انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1086 100 1

مصباح الزائر

مصباح الزائر در دانشنامه اسلامی

مصباح الزائر
کتاب مصباح الزائر یکی از تألیف سید بن طاووس با موضوع ادعیه و زیارات است. این کتاب از اولین تصانیف سید می باشد که در 20 فصل آن رانوشته است که در آن درباره مقدمات سفر و آداب آن و زیارت اولاد ائمه اطهار و مومنین اشاره کرده است.
بسیاری از آن روایات و زیارات این کتاب، در کتاب های بزرگانی؛ مانند شیخ صدوق، شیخ مفید، شیخ طوسی، ابن قولویه و دیگران آمده است.
مصباح الزائر
مصباح الزائر، اثر سید علی بن موسی بن طاووس و از اولین تصانیف ایشان می‎باشد که در آن، درباره مقدمات سفر و آداب آن و زیارت ائمه اطهار(ع)، اولاد ایشان و همچنین درباره زیارت قبور بعضی از بزرگان دین و مؤمنین و برخی از امکنه مقدسه، توضیح داده است.
کتاب به زبان عربی و از آثار مربوط به قرن هفتم هجری است که تحقیق آن، توسط مؤسسه آل‎البیت(ع) صورت گرفته است.
هدف نویسنده در اثر حاضر، نگارش کتابی کوچک بوده که قابلیت حمل در سفر را داشته و زائر را از مثل کتاب «مصباح المتهجد» شیخ طوسی بی‎نیاز سازد.
نویسنده در اجازات خود تصریح نموده است که کتاب حاضر را در اوایل تکلیفش نوشته است.
محدث نوری اثر حاضر را کتابی معتبر معرفی کرده است.
کتاب با دو مقدمه از محقق و نویسنده آغاز و مطالب در بیست فصل، به آداب سفر، مستحبات و مسائل مربوط به سفر می‎پردازد و آنگاه با نگاهی به فضایل زیارت و بار یافتن به مزار امامان معصوم(ع)، متن زیارات آن بزرگواران را عرضه می‎کند.
مِصْباحُ الزّائر کتابی به زبان عربی نوشته عالم شیعه سید بن طاووس (متوفای ۶۶۴ق) است. این کتاب به بیان آداب سفر و همچنین زیارت معصومان، فرزندان آنها و دیگر بزرگان دینی می پردازد. وی به سند و منبع زیارتنامه ها اشاره نکرده اما مدعی است که آنها را از روایات گرفته است.
آقابزرگ تهرانی نام کتاب را «مصباح الزائر و جناح المسافر» یاد می کند و در شرح حال سید بن طاووس نیز این نام ذکر شده؛ اما در نسخه های چاپی، فقط عنوان «مصباح الزائر» بر روی جلد ثبت شده است. برخی نام «منهاج الزائر» را نیز برای کتاب، احتمال داده اند و گفته اند منهاج و مصباح، دو عنوان برای یک تألیف است.
مؤلف در مصباح الزائر به بیان مقدمات سفر و آداب آن و زیارت ائمه اطهار(ع) و اولاد ایشان و مؤمنین می پردازد. سید بن طاووس در این کتاب هر فصلی را با ذکر احادیث آغاز کرده و سپس به بیان چگونگی زیارت و اعمال پرداخته است. وی اسناد احادیث را نمی آورد، چرا که به گفته او بنا بر اختصار بوده است.

مصباح الزائر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مصباح الزائر   • مفهوم مصباح الزائر   • تعریف مصباح الزائر   • معرفی مصباح الزائر   • مصباح الزائر چیست   • مصباح الزائر یعنی چی   • مصباح الزائر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مصباح الزائر
کلمه : مصباح الزائر
اشتباه تایپی : lwfhp hgchmv
عکس مصباح الزائر : در گوگل


آیا معنی مصباح الزائر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )