برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1159 100 1

مسمومیت با قرص برنج

مسمومیت با قرص برنج در دانشنامه ویکی پدیا

مسمومیت با قرص برنج
مسمومیت با آلومینیوم فسفید (AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هندوستان است. آلومینیوم فسفید (AIP) که از آن برای ضدعفونی و حفاظت از دانه های غلاتی همچون برنج استفاده می شود (با نام های تجاری ای همچون کویک فوس (QuickPhos)، سلفوس (Celphos) و در ایران با نام قرص برنج می توان آنرا یافت) سمی بسیار مهلک است به ویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند. مرگ آن بر اثر شوک عمیق، آماس قلب و از کار افتادن بعضی عناصر داخلی بدن است. دوز مرگ آور آن بین ۰٫۱۵ و ۰٫۵ گرم (برابر ۰٫۰۰۵۳ و ۰٫۰۱۸ اونس) است. بیشترین دلیل مرگ در خودکشی در شمال هند را مسمومیت بر اثر آلومینیوم فسفید (قرص برنج) گزارش کرده اند.
قرص برنج
طبق دسته بندی انواع مرگ به دو دسته کلی: «سوماتیک» و «سلولی» مرگ با قرص برنج از نوع مرگ سلولی است؛ و این بدان معنی است که در این مرگ هر یک از بافت ها و سلول ها که عناصر تشکیل دهنده جسم می باشند میمیرند. در این حالت تمام نسوج و سلول های بدن مرده اند و دارای عملکرد، فعالیت متابولیکی و تنفس هوازی نمی باشند. بر خلاف مرگ سوماتیک که در آن توقف کامل و بدون بازگشت اعمال اعضای حیاتی بدن شامل مغز، قلب و…. رخ می دهد که حیات در جسم متوقف می شود، ولی در عناصر تشکیل دهنده جسم مثل بافت و سلول ها ادامه دارد. مرگ مغزی از نوع مرگ سوماتیک است.
این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و مغز را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور خواهد مرد. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشکی قانونی تهران در سال ۱۳۹۲، ۶۶۱ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند.
میزان تلفات بر اثر AAIPP از ۴۰ تا ۸۰ درصد متفاوت است. میزان آن ممکن است بسیار بالاتر باشد چون کمتر از ۵٪ مسموم شدگان نهایتاً به مرکز پزشکی منتقل می شوند. از سال ‍۱۹۹۲ که آلومینیوم فسفید به طور آزادانه در مغازه ها به فروش رسیده موارد مسمومیت عمدی بسیاری از آن در شمال هند دیده شده است. در تحقیق بر روی ۵۹۳۳ مرگ غیرطبیعی روی داده در ۲۵ سال گذشته در شمال غرب هند، درصد بالایی از مرگ های بر اثر مسمومیت به خاطر آلومینیوم فسفید بوده است.
عکس مسمومیت با قرص برنج
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسمومیت با قرص برنج

مسمومیت با قرص برنج را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسمومیت با قرص برنج   • مفهوم مسمومیت با قرص برنج   • تعریف مسمومیت با قرص برنج   • معرفی مسمومیت با قرص برنج   • مسمومیت با قرص برنج چیست   • مسمومیت با قرص برنج یعنی چی   • مسمومیت با قرص برنج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسمومیت با قرص برنج
کلمه : مسمومیت با قرص برنج
اشتباه تایپی : lsl,ldj fh rvw fvk[
عکس مسمومیت با قرص برنج : در گوگل

آیا معنی مسمومیت با قرص برنج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )