انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1090 100 1

معمر قذافی

معمر قذافی در دانشنامه ویکی پدیا

معمر قذافی
عکس معمر قذافی
مرگ معمر قذافی در جهان بازتاب گسترده ای داشت که در این نوشتار به آن پرداخته شده است.
سازمان ملل متحدبان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، کشته شدن معمر قذافی را «گذار تاریخی» برای لیبی دانست و گفت: «راه در پیش روی لیبی و مردمش دشوار و پرچالش خواهد بود. اکنون زمان آن فرا رسیده که همه مردم لیبی متحد شوند.»
اتحادیه عربنبیل العربی دبیرکل جامعه عرب گفت امیدوار است که مرگ معمر قذافی که لیبی را به مدت چهار دهه در مشت آهنین خود داشت، استبداد را از صفحه لیبی بزداید.
آفریقای جنوبیدپارتمان روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی با اشاره به مرگ قذافی، اعلام کرد که راه حل رسیدن به صلح پایدار از طریق مشارکت سیاسی فراگیر و برگزاری انتخابات آزاد ممکن است. دولت آفریقای جنوبی ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر خشونت ها پایان یافته و صلح و آرامش برقرار گردد.
استرالیاجولیا جرارد نخست وزیر استرالیا در سخنانی گفت: با پایان یافتن این نبرد طولانی مدت برای آزادی، امروز روز آرامش لیبی است.
انگلستاندیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با بیان اینکه مرگ قذافی فرصتی برای به خاطرآوردن قربانیان وی است این واقعه را بختی برای «آینده دموکراتیک» لیبی خواند.
ایرانسخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این وعده الهی و سرنوشت محتوم همه مستبدان و ظالمان تاریخ است. محمود احمدی نژاد نیز در پاسخ به سؤالی دربارهٔ کشته شدن معمر قذافی رییس جمهور لیبی، گفت: معتقدیم در همه جا باید اراده ملت ها حاکم باشد چرا که عدالت، آزادی و احترام حق همه ملت هاست؛ البته از اینکه مردم یا هر فردی کشته می شود خوشحال کننده نیست و ای کاش همه به عدالت و احترام به حقوق ملت ها تن می دادند. احمدی نژاد با مطرح کردن سؤال چرا بدون محاکمه قذافی را کشتید؟ خواستار پاسخ به این سؤال شد. محمود احمدی نژاد در ادامه گفت:محاکمه می کردید تا مشخص شود پول ملت لیبی به چه کسانی داده شده است. معلوم می شد که چه قراردادها و معاملاتی بسته شده است.
برزیلرئیس جمهوری برزیل خانم دیلما روسف نیز گفت: برزیل مرگ قذافی را جشن نمی گیرد ولی تغییر و جهت گیری کشور لیبی به سوی دمکراسی و آبادانی را تشویق می کند.
تانزانیاوزیر امورخارجه تانزانیا، برنارد مِمبه گفت در فرهنگ تانزانیا، مردم هیچ گاه از مرگ کسی، حتی اگر آن فرد دشمن آنان باشد، شاد نخواند شد. تانزانیا از مرگ قذافی مغموم و شوک زده است. اگرچه قذافی مرده است ولی موضع ما کماکان همان باقی خواهد ماند. جنگ در لیبی از ابتدا اشتباه بود و آن کشور در حال رفتن به چالشی بزرگ است.
دانمارکهله ثورنینگ اشمیت نخست وزیر دانمارک گفت:امروز یک روز تاریخی در دوران مبارزهٔ مردم لیبی در راه آزادی و مردم سالاری است. سرهنگ قذافی مسئول تمامی این خشونت ها و سرکوب در کشورش بود. اکنون حرکت رو به جلو برای لیبی ممکن شده است. من به خوبی شادی مردم لیبی را درک می کنم. همچنین احساس همدردی خود را به هزاران نفری که خانواده و دوستانشان را از دست داده اند، تمام کسانی که در طول دورهٔ ستیز در لیبی زخمی برداشته اند، عمیقاً ابراز می دارم. من به تلاش هایی که دانمارک در جهت حراست از مردم غیرنظامی لیبی انجام داد، افتخار می کنم. هم اکنون شورای انتقالی باید روندی را ترتیب دهد و گروه های مختلف مردم را دوباره به گِرد هم جمع کند. دانمارک آماده است تا از مردم لیبی حمایت کند.
زیمبابوهرابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه گفت: بر اثر حملات ناتو ما یکی از برادرانمان را از دست دادیم. معمر قذافی یک رهبر واقعی بود که توسط بیگانگان سرنگون شد. او تنها یک لیبایی نبود بلکه قهرمان واقعی آفریقا بود.
سوریهدر سوریه که راهپیمایی های ضد دولتی از هفت ماه پیش از آن در جریان بود، تظاهرکنندگان با ابراز خوشحالی از سرنوشت قذافی، به خیابان ها ریخته و شعار «قذافی رفته است، پس از آن نوبت توست بشار» سر دادند.
مالتلارنس گونزی نخست وزیر مالت در واکنش به مرگ قذافی گفت: مرگ قذافی می تواند آغازی جدید برای لیبی باشد و مالتی ها با تمام توانشان آماده همکاری با لیبی هستند.
مجارستانیانوش مارتونی وزیر امور خارجه مجارستان گفت: مرگ قذافی به معنای پایان دهه های استبداد و آغاز فصل جدیدی در تاریخ لیبی است. وی همچنین اظهار داشت که مجارستان آماده است تا نقشی مهمی برای کمک به ایجاد مردم سالاری در لیبی ایفا کند.
واتیکاندر بیانیه ای که توسط دفتر مطبوعاتی واتیکان منتشر شد، آمده است: مرگ قذافی پایان یک روند خونین و طولانی مدت برای سرنگونی یک رژیم ظالم است.
نروژنخست وزیر نروژ جنز استولتنبرگ گفت: مرگ قذافی نقطه آغازی برای دموکراسی در لیبی است اما این اتفاق دموکراسی و آزادی را در لیبی تضمین نمی کند.
ونزوئلاهوگو چاوز: او پس از تأیید مرگ قذافی گفت:متأسفانه خبر مرگ قذافی تأیید شده است... اما او را کشتند... این هم یک نقض دیگری از حق زندگی یک انسان است. رئیس جمهور ونزوئلا افزود او معمر قذافی را مبارزی بزرگ و شهید تلقی می کند.
گرناداتیلمن توماس نخست وزیر گرانادا مرگ معمر قذافی را تاسف آور توصیف کرد.
مختصات: ۳۱°۱۱′۴۴″ شمالی ۱۶°۳۱′۱۷″ شرقی / ۳۱٫۱۹۵۵۶°شمالی ۱۶٫۵۲۱۳۹°شرقی / 31.19556; 16.52139 معمر قذافی در تاریخ ۲۸ مهر۱۳۹۰ و پس از ماه ها درگیری و فرار از دست شورشیان و انقلابیون لیبی در شهر محل زادگاه خود سرت دستگیر شد و اندکی بعد بدست انقلابیون کشته شد. شورای انتقالی ابتدا ادعا کرد او در اثر جراحات ناشی از حمله هوایی کشته شده، اما بعداً ویدئویی منتشر شد که نشان می دهد جنگجویان شورشی او را تا حد کشت می زنند.
در آن روز با به کنترل درآوردن شهر سرت توسط نیروهای انقلابی لیبی، قذافی و چند تن از محافظان شخصی و فرمانده ارتشش را در حالی که در حال فرار از شهر بودند توسط نیروهای ناتو هدف قرار گرفتند و بعد در یک کانال فاضلاب پنهان شدند. بنا به گزارش ها قذافی پس از بیرون آمدن از «سوراخ»، در حالی که از سوی پا و کمر زخمی شده بود، خود را به نیروهای انقلابی تسلیم کرد. پس از آن در حالی که قذافی تکرار می کرد «چه شده؟ چه شده؟ چه خبر است، به من شلیک نکنید» انقلابیون او را سوار یک ماشین کردند تا به مصراته منتقل شود. فیلمی منتشر شده که نشان می دهد او هنگام دستگیری زنده بوده ولی بعداً به نحو نامعلومی کشته شده است. قذافی در واپسین لحظات حیاتش دو هفت تیر، که رنگ یکی از آنها طلایی رنگ بود، یک رادیوی اف ام، و یک ساعت مچی داشت. او همچنین لباس نظامی بر تن کرده بود. او به هرحال به حرف خود عمل کرد و تا آخر، قبل از اسارت، جنگید.
بنا ادعای محمود جبریل، ماشین حامل قذافی در درگیری میان نیروهای وفادار به او و انقلابیون هدف گلوله قرار می گیرد و قذافی در این میان کشته می شود. البته به نقل دیگر منابع قذافی بر اثر اختلاف نیروهای انقلابی بر سر اینکه به کدام شهر برده شود توسط جوانی به نام سند الصادق العریبی که او را اسیر کرده بود به ضرب گلوله کشته شد.
در پی مرگ قذافی شورای انتقالی لیبی بیان کرد که اندکی پس از آن به طور رسمی «آزاد شدن» سراسر لیبی را اعلام خواهد کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معمر قذافی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:قذافی، معمر (۱۹۴۲ـ۲۰۱۱)

نقل قول های معمر قذافی

معمر قذافی (۷ ژوئن ۱۹۴۲ - ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱)، سیاست مدارِ انقلابی و رییس شورای فرماندهی انقلاب لیبی بود.
• «حتّی یک لیبیایی بدون معاش زندگی نمی کند».
• «چگونه است که ۲۰۰ کشور محروم جهان از برگزار کردن مسابقات جهانی فوتبال محروم می شوند، فقط به خاطر اینکه فقیرند؟ فیفا باید از میلیاردها پولی که به دست آورده به کشورهای محروم کمک کند، و گرنه فقط به کشورهای ثروتمند تعلق خواهد داشت، و دیگر "مسابقات جام جهانی" بی معنی خواهد بود».
• «من بزرگ حکمای عرب و شاه شاهان قاره آفریقا و امیرمومنان مسلمانان جهان هستم. مقام من اجازه نمی دهد در سطح شما باشم». -> در بیست ویکمین اجلاس سران اتحادیه عرب در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ میلادی
• «قصد ندارم لیبی را ترک کنم و می خواهم همین جا به عنوان یک «شهید» بمیرم».
• «هر مسلمانی که در هر جای جهان برای سوئیس کار می کند، کافر و بر علیه محمد، خدا و قرآن است. من از مسلمانان جهان می خواهم علیه سوئیس جهاد کنند». ۲۶ فوریه ۲۰۱۰
• مشتی جوان معتاد کشور را به آشوب کشیده اند و من تا کنون دست به خشونت نزده ام اما اگر این افراد همچنان به آشوب و بلوا ادامه دهند چاره ای جز این کار نخواهم داشت.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «من بالاتر از هر پستی هستم که بقیه در دست می گیرند. من برای این کشور جنگیدم و انقلاب کردم و نسل به نسل این کشور از این انقلاب بهره خواهند برد. لیبی در آینده آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا و همه جهان را رهبری می کند. پدر بزرگ من عبدالسلام بومنیار است که اولین شهید در یکی از جنگ ها بود. جسد پدرم همین جاست که برای لیبی شهید شده است.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «جوانان گناهی ندارند. آنها ۱۶ ساله و ۱۷ ساله هستند. آنها از آنچه در مصر و تونس اتفاق افتاد تقلید می کنند که این یک چیز عادی است. اما گروهی اندک و بیمار از نفوذی ها که به مردم مواد مخدر می دهند، به این جوانان مواد مخدر می دهند و آنها را در این جنگ ها وارد می کنند. کسانی که کشته شدند سربازان و این جوانان هستند و مزدوران در خانه های خود با آسودگی زندگی می کنند. مواد مخدر و اسحله به جوانان می دهند و به آنان می گویند ای قهرمانان بجنگید.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «آنها به جوانان بنغازی مواد مخدر دادند و آنها را مست کردند. تانک به دست آنها دادند که علیه دولت قیام کنند. اهل بنغازی قبلا علیه ایتالیایی ها قیام کرده بودند. خانواده ها، فرزندان خود را جمع کنند. از فردا از خانه هایتان بیرون بیایید و یادآوری کنید که قذافی در برابر ایتالیا مقاومت کرد. به خیابان ها بیایید و امنیت را تامین کنید. موش ها را به لانه هایشان فراری دهید.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «اگر به مرحله ای رسیدیم که مجبور به استفاده از قدرت شدیم، آن را بر اساس قوانین بین المللی به کار خواهیم گرفت. اگر من پست و منصب داشتم، استعفای خود را اعلام می کردم اما من هیچ پستی ندارم. من تفنگ دارم که با آن مقاومت خواهم کرد. از خانه هایتان بیرون بیایید و آنها را در لانه هایشان نابود کنید. آنان به فرزندان شما مواد مخدر می دهند و آنها را به سوی مرگ می کشانند. پلیسها کشته شدند، فرزندان تان کشته شدند، اما فرزندان آنها در اروپا و آمریکا زندگی می کنند. این موش ها یک میلیونیُم ملت لیبی هم نیستند.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «آیا کسی از کارمندان، کشاورزان، مغازه داران، کارگران و بقیه اقشار جامعه را دیدید که در تظاهرات شرکت کنند؟ تنها جوانانی که سرشان کلاه گذاشته و آنها را معتاد کرده علیه من شعار سر دادند. » -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «هر کس خودش را تحویل دهد و اعتراف کند که اشتباه کرده است، با او به صورت قانونی برخورد خواهد شد و کسانی که معتاد هستند را معالجه خواهیم کرد.» -> سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹
• «اروپا بایستی به دین اسلام بپیوندد. اسلام جوان ترین دین است و اگر ما بخواهیم فقط یک دین داشته باشیم، آن دین باید دین محمد باشد.» ۳۱٫۰۸٫۲۰۱۰
• ۳۱٫۰۸٫۲۰۱۰
• «حسنی مبارک فقیر است و جز لباس های تنش، مالک هیچ چیز دیگری نیست. ما در لیبی به مبارک کمک مالی می کنیم.» ۲۰ بهمن ۱۳۸۹
• «به موجب قوانین بین المللی و اسلامی، اگر شاه از یک کشور دیگر تقاضای پناهندگی سیاسی کرده بود، این کشور حق نداشت شاه را پس بدهد، لکن چون شاه مخلوع تقاضای پناهندگی نکرده است، ایران کاملاً حق دارد استرداد او را مطالبه کند و بخواهد کلیه ثروت او به ایران انتقال پیدا کند، زیرا آنچه شاه دارد متعلق به ملت ایران است و لاغیر. در حال حاضر شاه یک دزد است که به موجب قوانین اسلامی، باید دست او را قطع کرد، زیرا او در شرایطی بود که می توانست دزدی نکند و کرده است.»
• «مبارزین راه آزادی و توده ها مرا دوست دارند، همیشه و در همه جا. من یک رئس جمهور و یا وزیر نیستم. من رهبر انقلابم. من به فلسفه ی آزادی، مبارزه و کتاب سبزم مشغولم. و اگر شما می خواهید چهره ی من را بشناسید باید راجع به کتاب سبزم از من بپرسید.»
• «کتاب سبز من محصول مبارزه ی بشریت است . کتاب سبز راهنمای بشریت به سوی استقلال است . کتاب سبز انجیل است . یک انجیل جدید . انجیل دوران معاصر ، دوران مردم.»
• « من فتوا می دهم که قذافی باید کشته شود و هر افسر و سرباز و یا هر کسی که بتواند به وی تیراندازی کند باید این کار را انجام دهد تا مردم لیبی را خوشحال کند و امتی را از شر این مرد دیوانه و ظلم و ستم هایش رها کند..» -> رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین ؛القرضاوی
• «هیچ افسری نباید از این مرد به خاطر سرکشی ها و ظلم و استبداد اطاعت کند. کسی که با وحشیانه ترین شیوه ها مردم را می کشد یکی از بزرگترین جنایت ها را در نزد خداوند مرتکب می شود..» -> رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین ؛القرضاوی
• «قذافی عقل ندارد و اصلا فکر نمی کند؛ از قدیم به وی دیوانه می گفتند..» -> رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین ؛القرضاوی
• « اگر که تو رهبر ملت لیبی هستی آیا عاقلانه است که پدر فرزندانش را بکشد؟ ملتش را با جنگنده ها و هواپیماها و با استفاده از مزدوران خارجی قتل عام کند؟ اسراییل با آن همه وحشی گری در حمله به نوار غزه چنین حملاتی را انجام نداد..» -> رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین ؛القرضاوی
• « ده دقیقه کار کردن با قذافی سطح کاری شما را به مدت یک سال بالا می برد!.» -> مترجم او.در بیست ویکمین اجلاس سران اتحادیه عرب در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ میلادی
• «قذافی عادت دارد که عبارات را چندین بار پشت هم تکرار کند که این بسیار خوب است زیرا اگر شما بار اول متوجه صحبت های او نشوید بار دوم و سوم حتماً متوجه می شوید.مشکل تنها این نیست که او واضح صحبت نمی کند یا غیرمنطقی صحبت می کند، بلکه او به گونه ای عجیب و غریب حرف می زند. هرچند من تصور می کنم می توانم طوری ترجمه کنم که حرف های او بهتر فهمیده شود.» -> مترجم او.در بیست ویکمین اجلاس سران اتحادیه عرب در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ میلادی
• « اصلاً خیلی از تصمیماتی که می گرفت، یک باره بود. یک روز یک مرتبه بنا به هر دلیلی، آلات موسیقی را جایز ندانست و گفت که هرکسی در خانه اش آلت موسیقی پیدا کنند، او را می کشند... او نه تنها داعیه رهبری جهان عرب را داشت، بلکه این اواخر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، داعیه رهبری جهان اسلام را نیز داشت.» -> محسن رفیق دوست

ارتباط محتوایی با معمر قذافی

معمر قذافی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی معمر قذافی   • مفهوم معمر قذافی   • تعریف معمر قذافی   • معرفی معمر قذافی   • معمر قذافی چیست   • معمر قذافی یعنی چی   • معمر قذافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی معمر قذافی
کلمه : معمر قذافی
اشتباه تایپی : lulv rbhtd
عکس معمر قذافی : در گوگل


آیا معنی معمر قذافی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )