برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1229 100 1

مسختی

مسختی در دانشنامه اسلامی

شیعیان مِسخِتی یا ترک های آهیسکا گروهی از شیعیان که در ازبکستان، قزاقستان، آذربایجان و قرقیزستان پراکنده اند، اما بیشتر در دره فرغانه در ازبکستان زندگی می کنند. وطن اصلی مردم مسخت در همسایگی شرقی سرزمین آجاریا در جنوب گرجستان و در شمال شرقی مرز ترکیه و شمال ارمنستان قرار داشت. استالین، مردم این منطقه را در سال ۱۹۹۴ میلادی به ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان تبعید کرد.
سرزمین مسخت در همسایگی شرقی سرزمین آجاریا در جنوب گرجستان و در شمال شرقی مرز ترکیه و شمال ارمنستان قرار دارد که قسمت مهمی از سرزمین آخال، تسیخه است. استالین، شیعیان مسخه را به ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان تبعید کرد.
سرزمین مسخت در قرن شانزدهم میلادی به تصرف عثمانی ها درآمد و به دنبال این اقدام، مردم این منطقه مسلمان شدند و زبان ترکی نیز به زبان اول آن ها مبدل گشت. در سال ۱۸۳۸ میلادی، پس از آنکه روسیه سرزمین ماورای ارس از جمله گرجستان را با انعقاد عهدنامه ترکمنچای از ایران جدا کرد، بلافاصله در سال بعد به جنگ عثمانی پرداخت و منطقه مسخت را به تصرف خود درآورد. اکثریت مسختی ها، مسلمانان سنی مذهب و حنفی و همچنین گروه کوچکی از آن ها علی اللهی بودند که همچنان ترک زبان باقی مانده بودند. به همین سبب مسخت ها خود را «ترک های آهیسکا» می نامیدند.

مسختی در دانشنامه ویکی پدیا

مسختی
مختصات: ۴۱°۳۵′ شمالی ۴۳°۱۶′ شرقی / ۴۱٫۵۸۳°شمالی ۴۳٫۲۶۷°شرقی / 41.583; 43.267
وزارت امور خارجه، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی. گرجستان. چاپ اول. تهران: مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، ۱۳۸۸.
مِسخِتی (به گرجی: მესხეთი) (تلفظ: Meskheti) یکی از مناطق باستانی گرجستان است که در استان سامتسخه-جاواختی قرار دارد.
قسمت نسبتاً بزرگی از مسختی در زمین باز و گسترده ای قرار دارد که به نام «سامتسخه» معروف است. آب و هوای سامتسخه معتدل مرطوب با تابستان های گرم و طولانی است. در قرن نهم میلادی مسختی مرکز پادشاخی «تائو-کلارجتی» بود. بسیاری از تاریخ نگاران مسختی را گهوارهٔ فرهنگ ملی گرجی می دانند، زیرا این ناحیه همانند جاواختی در عصر طلایی گرجستان (دورهٔ ملکه تامار) (پایان سدهٔ ۱۲ و آغاز سدهٔ ۱۳) پایتخت فرهنگی گرجستان بوده است.
در دورهٔ برقراری اتحاد بین جمهوری های شوروی، تعداد زیادی ساختارهای آبیاری در مسختی ایجاد شد که بزرگترین آن ها کانال های آبیاری تسریوخی، گورگل-آرالی و خوشنی هستند. اراضی بایر با ایجاد این کانال ها آباد شد و در آن ها غلات کشت شده و باغ های میوه احداث گشته است.
عکس مسختی
ترک های مسختی یا ترک های آهیسکا (ترکی استانبولی: Ahıska Türkleri; گرجی: თურქი მესხები، t'urk'i meskhebi) به اقوامی از ترک های استانبولی گفته می شود.
Aydıngün, Ayşegül; Harding, Çiğdem Balım; Hoover, Matthew; Kuznetsov, Igor; Swerdlow, Steve (2006), Meskhetian Turks: An Introduction to their History, Culture, and Resettelment Experiences (PDF), Center for Applied Linguistics
Barton, Frederick D.; Heffernan, John; Armstrong, Andrea (2002), Being Recognised as Citizens (PDF), http://www.humansecurity-chs.org/: Commission on Human Security
Bennigsen, Alexandre; Broxup, Marie (1983), The Islamic threat to the Soviet State, Taylor & Francis, ISBN 0-7099-0619-6.
Blacklock, Denika (2005), Finding Durable Solutions for the Meskh ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسختی در دانشنامه آزاد پارسی

مَسخَتی (Mtskheta)
کلیسای جامع شهری تاریخی در گرجستان، واقع در ۲۱کیلومتری شمال غربی تفلیس، با جمعیت ۱۰هزار نفر (۱۹۹۰). گنجینه ای از آثار معماری گرجی، از قرون ۶ تا ۱۱م در این شهر قرار دارد. مَسخَتی از اوایل قرن ۴م شهر بود و تا اواسط قرن ۶م که تفلیس جای آن را گرفت، مرکز ایبریا(گرجستان شرقی) بود؛ پس از آن مرکز مذهبی گرجستان باقی ماند. خرابه های دهکده های باستانی (متعلق به قرن ۱۰پ م)، در نزدیکی آن از زیر خاک بیرون آورده شده اند.

ارتباط محتوایی با مسختی

مسختی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسختی   • مفهوم مسختی   • تعریف مسختی   • معرفی مسختی   • مسختی چیست   • مسختی یعنی چی   • مسختی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسختی
کلمه : مسختی
اشتباه تایپی : lsojd
عکس مسختی : در گوگل

آیا معنی مسختی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )