انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 974 100 1

مسمومیت فراموشی آور با صدف

مسمومیت فراموشی آور با صدف در دانشنامه ویکی پدیا

مسمومیت فراموشی آور با صدف
مسمومیت فراموشی آور با صدف (انگلیسی: Amnesic shellfish poisoning) که به اختصار «ASP» نامیده می شود، یک بیماری انسانی است که در اثر مصرف نوعی مادهٔ سمیِ دریایی به نام «دوموئیک اسید» ایجاد می شود. این سم بطور طبیعی توسط «دیاتوم هایی» از خانوادهٔ «سودو نیچیا» و گونهٔ «نیچیا ناویس-وارینگیکا» تولید می شود. هنگامی که صدف های دریایی از این دیاتوم ها تغذیه می کنند، این سم در مقادیر زیادی در بدنشان تجمع می یابد و انسان با خوردن آنها، دچار مسمومیت می شود.
مسمومیت اسهال آور با صدف
مسمومیت عصبی با صدف
مسمومیت فلج کننده صدف
اگرچه مسمومیت غذاییِ ناشی از «دوموئیک اسید» در انسان، تنها با خوردن صدف های آلوده رخ می دهد، اما این سم، در بدن بسیاری از موجودات دریایی همچون موتوماهیان و ساردین ها که خوراکشان «فیتوپلانکتون» است، قابل تجمع است. مسمومیت با «دوموئیک اسید» در سایر موجودات (غیر پستانداران)، «DAP» نامیده می شود. «دوموئیک اسید» یک نوروتوکسین است و در پستانداران (از جمله انسان)، سبب بروز اختلال دائمی در حافظه کوتاه مدت، آسیب مغزی و در موارد شدید، مرگ می شود.
دوموئیک اسید در مغز، موجب آسیب به هیپوتالاموس و هستهٔ آمیگدال می شود. این ماده با فعال سازیِ گیرنده های «آمپا (AMPA)» و «کاینیک اسید»، باعثِ ورودِ بیش ازحدِ کلسیم به درون یاخته های عصبی و آسیب دیدگی آن می شود. اگرچه ورود کلسیم در مقادیر معمولی، روندی طبیعی در سلول های عصبی است، اما مقادیر زیادِ کلسیم، سبب دژنره شدن و تخریب آن ها می شود. «رامستل» در سال ۲۰۰۷ میلادی، و «پولیدو» در سال ۲۰۰۸ میلادی، تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده اند.
حدود ۲۴ ساعت پس از مصرف صدفِ آلوده، علائم گوارشی آغاز می شود. تهوع، استفراغ، اسهال، دل پیچه های شکمی و التهاب خونریزی دهندهٔ معده، از این دسته علائم هستند. در موارد شدیدتر مسمومیت، علائم مغزی-عصبی ظرف چند ساعت تا حداکثر سه روز بروز می کند. سردرد، گیجی، عدم آگاهی به موقعیت، اختلالات بینایی، از دست رفتنِ حافظهٔ کوتاه مدت، ضعف ماهیچه های حرکتی، تشنج، ترشحات شدید تنفسی، سکسکه، فشارخون ناپایدار، آریتمی های قلب و کما از جمله علائم و عوارض حاصله است. افرادی که مقادیر زیادی سم وارد بدنشان شده باشد و همچنین افراد مسن و مبتلایان به نارسایی کلیه، در معرض مرگ هستند. از ۱۰۷ موردی که این نوع مسمومیت گزارش شده، ۴ نفرشان فوت کرده اند. در تعدادی از مبتلایان نیز، عوارض پابرجا و دائمی همچون از دست رفتنِ حافظه کوتاه مدت و پُلی نوروپاتی محیطی رخ داده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مسمومیت فراموشی آور با صدف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی مسمومیت فراموشی آور با صدفنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسمومیت فراموشی آور با صدف   • مفهوم مسمومیت فراموشی آور با صدف   • تعریف مسمومیت فراموشی آور با صدف   • معرفی مسمومیت فراموشی آور با صدف   • مسمومیت فراموشی آور با صدف چیست   • مسمومیت فراموشی آور با صدف یعنی چی   • مسمومیت فراموشی آور با صدف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسمومیت فراموشی آور با صدف
کلمه : مسمومیت فراموشی آور با صدف
اشتباه تایپی : lsl,ldj tvhl,ad H,v fh wnt
عکس مسمومیت فراموشی آور با صدف : در گوگل


آیا معنی مسمومیت فراموشی آور با صدف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )