون آن ساخته شده است. این مسجد هم اکنون با واحدهای گوناگونی مانند واحد مراسم و تبلیغات، روابط عمومی، کتابخانه، انتشارات و تحقیقات، ثبت کرامات، نذورات و هدایا، اداره می شود و سالانه پذیرای حدود پانزده میلیون زائر است.
این مسجد در گذشته به « مسجد قدمگاه » مشهور بوده و به سبب نزدیکی با روستای جمکران، به مسجد جمکران شهرت یافته است. همچنین به سبب انتساب به حضرت مهدی(عج)، « مسجد صاحب الزمان » نیز نامیده می شود.
جمکران در گذشته روستای مهمی بود و نام آن در کتاب تاریخ قم (قرن چهارم) بارها تکرار شده است. به گفته حسن بن محمد قمی، جمکران اولین روستای قم بوده که جم ملک آن را بنا کرد. او همچنین انتساب بنای جمکران را به حضرت سلیمان(ع) خلاف واقعیت ندانسته و ساخت محله ها و بناها و آتشکده هایی در این روستا را به شخصی به نام جلین پسر ماکین نسبت داده است. در متون عصر قاجار به مزارع و محصولات کشاورزی جمکران اشاره شده است.
مسجد مقدس جمکران که به سفارش امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ساخته شده است، آداب و اعمالی دارد و از سوی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به رعایت آداب مسجد مقدس جمکران سفارش شده است.
امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خطاب به حسن بن مثله فرمودند:به مردم بگو تا به این مکان رغبت نمایند و آن را عزیز دارند و در آن چهار رکعت نماز بخوانند دو رکعت به نیت نماز تحیت مسجد است که در هر رکعت یک بار سوره حمد و هفت بار سوره اخلاص خوانده می شود و ذکر رکوع و سجود را نیز هفت بار تکرار کند. (گفتنی است که نماز تحیت مسجد فقط در مکان مسجد و در مقام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) واردشده و خواندن آن درغیر آن مکان مانند حیاط مسجد وارد نشده است.)و دو رکعت دیگر را به نیت نماز امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بخوانند به این ترتیب که چون سوره ی حمد را شروع به خواندن نمایند و به «ایاک نعبد و ایاک نستعین» برسند آن را صد بار تکرار کنند و بعد از آن بقیه سوره حمد را بخوانند، سپس سوره ی اخلاص را فقط یک بار بخوانند و آنگاه ذکر رکوع و سجود را هفت بار تکرار نمایند، رکعت دوم را نیز به همین طریق بخوانند؛ چون نماز را تمام کنند یک بار تهلیل (لا اله الا الله) بگویند و سپس تسبیحات حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را گفته سر به سجده گذارند و صد بار صلوات بر پیامبر و آل پیامبر بفرستند.جناب حسن بن مثله (رحمةالله) می گوید: سپس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند:فَمَن صَلاّها فَکانَّما صلّی فی البیت العتیق. (به خانه ی خدا وسط مسجد الحرام «بیت العتیق» می گویند.)هر کس این نماز را بخواند مانند آن است که در کعبه نماز خوانده است.
آداب مسجد جمکران
چون مسجد مقدس جمکران از ویژگی زیارت حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه) هم برخوردار است سزاوار است زائرین محترم، آداب زیارت را مراعات کنند که به چند نکته از آنان اشاره می شود:۱. زائر از بهترین و پاکیزه ترین لباس ها استفاده نمایند.۲. زبانش به ذکر تکبیر و تحمید و تسبیح و تهلیل و صلوات مشغول باشد.۳. هنگام داخل شدن در حرم و زیارتگاه ها سعی نماید در تحصیل رقّت قلب و خضوع و شکستگی و تصوّر جلالت قدر و معرفت به این که امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ما را می بیند و کلام ما را می شنود و سلام ما را جواب می دهد.شایسته است در موقع اذن طلبیدن تدبّر در محبّت و لطفی که امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به شیعیان زائر خود دارند، کنند.و همچنین تامّل کند در خرابی های حال خود و عمل خویش که چه خلاف هایی مرتکب شده و عهد و پیمان و دستورات نورانی آن بزرگوار را نادیده گرفته است و به یاد اذیّت هایی که به ایشان و خاصّان و دوستان ایشان انجام داده است.به راستی که اگر کسی تامّل کند، قدم ها از رفتن باز می ایستد و قلب ها هراسان و چشم ها گریان می شود و این تمام آداب است.۴. داخل شدن به حرم ائمه اطهار (علیهم السّلام) و مساجد بر انسان جنب و زن در ایام عادت حرام است و همچنین در وارد شدن به این مکان های مقدس مستحب است انسان با وضو باشد.۵. باید دعا و زیارتی که از طرف اهل بیت (علیهم السّلام) به ما رسیده، خوانده شود و از زیارتی که بعضی بی خبران عوام آنها را با بعضی از زیارات ماثوره و معتبره مخلوط کرده اند و نادانان را به آن مشغول کرده اند دوری کند.شیخ کلینی روایت کرده از عبدالرحیم قصیر که گفت:بر امام صادق (علیه السلام) وارد شدم و گفتم:فدایت شوم از پیش خود دعایی اختراع کردم!آن حضرت فرمودند:واگذار مرا از اختراع خود، هرگاه تو را حاجتی روی دهد پناه ببر به حضرت رسول (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و دو رکعت نماز کن و هدیه کن آن را به سوی آن حضرت.۶. همه ی اعمال اعمّ از زیارت و نماز و دعا، چه در این مکان مقدس و چه در زیارت های دیگر ائمه اطهار (علیهم السّلام) را می توان به نیابت از حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) انجام داد.۷. کلام لغو و بیهوده در موقع انجام اعمال عبادی در این مکان مقدس (مسجد جمکران) مذموم است و مانع رزق و باعث قساوت قلب می شود.۸. زائران عزیز نباید وسیله ی مزاحمت دیگر زوّار را فراهم آورند و همچنین خدّام با زائران با کمال ادب برخورد نمایند تا زائران در کمال آزادی و اطمینان قلب که لازمه ی هر عمل عبادی است از آن مکان شریف توشه گیرند.زنانی که با لباس های مستهجن و آرایش کرده و با وقاحت و گفتارهای بلند به نحوی که مانع استفاده های معنوی زوّار و باعث حواس پرتی عبادت کنندگان و گریه کنندگان می شود از هر گروهی که هستند سدّ سبیل الله می شوند و راه خدا را می بندند که این گونه زیارت از عبادت نیست.حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) طیّ فرمایشی گهربار خطاب به اهل عراق می فرمایند:خدا لعنت کند کسی را که غیرت ندارد.
متوسل، احمد، اعمال مسجد مقدس جمکران، ص۲۹.
از جمله کرامت های آشکار امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، حاصل شدن مقاصد و حوائج با فرستادن عریضه استغاثه به حضرتش می باشد. این امر با دیدگان مشاهده گردیده و با وجدان تجربه شده است و چگونگی آن به این صورت است که متن زیر را همراه با حاجت خود می نویسید؟(بسم الله الرحمن الرحیم، کَتَبْتُ یا مَولایَ صَلَواتُ اللهِ عَلَیْکَ مُسْتَغیثاً، وَ شَکَوْتُ ما نَزَلَ بی مُسْتَجیراً بِاللهِ عَزَّ وَ جَلَّ، ثُمَّ بِکَ مِنْ اَمْرٍ قَدْ دَهَمَنی، وَ اَشْغَلَ قَلْبی، وُ اَطالَ فِکْری، وَ سَلَبَنی بَعْضَ لُبّی، وَ غَیَّرَ خَطیرَ نِعْمَةِ الهِ عِنْدی، اَسْلَمَنی عِنْدَ تَخَیُّلِ وُرُدِهِ الْخَلیلُ، وَ تَبِرَّاَ مِنّی عِنْدَ تَرائی اقبالِهِ اِلَیَّ الْحَمیمُ، وَ عَجَزَتْ عَنْ دِفاعِهِ حیلَتی، وَ خانَنی فی تَحَمُّلِهِ صَبْری وَ قُوَّتی.فَلَجَاْتُ فیهِ اِلَیْکَ، وَ تَوَکَّلْتُ فِی المَسْالَةِ لِلّهِ جَلَّ ثَناؤُهُ عَلَیْهِ وَ عَلَیْکَ فی دِفاعِهِ عَنّی، عِلْماً بِمَکانِکَ مِنَ اللهِ رَبِّ العالَمینَ، وَلِیِّ التَّدْبیرِ وَ مالِکِ الاُمَورِ، وَاثِقاً بِکَ فِی المُسارَعَةِ فِی الشَّفاعَةِ اِلَیْهِ جَلَّ ثَناؤُهُ فی اَمْری، مُتَیَقِّناً لِاجابَتِهِ تَبارَکَ وَ تعالی اِیَّاکَ بِاِعطائی سُؤْ لی.وَ اَنْتَ یا مَولایَ جَدیرٌ بِتَحْقیقِ ظَنّی، وَ تَصْدیقِ اَمَلی فیکَ، فی اَمْرٍ کَذا و کَذا به جای این کذا و کذا حاجت خود را بنویس، فیما لا طاقَةَ لی بَحَمْلِهِ، ولا صَبْرَ لی عَلَیْهِ وَ اِنْ کُنْتُ مُسْتَحِقّاً لَهُ وَلِاَضْعافِهِ بِقَبیحِ اَفعالی، وَ تفْریطی فِی الواجِباتِ الَّتی لِلّهِ عَزَّ وَ جَلَّ، فَاَغِثْنی یا مَولایَ صَلَواتُ اللهِ عَلَیْکَ عِنْدَ الکهْفِ، وَ قَدِّمِ المَسْاَلَةَ لِلّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فی اَمْری، قَبْلَ حُلُولِ التَّلَفِ، وَ شَماتَةِ الْاَعداءِ، فَبِکَ بُسِطَتِ النِّعْمَةُ عَلَیَّ.وَ اساَلِ اللهَ جَلَّ جَلالُهُ لی نَصْراً عَزیزاً، وَ فَتْحَاً قَریباً، فیهِ بُلُوغُ الْآمالِ، وَ خَیْرُ الْمَبادی، وَ خواتیمُ الاَعْمالِ، وَ الْاَمْنُ مِنَ المَخاوِفِ کُلِّها فی کُلِّ حالٍ، اِنَّهُ جَلَّ ثَناؤُهُ لِما یَشاءُ فَعّالٌ، وَ هُوَ حَسْبی وَ نِعْمَ الوَکیلُ فِی المَبْدَءِ وَ الْمَآلِ.)عریضه را می توان در ضریح یکی از ائمه ی معصومین (علیهم السّلام) انداخت که به محضر امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) برسد و ایشان حاجت را برآورده کند.یا از خاک مطهری، گل خالص تهیه کرده و عریضه را در میان آن قرار داده و در نهر یا چشمه آب یا چاه عمیقی بیندازید و قبل از انداختن بر بالای نهر یا چشمه رفته و یکی از نائبان حضرت بقیة الله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عثمان بن سَعید عَمْری، محمد بن عثمان، حسین بن روح، علی بن محمد سمری (قدس سره الشریف) را مورد خطاب قرار داده و بگویید:(یا فُلانَ بْنَ فُلانٍ سَلامٌ عَلَیْکَ، اَشْهَدُ اَنَّ وَفاتَکَ فی سَبیلِ اللهِ، وَ اَنّکَ حَیٌّ عِنْدَ الهِ مَرزُقٌ، وَ قَدْ خاطَبْتُکَ فی حَیاتِکَ الَّتی لَکَ عِنْدَ اللهِ جَلَّ وَ عَزَّ، وَ هذِهِ رُقْعَتی وَ حاجَتی الی مَولانا صَلَّی الله عَلَیهِ وَ آلِهِ، فَسَلِّمها اِلَیْهِ، فَاَنْتَ الثِّقَةُش الْاَمینُ.)سپس عریضه را در نهر یا چاه یا چشمه بیاندازید، که انشاء الله تعالی حاجت او برآورده شود.
عسکری حسینی، محمدحسن بن محمد، سمنانی، منهاج العارفین، ص۴۴۸.
...
مسجد مقدس جمکران نامی آشنا و باصفا برای کسانی است که روز و شب، با ایمان و اخلاص و علاقه و مودّت و محبّت، امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) را می خوانند. برای آشنایی بیش تر شیفته گان امام زمان با این مکان به معرفی این مکان می پردازیم.
واژه مسجد در لغت، اسم مکان و به معنای جایگاه سجده و محل عبادت است و در اصطلاح، مسجد عبادت گاه خاص مسلمانان است. و این واژه ۲۸ بار در قرآن کریم ذکر شده است.
سیره اهل بیت در مسجدسازی
در روایات و نصوص پیرامون سیره و برخورد اهل بیت (علیهم السّلام) می بینیم که آن بزرگواران اهتمام ویژه ای به این امر مقدس داشتند حتی به دست خودشان مسجد می ساختند و اصحاب را به این امر ترغیب و تشویق می کردند.
پیشگویی حضرت علی در مورد جمکران
یکی از آن مساجدی که به دستور امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) ساخته شده است، مسجد مقدس جمکران می باشد که دارای اهمیت و جایگاهی بزرگ در میان مردم و طبق اخبار نقل شده امیر مؤمنان علی (علیه السّلام) از این مسجد و مکان و جایگاه مقدس آن پیش گویی کرده است. و شخص امام عصر (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) با بیان جایگاه والای معنوی این سرزمین، شیعیان را به حضور در آن جا و عزیز داشتن آن امر فرمودند.محمد بن محمد بن هاشم حسینی رضوی کتاب ارزشمندی در پیرامون فضیلت شهر در سال ۱۱۷۹ هـ تألیف کرده است و در این کتاب خبری از وجود مقدس علی (علیه السّلام) در رابطه با مسجد جمکران خطاب به فرزند یمانی آورده است که ما خلاصه آن حدیث را در این جا می آوریم و شیخ صدوق در کتاب مونس الحزین از علی (علیه السّلام) نقل می کند که فرمود: «ای پسر یمانی، در اوّل ظهور خروج نماید قائم آل محمد (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) از شهری که آن را قم می گویند و مردم را دعوت کند به حق و همه خلایق از شرق و غرب به آن شهر قصد کنند و اسلام تازه گردد... که کوه سفید به نزدیک دهی کهن در جنب مسجد است و قصری کهن که قصر مجوس است و آن را جمکران خوانند که از زیر یک مناره آن مسجد بیرون آید. پس طبق این حدیث علی (علیه السّلام) وجود چنین محلی را در قم و بنای مسجدی در آن را پیش بینی کرده است.
موقعیت جغرافیایی مسجد
...

مسجد جمکران در دانشنامه ویکی پدیا

مسجد جمکران
مسجد جمکران، مسجدی واقع شده در ۶ کیلومتری شهر قم به طرف جادهٔ کاشان در نزدیکی روستای جمکران است.مسجد جمکران   مسجد جمکران   نمایی از مسجد جمکران   شب های چهارشنبهٔ مسجد مقدس جمکران     گنبد و گلدسته مسجد از بالای بام
مختصات: ۳۴°۳۴′۵۹٫۵″ شمالی ۵۰°۵۴′۵۰″ شرقی / ۳۴٫۵۸۳۱۹۴°شمالی ۵۰٫۹۱۳۸۹°شرقی / 34.583194; 50.91389
ساخت این بنا به نقل عالم معاصر محدث نوری به فردی به نام شیخ حسن بن مثله جمکرانی مربوط می شود، به گفته او که در بیداری با امام دوازدهم شیعیان، مهدی دیدار کرده است و حجت ابن الحسن دستور ساخت مسجد را به وی داده است.
در میان شیعیان بحث های زیادی در خصوص ملاقات با امام زمان مطرح است. عده ای با استناد به روایاتی، آن را در خواب ممکن می دانند. دریافت نامه از امام زمان پس از غیبت کبری نیز مورد قبول بسیاری از شیعیان است، آن چنان که نامه و توقیع رسیده به شیخ مفید -حدود یک قرن پس از غیبت کبری- از نظر شیعیان مورد تردید واقع نشده است.
عکس مسجد جمکران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسجد جمکران

مسجد جمکران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجد جمکران   • مفهوم مسجد جمکران   • تعریف مسجد جمکران   • معرفی مسجد جمکران   • مسجد جمکران چیست   • مسجد جمکران یعنی چی   • مسجد جمکران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجد جمکران
کلمه : مسجد جمکران
اشتباه تایپی : ls[n [l;vhk
عکس مسجد جمکران : در گوگل


آیا معنی مسجد جمکران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )