انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1014 100 1

مطلق گرایی اخلاقی

مطلق گرایی اخلاقی در دانشنامه اسلامی

مطلق گرایی اخلاقی
یکی از مباحث بسیار مهم در فلسفه اخلاق که شاید بتوان گفت از مهم ترین مباحث فلسفه اخلاق است و پذیرش یا رد آن نتایج فردی و اجتماعی فراوانی دارد. مساله نسبی یا مطلق بودن احکام اخلاقی است.
در این مبحث پاره ای از پرسشهای حیاتی مطرح می شود، مانند این که آیا ارزشهای اخلاقی ، محصول عوامل محیطی، روان شناختی است یا اموری ثابت و همیشگی است؟ چرا نمی توان ارزشهای اخلاقی را نسبی دانست؟ برخی بر اساس یافته های مطالعات مردم شناسانه مبتنی بر تنوع و گوناگونی آداب و رسوم اقوام مختلف به نسبیت اخلاق و وابستگی آن به آداب و رسوم معتقد شده اند مثلا بندیکت مدعی است که پاره ای از نمونه ها اعتبار نسبیت گرایی اخلاقی را به اثبات میرساند و از همین رو می توان گفت اخلاق یعنی همان سنتهای پذیرفته اجتماعی که هیچ ریشه ای در عینیت و عمومیت ندارد. در مقابل، مطلق گرایان معتقدند، اصول غیر قابل انکاری وجود دارد که هرگز نباید شکسته شود و معیار های عمومی اخلاق استثنا ء ناپذیرند.
گونه های مطلق گرایی در اخلاق
از آن رو که مطلق گرایی در مقابل نسبیت گرایی به کار می رود و نسبیت گرایی نیز دست کم در سه شکل مطرح می شود؛ می توان گفت سه شکل از مطلق گرایی قابل تصویر است.
← مطلق گرایی توصیفی
مطلق گرایی، گاه به این معنا است که همه احکام و ارزش های اخلاقی اموری ثابت همیشگی و همگانی اند و در هیچ شرایطی استثناء نمی پذیرند. امانوئل کانت به این نوع مطلق گرایی اعتقاد داشت. وی بر این عقیده بود که احکام و ارزش های اخلاقی مطلق ثابت و همیشگی اند و در هیچ شرایطی استثنا بردار نیستند. برخی در زمان وی به این مطلق گرایی سرسختانه چنین ایراد گرفتند که بر اساس این دیدگاه راست گویی همواره خوب است و هیچ استثنایی ندارد. در حالی که چنین نیست که راست گویی همواره و در همه جا خوب باشد. مثال: جایی که راست گویی موجب کشته شدن چندین انسان بی گناه بشود، خوب نیست. کانت این اشکال را چنین پاسخ داد که ما همواره باید راست بگوییم؛ یعنی اگر می خواهیم سخن بگوییم باید راست بگوییم. اینکه این رفتار ما چه پیامدهایی خواهد داشت اهمیتی ندارد. حتی اگر راست گویی ما موجب کشته شدن انسان هایی بی گناه شود باز هم وظیفه ما راست گفتن است. گناه کشتن آن افراد بر عهده کشندگان است. ما کار خوبی کرده ایم که راست گفته ایم و آن افراد کار بدی کرده اند که مرتکب قتل شده اند.
مطلق گرایی حداقلی یا معتدل
...

مطلق گرایی اخلاقی در دانشنامه ویکی پدیا

مطلق گرایی اخلاقی
مطلق گرایی اخلاقی بر این باور است که استانداردهای مطلقی برای پرسش های اخلاقی وجود دارند که بر پایه آن ها می توان اعمال خاصی را فارغ از نحوه اتفاق افتادنشان، درست یا غلط دانست. بر این اساس، اعمال به طور ذاتی اخلاقی یا غیراخلاقی هستند، صرف نظر از عقاید و اهداف فرد، جامعه یا فرهنگی که آن اعمال در آن اتفاق می افتد. برای مثال دزدی می تواند همیشه غیراخلاقی در نظر گرفته شود، حتی اگر برای رسیدن به مقصد خوبی (مثل دزدیدن برای سیر کردن شکم یک خانواده گرسنه) انجام شده باشد.
مطلق گرایی اخلاقی: حداقل یک اصل وجود دارد که قرار است هیچ وقت پایمال نشود.
عینیت گرایی اخلاقی: یک واقعیتی از مسئله (به انگلیسی: a fact of the matter) وجود دارد در این باره که هر عملی از لحاظ اخلاقی روا است یا ناروا است: یک واقعیتی از مسئله که تنها به رسم اجتماعی (به انگلیسی: social custom) یا باور فردی (به انگلیسی: individual acceptance) وابسته نیست.
مطلق گرایی اخلاقی در مقابل نظریه های دیگر اخلاق هنجاری مانند پیامدگرایی قرار می گیرد که معتقدند اخلاقی بودن عمل (به صورت عام) به پیامد و زمینه انجام گرفتن عمل بستگی دارد.
مطلق گرایی همچنین در مقابل نسبی گرایی اخلاقی قرار می گیرد که معتقد است گزاره های اخلاقی، حقایق عینی/جهانی اخلاقی را نمی رسانند، بلکه بسته به شرایط فردی، فرهنگی یا اجتماعی هستند. این فلسفه به واقع گرایی اخلاقی هم نزدیک است ولی با آن یکی نیست. (واقع گرایی اخلاقی بر این باور است که اعمال خاصی فارغ از نظر انسانی به طور عینی درست یا غلطند) همچنین، مطلق گرایی اخلاقی برابر جهانی گرایی اخلاقی (یا عینی گرایی اخلاقی) نیست. جهانی گرایی معتقد است چیزی که درست یا غلط است فارغ از سنت یا نظر شخصی است (بر خلاف نسبی گرایی اخلاقی)، ولی چیزی که درست یا غلط است لزوماً (مثل مطلق گرایی) فارغ از پیامد یا زمینه آن نیست. جهانی گرایی اخلاقی با مطلق گرایی اخلاقی سازگار است، ولی برخلاف مطلق گرایی با فلسفه های دیگر چون پیامدگرایی هم می تواند سازگار باشد. لوئیس پوجمان تعاریف رو به رو را برای تمایز دو موضع مطلق گرایی اخلاقی و جهانی گرایی ارائه می کند:
نظریه های اخلاقی ای که تأکید قوی بر حقوق و وظیفه می کنند، مانند اخلاق وظیفه گرای ایمانوئل کانت، اغلب اشکالی از مطلق گرایی اخلاقی هستند، همان طور که کدهای اخلاقی دینی این طور هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مطلق گرایی اخلاقی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نسترن > نسترن
سارا > آهی سرد
محدثه فرومدی > carthaginian
مهتاب > سه قلو
احمد آیتی > بهدشت
زهرا > avalanche
افشین > تالش
Sarina > Cause

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مطلق گرایی اخلاقی   • مفهوم مطلق گرایی اخلاقی   • تعریف مطلق گرایی اخلاقی   • معرفی مطلق گرایی اخلاقی   • مطلق گرایی اخلاقی چیست   • مطلق گرایی اخلاقی یعنی چی   • مطلق گرایی اخلاقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مطلق گرایی اخلاقی
کلمه : مطلق گرایی اخلاقی
اشتباه تایپی : lxgr 'vhdd hoghrd
عکس مطلق گرایی اخلاقی : در گوگل


آیا معنی مطلق گرایی اخلاقی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )