انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1040 100 1

مسکویه احمد بن محمد

مسکویه احمد بن محمد در دانشنامه اسلامی

مسکویه احمد بن محمد
احمد بن محمد رازی (د 421 ق1030/ م)، مورخ، فیلسوف، پزشک و ادیب پرآوازۀ ایرانی.
عنوان پارسی او اصلا مشکویه و معرّب آن مسکویه است و یکی از توابع ری نیز همین نام را داشته است (نک‍: یاقوت، بلدان، 543/4؛قس:طبری، 392/8). وی در برخی آثار خویش از نام و نسب خود به شکل «احمد بن محمد مسکویه» یا «احمد بن یعقوب مسکویه» یاد کرده و این سبب اشتباه در نوشته های متأخران و گاه معاصرانش شده است (نک‍:تجارب، چ قاهره، 310/1، 136/2؛ ابوسلیمان، 346؛یاقوت، ادبا، 5/5؛قس: بیرونی، 83) که او را به خطا «ابن مسکویه» نوشته اند، یعنی «مسکویه» را عنوان پدر یا جد او دانسته اند. ابوعلی در مواضع متعددی از آثار دیگرش مانند العقل و المعقول، «الشوامل»، رسالة فی اللذات و الآلام و مقالة فی النفس و العقل، خود را «ابوعلی مسکویه» خوانده، یعنی مسکویه را عنوان خویش نوشته است. معاصران و دوستانش نیز، همچون ابوحیان توحیدی (نک‍: الامتاع، 35/1، 136، جم، مثالب، 18، 228، 306، الصداقة، 77) و ابوبکر خوارزمی (ص 161) و ثعالبی (یتیمه، 159/3، تتمة، 96/1)، «مسکویه» را عنوان وی دانسته اند.
از تاریخ تولد ابوعلی مسکویه اطلاعی در دست نیست. اما از آنجا که او خود در تجارب الامم (چ قاهره، 136/2، 137) به «طول مصاحبت و کثرت مجالسات» خود با ابومحمد مهلبی، وزیر معز الدولۀ بویهی (وزارت: 339-352 ق) اشاره کرده، یادآور می شود که یکی از منابع او در وقایع سال 340 ق به بعد، اطلاعات شفاهی مهلبی از وقایع روزگار وزارتش بوده است و در جای دیگر (همان، 146/2)، ذیل وقایع مربوط به مهلبی در 341 ق، خود را مصاحب وزیر در همان تاریخ می شمارد-و البته بعید است که در آن تاریخ سن او کمتر از 20 سال بوده باشد- می بایست در حوالی سال 320 ق زاده شده باشد.
بنابراین، با توجه به تاریخ درگذشت او در 420 ق (قفطی، 332) یا صفر 421 (یاقوت، همانجا)، می بایست حدود یک سده زیسته باشد.
یاقوت (همان، 10/5) مسکویه را مجوسی نو مسلمان خوانده است، اما با توجه به نام پدرش-محمد-بعید است که ابوعلی خود مسلمان زاده نشده باشد. خاصه آنکه در هیچ منبع دیگری این معنی یاد نشده است (نک‍: بدوی، 15). به هر حال بسیاری از نویسندگان متأخرتر، ابوعلی مسکویه را شیعه مذهب دانسته و بر تشیع او استدلال کرده اند (مدرس، 207/8، به نقل از رواشح میرداماد؛شوشتری، 189/2؛ خوانساری، 254/1-257؛آقا بزرگ، طبقات، 28).
از دوران رشد ابوعلی اطلاع چندانی در دست نیست، اما چنین می نماید که زندگی آرامی نداشته است. وی روش پدر و مادر را در تربیت خود نکوهیده است. گویا پدرش او را به خواندن و روایت اشعار جاهلی عرب وامی داشته و او خود در آغاز جوانی به خوشگذرانی مشغول بوده و سپس به تهذیب نفس پرداخته و کامیاب شده است (ابوعلی، تهذیب، 49-50).

ارتباط محتوایی با مسکویه احمد بن محمد

مسکویه احمد بن محمد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسکویه احمد بن محمد   • مفهوم مسکویه احمد بن محمد   • تعریف مسکویه احمد بن محمد   • معرفی مسکویه احمد بن محمد   • مسکویه احمد بن محمد چیست   • مسکویه احمد بن محمد یعنی چی   • مسکویه احمد بن محمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسکویه احمد بن محمد
کلمه : مسکویه احمد بن محمد
اشتباه تایپی : ls;,di hpln fk lpln
عکس مسکویه احمد بن محمد : در گوگل


آیا معنی مسکویه احمد بن محمد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )