انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1055 100 1

مصعب بن زبیر

مصعب بن زبیر در دانشنامه اسلامی

مصعب بن زبیر
مصعب بن زبیر بن عوام یکی از ده پسر زبیر است. ابن خلدون می گوید: "مصعب بن زبیر نخستین کسی بود که در عراق درهم و دینار سکه زد.
مادر او رباب دختر انیف بن عبید بن مصاد بن کعب از قبیله کلب است. مصعب دارای چهارده فرزند بود که عبارتند از: عیسی اکبر، عکاشه، سکینه، عبدالله، محمد، حمزه، عاصم، عمر، جعفر، مصعب، سعد، منذر، عیسی اصغر و رباب کنیه او ابوعبدالله بود و از طرف برادرش عبدالله بن زبیر به حکومت عراق منصوب گردید. مصعب یکی از قوی ترین حامیان برادرش عبدالله بود. وی از مهم ترین حاکمان زبیری بود که بجز مدت کوتاهی در تمام دوره ای که عراق زیر سلطه زبیریان بود، بر آن حکومت کرد. یکی از اقدامات او در دوران ولایت عراق ضرب سکه بود. به طوری که ابن خلدون می گوید: "مصعب بن زبیر نخستین کسی بود که در عراق درهم و دینار سکه زد. او این کار را به دستور برادرش عبدالله که فرمانروای حجاز بود، انجام داد و دستور داد که بر یک روی سکه ها کلمه "برکه" و بر روی دیگر نام "الله" را بنویسند.
صفات اخلاقی مصعب
مصعب فردی شجاع، زیباروی و جلیل القدر و مورد ستایش بود. مسعودی می گوید: «مصعب جمال چهره و کمال بنیه ای داشت» و ابن رقیات ضمن شعری درباره او گوید: «مصعب شهاب خدا بود که ظلمت از چهره وی برخاسته بود.» فضل بن دکین گوید: «هرگز امیری را بالای منبر زیباتر از مصعب ندیده بودم.» گویند چون سر مصعب را به نزد عبدالعزیز برادر عبدالملک در مصر بردند، گفت: «خدایت رحمت کند به خدا سوگند از نیکوترین قریش و شجاع ترین و سخاوتمندترین ایشان بودی.» و چون خواستند سر مصعب را در دمشق بگردانند، عاتکه همسر عبدالملک مانع شد و آن را گرفت، غسل داد، عطر زد و مدفون ساخت. هم چنین نقل شده که عبدالملک بن مروان می گفت: «دیگر کجا قریش هم چون مصعب از خود بجا خواهد گذاشت و سپس افزود که این سرور جوانان قریش بود.» ابن قتیبه نیز او را بخشنده ترین عرب ذکر کرده است. مصعب به آبادانی شهرها نیز توجه داشته و در آباد ساختن منطقه بطن النخل که در نزدیکی مدینه قرار داشت تلاش بسیار نمود.
← قدرت طلبی
در مورد ازدواج مصعب با سکینه دختر امام حسین (علیه السّلام) بین مورخین اختلاف نظر وجود دارد. گروهی بر این عقیده اند که سکینه فقط با عبدالله بن حسن (پسر عموی خود) ازدواج کرده است. مقرم در کتاب خود می گوید: «مصعب بن زبیر کارگزار برادرش در بصره بود. از این رو تسلطی بر حجاز نداشت تا امام سجاد (علیه السّلام) از او بیم داشته و به ناچار بانو سکینه را به ازدواج او درآورد. هم چنین عواطف مردم نسبت به اهل بیت (علیه السّلام) جریحه دار بود و به خصوص بعد از واقعه کربلا هر کس به آنان قصد سوئی می ورزید، مبغوض دیگران می گردید. »اما گروه دیگری از مورخین ازدواج این دو را ذکر کرده اند. ابن طقطقی می نویسد: «وی (مصعب) سکینه دختر حسین (علیه السّلام) و عایشه دختر طلحه را به همسری گرفت و آن ها را یک جا در خانه خود گرد آورد». شعبی جریانی را نقل می کند که ذکر آن خالی از لطف نیست. می گوید: «من و عبدالله بن زبیر و عبدالملک بن مروان و مصعب بن زبیر در برابر کعبه نشسته بودیم و سخن می گفتیم. پس از پایان سخن قرار شد، هر یک از ما برخیزد، رکن یمانی را بگیرد و حاجتش را بگوید.» وی سپس می گوید، هر یک چه دعایی کردند و چه حاجتی خواستند. جالب این که همه به خواسته هایشان رسیدند. اما آن چه مصعب خواسته بود این بود که خداوندا مرا نمیران تا آن که امیر عراق گردم و با سکینه بنت الحسین (علیه السّلام) پیوند زناشویی ببندم.
← عدم رضایت سکینه
...
مصعب بن زبیر
مُصْعَب بن زُبَیر (کشته شده در ۷۲ق) فرمانده آل زبیر که به قیام مختار پایان داد. مصعب از طرف برادرش عبدالله بن زبیر به حکومت بصره رسید. او پس از کشتن مختار، پنج هزار نفر که به آنان امان داده بود، را نیز به قتل رساند. مصعب با سکینه دختر امام حسین(ع) ازدواج کرد. مصعب در سال ۷۲ق در نبرد با عبدالملک بن مروان حاکم بنی امیه، کشته شد.
مصعب فرزند زبیر بن عوام و رباب فرزند أنیف بن عبید با کنیه ابا عبدالله بود. او را از گروه دوم تابعان به حساب آورده اند. او دارای چهره ای زیبا اهل سخاوت و دارای فرزندان بسیار بود.
او از زبیر بن عوام، عمر بن خطاب، سعد و ابوسعید خدری روایت نقل کرده است.

مصعب بن زبیر در دانشنامه ویکی پدیا

مصعب بن زبیر
مُصعَب بن زُبِیر بن عَوام (به عربی: مصعب بن الزبير بن العوام) فرزند زبیر بن عوام و برادر کوچکتر عبدالله بن زبیر بود. سقوط حکومت مختار ثقفی در عراق در سال ۶۷ هجری قمری به دست او صورت پذیرفت.
چرا با وجود امام سجاد(ع) خواهرانش با خاندانهایی که دشمن اهل بیت بودند ازدواج کردند؟ مانند ابن زبیر و نواده عثمان
http://www.maddahi.com/?p=1541
وی پس از غلبه بر مختار خونریزی زیادی کرد. ۷۰۰۰ نفر از یاران مختار که خود را بدون این که در رکاب مختار بجنگند، تسلیم او کرده بودند، به فرمان او به قتل رسیدند. مصعب در سال ۷۲ هجری قمری در جنگ با سپاه عبدالملک بن مروان بن حکم اموی شکست خورده و کشته شد.
۱- از تاریخ یعقوبی، بیروت، مؤسسة الاعلمی للمطبوعات، ج ۲، ص ۲۶۵ و ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج ۳، ص۲۹۷ ۲- ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج۳، ص۲۹۸ ۳- تاریخ ایران نوشته رسول جعفریان ۴- البدایة والنهایة (ابن کثیر)، ج ۸، ص ۳۴۷ و ص ۳۵۳؛ وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص ۲۴۶


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مصعب بن زبیر در دانشنامه آزاد پارسی

مُصْعَبِ بن زُبَیْر ( ـ ۷۱ق)
از سرداران شجاع صدر اسلام، پسر زبیر بن عوام و صحابی مشهور پیامبر (ص). برادرش عبدالله بن زبیر، که از مدعیان خلافت بود، برای سرکوب قیام مختار ثقفی حاکمیت بصره را به او داد. مصعب به محض ورود به بصره، به سوی کوفه شتافت و مختار را به قتل رساند. پس از این موفقیت عبدالله او را از مقامش عزل کرد، ولی به درخواست مردم عراق، که خواهان بازگشت او بودند، مقام خود را بازیافت. او پس از سرکوب مختار آمادۀ نبرد با عبدالملک بن مروان، خلیفه اموی، شد. عبدالملک سعی کرد با مصعب مذاکره کند تا از جنگ منصرف شود و حتی حاکمیت عراق را به وی پیشنهاد داد، ولی او نپذیرفت و سرانجام به قتل رسید. عایشه، دختر طلحه، و سکینه، دختر حسین بن علی (ع)، از همسران او بودند.

مصعب بن زبیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مصعب بن زبیر   • مفهوم مصعب بن زبیر   • تعریف مصعب بن زبیر   • معرفی مصعب بن زبیر   • مصعب بن زبیر چیست   • مصعب بن زبیر یعنی چی   • مصعب بن زبیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مصعب بن زبیر
کلمه : مصعب بن زبیر
اشتباه تایپی : lwuf fk cfdv
عکس مصعب بن زبیر : در گوگل


آیا معنی مصعب بن زبیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )