برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1269 100 1

معیرالممالک

معنی معیرالممالک در لغت نامه دهخدا

معیرالممالک. [ م ُ ع َی ْ ی ِ رُل ْ م َل ِ ] (ع ص مرکب ، اِ مرکب ) مسؤول ضرابخانه ٔ شاهی و سکه زدن پولهای گوناگون در سراسر کشور در زمان صفویه که تمام سکه های طلا و نقره با اطلاع و اجازه ٔ او ضرب می شد و عیار آنها را او معین می کرد. (زندگانی شاه عباس اول تألیف نصراﷲ فلسفی ج 3 ص 260). مسؤول و متصدی ضرابخانه (در زمان صفویه و قاجاریه ). مسؤولیت ضرابخانه ٔ شاهی و سکه زدن پولهای گوناگون در سراسر کشور با معیرالممالک بود. همه ٔ سکه های طلا و نقره با اطلاع و اجازه ٔ او ضرب می شد و عیار آنها را او معین می کرد.عزل و نصب ضراب باشی و حکاکان و صرافان و قرص کوبان وآهنگران و چرخ کشان و سفیدگران و دیگر عمال ضرابخانه نیز از اختیارات معیرالممالک بود. || خزانه دار کشور. (در زمان قاجاریه ): جناب علاءالدوله وزیرمالیه... و معیرالممالک رئیس خزانه و آقامحمد حسن معیر. (مرآة البلدان ). و رجوع به سه ماده ٔ بعد شود.

معیرالممالک. [ م ُ ع َی ْ ی ِ رُل ْ م َ ل ِ ] (اِخ ) حسینعلی یا حسنعلی بیک بسطامی از وزرای نادرشاه بود و پس از کشته شدن نادرشاه در دربار عادل شاه تمام امور مهم با رأی او حل و فصل می شد. وی پدر دوستعلیخان اول معیرالممالک بود. (از تاریخ رجال ایران تألیف مهدی بامداد ص 433). و رجوع به همین مأخذ و ماده ٔ بعد شود.

معیرالممالک. [ م ُ ع َی ْ ی ِ رُل ْ م َ ل ِ ] (اِخ ) (... ثانی ) دوستعلیخان اول پسر حسینعلی بیک بسطامی معیرالممالک اول - از رجال مشهور دوره ٔ نادرشاه - بود. وی درسال 1237 هَ. ق. با سمت خزانه داری در اردوکشی فتحعلیشاه به طرف عراق همراه اردو بود اما در همین لشکرکشی بر اثر ابتلا به بیماری وبا درگذشت و لقب و شغل وی به پسرش حسینعلیخان داده شد و این شخص بعدها در سال 1249 هَ. ق. داماد فتحعلیشاه قاجار گردید. (از تاریخ رجال ایران تألیف مهدی بامداد ج 1 ص 500، 501).

معیرالممالک. [ م ُ ع َی ْ ی ِ رُل ْ م َ ل ِ ] (اِخ ) دوستعلی خان نظام الدوله (1236-1290 هَ. ق.). پسر حسینعلی خان معیرالممالک داماد فتحعلیشاه بود اما دوستعلی خان از دختر فتحعلیشاه نیست و از زن دیگر اوست. در اواخر سلطنت محمدشاه قاجار حاکم یزد بود. در سال 1264 ناصرالدین شاه وی را از حکومت آنجا معزول کرد اما به سال 1274 هَ. ق. سمت خزا ...

معیرالممالک در دانشنامه ویکی پدیا

معیرالممالک
معیرالممالک، در دوران صفویه و تا پایان دوران قاجاریه عنوان متصدی و مسئول ضرابخانه بوده است. ضرب سکه و تعیین عیار آن به اختیار و اجازهٔ او بود، و کارکنان ضرابخانه، از ضرابان و حکاکان و صرافان و سفیدگران، همه تحت نظر او بودند، و عزل و نصب آنها در اختیار او بود. معیرالممالک در نزد شاه قربت و نفوذی تمام داشت، و مقرب الخاقان محسوب می شد، یعنی می توانست در مجالس خاص و عام نزد شاه برود و مطالب را بی واسطه به عرض برساند. معیرالممالک در سراسر مملکت نمایندگانی داشت که به کار مسکوکات رسیدگی می کردند.
دوستعلی خان معیرالممالک
حسینعلی خان معیرالممالک
دوستعلی خان نظام الدوله
دوستمحمدخان معیرالممالک
دوستعلی معیری
از دوران صفوی تا اواخر قاجار این منصب به اعضای خانواده ای از بسطام سپرده می شد.
کسان با لقب معیرالممالک:
حسینعلی خان معیرالممالک (۱۲۱۳–۱۲۷۴، ۱۱۷۷–۱۲۳۶ هجری شمسی)، فرزند دوستعلی خان معیرالممالک، از رجال قاجار، خزانه دار و عیارزن مسکوکات در دورهٔ سلطنت محمد شاه قاجار و ناصرالدین شاه قاجار
دائرةالمعارف فارسی (به سرپرستی غلامحسین مصاحب)
او در جوانی دختر فتحعلی شاه را به زنی گرفت و به دلیل خدمات بسیار پدرش، از پرداخت وجوه و هدایایی که برای ازدواج با شاهزاده ای لازم بود، معاف شد. معیرالممالک در جنگ هرات در رکاب محمد شاه حضور داشته و در محاصرهٔ آن شهر شرکت کرده بود. پس از وفات محمد شاه، با کمک مهد علیا ناصرالدین شاه را به تخت نشاند در دوران صدارت امیر کبیر، مخالفت و عدم اعتماد امیر کبیر به معیرالممالک باعث دور شدن معیر از دربار شد. او علاوه بر خزانه داری و عیارزنی، به تواتر به حکومت یزد و رشت نیز منصوب می شد. باغ فردوس را (که اکنون محل موزه سینمای ایران است) حسینعلی خان بنا کرد. معیرالممالک در ۱۲۷۴ درگذشت و در کربلا به خاک سپرده شد.
همسر اول حسینعلی خان، فرزانه خانم دختر فتحعلی شاه دو دختر یافت که هر دو در جوانی درگذشتند و از همسر دوم، شیرین شاه خانم بسطامی، دختر عمویش، دوستعلی خان نظام الدوله متولد شد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با معیرالممالک

معیرالممالک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی قناد
کسی که وظیفه ریاست نظارت بر عیار سنجی طلا و نقره و ضرب سکه را بر عهده داشت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی معیرالممالک   • مفهوم معیرالممالک   • تعریف معیرالممالک   • معرفی معیرالممالک   • معیرالممالک چیست   • معیرالممالک یعنی چی   • معیرالممالک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی معیرالممالک
کلمه : معیرالممالک
اشتباه تایپی : ludvhgllhg;
عکس معیرالممالک : در گوگل

آیا معنی معیرالممالک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )