انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1052 100 1

مفهوم استبداد

مفهوم استبداد در دانشنامه اسلامی

مفهوم استبداد
استبداد، سلطه فرد یا گروهی کوچک در حکومت است.
استبداد از ریشه «ب د د» و به معنای «انفراد در هر امری و اختصاص دادن آن به خود، بدون مشارکت دیگران و تنها بر سر کاری ایستادن و بی توجهی به منع دیگران است، چنان که « استبداد در رأی» به معنای انفراد در رأی خود و بی توجهی به نظر دیگران و در لغت در برابر مشورت است. این تقابل از سخنان امیرمؤمنان، علی (علیه السلام) در نهج البلاغه نیز استفاده می شود.
اصطلاح سیاسی
این واژه در اصطلاح سیاسی به سلطه فرد یا گروهی در یک نظام و حکومت و تصرف در حقوق مردم، بدون لحاظ قانون و نظر زیردستان و بدون ترس از بازخواست گفته می شود و از آن جهت نزد عرف ناپسند است که پیامد آن رسیدن ضرر و آسیب به توده مردم به جهت اِعمال قدرت غیر مسئولانه و نامشروع یک فرد یا یک گروه محدود بر عموم است و چون این پدیده نوعاً از سوی فرمانروایان رخ می دهد، برخی مقصود از استبداد به صورت مطلق را «استبداد فرمانروایان» دانسته و واژه های سیاسیِ « تسلط »، «تحکّم = زورگویی» و ... را معادل آن برشمرده اند و از استبداد زدگان با عناوینی همچون: اسیران، ذلیلان، کوچک شمردگان نام برده، مقابل آنها را غیرتمندان، آزادگان و زندگان قرار داده اند.
معادل انگلیسی
در انگلیسی برای این واژه معادلهایی چون دسپوتیسم، مطلق باوری و حکومت مطلقه = خودکامگی، دیکتاتوری و جبّاری را می توان یافت. در حکومتهای دسپوتیست، اعمال قدرت به صورت نامحدود و بدون شیوه های مردم سالارانه صورت می گیرد.
دیدگاه جامعه شناسی
...

ارتباط محتوایی با مفهوم استبداد

مفهوم استبداد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مفهوم استبداد   • مفهوم مفهوم استبداد   • تعریف مفهوم استبداد   • معرفی مفهوم استبداد   • مفهوم استبداد چیست   • مفهوم استبداد یعنی چی   • مفهوم استبداد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مفهوم استبداد
کلمه : مفهوم استبداد
اشتباه تایپی : lti,l hsjfnhn
عکس مفهوم استبداد : در گوگل


آیا معنی مفهوم استبداد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )