برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1336 100 1

مصباح الشریعه

مصباح الشریعه در دانشنامه اسلامی

مصباح الشریعه
کتاب «مصباح الشریعة» کتابی است منسوب به امام صادق علیه السلام در علم اخلاق که دقائق معارف و اسرار حقایق و لطائف اخلاقیات و مراحل سیر و سلوک و خصوصیات مراتب ایمان را به بهترین وجه بیان نموده است.
علما در مورد انتساب این کتاب به امام صادق علیه السلام نظرات مختلفی دارند. از موافقان انتساب این کتاب به امام صادق علیه السلام افراد زیر را می توان نام برد:
اما در مقابل اینان مجلسی در مقدمه بحار درباره آن گفته است: در این کتاب مطالبی آمده که خواننده خردمند و مطلع را با تردید مواجه می کند. اسلوب این کتاب شبیه دیگر سخنان و آثار ائمه اطهار علیهم السلام نیست، والله یعلم.
اما آقای مصطفوی که زحمت تحقیق مصباح الشریعه و هم زحمت ترجمه آن را کشیده است نظری متفاوت از هر دو گروه موافقین و مخالفین انتساب کتاب به امام صادق علیه السلام دارد. ایشان در مقدمه ترجمه مصباح الشریعه در این مورد چنین می گوید: «شرح و تفصیل خصوصیات این کتاب و انتساب آن را به حضرت امام جعفر بن محمد صادق علیه السلام در مقدمه آن که در سال (1378 هـ) در تهران طبع و منتشر شده است، ذکر نموده و ثابت کردیم که این کتاب شریف، لفظ و عبارات آن حضرت نیست و بلکه بهترین و پرارزشترین مجموعه ایست که یکی از بزرگان برجسته شیعه، آداب و معارف و اخلاق و سنن مذهب شیعه جعفری را در مقابل مؤلفات مذاهب دیگر تألیف و تدوین فرموده و به تناسب این مرام آن را به حضرت صادق علیه السلام که یگانه مروج و مبین احکام و آداب این مذهب است نسبت داده است و حقیقت این نسبت از لحاظ معنی و حقیقت است نه لفظ و عبارت. احتمال قوی دارد که مؤلف بزرگوار این کتاب شریف، تمام این مطالب را از روایات و أخبار منقوله از حضرت صادق علیه السلام استنباط و استنتاج کرده و مضامین و معانی آن ها را به این صورت ترتیب و تنظیم کرده است».
آن گاه در مقام گوشزد نمودن ارزش این کتاب می گوید: «به هر صورت، این کتاب شریف از بهترین و جامعترین کتب شیعه است که در آداب و حکم و معارف کتابی به این اختصار که جامع دقایق و لطایف اخلاق بوده و در عین حال در نهایت اتقان و اعتبار تألیف شده باشد، به دست ما نرسیده است».
این کتاب شامل 100 باب است که موضوعات آن به شرح زیر می باشد:
«اذا اصبحت فلا تحدّث نفسک بالمساء، و اذا امسیت فلا تحدّث نفسک ...


مصباح الشریعه در دانشنامه ویکی پدیا

مصباح الشریعه
مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه عنوان کتابی است با صد باب در اخلاق و عرفان اسلامی منسوب به جعفر بن محمد صادق امام ششم شیعیان است.
دانلود تمام مجلدات کتاب شرح و تفسیر حسین انصاریان وبگاه حسین انصاریان
عرفان اسلامی چیست و عارف حقیقی کیست ؟ وبگاه حسین انصاریان
مصباح الشریعه اثر کیست و ویژگی هایش چیست؟ وبگاه اسلام کوئست
پیرامون اننتساب کتاب به جعفر بن محمد صادق اختلافاتی وجود دارد. گرچه کتاب تالیف ایشان نیست اما توسط فردی از یاورانش از سخنان او جمع آوری گردیده است (بعضی مولف آنرا فضیل عیاض می دانند). محمدباقر مجلسی انتساب کتاب به جعفر بن محمد صادق را نفی می کند اما بسیاری دیگر از بزرگان شیعه از جمله سید بن طاووس، شهید ثانی، محسن فیض کاشانی، مهدی نراقی، سید روح الله خمینی، میرزا جواد ملکی تبریزی به مطالب کتاب اشاره کرده اند.
از این کتاب نسخه ای در به خط مولی محمد علی مشهدی بسال ۱۰۸۲ وجود دارد که با سه واسطه از روی نسخه به خط شهید ثانی نگاشته شده است. نسخه ای دیگر نیز به خط مولی عبدالرزاق بن محمد بن سعید مقابی که تاریخ نگارش آن ۱۱۱۵ هجری قمری است موجود می باشد.
این کتاب به فارسی ترجمه شده و شرح های مختلفی نیز بر آن نوشته شده است که برخی از آنان بدین شرح است:
عکس مصباح الشریعه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مصباح الشریعه در دانشنامه آزاد پارسی

مِصْباحُ الشَّریعه
(یا: مِصباحُ الشریعة و مِفتاح ُالحقیقة) رساله ای به عربی، در ۱۰۰ باب. در هویّت صاحبِ این رساله اختلاف نظر است، چه یکایکِ ابوابِ این رساله، با عبارتِ «قال الصادق علیه السلام» آ‎غاز می شود، از این رو، برخی بر این عقیده اند که این رساله از منشآت حضرت امام جعفرصادق(ع) است، اما گویی عارفی آن را از مجموعۀ گفته های آن حضرت(ع) تدوین کرده باشد، هر چند از زمانِ آن عارف و در نتیجه، تاریخ پیدایش این رساله، کاملاً بی خبریم. به هرروی، بی تردید مصباح الشریعه درشمار نفیس ترین آثار پدیدآمده در تمامیِ حوزۀ عرفان اسلامی است و معانی بلند بعضی از عباراتِ آن، حکایت از صدورِ آن از معصوم دارد. در طیّ ۱۰۰ بابِ این رساله، مهم ترین مباحث سلوکی و معرفتی، نظیر نیّت، ذکر، غرور، جدال، غیبت، محبت، حکمت و عبودیت بررسی شده اند. ترجمه و شرح فارسیِ کوتاهی و نیز شرح کلانی بر این رساله در ۱۰مجلّد در دست است. متن (۱۳۷۷ش) و این ترجمه و شرح ها به چاپ رسیده اند.

ارتباط محتوایی با مصباح الشریعه

مصباح الشریعه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، این کتاب شریف توسط امام صادق ( ع ) که جان خود و عریزانم فدای ایشان و سیزده معصوم دیگر شود به نگارش در امده و کتا ب دیگری بنام توحید دارد که اما لی ایشان در مورد برخی مسایل مهم میباشد و توسط محمد بن عمر جعفی از صحابه مقرب ایشان در چهار شب تدوین شده است . مطالعه لیتو گرافی ان بهتر است. و کتابی بنام حدیث اهلیلیجه دارند که یک هندی که منکر ( معاذالله ) وجود خدا بود و میوه اهلیلیجه در دستش بود با همان میوه وی را ارشاد و خدا شناس کردند. با تشکر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مصباح الشریعه   • مفهوم مصباح الشریعه   • تعریف مصباح الشریعه   • معرفی مصباح الشریعه   • مصباح الشریعه چیست   • مصباح الشریعه یعنی چی   • مصباح الشریعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مصباح الشریعه
کلمه : مصباح الشریعه
اشتباه تایپی : lwfhp hgavdui
عکس مصباح الشریعه : در گوگل

آیا معنی مصباح الشریعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )