انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1028 100 1

مسلم بن عقیل

مسلم بن عقیل در دانشنامه اسلامی

مسلم بن عقیل
مسلم بن عقیل علیه السلام از یاران با وفای امام حسین علیه السلام بود که در کوفه به شهادت رسید.
وی فرزند عقیل، عموزاده و صحابی گرانقدر پیامبر صلی الله علیه وآله و نوه ابوطالب، پدر گرامی مسلم بن عقیل">علی علیه السلام، و کنیه اش ابو داود بود.
مادر مسلم بن عقیل
مادرش از زنان آزاد نَبْط و از خاندان «فرزندا» به شمار می رفت . و احتمالًا نژادی ایرانی داشت. شماری از مورّخان با استناد به روایتی مرسل بر این باورند که مادر مسلم، امّ ولد (کنیز) بوده و علّیه نام داشته است. او را حَلَبه و حبله نیز خوانده اند.
خصوصیات مسلم بن عقیل
طبری زادگاه مسلم را کوفه می داند. او از خاندانی پاک، شجاع و با فضیلت برخاست و زیر نظر عموی گرامی اش، علی علیه السلام، و پسر عموه ای خود امام حسن علیه السلام و حسین علیه السلام">امام حسین علیه السلام پرورش یافت و از علم، تقوی و دیگر فضائل آن بزرگواران بهره مند گردید. رجال نویسان اهل سنت، مسلم بن عقیل را محدثی تابعی شمرده و گفته اند که صفوان بن موهب از او حدیث نقل کرده است. وی فقیه و دانشمند بود. از ابوهریره نقل شده است که گفت: از میان فرزندان عبدالمطلب، او شبیه ترین فرد به پیامبر صلی الله علیه وآله است. همچنین وی را شجاع ترین فرزند عقیل خوانده اند.
همسر و فرزندان مسلم بن عقیل
...
مسلم بن عقیل
مُسْلِم بن عَقیل بن ابی طالب (شهادت: ۶۰ق)، از آل ابوطالب، پسرعموی امام حسین(ع) و سفیر او در کوفه هنگام قیام عاشورا. مسلم در برخی فتوحات مسلمانان و نیز در جنگ صفین حضور داشت. او به نمایندگی از امام حسین(ع) به کوفه رفت تا اوضاع آنجا را به امام گزارش کند که اگر کوفیان در دعوت خویش مصرّ و صادق اند، امام به آنجا برود. وی در گزارشی به امام، از آمادگی کوفیان خبر داد. با نصب عبیدالله بن زیاد به حکومت کوفه و ترس و هراس کوفیان از او، آنان به ناگاه از اطراف مسلم پراکنده شدند. مسلم دستگیر شد و در روز عرفه (سال ۶۰ قمری) به دستور عبیدالله به شهادت رسید. ماجرای تنها ماندن و شهادت او در کوفه، موضوع یکی از روضه های مشهور در میان شیعیان است که در روز عرفه و گاه در اول محرم خوانده می شود.
تاریخ ولادت مسلم بن عقیل بن ابی طالب روشن نیست. او در۹ ذی الحجه سال ۶۰ قمری در کوفه به شهادت رسید. بر اساس برخی گزارش ها، مسلم در هنگام شهادت ۲۸ ساله بود اما پذیرش این روایت خالی از اشکال نیست چرا که سن فرزندان مسلم که در واقعه عاشورا به شهادت رسیدند ۲۷ و ۲۶ سال بیان شده است. برخی با توجه به روایات حضور او در فتوحات و نیز نبرد صفین، سن او را در هنگام شهادتش، بیش از ۵۰ سال دانسته اند. قبر مسلم در کوفه در قسمت شرقی مسجد کوفه قرار دارد.
پدر وی، عقیل فرزند ابوطالب از نسب شناسان قریش و فصحای عرب بود. مادرش بنابر روایتی از زنان نبطی و از خاندان «فرزندا» بود و بنابر روایاتی دیگر کنیزی بود به نام علیه (و بنابر روایتی حلیه) که عقیل او را از شام خریده بود. چهره مسلم بن عقیل شباهت زیادی به پیامبر داشت. برخی از منابع او را شجاع ترین و نیرومندترین فرزندان عقیل معرفی کرده اند.
مسلم بن عقیل
مسلم فرزند عقیل بن ابیطالب؛ پسرعموی امام حسین علیه السّلام و نماینده اعزامی آن حضرت از مکّه به کوفه برای بررسی اوضاع و بیعت گرفتن از مردم بود. او به علت خیانت کوفیان در کوفه بی یاور ماند و عاقبت به چنگ عبیدالله بن زیاد لعنه الله گرفتار شده، به شهادت رسید.
مسلم، فرزند عقیل بود و عقیل نیز فرزند بزرگ ابوطالب است. با این حساب، مسلم بن عقیل، برادرزاده علی بن ابی طالب علیه السلام و پسرعموی سیدالشهدا علیه السلام است.
او از خاندانی پاک، شجاع و با فضیلت برخاست و زیر نظر عموی گرامی اش، علی علیه السلام، و پسر عموهای خود امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام پرورش یافت و از علم، تقوی و دیگر فضائل آن بزرگواران بهره مند گردید.مسلم در میان جوانان بنی هاشم، یکی از رشیدترین و مؤمن ترین چهره ها بشمار می رفت.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ، او و پدرش را ستوده است. در سخنی که از عقیل و پدرش یاد می کند، از مسلم هم ستایش می کند و خطاب به امام علی علیه السلام می فرماید: «فرزند او (مسلم) کشته راه محبت فرزند تو خواهد شد. چشم مؤمنان بر او اشک می ریزد و فرشتگان مقرب پروردگار بر او درود می فرستند».
مسلم بن عقیل پس از ورود به دوران جوانی با رقیه و به قولی ام کلثوم ، دختر علی علیه السلام، پیوند زناشویی بست.  ابن قتیبة ثمرۀ این ازدواج را دو پسر به نام های عبدالله و علی دانسته است.
دربارۀ شمار و نام فرزندان مسلم اختلاف نظر وجود دارد. مورخان عبدالعزیز، ابراهیم، احمد، جعفر، مسلم، عون، عبدالرحمن، محمد و حمیده را نیز در شمار فرزندان مسلم آورده اند.   بر این اساس وی احتمالا همسران دیگری نیز اختیار کرده بود.
مورخان و نسب شناسان معتقدند که نسل مسلم پایدار نماند و منقرض گردید؛ و همه فرزندان او در کربلا و کوفه به شهادت رسیدند.
مرقد مسلم بن عقیل، بیرون ضلع شرقی مسجد کوفه در کوفه قرار دارد. در حال حاضر، بارگاه و صحن مخصوصی برای آن بنا گردیده و به مسجد کوفه متصل شده است. ورود به آن نیز از طریق صحن و شبستان مسجد، امکان پذیر است.
مسلم، فرزند عقیل بن ابی طالب، پسرعمو و سفیر گرامی امام حسین (علیه السّلام) به کوفه بود. پدرش عقیل، برادر امیرمؤمنان (علیه السّلام) و دومین فرزند ابوطالب و از داناترین مردم قریش به تاریخ و انساب آنان بود. او پس از صلح حدیبیه، به پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) ایمان آورد و به مدینه هجرت کرد و همراه برادرش، جعفر طیار، در غزوه موته و سپس در غزوه حنین شرکت نمود. او در سال ۶۰ ه. ق، در مدینه منوره درگذشت
زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۴، ص۲۴۲.    
مرقد مسلم بن عقیل، بیرون ضلع شرقی مسجد کوفه و در فاصله کمی از دارالاماره قرار داشته است. پس از مدتی، بارگاه و صحن مخصوصی برای آن بنا گردید و به مسجد کوفه متصل شد. در حال حاضر، ورود به آن نیز از طریق صحن و شبستان مسجد، امکان پذیر است.
← ضریح
 ۱. ↑ زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۴، ص۲۴۲.    
...
آستان طفلان مسلم بن عقیل که نزد اهالی منطقه، به «اولاد مسلم» شهرت دارد، از زیارتگاه های مشهور شیعیان عراق و نیز مهم ترین زیارتگاه منطقه مسیب است. این زیارتگاه، مدفن دو تن از فرزندان مسلم بن عقیل، به شمار می آید.
آستان طفلان مسلم بن عقیل که نزد اهالی منطقه، به «اولاد مسلم» شهرت دارد، از زیارتگاه های مشهور شیعیان عراق و نیز مهم ترین زیارتگاه منطقه مسیب می باشد. این زیارتگاه، مدفن دو تن از فرزندان مسلم بن عقیل، به شمار می آید که گفته می شود در این مکان، کنار رود فرات، به شهادت رسیده اند.
شهادت طفلان مسلم
داستان شهادت دو فرزند مسلم، در تعدادی از منابع متقدم و متاخر، نقل شده است. اما جزئیات آن و نحوه گرفتار شدن دو برادر، به اختلاف، ذکر شده است. یکی از نخستین کسانی که این داستان را گزارش کرده، شیخ صدوق است که آن را در امالی خود به سندی که به یکی از شیوخ کوفه می رسد، روایت کرده و خلاصه آن چنین است که پس از واقعه عاشورا، دو فرزند مسلم بن عقیل، از کاروان اهل بیت(ع)، به اسارت گرفته شدند. سپس به دستور ابن زیاد، آنها را به زندان تنگ و تاریکی انداختند. آنها پس از حدود یک سال اسارت در زندان، خود را به زندانبان معرفی کردند و از او خواستند حرمت شرافت نسب و قرابت آنها را با پیامبر(ص) نگه دارد و زندانبان نیز آنها را آزاد کرد. آنها در تاریکی شب فرار کردند و به منزل پیرزنی پناه بردند تا شب را در آنجا به سر ببرند. از سوی دیگر، ابن زیاد نیز برای کشتن هریک از فرزندان مسلم، هزار درهم جایزه تعیین کرد. همان شب نیز داماد پیرزن که از سربازان لشکر عمر سعد در واقعه کربلا بود، از بیرون رسید تا شب را آنجا بخوابد. اما نیمه های شب، متوجه حضور دو فرزند مسلم در خانه شد و از آنها پرسید که کیستند؟ آنها از وی، برای معرفی خود امان خواستند و او، به آنها امان داد. اما پس از اینکه خود را معرفی کردند، آن مرد کتف آنها را بست و هنگام صبح، از غلام خود خواست تا این دو را کنار فرات، گردن بزند.اما او از کشتن آنها، خودداری کرد و آن مرد نیز این کار را به فرزند خود، واگذار کرد. او نیز از این کار، سرباز زد و برای همین، آن مرد شمشیر در دست گرفت و خود به کشتن آنها اقدام کرد و التماس و توسل آنها، هیچ تاثیری در وی نگذاشت. سپس گردن این دو برادر را زد و سر آنها را نزد ابن زیاد برد. ابن زیاد از او پرسید که اینها را کجا یافتی؟ او نیز پاسخ داد که در خانه پیرزنی از ما، مهمان بودند. بر ابن زیاد گران آمد که وی، حرمت میهمان بودن آن دو را رعایت نکرده بود. ازاین رو به یکی از حاضران در مجلس دستور داد تا آن شخص را ببرد و در همان نقطه ای که دو کودک را کشته بود، به قتل برساند.
شیخ صدوق، محمد بن علی، الامالی، ص۱۴۳-۱۴۸.    
 ۱. ↑ شیخ صدوق، محمد بن علی، الامالی، ص۱۴۳-۱۴۸.    
...
آستان طفلان مسلم بن عقیل که نزد اهالی منطقه، به «اولاد مسلم» شهرت دارد، از زیارتگاه های مشهور شیعیان عراق و نیز مهم ترین زیارتگاه منطقه مسیب است. این زیارتگاه، مدفن دو تن از فرزندان مسلم بن عقیل، به شمار می آید.
آستان طفلان مسلم بن عقیل که نزد اهالی منطقه، به «اولاد مسلم» شهرت دارد، از زیارتگاه های مشهور شیعیان عراق و نیز مهم ترین زیارتگاه منطقه مسیب می باشد. این زیارتگاه، مدفن دو تن از فرزندان مسلم بن عقیل، به شمار می آید که گفته می شود در این مکان، کنار رود فرات، به شهادت رسیده اند.
داستان شهادت دو فرزند مسلم، در تعدادی از منابع متقدم و متاخر، نقل شده است. اما جزئیات آن و نحوه گرفتار شدن دو برادر، به اختلاف، ذکر شده است. یکی از نخستین کسانی که این داستان را گزارش کرده، شیخ صدوق است که آن را در امالی خود به سندی که به یکی از شیوخ کوفه می رسد، روایت کرده و خلاصه آن چنین است که پس از واقعه عاشورا، دو فرزند مسلم بن عقیل، از کاروان اهل بیت(ع)، به اسارت گرفته شدند.
در منابع تاریخى از دو کودک به نام هاى ابراهیم و محمد نام برده مى شود.
← ابراهیم فرزند عبدالله جعفر
نویسندگان متأخر نیز در این باره دیدگاهى متفاوت دارند: شیخ عباس قمی پس از نقل داستان از شیخ صدوق، اظهار مى دارد: شهادت دو کودک با چنین کیفیتى بعید به نظر مى رسد. ولى چون شیخ صدوق رئیس محدثان شیعه و مروّج علوم اهل بیت علیهم السلام آن را نقل فرموده و در سند روایتش شمارى از عالمان بزرگ اصحاب ما واقع اند، ما هم متابعت ایشان کردیم، و این قضیه را نقل کردیم. واللَّه تعالى العالم.
قمی، شیخ عباس، منتهى الآمال، ج۱، ص۳۲۰.
شعرانی گوید: مظالم آن ستم کاران نسبت به آل محمد بیش از این ها است. اگر در اسناد حدیث افراد ضعیفى باشند، از ضعف آنها علم به کذب روایت حاصل نمى شود، تا نقل آن جایز نباشد.
قمی، شیخ عباس، نفس المهموم، ص۷۸.
...
برخی ابوعبدالله مسلم بن عقیل را از شهدای کربلا می دانند.
در منابع کهن و معتبر نامی از وی به میان نیامده، اما در زیارت ناحیه مقدسه از او به عنوان شهید یاد شده است. منابعی که از ابوعبدالله نام برده اند اغلب استنادشان به زیارت ناحیه است،
نام ابوعبدالله در زیارتنامه ها
که زیارت ناحیه مقدسه چنین آمده است: السَّلامُ عَلی ابی عَبْدِاللَّهِ بْنِ مُسْلم بن عقیل وَلَعَنَ اللَّهُ قْاتِلَهُ وَرامِیَهُ عَمْرِو بْنِ صَبیحِ صَیْدَاوِیّ. البته در بحارالانوار به جای ابی عبدالله ابی عبیدالله دارد.
عبیدالله بن مسلم یکی از شهدای کربلا است.
طبق زیارت منسوب به امام زمان علیه السلام، وی از فرزندان مسلم علیه السلام است، ولی نسب شناسان نام او را در شمار فرزندان مسلم علیه السلام نیاورده اند. بر این اساس احتمال می رود که او همان عبدالله بن مسلم باشد که نام او به وسیله کاتبان تصحیف گردیده است.
شهادت عبیدالله
ابوعبیدالله در کربلا به دست عمرو بن صبیح صیداوی به شهادت رسید. در زیارت منسوب به حضرت صاحب الامر علیه السلام قاتل او نفرین شده است.
برخی احمد بن مسلم بن عقیل را یکی از شهدای کربلا می دانند.
مورّخان و علمای رجال برای حضرت مسلم علیه السلام فرزندی به نام احمد ذکر نکرده اند؛ تنها در میان متأخران، فاضل دربندی او را در شمار شهیدان کربلا آورده است. به گفته وی، احمد نیز همانند دیگر یاران از امام حسین علیه السلام اجازه خواست و پس از اسحاق بن مالک اشتر به میدان رفت .
رجز احمد در عاشورا
احمد با خواندن رجز زیر دلیرانه به نبرد پرداخت .أَطْلُبُ ثارَ مُسْلِمٍ مِنْ جَمْعِکُمْیا شرَّ قومٍ ظالمینَ فَسَقَهْ اضْرِبُکُمْ بِصارِم ذِی رونقٍضَرْبَ غلامٍ صادقٍ مِنْ صَدَقَهُ -لا- أَنْثَنِی عَمَّنْ لَقانِی ناکصاًوَلَمْ اکُنْ مِمَّنْ یُحِبُّ السَفَقَةْکَمْ جاهِدٍ لَمّا الْتَقَانی فِی الوَغاصَیَّرْتُهُ کَالْلِبْنَةِ المُفَلَّقَةْ ای بدترین قوم ستمکار و زشت کردار! انتقام خون مسلم را از شما می گیرم.شما را با شمشیر آبدیده و برّان می زنم. زدنِ جوانی که راستگو است و از راستگویان است. فراریان از جنگ را تعقیب می کنم و -هنگام نبرد- مهربانی را دوست ندارم.چه بسیار مبارزی را در میدان جنگ دیدار کنم و او را چون خشت خام پاره پاره کنم.
شهادت احمد
سرانجام وی با تیر دشمن به شهادت رسید.مسلم بن عقیل در دانشنامه ویکی پدیا

مسلم بن عقیل
مسلم بن عقیل فرزند عقیل بن ابی طالب، پسر عموی حسین بن علی، برادرزاده علی بن ابی طالب و سفیر حسین بن علی در کوفه در هنگام قیام عاشورا برای بررسی اوضاع و بیعت گرفتن از مردم بود. خانواده ای که مسلم در آن رشد یافت صاحب علم بود. کتب تاریخی زمان مشخصی برای ولادت او ذکر نمی نمایند، اما قرائن موجود، ولادت او را در سال ( ٢۵ هجری) اثبات می کند. از آغاز کودکی، در میان جوانان بنی هاشم بخصوص در کنار حسن بن علی و حسین بن علی بزرگ شد. مسلم با یکی از دختران علی به نام رقیه ازدواج کرد که همین امر موجب نزدیکی او به خاندان پیامبر اسلام شد. وی در برخی از فتوحات مسلمانان از جمله جنگ صفین حضور داشت. بعد از روی کار آمدن عبیدالله در کوفه و وحشت کوفیان از او، مردم از اطراف مسلم پراکنده شدند. مسلم دستگیر شد و ابن زیاد دستور داد تا سر او را از بدنش جدا کنند و در ذی الحجه اواخر سال ۶۰ هجری درگذشت.
تهامی، طه (۱۳۸۶). «مسلم بن عقیل پیش از واقعه عاشورا» (۱۱۰). تهران.
پورامینی، محمدباقر (۱۳۹۴). چهره ها در حماسه کربلا. قم: بوستان کتاب.
جعفریان، رسول (۱۳۸۱). تاملی در نهضت عاشورا. قم: انصاریان.
زرگری نژاد، غلامحسین (۱۳۸۶). نهضت امام حسین (ع) و قیام کربلا. تهران: سمت.
مسلم فرزند فردی به نام عقیل بود. عقیل برادر علی و دومین فرزند ابوطالب است. وی فرزندان زیادی داشت. برخی از مورخان تعداد فرزندان او را ۱۸ تن و برخی دیگر آن ها را ۲۰ تن شمرده اند. مسلم زاییده بانویی از سرزمین نبط و خاندان آل فرزندا بود. نبطیان ساکنان قدیم سرزمینی بودند که عراق را دربر می گرفت و در مجاورت حجاز بود که همگی کشاورز بودند. در این که نبطیان عرب بودند یا عجم، بین تاریخ نگاران اختلاف نظر وجود دارد. برخی آن ها را عرب دانسته اند و از نام پادشاهان آن ها به این نتیجه رسیده اند؛ برخی دیگر معتقدند آنان بازماندگان آشوریان می باشند. نام دقیق مادر مسلم در تاریخ نیامده است. برخی بر این باور هستند که او کنیزی بود که عقیل او را در شام خریداری کرده است. عده ای او را حلیه و عده ای دیگر، علیه و برخی دیگر او را حلبه خوانده اند.
مسلم در خانواده فقیری به دنیا آمد و از همان آغاز کودکی در نزد اهل بیت بود. پدرش دانشمند قریش بود اما چون زبان برنده در بیان خاندان بنی امیه داشت مورد سرزنش قریشیان بود. مسلم در جنگ حنین به همراه علی و عمویش عباس حضور داشت.
بنابر منابع تاریخی اهل سنت، مسلم حدود ۱۸ سال داشت که پدرش عقیل درگذشت و خانواده پرجمعیت خود را بدون سرپرست باقی گذاشت. از آن پس سرپرستی خانواده به عهده مسلم و برادرانش بود. عقیل در زمانی که معاویه خلافت جامعه مسلمانان را به دست گرفته بود چشم از جهان فروبست. تاریخ درگذشت او را ۵۰ هجری گفته اند.
عکس مسلم بن عقیل
«عبدالله بن مسلم بن عقیل»، فرزند رقیه(دختر علی بن ابیطالب) و عقیل_بن_ابی طالب و از یاران وفادار حسین بن علی در واقعه عاشورا بود که توسط «عمرو بن صبیح» کشته شد.
عملیات مسلم بن عقیل با رمز یا ابوالفضل العباس (ع) در محور سومار به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۳/۷/۱۳۶۱ به فرماندهی مشترک انجام شد. این عملیات هفت روزه، با همکاری تیپ محمد رسول الله سپاه و تیپ ۵۵ هوابرد ارتش در بامداد ۹ مهر ۱۳۶۱ آغاز شد. در این عملیات، علیرغم آماده باش کامل یگان های عراقی، نیروهای ایرانی در کمترین زمان و با اصل غافل گیری، ۱۵۰ کیلومتر از خاک ایران را آزاد، حدود ۳۰ کیلومتر از خاک عراق را تصرف و تمامی اهداف مشخص شده را محقق کردند.
محمد بن مسلم بن عقیل، فرزند مسلم بن عقیل و مادرش نیز «ام ولد» بود. وی از یاران حسین بن علی در واقعه عاشورا بود که به دست دو نفر از سپاه ابن سعد به نام های ابو مرهم ازدی و لقیط بن ایاس جهنی کشته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسلم بن عقیل در دانشنامه آزاد پارسی

مُسلِم بن عَقیل ( ـ کوفه ۶۰ق)
حرم مطهر (پدرش عقیل، برادر علی ابن ابیطالب (ع) بود.) در زمان خلافت علی (ع) از جانب وی متصدی منصب های نظامی در لشکر اسلام بود. در دوران امامت حسن بن علی (ع) مسلم در خدمت ایشان بود. سپس در زمان امامت امام حسین (ع) به عنوان نمایندۀ امام و برای بررسی اوضاع و گرفتن بیعت از مردم کوفه، عازم این شهر شد. مسلم در کوفه توانست از ۱۸هزار نفر بیعت بگیرد. در میان این افراد می توان از شخصیت هایی مانند شبت بن ربعی و سلیمان بن صرد و مسیب بن نجبه نام برد. با عوض شدن والی کوفه، نعمان بن بشیر، و سر کار آمدن ابن زیاد شرایط برای فعالیت مسلم دشوار شد و والی درصدد سرکوب فعالیت های وی برآمد. مسلم دوران اقامت در کوفه را در خانه مختار می گذراند، اما از آن جا که ابن زیاد، برای سرکوبی انقلابی ها به دنبال رهبر این نهضت، یعنی مسلم می گشت، مسلم می بایست جایی امن تر انتخاب می کرد، لذا مقر و مخفیگاه خود را تغییر داد و به خانه هانی رفت. ابن زیاد، سران شهر را گرد آورد و آنان را با تهدید مطیع خویش ساخت. با ایجاد جو رُعب و وحشت و دستگیری ها، بیم و هراس بر مردم سایه افکند و آنان را از اطراف مسلم پراکنده کرد. مسلم بن عقیل در کوفه، تنها و غریب و بی پناه ماند. شب به خانه طوعه رفت و مکان او برای ابن زیاد مشخص شد. با آمدن سربازان، مسلم از خانه بیرون آمد و در کوچه ها و میدان شهر، یک تنه با سربازان ابن زیاد جنگید تا آن که گرفتار شد. او را به قصر ابن زیاد بردند. پس از گفت وگوهای تندی که رد و بدل شد، به دستور ابن زیاد او را بالای قصر برده، سر از بدنش جدا کردند و پیکرش را به زیر افکندند. سر مسلم را همراه سر هانی نزد یزید فرستادند. شهادت مسلم بن عقیل، روز ۸ ذیحجۀ سال ۶۰ق (روز عرفه) بود. مقبرۀ مسلم در کوفه در جنب مسجد کوفه قرار دارد و در ۱۲۸۲ق گنبدش کاشی و ضریح آن از نقره شد و اطراف ضریح، آینه کاری گردید و در سال های اخیر (۱۳۸۵ش) هم زمان با تعمیر و بازسازی مسجد کوفه، مقبره نیز بازسازی و گنبد آن با پوششی از طلا پوشیده شد.

ارتباط محتوایی با مسلم بن عقیل

مسلم بن عقیل در جدول کلمات

پناه دهنده مسلم بن عقیل که به شهادت رسید
هانی

مسلم بن عقیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسلم بن عقیل   • مفهوم مسلم بن عقیل   • تعریف مسلم بن عقیل   • معرفی مسلم بن عقیل   • مسلم بن عقیل چیست   • مسلم بن عقیل یعنی چی   • مسلم بن عقیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسلم بن عقیل
کلمه : مسلم بن عقیل
اشتباه تایپی : lsgl fk urdg
عکس مسلم بن عقیل : در گوگل


آیا معنی مسلم بن عقیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )