برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1205 100 1

مغولستان داخلی

مغولستان داخلی در دانشنامه ویکی پدیا

مغولستان داخلی
مغولستان داخلی (به مغولی: ، Өвөр Монгол، تلفظ: اوبور مُنغول، به چینی: 内蒙古) نام یک منطقه خودمختار در چین است که از سوی شمال با مغولستان و روسیه هم مرز است.
پان مغولیسم
جمعیت مغولستان داخلی ۲۳٬۸۴۰٬۰۰۰ نفر است که در حدود ۸۰ درصد از آن ها چینی(قوم هان) هستند و مغول ها در حدود ۱‍۷ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. مساحت منطقه خودمختار مغولستان داخلی یک میلیون و دویست هزار کیلومتر مربع است که ۱۲ درصد از خاک چین را تشکیل می دهد.
منطقه خودمختار مغولستان داخلی در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و مرکز آن شهر هوه هوت ولی بزرگ ترین شهر آن بائوتو است. مغولستان داخلی ۱۲ شهرستان دارد.
زبان های رسمی مغولستان داخلی، چینی و مغولی هستند که زبان مغولی در این منطقه برخلاف کشور مغولستان که از الفبای سیریلیک استفاده می کند همان الفبای اصلی مغولی است.
عکس مغولستان داخلی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مغولستان داخلی در دانشنامه آزاد پارسی

مغولستان داخلی (Mongolia, Inner)
(به چینی: نِی مغول) ناحیه ای خودمختار در شمال چیناز ۱۹۴۷، با ۱,۲۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲۳,۰۷۰,۰۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۶). از شمال به مغولستانو روسیه، از شرق به هیلونگ جیانگو جیلین، از جنوب شرقی به لیائونینگ، از جنوب به هبی، شانسی، شاآنسی، و ناحیۀ خودمختار نینگ شیا هویی، و از غرب به گانسومحدود می شود. کمتر از یک ششم جمعیت این ناحیه را مغول ها تشکیل می دهند. مرکز آن هه هوتو شهر مهم دیگر آن بائوتواست. این ناحیه پوشیده از علفزار و صحراست. صنایع آن عبارت اند از استخراج زغال سنگ، سنگ آهن، خاک های اکسیده کمیاب اوروپیوم و ایتریوم، تولید پارچه های پشمی، لبنیات و چرم. فعالیت های کشاورزی آن شامل کشت حبوبات، دامداری، و جنگل داری است. نیمۀ شمالی این منطقه را بخشی از صحرای گبیاشغال کرده و کم جمعیت است. در جنوبِ رود هوانگ هو، صحرای اوردوسقرار دارد، که علفزار و پوشیده از ریگ روان است. در شرق آن نیز کوه های هینگان بزرگواقع شده اند. مغولستان داخلی دارای زمستان های طولانی و سرد، و تابستان های کوتاه است. بارش باران در اکثر نقاط این ناحیه کم و میانگین سالانۀ آن کمتر از ۵۰ میلی متر در شمال و شرق است، اما میزان بارش در کوه های شمال شرقی ۴۵۰ میلی متر است. مغولستان داخلی دارای ۲۲۰میلیارد تن زغال سنگ در جنوب است و سالانه حدود ۸۰میلیون تن آن استخراج می شود. بزرگ ترین معدن روباز جهان در ژونگر، کنار رود هوانِگ هو، قرار دارد. ذخایر خاک کمیاب مغولستان داخلی بزرگ ترین ذخایر موجود در جهان به شمار می روند و ذخایر عظیمی از بوکسیت، روی، کروم و نقره نیز در این ناحیه یافت می شوند.

ارتباط محتوایی با مغولستان داخلی

مغولستان داخلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مغولستان داخلی   • مفهوم مغولستان داخلی   • تعریف مغولستان داخلی   • معرفی مغولستان داخلی   • مغولستان داخلی چیست   • مغولستان داخلی یعنی چی   • مغولستان داخلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مغولستان داخلی
کلمه : مغولستان داخلی
اشتباه تایپی : ly,gsjhk nhogd
عکس مغولستان داخلی : در گوگل

آیا معنی مغولستان داخلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )