انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1040 100 1

مسمومیت

/masmumiyyat/

برابر پارسی: زهرآلودگی، زهرمندی، زهرناکی

معنی مسمومیت در لغت نامه دهخدا

مسمومیت. [ م َ می ی َ ] (ع مص جعلی ، اِمص ) مسموم شدن. دچار عوارض ناشی از خوردن زهر یا تنفس هوای ناسازگار گردیدن.
- مسمومیت الکلی ؛ دچار عوارض ناشی از شرب مواد الکلی شدن. داءالخمر.

معنی مسمومیت به فارسی

مسمومیت
مسموم شدن
[intoxication] [پزشکی] نشانه های ورود هر مادۀ سمی مانند الکل یا فلزات سنگین به بدن
[food intoxication, food-borne intoxication] [تغذیه] مسمومیت با منشأ زیستی که براثر خوردن مواد غذایی آلوده به زهرابه های میکرب ها و قارچ ها ایجاد می شود
[food poisoning] [تغذیه] نوعی بیماری که براثر خوردن غذاهای آلوده به سموم و عوامل حساسیت زا و زهرابه های حاصل از ریزاندامگان ها ایجاد می شود
[bacterial food intoxication] [تغذیه] مسمومیتی که براثر استفاده از مواد غذایی آلوده به زهرابۀ باکتری ها ایجاد می شود
[fungal food intoxication] [تغذیه] مسمومیت براثر زهرابۀ حاصل از کپک ها و مخمرها
[mycotoxicosis] [علوم و فنّاوری غذا] بیماری ناشی از خوردن قارچ زهرابۀ موجود در غذا

مسمومیت در دانشنامه ویکی پدیا

مسمومیت
مسمومیت (به انگلیسی: intoxication) مجموعه ای از اختلالات بدن است که در اثر جذب ماده ای بیگانه که به آن «سَم» گفته می شود بروز می کند. جذب مادهٔ سمی می تواند از راه های زیر صورت بگیرد:
استنشاق نوعی گاز، بخار، دود یا گرد و غبار
دستگاه گوارشی (خوردن یا آشامیدن)
تماس پوستی (از طریق انتشار از اپی درم یا عبور از زخم یا سوختگی)
تزریق در خون
انواع مسمومیت حاد مزمن و شغلی
مسمویت های غذایی اغلب در اثر تکثیر میکروب ها یا زهرابه آزاد شده از آنها (همچون بوتولیسم) یا جذب مواد غیرخوراکی (همچون برخی از قارچ ها) ظاهر می شوند. علت مسمومیت های دارویی نیز مصرف داروی نامناسب یا جذب بیش از حد آن است.
اعتیاد نیز نوعی مسمومیت اختیاری به الکل، تریاک، کوکائین، هروئین، مرفین و غیره است، و موجب وابستگی به آن ماده می شود.
مسمومیت آب(به انگلیسی: Water intoxication) با نوشیدن بیش از اندازه آب به وجود می آید. در این صورت تعادل طبیعی الکترولیت در بدن به هم خورده باعث اختلال در عملکرد مغز می شود. نوشیدن آب برای افرادی که عمدا مقدار بسیار زیادی آب بنوشند می تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد.
یک کلیه سالم در حال استراحت می تواند ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر آب در هر ساعت دفع کند. در نتیجه فرد می تواند آب را با نرخ ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر در هر ساعت بنوشند؛ با این حال، اگر همین شخص در حال اجرای دوی ماراتون باشد، به دلیل استرس، میزان دفع کلیوی تا ۱۰۰ میلی لیتر در ساعت کاهش می یابد. در این صورت اگر دونده ماراتن ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر در ساعت آب بنوشد حتی با وجود ریزش فراوان عرق، کلیه اش قادر نیست آن آب را به موقع دفع کند. در نوزادان کمتر از شش ماه نیز به دلیل ضعف کلیه ها نوشیدن مقدار کمی آب نیز می تواند منجر به این مسمومیت شود.
نشانه های مسمومیت آب حالت تهوع، استفراغ، از بین رفتن هوشیاری، سردرد، ضعف ماهیچه و تشنج است.
مسمومیت اسهال آور با صدف (انگلیسی: Diarrhetic shellfish poisoning) که به اختصار «DSP» نامیده می شود، یکی از چهار مسمومیت مهمی است که در اثرِ مصرف صدف ایجاد می شود.
مسمومیت فراموشی آور با صدف
مسمومیت عصبی با صدف
مسمومیت فلج کننده صدف
علائم این بیماری شاملِ تهوع، استفراغ، اسهال و دل پیچه است و معمولاً نیم ساعت پس از مصرفِ صدفِ آلوده آغاز شده و حدود یک روز به طول می انجامد. البته در مسمومیتی که اخیراً در کشور فرانسه گزارش شد، علائمِ مبتلایان، پس از ۳۶ ساعت از مصرفِ صدف چروک، خود را نشان داده بود.
عاملِ مسمومیت زا در این بیماری، «اسید اوکادائیک» نام دارد که منجر به مهارِ دفسفریلاسیونِ سلولی در روده های باریک می شود. در نتیجه سلول های مذکور بشدت به آب نفوذپذیر شده و اسهالی شدید رخ می دهد که می تواند منجر به کم آبی بدن شود. شایانِ ذکر است، تاکنون هیچ موردِ مرگباری از این بیماری گزارش نشده است.
الکساندر لیتویننکو (Alexander Litvinenko) یک افسر سابق سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) و کا گ ب بود که در روسیه از تعقیب دادگاه فراری و با دریافتِ پناهندگی سیاسی به انگلستان رفته بود. وی پس از ورود به لندن به حمایتِ از اولیگارشِ روسیه در تبعید (بوریس برزوفسکی) پرداخت. و به تهدیدِ قدرتِ ولادیمیر پوتین دست زد.
آلکساندر لیتوینینکو
در ۱ نوامبر ۲۰۰۶، لیتویننکو به طور ناگهانی بیمار و در بیمارستان بستری شد و سه هفته بعد فوت کرد. وی با مرگِ خود به نخستین قربانیِ تأیید شدهٔ مسمومیت با پولونیم ۲۱۰ و کشته شده با مسمومیت پرتوی تبدیل شد.
مسمومیت با اکسیژن (به انگلیسی: Oxygen Toxicity) بیماری است که به علت قرار گرفتن بیش از حد در معرض اکسیژن با فشار نسبی بالا بروز می نماید.
اکسیژن گازی حیاتی و مورد نیاز بدن ما است، اما وجود بیش از حد آن نیز می تواند سمی، خطرناک و باعث (Oxygen Toxicity) مسمومیت اکسیژن گردد. معمولاً این زمانی اتفاق خواهد افتاد که در طول غواصی از میزان مجاز فشار نسبی اکسیژن ۱٫۴ تا ۱٫۶ در گاز تنفسی خود تجاوز نموده باشید. تنفس اکسیژن خالص می تواند باعث مسمومیت اکسیژن CNS در عمق ۴۰ متری و بیشتر می شود.
دو نوع مسمومیت اکسیژن وجود دارد:
مسمومیت اکسیژن تنفسی، که موجب سوزش ریه (احساس خارش و سوزاندن) و سرفه می گردد.
مسمومیت با آلومینیوم فسفید (AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هندوستان است. آلومینیوم فسفید (AIP) که از آن برای ضدعفونی و حفاظت از دانه های غلاتی همچون برنج استفاده می شود (با نام های تجاری ای همچون کویک فوس (QuickPhos)، سلفوس (Celphos) و در ایران با نام قرص برنج می توان آنرا یافت) سمی بسیار مهلک است به ویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند. مرگ آن بر اثر شوک عمیق، آماس قلب و از کار افتادن بعضی عناصر داخلی بدن است. دوز مرگ آور آن بین ۰٫۱۵ و ۰٫۵ گرم (برابر ۰٫۰۰۵۳ و ۰٫۰۱۸ اونس) است. بیشترین دلیل مرگ در خودکشی در شمال هند را مسمومیت بر اثر آلومینیوم فسفید (قرص برنج) گزارش کرده اند.
قرص برنج
طبق دسته بندی انواع مرگ به دو دسته کلی: «سوماتیک» و «سلولی» مرگ با قرص برنج از نوع مرگ سلولی است؛ و این بدان معنی است که در این مرگ هر یک از بافت ها و سلول ها که عناصر تشکیل دهنده جسم می باشند میمیرند. در این حالت تمام نسوج و سلول های بدن مرده اند و دارای عملکرد، فعالیت متابولیکی و تنفس هوازی نمی باشند. بر خلاف مرگ سوماتیک که در آن توقف کامل و بدون بازگشت اعمال اعضای حیاتی بدن شامل مغز، قلب و…. رخ می دهد که حیات در جسم متوقف می شود، ولی در عناصر تشکیل دهنده جسم مثل بافت و سلول ها ادامه دارد. مرگ مغزی از نوع مرگ سوماتیک است.
این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و مغز را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور خواهد مرد. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشکی قانونی تهران در سال ۱۳۹۲، ۶۶۱ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده اند.
میزان تلفات بر اثر AAIPP از ۴۰ تا ۸۰ درصد متفاوت است. میزان آن ممکن است بسیار بالاتر باشد چون کمتر از ۵٪ مسموم شدگان نهایتاً به مرکز پزشکی منتقل می شوند. از سال ‍۱۹۹۲ که آلومینیوم فسفید به طور آزادانه در مغازه ها به فروش رسیده موارد مسمومیت عمدی بسیاری از آن در شمال هند دیده شده است. در تحقیق بر روی ۵۹۳۳ مرگ غیرطبیعی روی داده در ۲۵ سال گذشته در شمال غرب هند، درصد بالایی از مرگ های بر اثر مسمومیت به خاطر آلومینیوم فسفید بوده است.
مسمومیت با منواکسید کربن یا گازگرفتگی مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک کربن مونوکسید ایجاد می شود.این مسمومیت که به وسیله ی انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری،آبگرمکن،پیک نیک و حتی ذغال ایجاد می شود اغلب در زمستان دیده می شود. به این دلیل که اگر دودکش و یا تهویهٔ یک مکان مسدود باشد، گاز کربن مونوکسید منتشر شده از موارد مذکور امکان خروج نمی یابد،در محیط ساختمان منتشر شده و سبب مسمومیت و در نهایت مرگ می شود. مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می نامند.علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی است. علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم.
مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد. این گاز می تواند با هوای آلوده به داخل تانک غواصی راه یافته باشد و غواص را مسموم نماید.
مسمومیت با مونواکسید کربن یا گازگرفتگی مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک کربن مونوکسید ایجاد می شود. این مسمومیت که به وسیلهٔ انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می شود اغلب در زمستان دیده می شود. به این دلیل که اگر دودکش یا تهویهٔ یک مکان مسدود باشد، گاز کربن مونوکسید منتشر شده از موارد مذکور امکان خروج نمی یابد، در محیط ساختمان منتشر شده و سبب مسمومیت و در نهایت مرگ می شود. مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می نامند. علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی است. علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم. مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد.
منواکسید کرین گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین، گازوئیل و زغال چوب حاصل می شود و چون گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه و غیر محرک است مسمومیت با آن به سادگی رخ می دهد. میل ترکیبی منواکسید کربن با هموگلوبین بسیار بیشتر از اکسی‍ژن بوده و در خون با هموگلوبین ترکیب پایداری تشکیل می دهد به تدریج با بالا رفتن میزان مونواکسید کربن در خون، میزان هموگلوبین آزاد و در دسترس برای انتقال اکسیژن کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت های بدن از جمله مغز را کاهش می دهد و سبب بروز مسمومیت شده و سیستم عصبی دچار اختلال می گردد و قدرت هر گونه اقدامی از فرد مسموم سلب می شود. هموگلوبین که بخشی از سلول های قرمز خون و حامل اکسیژن به بافتهای بدن است با مونوکسید کربن (CO) بسیار سریعتر از اکسیژن ممزوج شده و بنابراین هیچ مکانی برای حمل اکسیژن توسط هموگلوبین باقی نمی ماند.
مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) می تواند باعث سردرد، گیجی و باریک بینی (که در آن همه چیز را در اطراف به مانند تونل می بینید) و نیز لب ها و ناخن های قرمز شود. وپس از دقایقی مسموم وسپس باعث مرگ میشود
سیگار کشیدن باعث افزایش مونواکسید کربن و کاهش توانائی بدن در انتقال اکسیژن گردد. از سیگار کشیدن باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از غواصی اجتناب شود. سیگار کشیدن همچنین خطر آسیب انبساط ریه (overexpansion) را افزایش داده چرا که بافت ریه توسط مواد شیمیایی موجود در دود سیگار آسیب دیده است.
مسمومیت پرتوی، بیماری پرتوی، یا دوز پخش شده، شکلی از صدمات است که باعث آسیب رساندن به بافت ارگان بوسیلهٔ قرار گرفتن در معرض اشعه دهی بیش از حد با پرتوهای یونیزه کننده می شود. این عبارت عموماً برای ارجاع دادن به مشکلات حاد به وجود آمده بوسیلهٔ دوز بزرگی از پرتودهی در یک دورهٔ کوتاه مدت، مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه این آسیب ها اغلب با در معرض اشعه قرار گرفتن طولانی مدت اتفاق می افتند.
نام کلینیکی برای بیماری ناشی از پرتو، سندرم پرتوی حاد یا ARS می باشد که بوسیلهٔ CDC توصیف شده است. یک سندرم پرتوی مزمن که به شکل نارایجی موجود است، در بین کارگران مشغول در برنامهٔ هسته ای شوروی سابق که در معرض منبع اولیهٔ رادیوم در روزهای اوایل هفته قرار می گرفتند، مشاهده شده است. یک در معرض قرارگیری کوتاه می تواند باعث سندرم پرتوی حاد شود، اما یک سندرم پرتوی حاد احتیاج به سطوح بالایی از در معرض اشعه قرارگیری طولانی شده دارد.
در معرض پرتو قرار گرفتن سبب افزایش احتمال گسترش بعضی از بیماری های عمده مانند سرطان ها، تومورها، و آسیب های ژنتیکی می شود. این ها به اثرات استوکاستیک پرتوی نسبت داده می شود و اصطلاح بیماری های پرتوی را شامل نمی گردد. استفاده از رادیونوکلوئیدها در علم و صنعت در بیشتر کشورها (در ایالات متحده آمریکا بوسیلهٔ کمیسیون نظارتی هسته ای) کاملاً تنظیم شده است. برای جلوگیری از حوادث تصادفی یا خودخواسته(عمدی) ناشی از مواد رادیواکتیو، هم تخلیه و دفع و هم استفاده از حفاظ در مکان سفارش شده است.
بیماری پرتوی به طورکلی با در معرض اشعه قرارگیری شدید یا حاد (یک مقدار زیاد و منفرد از اشعه) همراهی دارد. تهوع و استفراغ معمولاً علایم اصلی هستند. مقدار زمانی بین در معرض پرتودهی قرار گرفتن و حملهٔ علایم آغازین ممکن است شاخصه ای از مقدار پرتو جذب شده باشد. علایم خیلی زودتر با دوزهای بالاتر از پرتودهی ظاهر می شوند. با افزایش دوزهای پرتودهی، علایم بیماری های پرتوی بیشتر جدی می شوند و شانس بقا کاهش پیدا می کند. تعداد کمی از روزهای بدون علامت، ممکن است بین تظاهر علائم آغازین و شروع علائم بیماری شدیدتر که به دوزهای بالاتر از پرتودهی وابسته است، موجود باشد. تهوع و استفراغ کردن، به طورکلی در عرض ۲۴-۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض دوزهای خفیف (۱ تا ۲ گری) از پرتودهی (۱ -۲ Gy) ایجاد می شود. سردرد و خستگی و ضعف نیز با در معرض قرار گرفتن های خفیف دیده می شود. در معرض قرار گیری های متوسط، ۲ تا ۳٫۵ گری از پرتودهی (۲-۳٫۵ Gy) با تهوع و استفراغی که شروع آن طی زمان ۱۲-۲۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض پرتودهی می باشد، همراه است. به علاوه علائم خفیف پرتودهی نظیر: تب، ریزش مو، عفونت، استفراغ و مدفوع خونی، تأخیر در بهبود زخم و بافت های صدمه دیده با قرار گرفتن در معرض پرتودهی متوسط دیده می شود. تهوع و استفراغ در کمتر از یک ساعت پس از قرار گرفتن در معرض پرتودهی شدید، با شدت دوزهای ۳٫۵ تا ۵٫۵ گری (۳٫۵-۵٫۵ Gy) اتفاق می افتد، که بدنبال آن اسهال و تب بالا، به علاوهٔ علائمی از در معرض قرارگیری های سطوح پایین تر دیده می شود. در معرض اشعه قرار گرفتن خیلی شدید، بین ۵٫۵ تا ۸ گری از پرتودهی (۵٫۵-۸ Gy) با تهوع و استفراغ آغازین در کمتر از ۳۰ دقیقه دنبال می شود و با تظاهراتی از سرگیجه، ناتوانی در فهم زمان و مکان و افراد، و کاهش فشار خون، علاوه بر نشانه هایی از سطوح پایین تر از قرار گرفتن در معرض اشعه می باشد. قرار گرفتن در معرض اشعهٔ شدید، در حدود ۵۰ ٪ از موارد کشنده هستند.
مسمومیت جمعی در شهر پن سن اسپری یک مسمومیت دسته جمعی است در ۱۵ آگوست ۱۹۵۱ در شهر کوچک پن سن اسپری در جنوب فرانسه اتفاق افتاد. بیش از ۲۵۰ نفر مسموم شده و ۵۰ نفر بستری و ۷ نفر جان خود را از دست دادند. مسمومیت غذایی که در دیگر مناطق فرانسه هم اتفاق افتاد ولی تأثیر زیادی در پن سن اسپری برجا گذاشت حاصل «نان نفرین شده» (به فرانسه Le Pain Maudit) شمرده شد. اغلب منابع دانشگاهی سبب بیماری فراگیر را مسمومیت قارچی اعلام نمودند ولی برخی منابع دیگر آن را حاصل جیوه، میکوتاکسین ها و تری کلرید نیتروژن می دانند.
تحقیقات بعدی مسمویت جیوه به دلیل استفاده از پانوژن یا دیگر قارچ کش ها برای نگهداری از گیاهان و دانه ها را دلیل آن می دانند. محقق فراهنجار جان جی. فولر بیان می دارد که نشانه هایی که قربانیان از خود در پن سن اسپری بروز دادند با این فرضیه هماهنگ نیست.
در ۱۹۸۲ محققی فرانسوی پیشنهاد داد که آسپرژیلوس فومیگاتوس سمی که در سیلوهای غلات یافت می شود احتمالاً سبب مسمومیت بوده است.
در ۲۰۰۸، استیون کاپلان تاریخ دان «نان نفرین شده» که روایتی مفصل از حادثه و پیامدهای آن را در برداشت منتشر نمود. این کتاب استدلال می کند که تری گلیسیرید نیتروژن که به طور مصنوعی و غیرقانونی برای سفید کردن آرد مورد استفاده قرار می گیرد مسبب حادثه بوده است.
جیوه فلزی سمی است که تماس با آن می تواند موجب مسمومیت جیوه در انسان شود. این مسمومیت می تواند باعث آسیب های عصبی برگشت ناپذیر در مغز کودکان یا علائمی نظیر بی حسی، احساس گزگز، از دست دادن تعادل و ضعیف شنوایی یا بینایی در بزرگسالان شود.
بیماری میناماتا
مسمومیت سرب
آمالگام دندانی حاوی مقداری جیوه است که باید تلاش شود هنگام استفاده از آن بیماران کمترین تماس را با جیوه پیدا کنند.
فهرست کدهای ۸۰۰–۹۹۹ آی سی دی-۹: آسیب و مسمومیت (انگلیسی: List of ICD-9 codes 800–999: injury and poisoning) یکی از مجموعه کدهای طبقه بندی بین المللی آماری بیماری ها است.
(800) شکستگی طاق جمجمه
(801) شکستگی قاعده جمجمه
(802) شکستگی استخوان های صورت
(803) سایر شکستگی های جمجمه
(804) شکستگی های متعدد شامل جمجمه یا صورت به همراه سایر استخوان ها


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مسمومیت

معنی مسمومیت به انگلیسی

poisoning (اسم)
مسمومیت
toxication (اسم)
مسمومیت

معنی کلمه مسمومیت به عربی

مسمومیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بعد از مسمومیت چه بخوریم   • مسمومیت غذایی در کودکان   • انواع مسمومیت   • قرص برای درمان مسمومیت   • درمان مسمومیت با شیر   • علایم مسمومیت دارویی   • درمان مسمومیت دارویی   • برای مسمومیت چی خوبه   • معنی مسمومیت   • مفهوم مسمومیت   • تعریف مسمومیت   • معرفی مسمومیت   • مسمومیت چیست   • مسمومیت یعنی چی   • مسمومیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسمومیت
کلمه : مسمومیت
اشتباه تایپی : lsl,ldj
آوا : masmumiyyat
نقش : اسم
عکس مسمومیت : در گوگل


آیا معنی مسمومیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )